BİR KOLEKSİYONER GÖZÜYLE ODTÜ

Muzaffer Arda'nın Collection Dergisi Yazılarından.

Koleksiyona merakı olanlarınen çok zevk aldıkları şey,sevip değer verdiklerikonularla ilgili materyallerinkoleksiyonunu yapmaktır. Ben debir koleksiyoner olarak üç konudabulabildiğim materyalleri gücüm yettiğiölçüde edinmeye gayret ediyorum.

1) Edirne: Doğduğum büyüdüğümşehir, yani memleketim,

2) Fenerbahçe: Gönül verdiğim spor kulübü,

3) Ortadoğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ): Mezun olduğum ve hayatımınakışını değiştiren okulum.  

Bu yazımda sizlerle geçtiğimiz yıl (2016) kuruluşunun 60. Yılını kutladığımız ODTÜ ile ilgili biriktirdiğim koleksiyon malzemelerini paylaşmayaçalışacağım. ODTÜ’ye 1986-87 öğretim yılında kaydımı yaptırmıştım; bu tarih 1956yılında kurulan okulun 30. yılına denk gelmektedir. Okul yıllarımda 8. Yurtta kaldım, hem yurt takımında hem de okul takımında futbol oynadım. Eşim ile de okul yıllarında tanıştık. Koleksiyoncuolarak elbette hayatımda önemli bir yeri olan ODTÜ ile ilgili bulduğum materyalleri biriktiriyorum, kim bilir belki bir gün derli toplu bir koleksiyon haline getirip, sergileme imkânı da bulurum.

1) Fİlatelik Materyaller Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak, özellikle fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında eleman yetiştirmek üzere15 Kasım 1956 tarihinde "Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü" adıyla eğitime başlamıştır. İlk yıllarını Kızılay'da müdafaa Caddesi'nde Emekli Sandığı'na ait küçük bir bina ile TBMM arkasında bulunan barakalarda geçirdikten sonra,1963 yılında ülkemizin ilk yerleşkesi olan bugünkü yerine taşınmıştır.15 Kasım 1966 tarihinde ODTÜ’nün kuruluşunun 10. Yılı anısına çıkarılan serinin 50 krş valörlü pulundan ilk yerleşkeden görüntü yer almaktadır.(Resim 1) 

Bu seriye ait Av. Müfahim Akoba tarafından bastırılan FDC’lerde de aynı resim kullanılmıştır. (Resim 2)

Okulun kuruluşunun 40. yılında pul basılmasa da PTT tarafından özel günzarfı çıkarılmıştır. (Resim 3)

ODTÜ yerleşkesi içerisinde çok sayıda heykel bulunmaktadır. 15 Kasım2006 tarihinde PTT tarafından çıkarılan ODTÜ’nün kuruluşunun 50. Yılı anma pulu üzerinde Rektörlük binasının arka tarafında yer alan Atatürk Anıtına yer verilmiştir. (Resim 4)

Ortadoğu Teknik Üniversitesinin içerisinde yıllardır faaliyet gösteren bir postane bulunmakta ve burada kullanılan posta damgalarında okulun adı yer almaktadır. Bu sebeple zaman zaman okulun logosunun yer aldığı flamları da sayarsak çok sayıda ODTÜ konulu filatelik materyal bulmak mümkün olmaktadır. (Resim 5)

Bunlar dışında da ODTÜ konulu yapılan sergilere ait özel damgalı zarflarve kişisel pul da basılmıştır. 

2) MADALYALAR

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mezunlarıyla da ilişkilerini sıcak tutmak ve onlara eski anılarını tekrar yaşatmak amacıyla her yıl mezunlar günü programı düzenlemektedir. Bu program dahilinde mezuniyetlerinin 10., 20., 30. ve üzeri yıl dönümlerini kutlayan mezunlarına madalya dağıtımı yapılmaktadır. Hatta başlangıçta mezuniyette giyilen cübbeleri de giyip stadyumda aynı ilk mezun olduğumuz yıl gibi törene katılabiliyorduk. Bu törenlerde aldığım10. ve 20. yıl madalyalarım ve daha sonra temin ettiği diğer mezuniyet madalyalar da ODTÜ koleksiyonumda yerini almışlardır. İlk başta dağıtılan madalyalarda isim yazmazken 2012yılında 20. yıl madalyasını aldığımda madalyanın arkasına isim yazılmaya başlandığını gördüm. (Resim 6)Bunun dışında ODTÜ spor tesisi açısından da çok zengin bir okuldur. İlk kayıt olmaya geldiğimde amatör küme maçlarında toprak sahalarda top oynamaya alışmış bir futbolcu olarak çim futbol sahasını gördüğümde gözlerime inanamamıştım ve mutlaka bu sahada maç yapacağım diye kendi kendime söz vermiştim. Hem okul hem de yurt takımda oynadığım yıllarda bu sahada şampiyonluklar yaşadım. Bunun dışında kapalı spor salonu gerçekten çok güzeldi, hatta 1990’lı yılların başında Beslen Spor idmanlarını bu sahada yapardı. Bu dönemde Beslen Sporlu basketçiler ile futbol maçı yapma imkânımız da olmuştu. Spor tesisi olarak Olimpik Yüzme Havuzu ve çok sayıda tenis kortunu da sayabilirim. Spora önem veren bir okul olduğu için ODTÜ’de özellikle Mayıs ayındaki bahar şenliklerinde çeşitli dallarda sportif müsabakalar düzenlenir ve kazananlara madalya ve kupalar verilirdi. (Resim 7)

3) Diğer Materyaller

Nisan 2003 yılında Türk Telekom tarafından üniversiteler konulu9 adetten oluşan telefon kartı satışa sunulmuş olup bunların arasında ODTÜ konulu olanı da bulunmaktaydı. (Resim 8)Okulun kuruluşunun 30., 40. Ve 50. yıl dönümleri Milli Piyango idaresince de unutulmamıştır. (Resim 9)

Bunlar dışında da pek çok hediyelik eşya, rozet, kalem, bardak altlıkları, kupa … vb. gibi çok sayıda objeler de koleksiyonumda yer almaktadır. (Resim 10)

Pek çoğumuz gibi ben de en güzel günlerimi okul yıllarımda yaşadım. Bir koleksiyoner olarak dönülmesi mümkün olmayan, tekrar yaşanma imkânı olmayan o güzel günleri hatırlamak ve belki de hayalimde yaşatmak için bu koleksiyonu yapıyorumdur.