Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

M ve T ibareli pullar

Nereden Yazdırıldığı: Tr Filateli Portalı
Kategori: Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist
Forum Adı: Serbest Kürsü
Forum Tanımlaması: -
URL: http://www.trfila.com/forum/forum_posts.asp?TID=1378
Tarih: 20-Eylül-2018 Saat 16:38
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.04 - http://www.webwizforums.com

Konu: M ve T ibareli pullar
Mesajı Yazan: sansar
Konu: M ve T ibareli pullar
Mesaj Tarihi: 08-Kasım-2010 Saat 12:24
merhaba forum büyüklerim internette araştırma yaparken rast geldim sitenize belki takıldıgım bi konuda bana yardımcı olabileceginizi düşündüm sorum şu M ve T ibareli pullar var elimde üzerinde fiyat yok bu pullar postada kullanılabilirmi? kullanılırsa hangi gönderi türüne uygundur şimdiden teşekkürler saygılarımla

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Cüneyt
Mesaj Tarihi: 08-Kasım-2010 Saat 12:39
Merhaba Ali Bey,

Size sitemize hoşgeldiniz diyorum.

Enflasyonun hızlı arttığı dönemlerde posta idaremiz alınan pulların bir süre sonra değerini kaybetmesi dolayısı ile pul alan vatandaşlarımızın zarar etmesi nedeni ile değerini koruyan pullar çıkartmayı denemişti. Kısaca pulu aldığınız zaman posta tarifeleri değisede alınan pulun değerini koruyan bu sistemde T Tebrik tarifesine M ise Mektup tarifesine karşı geliyordu, benzer şekilde kartlarda A yurtiçi kart, PC ise yurtdışı kart tarifesi karşılığı idi.

Söz konusu pullar hala postada kullanılabilir.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Mesajı Yazan: sansar
Mesaj Tarihi: 08-Kasım-2010 Saat 12:51
hoşbulduk saolun Cüneyt bey yardımlarınız için teşekkürler bu kadar hızlı cevap beklemiyordum şaşırdım:)) saygılarımlar

Mesajı Yazan: Gebirgsjager
Mesaj Tarihi: 12-Kasım-2010 Saat 12:26
Merhaba Cüneyt Bey,
1992 ve 1993 Türk Meşhurları serisi bu ifadeleri taşıyor. Bu pullar halen kullanılması olası serilerden midir acaba? Yanlış anladıysam lütfen düzeltin.

Saygılar

Anıl Gürsoy

Mesaj Tarihi: 12-Kasım-2010 Saat 14:02
Merhaba Anıl Bey,

Sitemize hoşgeldiniz. Doğrudur her iki serinin pulları bugünde T değer basılı olanlar 25 kuruş tebrik tarifesi, M değer basılılar 90 kuruş mektup tarifesi karşılığı olarak kullanabilirler.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Mesajı Yazan: tunc
Mesaj Tarihi: 12-Kasım-2010 Saat 20:10

Anıl Bey, hoşgeldiniz diyorum ben de. Şu an kullanılabilir mi sorusunun ötesinde şu an bazı postaneler de bile bu pulların satıldığını görebilirsiniz (örneğin 25 kr.luk seriden geçen gün Taksim postanesinden aldım).

Selam ve saygılarımla.

-------------
Tunç Işın

Mesajı Yazan: Gebirgsjager
Mesaj Tarihi: 13-Kasım-2010 Saat 01:02
Gerçekten çok ilginç Tunç Bey. Bu serilerin halen tedavülde olması bana çok nadir bir olay olarak geldi. Cumhuriyet posta tarihimizde bu durum sık rastlanan bir durum mudur?

Mesajı Yazan: filatelist
Mesaj Tarihi: 13-Kasım-2010 Saat 13:07

Cüneyt bey bildiğim kadarıyla (B) bayram ibareli zarflarda var. (elimde var)

selamlar,

-------------
Bilgi, paylaşıldıkça hem büyür hem de paylaşanları büyütür
----------------------------------------------------------------------
Olcay Arısoy

Mesaj Tarihi: 13-Kasım-2010 Saat 20:26

Bu konuda Cüneyt Bey'den önce yazdığım için kendisi kusura bakmasın, çünkü bu konudaki bilgisi yanındaki benim bilgim abece kalır... Anıl Bey, bildiğim kadarıyla enflasyon döneminden bu yana PTT, pullurı tedavülden kaldırmıyor. Sadece posta ücretlerini yeniden ayarlıyor, ama pullar tedavülde kullanılmaya devam ediyor. (Bu arada bahsettiğiniz Meşhurlar senisi 1998 yılına ait.) Tabi bu bazı garabetliği de beraberinde getiriyor. Örneğin elimde 19/03/2010 tarihli bir resmi evrak var, üstünde 500.000 ve 400.000 TL lik (resmi değil, posta pulu) iki pul yapışık. Yani şimdiki duruma göre bu sene başında gönderilen bir evrakta yaklaşık olarak orta halli 10 tane ev alacak pul kullanılmış demek oluyor. Bu ülkeye dışardan bakan bir göz geçen evreleri bilmiyorsa görüntü aynen bu. Ama ilginçtir ki bu pullar da tedavülde kullanılıyor. Yani bugün bir zarfın üzerine 2002 yılından 400.000 TL + 2005 yılından 60 Yeni Kuruş + 2006 yılından 60 Yeni Kuruş + ve 2009 yılından da 1 TL lik iki pul yapıştırarak taahhütlü bir posta yapabilirsiniz. Tabii o zaman postane görevlisi bunu hesaplayabilir mi ya da size nasıl bir tepki verir bilemem!...

Selam ve saygılar...

-------------
Tunç Işın

Mesajı Yazan: dybnr
Mesaj Tarihi: 14-Kasım-2010 Saat 10:01

Merhaba, 

Evet, genel olarak söyleyecek olursak enflasyon dönemi karmaşasından sonra apılan düzenleme ile pullar tükeninceye kadar tedavülde geçerli hale gelmiş.

Ülkemizde de geçmişte yaşanılan yüksek enflasyon dönemlerinin etkisi, halen geçerlilikte olan pulların zarflarda kullanılması düşüncesiyle birleşince ortaya eğlenceli bir karışım çıkıyor.

İşin en eğlenceli yanı (her zaman olduğu gibi) postane görevlisini bu durumun yasal ve mevzuata uygun bir uygulama olduğuna ikna etmek. Sonra da bir hesap makinası alıp kaç pul yapıştırılacağını hesaplamak. Eğer hala fiziken uygulanabilirlik ve akla mantığa uygunluk varsa tedavülde sürekliliği bulunan pullar elbette kullanılabilir, bir yasal engel yok.

Yer darlığı sebebiyle ve daha fazla akıl karıştırmamak için 60'lı yılları pas geçip 70'lerden hesaplamaya başlayalım:

O günler için yüksek sayılabilecek bir valörlü pulu esas alalım: 5 TL değerli olsun.

5 TL=500 kuruş

2005 yılında yeni kuruş uygulamasına geçilmesiyle değerlerimizden 6 adet sıfır silindiğini biliyorsunuz. Bu durumda 500 kuruş değerli pulumuz, 2005 yılından bu yana postada uygulanabilirliği açsından 0,000500 kuruş olmuştur. Bu şu anlama gelir, bu puldan 10.000 adet yapıştırırsanız nominal geçerlilik olarak 5 kuruşunuz olur; 80 kuruşluk gönderi için 16.000 adet yapıştırmanız gerekecektir. Bu kadar yüksek sayıda pulun yapıştırılamayacağı da malum ama ayrı bir konu olmak üzere koleksiyon değeri elbette daha yüksektir. Özeti:70'li yıllarıa ait pulların yapıştırılmasını önermem, fiziki koşulların yanısıra akla mantığa uygunluğu da yoktur.  

80'lere geldiğimizde gene yüksek bir valör bulalım. Mesela 200 TL'lik pul.

200 TL = 20.000 kuruş

6 sıfır atılırsa, 20.000 kuruş=0.02 yeni kuruş

Bu puldan 100 tane bulup yapıştırdığımızda 2 kuruşluk değere ulaşacağımıza göre 80 kuruşluk gönderi için 4.000 adet yapıştırmamız gerekir.

Özeti: Akla mantığa aykırı ve  fiziken uygulanamaz.

90'lara geldiğimizde gene yüksek sayılabilecek bir valör alalım: 40.000 TL

40.000 TL= 4.000.000 Kuruş=4 yeni kuruş 

Bu puldan 20 tane yapıştırabilirsek 80 kuruşluk bir gönderi yapılabilir.

Özeti: Mantık dışı bir uygulama, fiziken uygulanılırlığı zor, filatelik anlamda zorlama ve değersiz bir ürün.

2005'e kadar olan pullar enflasyonunu acı yüzünü hatırlatıyor. Ortalam bir pulun valörünü 800.000 TL alalım.

Bu durum, malumunuz olduğu üzere, uygulanmakta olan durum:

800.000 TL=80.000.000 Kuruş=80 yeni kuruş=80 kuruş

Özeti: Uygulanmakta olan durum. Görüldüğünde şaşırtıcı olabilir ama yakın dönem pulları olduğu için zorlama sayılamayacak, akla mantığa uygun, yasal bir uygulama.

Tek zorluğu bazen postane görevlisine, bazen de köşe yazarlarına bile bu durumu açıklamak oluyor.

İşte yukarıdaki yazılara konu M ve T ibareli pullar bu kargaşayı ortadan kaldırıyor. Dün bazı arkadaşlarıma gönderdiğim kartlarda da bu pullar yer alıyor.

(Bu arada geçen bayram bir Anadolu kasabasından kartlardan, kendi adresime yolladıklarımın hiçbiri gelmedi. Ne oldular, neredeler bilmiyorum. Eline kart gelmeyen tüm arkadaşlardan özür diliyorum ama ben de aynı durumdayım. Geçen bayramdan beri nasıl gelmez, bilemedim.)   

Saygılarımla,

Deray Yabaneri

Mesaj Tarihi: 22-Kasım-2010 Saat 15:02
Olcay Bey doğrusu orkide resimli ve B tarifeli zarflardan hiç söz etmememin nedeni ne tarifesi olduğunu bilmediğim içindi, sayenizde öğrenmiş oldum.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Mesaj Tarihi: 23-Kasım-2010 Saat 09:53
Değerli Türkfila üyeleri,

Sitemizin aktif üyelerinden Deray Bey tarafından değişik zamanlarda bana gönderilen tebrik kartlarından 1993 ve 1998 ülkemiz meşhurları serisinden pullu iki örneği sizlere sunuyorum.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Mesaj Tarihi: 04-Ocak-2011 Saat 09:39
Değerli Türkfila Üyeleri,

Daha önce yazılarımda belirttiğim gibi rahmetli kayınpederim pul koleksiyoncusu idi ve koleksiyonlarını devam ettirip torunlarına aktarmamı istemişti, kendisine gelen zarf ve kartlarıda biriktirdiği için zaman zaman onlarıda gözden geçirip dikkatimi çekenleri tasnif ediyorum.

Hafta sonu bakarken aralarında Olcay Bey'in sözünü ettiği B (bayram) değerli zarflardan bir tane olduğunu gördüm. Gerçekten içinde hala bayram kutlaması amacı ile yazılmış bir mektup olduğunu gördüm. Enflasyonun dörtnala koştuğu yıllardan 1991 yılında basılan zarf 1997 yılında kullanılmış.

Ayrıca daha önce dikkatimi çekmeyen bir şey fark ettim, zarf bayram tebriği tarifesi ile gönderileceği için kontrol edilebilmesi için zamklanmamış olarak satışa çıkarılmış.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Mesaj Tarihi: 04-Ocak-2011 Saat 15:37
Emeğinize ve ilginize teşekkürler Cüneyt Bey, bizi bilgilendirmeye devam ediyorsunuz. Bu arada bize kazandırdığınız bu bilgilere emek verip size ulaştırdığı için rahmetli kayınpederinizden de Cenab-ı Allah rehmetini esirgemesin...

Selam ve saygılarımla...

-------------
Tunç Işın

Mesaj Tarihi: 20-Ocak-2011 Saat 06:03
 Değerli Üyeler,

Konuyla ilgili bir güncel örneği paylaşmak istiyorum.

Dün adresime gelen poşetlenmiş gönderi üzerindeki pulları fark etmemek mümkün değildi:

http://img829.imageshack.us/i/img0001new3.jpg/">

Gönderide, 1993 yılı M değerli Türk Meşhurları serisinden bir pul ve gene 1993 yılında M üstbaskısı yapılmış sürekli posta pulları serisinden bir pul kullanılmış. Her ne kadar karışık seri (miks) olmuşsa da 1993 tedavül tarihli M değerli pulların halen postada kullanılabilirliğine güncel bir örnek sağlanmış.  

Gönderen kuruluşa teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Deray Yabaneri

Mesaj Tarihi: 20-Ocak-2011 Saat 17:54
Cüneyt Bey, 23-Kasım-2010 Saat 09:53 tarihli yazınızdaki Deray bey'in gönderdiği kartlardan ikincisi (Lions olan)... Bildiğim kadarıyle özel damgalar en az mektup ücretli pullar üzerine vurulabiliyor. Yani tebrik ibareli ya da 25 krş.luk pullar üzerine gün damgası haricinde özel damga vurulmaması PTT tarafından özellikle bildiriliyor. Fakat buna rağmen benzer gönderiler uygulaması yapıldığı gibi birçok özelgün damga uygulamasında PTT tarafından bastırılan 25 krş.luk kişisel pullar kullanılıyor. Bir gariplik de burda karşımıza çıkıyor; PTT hem posta ücreti aşağısında pul değerini özel damgayla damgalatmazken, böyle bir damga uygulamasına 25 krş.luk kişisel pul izni verebiliyor.Çünkü bu durumla çok defa karşılaştığım için sizin de bu konudaki yaklaşımınızı merak ediyorum!.. Tabii diğer arkadaşlarımın da...

Selam ve saygılarımla...

-------------
Tunç Işın

Mesaj Tarihi: 20-Ocak-2011 Saat 23:42
Merhaba Tunç Bey,

Tebrik kartını gönderen ben olduğuma göre öncelikli söz hakkım olduğunu düşünerek araya girmek istiyorum.

Açıkçası tebrik kartını gönderirken özel damgaların en az mektup ücretli pullar üzerine vrulabildiği gibi bir hüküm bilmiyordum. Belgesiz fikir olmayacağı bilinciyle, yorumunuzdan sonra mevzuatı inceledim. Öyle bir hükme gene rastlayamadım.

Ama hem Mektup Postası Gönderileri Yönetmeliğinde hem de Filateli Servisi Yönetmeliğinde özel damga tanımı şu şekilde yapılmış:

"ÖZEL DAMGA: Anma pulu çıkarılmamış bazı önemli olaylar için belirli günlerde ve olaylarla ilgili yerlerdeki PTT işyerlerinde, geçerlikte bulunan herhangi bir posta pulunu ve anma blokunu iptal etmek üzere yaptırılan ve üzerlerinde ilgili olduğu olaya ait yazılar ve motifler bulunan tarih damga­lar"(dır)

Demek ki (geniş tanımıyla) geçerlilikte bulunan herhangi bir posta pulu olması yeterlidir. Geçerliliğin ana kuralı, posta tarifesine uygunluk olduğuna göre, posta tarifesine uygun gönderilere özel damga uygulaması yapılabileceği, dolayısıyla tebrik kartına da, tarifeye uygun pul yapıştırılmış ise özel damga uygulanabileceği sonucu ortaya çıkıyor.

Özel damganın en az mektup ücretli gönderilere uygulanacağını yazan bir madde varsa öğrenmeye ve bundan sonra uygulamaya hazırım elbette ve
"Bildiğim kadarıyla"  dediğinize göre bir yerlerde böyle bir madde olmalı, yardımcı olabilir misiniz, nerede okudunuz böyle bir maddeyi? 25 krş.luk pullar üzerine gün damgası haricinde özel damga vurulmaması PTT tarafından özellikle bildiriliyor demişsiniz, bu bildiri örneğini paylaşır mısınız, nerededir, kim imzalamış mevzuatıyla çelişen bildiriyi?

Doğru olanı bizler de, yeni nesil de bilmeli ama bizler aynı zamanda yeni nesile karşı da sorumluyuz. Bu yüzden yükümüz ağır. Bir de mevzuata uygun gönderileri, aksine hüküm yokken "bunlar mevzuata uygun değil" diyerek yetişmekte olanların kafasını karıştırırsak yükümüz daha da ağırlaşacak.  

Öte yandan bu sitede yazılanları okuyarak filateli konusunda bilgisini geliştirmek isteyen PTT çalışanları da bu tarz yorumları okuyup, yarın öbür gün mevzuata uygun gönderileri reddetmeyecek mi?

O yüzden cidden merak ediyorum bu belgeleri. Hatalı bir gönderi olmuşsa veya yorumda hata varsa özür dileyip bundan sonra tekrarlamamış oluruz. Ama daha önemlisi PTT mevzuatlarında çelişki varsa o ortaya çıkar veya mevzuatı okumadan yorum yapan PTT çalışanları varsa fikir sahibi olurlar, uygulamada yeknesaklık sağlanır.

Saygılarımla,

Deray Yabaneri

Mesaj Tarihi: 21-Ocak-2011 Saat 09:04
Tunç Bey,

Deray Beyin yanıtına katılıyorum, asıl olanın her zaman damganın tarifeye uygun malzeme üzerine uygulanması olduğu düşüncesindeyim. Bu nedenle bugünkü basılı kağıt tarifesi 25 kuruş olduğuna göre boş zarfın üzerine matbuu/basılmış kağıt yazıp içine postahanede bulunacağınız herhangi bir dökümanı koyup 25 kuruşluk pulun üzerine bile damga uygulanabileceğini düşünüyorum, konunun netleştirilmesi doğru olacak.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu.

Mesajı Yazan: simsan
Mesaj Tarihi: 21-Ocak-2011 Saat 12:12
Arkadaşlar selam
bende bu konu ile ilgili araştırdım.İlkgün ve özel damgalarla ilgili bakın şu sonuçları elde ettim sizlerlede paylaşmak istedim.

3.4 Filatelik zarflar, ilkgün damgaları ve özel damgalar:

Bu konuda Postada Kullanılan Değerli Kağıtlar Yönetmeliğinin aşağıdaki hükümleri aynen uygulanır.

3.4.1 Filatelik zarflar prensip olarak PTT'ce hazırlatılıp damga ile ilgili PTT işyerlerinde ve uygun görülecek diğer PTT işyerlerinde damga tari­hinde satışa çıkarılır. Bu zarfların satış bedeli Genel Müdürlükçe saptanır.

3.4.1.1 Filatelik zarflar prensip olarak PTT'ce çıkarılmakla beraber, kişiler özel zarf, kart veya kağıt hazırlayıp bunlara PTT tarafından ilkgün damgası veya özel damga basılmasını isteyebilirler, bu istekler en geç damganın yapıldığı tarihte damga işini yapan PTT işyerine ulaştığı takdirde yerine geti­rilir.

3.4.2 İlkgün ve özel damga işleri

İlkgün ve özel damgalar hakkındaki işler Postada Kullanılan Değerli Ka­ğıtlar Yönetmeliğine uygun olarak aşağıda belirtildiği gibi yapılır.

3.4.2.1 İlkgün damgaları, anma pullarının bloklarının ve sürekli pulla­rın tedavüle çıkarıldıkları gün üzerlerinde yalnız ilgili oldukları pul bulunan gönderilerin, filatelik zarf, kart ve kağıtların damgalanmasında kullanılır. Bu maddelerin üzerlerindeki ilkgün damgasıyla ilgili olmayan pullar normal tarih damgası ile iptal edilir.

3.4.2.2 Özel damgalar belirli bir olayı anmak ve belirli bir veya bir­kaç gün kullanılmak üzere yaptırılır ve geçerlikte bulunan herhangi bir sürekli veya anma pul veya anma bloklarına basılabilir.

3.4.2.3 İlkgün damgaları ile özel damgaların kullanıldığı PTT işyerine veya Filateli Servisine getirilen veya posta ile yollanan pulsuz filatelik zarf, kart veya kağıtların pullanması ve damgalanması talepleri, zamanında ulaşmış olması halinde PTT Yönetim Kurulunca belirlenen ücret mukabilinde karşılanır.

3.4.2.4 İlkgün zarfları ile özel zarflar, damgaların kullanıldığı PTT işyerlerinde ve PTT'ce uygun görülecek öteki işyerlerinde başvuranlara ücreti karşılığında hazır (pullu ve damgalı) veya pulsuz olarak satılacağı gibi, bun­lar posta ile de sipariş edilebilir.

3.4.2.5 Kullanıldıkları yerler dışında yapılacak özel damga isteklerin­de pullarını özel damga ile damgalatmak isteyen kimse, pullu zarf, kart veya kağıtlarını damganın yapılacağı merkeze, taahhütlü mektup, değer konulmuş mek­tup, değer konulmuş veya değer konulmamış koli içinde damga işi için istekleri­ni açıklayan bir notla beraber gönderir.

İstek sahibi bu notunda, gönderdiği zarf, kart veya kağıtların damga­landıktan sonra kendisine veya adresi yazılı 3.kişilere,

- Açıktan adi veya taahhütlü mektup,

- Bir ambalaj içinde adi veya taahhütlü mektup,

- Değer konulmuş mektup,

- Değer konulmuş veya konulmamış koli,

olarak gönderilmesini isteyebilir.

Mesajı Yazan: maral26
Mesaj Tarihi: 21-Ocak-2011 Saat 12:28
Nihat Bey yeterince açıklayıcı bir mesaj olmuş.Bilmediğim bazı konulara da açıklık getirmişsiniz .Teşekkür ederim

-------------
Mustafa Aral

Mesaj Tarihi: 21-Ocak-2011 Saat 19:21

Deray bey ve Cüneyt Bey, evvela selamlarımı sunarak başlıyayım. Bu konu benim kendi kurmacam olmadığı gibi burdan da kimseyi itham etmek ya da bilgi yarışına girmek gibi bir düşüncem yok. Ayrıca kimseyi de yanlış yönlendirip ne yeni nesli soğutmak, ne de PTT görevlilerini olmayan bir durumla ayaklandırmak niyetinde de değilim ki saten PTT kendi kurallarını bile uygulamıyorken herhalde benim yazımla birden harekete geçicek değil.

25krş.luk pula özelgün damgasına gelince, Ankara'dan gelen Filateli daire görevlileri ve şefleri birebir bana bunu Topkapı Hasahırlar'daki sergi ve damga gününde söylediler. Ben de o güne kadar arada bir 25 krşluk serilere bu damgalamayı uygulamaktaydım, ilk önce Tarık Bey ve ben bu durumla Beyoğlu postkanesinde karşılaştık. Sizlere özel gün damgasıyla tebrik gönderecekken engellendik ve memur ısrarlarımız neticesinde şefini aradı ve şefi tebrik kartının üzerinde 25 krşluk. pula uygulanamayacağını en az posta gönderi ücreti olması gerektiğini söyledi. Ardından da bu konuyu Topkapı'ya gelen Ankara Gn. Md.lük Filateli görevlisi arkadaşlarla da tartıştık sonuç olarak kesinlikle bu konuyla ilgili mevzuat olduğunu söylediler. Bu mevzuatı bize göndermelerini rica ettik ama bu güne kadar cevap gelmedi. Fakat orda yapacağımız uygulamalar da kendilerince engellendi. Hatta yanlış hatırlamıyorsam sevgili Muzaffer Arda ile de bu 25 krşluk pul olayını hem Beyoğlunda hem de Topkapıda beraber yaşadık diye hatırlıyorum. Eğer burdan bilgilendirirse sevinirim.

Ben yazımda size herhangi bir eleştiride bulunmamış, durumu bildirip bununla ilgili görüşünüzü sormuştum. Tekrar okumanızı tavsiye ederim.

Selam ve saygılarımla...

-------------
Tunç Işın

Mesaj Tarihi: 21-Ocak-2011 Saat 19:44
Yukarıdaki yazıya ek olarak internette PTT sitesinde bulmuş olduğum mevzuattaki ilgili kısım aşağıdadır. Ayrıca isteyen sitenin http://www.ptt.gov.tr/tr/mevzuat/ - http://www.ptt.gov.tr/tr/mevzuat/ kısmından "Postada Kullanılan Değerli Kağıtlar Yönetmeliği" kısmını okuyabilirler. Ben buradan yönlendirme yapamıyorum çünkü html değil pdf dökümanı olarak bilgisayara iniyor... Yukarıda bahsi geçen yönetmeliğin aşağıdaki ilgili kısmını size sunuyorum; 

Özel Damgalar:

Madde 54- özel damgalar belirli bir olayı anmak ve belirli bir veya birkaç gün kullanılmak üzere yaptırılır ve geçerlikte bulunan her değerdeki pulların ve anma bloklarının iptalinde kullanılır. Ancak zarfa yapıştırılan pu­lun değeri ilk ağırlık kademesindeki yurtiçi adi mektup ücretinden,karta yapış­tırılanlarında yurtiçi posta kartı ücretinden az olamaz.

Hangi olaylar için özel damga kullandırılacağı, kullandırılacağı gün­ler, bunların ve ilkgün damgalarının kullandırılacağı yerler Posta Dairesi Baş­kanlığının teklifi üzerine Genel Müdürlük tarafından kararlaştırılır ve kullan­dırılacak damgalar hakkındaki bilgiler bir tebliğle yayımlanır.

Posta gönderilerinin üzerlerindeki resmi pullar da özel damgalarla ip­tal edilebilir.

Dikkat ettiyseniz altı çizili olarak kolay okunması için belirttiğim kısımda en az yurtiçi adi posta ücreti veya yurt içi posta kartı ücreti (yani tebrik ücreti değil) denmektedir. Sanırım gerekli bilgi sağlandı,

Böylece, mevzuatı uygulama hususunda bilgilerini bizimle paylaşarak gerekli uyarıları yapmış olan PTT görevlisi arkadaşlarıma da tekrar buradan teşekkür ederim.

Selam ve saygılarımla...

-------------
Tunç Işın

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

:: Tr Fila Forumlari ::
Her Hakki Saklidir
©2005-2007