Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İlginç Pullar
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | İlginç Pullar
Mesaj icon Konu: FENERBAHCENİN 100 YILI PULLAR Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Konu: FENERBAHCENİN 100 YILI PULLAR
    Gönderim Zamanı: 10-Nisan-2007 Saat 11:25
Değerli filatelistler
3 Mayıs 2007 Fenerbahcenin 100.yılı pulları ve portföyü tedavüle çıkarılacak ve aynı gün Kadıköy Fenerium mağazasında ilk gün damgası ve yine aynı gün Ankara anıtkabirde çıkacak veya dağıtılacak bir posta kartına da ayrı"Muhtemelen Atatürk ve Fenerbahce "konulu damga tatbik edilecektir.Yine tam anlayamadığımız duyumlara göre 1 ile 3 posta kartı bir karne çıkacaktır.Diğerleri emisyonda yazılı olanlar.İşin ilgin yanı emisyonda belirtilen 10.000 portföyün "söylenenlere göre 10 veya 15.000 adet Fenerbahce kulübüne satılmış" büyük ihtimalle 5000 portföy Türkiyeye dağıtılacak.Dağıtılacak portföyler PTT merkezlerindeki abone miktarına göre olacak.Dağıtım o gün tam olarak sağlanırmı tam bilemiyorum.Bildiğim bir şey var oda bu iş çok karışacak ve pek çok filatelist portföyü alıp ne kaneyi ne dantelsiz bloku ilk gün damgalamada zorlanacağı.Gerek Federasyon ve gerekse Ptt düzeyinde yaptığımız tesbitler yeterli portföyün gönderilmesi yönünde.Ama iş yinede karışık.Zira Galatasary portföyünün açıklanan 10.000 rakamının kuşku uyandırdığı
sayının az gösterilip çok daha fazla olabilirliğidir.Bilindiği gibi KKTC Avrupa pullarında
Avrupalı tüccarlara yüklü satımlar yapıp sonradan aynı puldan tekrar basıp başka tüccarlarada satınca bugün
Avrupalı tüccarlar nezdinde KKTC posta servisi güvenilirliğini zayıflatmış pek çok 10.000 20000 seri pul alanlar bu alımları kesincede KKTC artık pullarını çok daha az basmaktadır.
Bizim gönlümüz Türk PTT sinin bu tür argümanlara yer vermeden öncelikli olarak Türk Filatelisini korumaktır.
Bu konuda 1.si ilk gün damgasının tek merkezde kullanılması sıkıntı doğurabilir en aynı damgadan 4 tane yapılıp 1.Fenerium mağazasında 2.Kadıköy PTT sinde
kullanılması konusunda PTT yazı yazılması.
Bir diğer konu abone dışı portföy posta kartı karne ve diğer pullardan yeterli miktarda her iki merezede gönderilmesidir.Bu konudada PTT gerekli maillerin gönderilmesi yararlı olacaktır.Bir diger önemli konu Ankara anıtkabirde farklı bir posta kartının çıkarılıp ayrı bir damganın kullanılması yönünde aboneler bilgilendirilmelidir.Konu hakkında detaylı bilgi sahibi arkadaşlarımızın bilgi vermesi yararlı olacaktır.
saygı ve sevgilerimle
erdogan sen-adapazarı
strPostAds
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 795

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Nisan-2007 Saat 23:28
Merhaba Dostlar,

bende bugün Federasyon Başkanımız Mahmut Emirmahmutoğlu ile yaptığımız görüşme sonunda Fenerbahçe'nin 100. yılı ile ilgili çıkarılacak pullara ilişkin aldığım bilgileri paylaşacaktım, ancak Erdoğan Ağabeyin benden biraz daha önce davrandığını görünce şaşırdım. Çünkü henüz daha kesin olmayan pek çok konu hakkındaki söylentilerden yola çıkarak yazdığı yorumlara baktığımızda 3 Mayısta dört gözle beklediğimiz filatelik şölen bir kabusa dönecek gibi görünüyor.

Oysa bu gün Mahmut Emirmahmutoğlu FB'nin 100. yılı ile ilgili yapılacaklar ve yapılmak istenenleri duyunca bir filatelist olarak yüreğim pır pır etmişti. Hele hele PTT yetkililerinin bu konudaki çabalarını anlatması beni daha da şevklendirmişti. Ancak şimdi Erdoğan Ağabey'in yazısını okuduğumda daha ne çıkacağı kesinleşmemiş olmasına rağmen PTT'yi şaibe altında bırakan bazı ifadelere yer vermesi beni üzdü. Çünkü daha bu haftasonu yaptığımız toplantıda ANfİLA'nın PTT'ye cephe almasının yarattığı sorunları dinlemiştik Koray Bey'den.

Federasyon yetkilileri tüm yazılanları okuyor, ama "Galatasary portföyünün açıklanan 10.000 rakamının kuşku uyandırdığı
sayının az gösterilip çok daha fazla olabilirliğidir" şeklindeki bir ifade, PTT yetkililerini sahtekarlıkla suçlamak anlamına gelir ki, bu da ispatsız delilsiz bir camiayı karalamak anlamı taşır. Bu tarz ifadeler ise filatelistleri PTT yetkililerinin gözünde mesnetsiz suçlama yapan insanlar konumuna düşürür ki bu da gereksiz yere birbirine muhtaç 2 tarafın arasına küskünlük girmesine yol açar. Filatelistlerin bu tarz davranışları federasyonu da devlet yetkililerinin karşısında zor duruma sokacağı unutulmamalıdır.

Bizler genç filatelistler olarak ciddi bir sorumluluk üstleniyoruz. Parçalanmış bir camiayı derleyip toparlayıp yeniden eski parlak günlerine geri döndürmek. Bu sorumluluğumuzu yerine getirirken yıkıp dökmeden, kırıp geçmeden, gönül alarak, olumlu bakarak ve herkese güvenerek, her olaya kuşkulu bakmayarak yapmalıyız.

Sizlerden ricam Fenerbahçe'nin 100. yılı ile ilgili çıkacak filatelik materyallerin henüz daha netleşmemiş olduğunu gözönünde tutarak tahminler ve duyumlardan hareket ederek bir yerleri suçlamamanızdır. Bir kaç gün içerisinde netleşecek olan bu konuyu sizlere en doğru şekilde bildirmeye gayret edeceğim. Ondan sonra ne yapılması gerektiği konusunda somut olarak konuşuruz. Filateli ile ilgili her türlü taleplerinizi de doğrudan bana bildirirseniz Federasyonumuz vasıtasıyla istenilen her düzeyde girişimlerde bulunarak sorunu çözmeye gayret ederim.

Saygılarımla

Muzaffer ARDA

Düzenleyen marda99 - 10-Nisan-2007 Saat 23:42
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Nisan-2007 Saat 06:32
Değerli Dostum Muzaffer Arda
Sanıyorum yazımı çok yanlış değerlendirerek beni üzen bir kelimeyi kullandı"Sahtekarlık" Buda onun yazıyı yanlış anlamasından kaynaklandı sanırım.
PTT önceden belirttiği tirajı değiştirme hakkına sahip .Nitekim Fenerbahce için emisyonda 10.000 yazan dantelsiz blok pek çok gazetede 15.000 adet Fenerbahceye bazıları 10.000 adet sipariş verildiği yazıldı.Bu bir sahtekarlık değil talep olunca sayıyı arttırmaktır.Aynı şekilde kıbrıs ilk karnesinde aşırı talep nedeniyle böyle bir uygulama yapmıştır.Bu Galatasary portföyünde de olabilir.Bunlar gayet normal şeyler bu belirmeleri yaparken İlk gün damgasının
uygulanacağı 3 mayıs günü oraya yeterli portföyün gelmesi ve iki merkezde damganın kullanılması düsüncemi belirttim.Bunda bir kasıt bir sürtüşme arayıp ortaya koyma veya bir kurumu suclama kesinlikle yoktur.Bu konuda da filatelistlerin bildiklerini yazmalarını
belirttim.
Gercekten ya ben yanlış ifade ettim veya Muzaffer arkadaşımız yanlış anladı.Ben yanlı ifade ettimse herkesten özür dilerim.Zira Balkanfila sergisi öncesi
kimsenin kimseyi suclama,karalama hakkı yoktur.Sadece
filatelistlerin daha güzel bir ortam içinde bulunmalarını temenni ediyorum.
herkese saygı ve selamlar
erdogan sen

Düzenleyen esfila - 11-Nisan-2007 Saat 07:30
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Nisan-2007 Saat 10:12
Merhaba,

öncelikle Erdoğan Ağabey ile üzüntü yaşatacak bir yazışma içerisine girdiğim için üzüldüm. Sanırım ifadeleri yanlış yorumlamaktan kaynaklanan bir yanlış anlaşma sonucu doğmuştur. Üzdüysem bende kendisinden özür dilerim.

Ancak o kadar hassas bir dönem yaşıyoruzki. Federasyonumuz canla başla Balkanfila'dan yüzümüzün akı ile çıkma mücadelesi verirken, PTT ise filateliye değer verme konusunda bugüne kadarki en iyi yönetimlerden birine sahipken, sürekli eleştireye boğmamız onların da şevkini kırıyor ve "kardeşim biz hiç mi iyi bişey yapmıyoruz, hep eleştiriliyoruz" noktasına geliyor.

Son toplantımızda Koray Bey (Filateli araştırma ve Geliştirme Derneği) PTT'den kendilerine "Bizi eğitin" talebi geldiğini söylemesi de bunun bir göstergesi değilmidir.

Arkadaşlar, benim filateli camiasıyla ilişkim çok yeni, ama anlatılanlardan şunu görüyorum, federasyon ve PTT uyumlu çalışıyor ve filatelimizi daha ileriye götürmek için kararlılar ve hertürlü görüş ve önerimize saygı duyuyorlar. yeterki kırıcı, suçlayıcı olmayalım.

Örneğin ANFİLA sitesinde yazılan yazılar hem federasyon nezdinde hemde PTT nezdinde üzüntüyle karşılanmıştır. Bu bölücülüktür, sorunlar bu mantıkla çözülmez. İçinde bulunduğun gemiyi batırıp bundan kendisini kurtarmayı ümit edenler bilsinki bu gemi batarsa kendileride yok olurlar. Saygı, sevgi ve anlayışla konuşarak her sorunu aşabiliriz.

Düz akşam hem Mahmut Emirmahmutoğlu hem de Turan Erener ile görüştüm, her ikiside sitemizi yakından takip ediyor ve bizim başlattığımız eğitim toplantılarını taktir ediyor. Fikir üretmemizi istiyorlar. Çünkü bizi filatelinin geleceği olarak görüyorlar. Bizden Balkanfila ile ilgili yardım bekliyorlar.

Dün hem oğlum hem de kendim için Balkanfila'ya katılım formunu aldım. Arkadaşlar kolleksiyon üretmemiz lazım, eski günleri tekrar yaşamak için.

Fenerbahçe pulları ve damga yapılması konusunda yaşanabilecek sıkıntılara karşı tedbir almak için önerilerimizi bekliyorlar. bu konuda daha önceki tecrübelerimizi aktarmak suretiyle tedbir almaya çalışılacağını söylüyor federasyon başkanımız.

Bu yıl Filatelinin altın yılı olacak. Herkesi bu şölende yer almaya davet ediyorum. Bende yıllar sonra genç filatelistlere yaptıklarımızı gururla anlatmak istiyorum. Aksi taktirde oğlum bana dönüp "baba neden kimse pul kolleksiyonu yapmak istemiyor" dediğinde verecek cevap bulamamanın ezikliğini yaşamak istemiyorum.

Hadi arkadaşlar güzel günler bizi bekliyor, şairin dediği gibi,

"Güzel günler göreceğiz çocuklar
Motorları maviliklere süreceğiz
Çocuklar inanın, inanın çocuklar
Güzel günler göreceğiz, güneşli günler"

Saygılar

Muzaffer ARDA
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Nisan-2007 Saat 10:43
Saygı Değer Dostum Muzaffer Arda
Öncelikle teşekkürlerimi ifade ederim.Zaman zaman karşılaşılan olumsuzluklarım top yekün filateli camiası için üzüntü ve eksikliklere neden olduğu gözlenmiştir.PTT-Filateli ikilisinin
Daima birbirine ihtiyacı vardır.Bizlerde bu ikili arasında bir sıkıntı oluşmaması için zaman zaman düşüncelerimizi ifade ederken bir tarafı karalama gibi düşüncemiz yok.
Fenerbahcenin 100.yılı bizler için çok önemli hem spor tarihimiz hem futbol koleksiyonumuz hemde ülke koleksiyonumuz için önemli.Bu sadece şahsi olarak burada bulunan arkadaşlarımızın değil bütün ülke filatelimize gönül vermiş koleksiyoncular için önemli.Bir kaç kişinin bu konuyu sorunsuz gecirmesi yeterli değildir.Galatasaray 100.yılında istenilen
İlginin olmadığı gözlenmesine rağmen her gecen gün hem PTT mizin hem filatelistlerin kazandıkları bilgiler bir sonraki yıldönümünde daha güzel noktalara doğru gitmektedir.
Temennim Fenerbahcenin 100.yılı için hiç kimsenin 100.yıl portföyü elimizde kalmamıştır
Yada sadece 1 tane alabilirsiniz gibi durumlarla karşılasıp hayal kırıklığına uğramamak için
Bu yönde düşüncelerimizi aktarmak.Öncelikle şu iki konu gerek Federasyonumuz ve gerekse PTT tarafından dikkate alınırsa herhangibir sıkıntı olmayacağı düşüncesindeyim.
1.Gerek Fenerium mağazası (PTT sanırım burada gecici bir şube oluşturacak)ve gerekse Kadıköy PTT sine yeterli Pul-Karne-Posta Kartı ve Portföy göndermesi
2.İlk gün damgasının her iki Merkezde de en az ikişer adet bulundurularak sıkışıklığa meydan vermemesi.
3.PTT Fenerbahce 100.Yıl Tanıtım Posterlerinden ve broşürlerinden de yeterli miktarda göndermesi
Bunları oluşması halinde filatelistler materyale PTT yeterli gelire sahip olur düşüncesi ile
Balkanfila sergisinin hayırlı olmasını temenni ediyorum.Bu konuda da elimizden gelen gayret
İle Kendim ve aile bireylerimle ve çıkarsa diğer Adapazarlı filatelistlerle en yüksek katılımla katılmayı düşünüyorum.Zaten bu sıralar bu sergiler için yoğun bir şekilde koleksiyonları
Dizayn etmekle uğraşıyorum.Değerli Dostlarımla 3 Mayısta bir terslik olmaz ise inşanlah
Fenerbahcenin 100.Yılını büyük bir mutlulukla Kadıköyde bizde filatelik çalışmalarımzla
Kutlarız.Herkese en içten sevgilerimi sunarım.
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Nisan-2007 Saat 18:00
Herkese Merhaba,

Yazılanları büyük bir ilgiyle takip ettiğimi, kendi adıma, her söylenenden, ileri sürülen her fikirden ve yapılan her yapıcı eleştiriden hisse çıkardığımı belirtmek isterim.

Fenerbahçe Spor Kulübünün yaklaşan yıldönümü tüm filatelistleri olduğu gibi beni de heyecanlandırıyor. Futbol ya da spor temasıyla ilgilenmiyor olmama karşın bir Fenerbahçeli olarak damga günü -bağlı bulunduğum kurumdan izin almaya çalışarak- Kadıköy'e gelmeyi düşünüyorum. Ümit ederim ki filateli tarihimiz için çok önemli olan 3 Mayıs günü güzel işler yapmayı beceririm.

Benim ricam, filatelide tecrübeli olan arkadaşların, damga için ne tür hazırlıklar yapılabileceği konusunda tavsiyelerde bulunmasıdır. PTT'nin hazırladığı FDC'lerin postadan geçirilmesiyle mi yetinmeliyiz yoksa bizler de gerek "zarf" gerek "maksimum kart" olarak çeşitli materyaller hazırlamalı mıyız? Ayrıca bunların dışında başka ne tür materyaller hazırlanmalı, neler yapılmalı? Arkadaşlar damga uygulanacak materyallerle ilgili bir beyin fırtınası yaparlarsa yahut kendi hazırlıkları hakkında bilgiler verirlerse çok makbule geçecektir!

Muhabbetle...
İlker ŞAHİN
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Nisan-2007 Saat 09:29
Yoğunluğumdan dolayı bu bölümdeki yazıları pek dikkatli takip edememiştim. Neyseki biraz kendime zaman ayırabildim ve yazılanları okuma fırsatım oldu. Filatelimize olan katkılarından dolayı Muzaffer Bey'e ve Erdoğan Bey'e takdir ve şükranlarımı sunmak isterim.
   Malesef günümüzde çıkan alternatif eğlence ve zaman geçirme alışkanlıklarının ortaya çıkması. Pek çok nitelikli uğraşıyıda derinden etkilemiştir.Hele hele eğitim sistemindeki yozlaşma, kararsızlıklarda üst üste gelince; toplum olarak kitap okuma, birşeylerin kolleksiyonunu yapma, fotoğraf çekme gibi meraklar yerini teknolojiye ayak uyduruyorum bahanesi ile hızlı, düzensiz, niteliksiz apar topar bir hayat yaşama biçiminde değişmiştir. Sözgelimi bir fotoğraf meraklısı bütçesini ve bir fotoğraf karesini tab ettirmenin zorluğunu göz önüne alarak deklanşöre basmadan önce kırk ölçüp bir biçiyorsa(İşin sanat ve görsel yönlerinide düşünerek) şimdilerde digital teknoloji sayesinde şakır şakır basıyor deklanşöre. Zaten sonrada yine aynı hızla beğenmediğini silerisin gibi bir mantalite oluştu toplumda. Elbette yeniliklerin getirdiği pek çok kolaylıklar var elbette avantajlar var. İnternetin yaşamımız içine girmesi pek çok merakı öldürdü diye düşünebiliriz. Okuma alışkanlığını yok etti gibide düşünülebilir. Burda aslında yok olan bir şey yok sadece değişim ve gelişim sözkonusu. İşte Muzaffer Kardeşimizin ortaya koyduğu siteler. İnternette pul alınıp satılan siteler sayesinde bunu eleştirenler şimdi birer birer kendi sitelerini oluşturdurlar ve kendi sitelerinin esas ve önemini vurgulama noktasına gelmişlerdir. Oldukça sevindirici bir gelişme.
Tüm gelişmelerde değişimlerde olduğu gibi bir takım yalnış anlamalar ve hafifi temaslar olabilir. Bunlar gayet normal şeyler. Ama bu sene cidden Türk filatelisi için bir kader senesi Balkanfila,Fb nin 100 yılı, Yine uluslarrası bir etkinliğe pararlel olarak çıkan Mevlana'nın hatıra pulu hepsi ama hepsi ciddi temaların önemli parçaları. Şu kadarını belirtelimki günümüzdeki sorunlar yıllar yılı gelen sorunların birikmesi ve kemikleşmesi. Bu sorunları pat diye bir anda söküp atamazsınız. Ama PTT filateli derneğine bizi eğitin diyorsa bu önemli bir gelişmedir. Ama en önemlisi burda yazılanlara artık göz atılıyor dikkate alınıyorsa buda çok önemlidir.
Erdoğana bey sorunları ve bire bir çözümlerinide çok güzel anlatıyor. Damga merkezlerinde gördüğüm en önemli sorun şu ki bir damga ve damgayı yapan insan herkese yetmeye çalışıyor sonuuçta acele ile basılmış damgalar veya PTT bir damga basmasını öğrenemedi eleştirisi, yükselen tansiyon, güler yüzlü personelin: e be kardeşim sabahtan beri elim kolum ağrıdı gelde sen yap o zaman sözleri, e ver yapıyımlar, diğer memurun ya olurmu bu damga sana zimmetli kaybetsen nolucaklar vs vs. Çözüm nedir. Yaptır aynı damgadan 3/4 tane ver memuruyun eline aynı noktada pek çok kişiye hızlı biçimde damgalar yapılsın. Tabi bu Arada Memurlarda damga nasıl iyi çıkıyor denemesini lütfen boş bir kaç sayfa üzerinde denesinler burdan anlatamam ama mümkün olsada gösterebilsek( buraya video eklemek mümkünmü?)
Bakın biraz silkinme ile de filatelide pek çok mesafler aşılır. PTT olarak PTT bank işine yüklü paralar ödeyerek girdiler. Çokta iyi yaptılar. Hem vatandaşa olan hizmet, hemde gelir arttı oraya yapılan yatırımın çok cüzi bir miktarı filateliye yapılırsa pek çok kazançlar elde edileceği kesindir. Puldan zengin olmuş pek çok ülke var. PTT olarak her bölge müdürlüğünde 4 kişi filateliye hasredilse ve genel merkezde bu işle ilgili 15 kişilik bir birim (grafikeri filatlistlerden oluşmuş bir komisyonu) pek çok sorunu aşmamızı sağlıyacaktır.
Bu arada Anfilanın tavır ve davranışını büyük bir ayıp olarak niteliyorum. mesnetsiz ve dengesiz biçimde yapılmış resmi pul fdc si denilen şeyler 3/5 kişinin elinde kaldı diye bu kadar çığırtkanlık yapmanın ve filatelik bir yalnışı yooooo ille bu doğrudur diye yaygara koparmanın alemi nedir hala anlıyabilmiş değilim. Avukat Kemal Kayrar ile bir sohbetimde ilginç bir hatırasından bahsetmişti 1955/1960 lı senelerdi diyor ankarada Felan tüccar beni ofisine götürdü kasasını açtı tabakalar halinde o dönemin pek çok pulu vardı diyor. bu kişi her seriden 10000 adet almış ki o işhanında bu biçimde davranmış yüzlerce tüccar vardı dedi. Anladım ki pu pullar tük filatelisine katkı değil zarar getirecek bunlar postada kullanılmasında da zaman kısıtlaması gelince elde kaldı şişti gitti ve günümüzde paçavradan daha değersiz oldular dedi haklıyıd tespitlerinde ama ilginç gelen bir öneride bulunmuş hepimizi 1000 seri yada anlaştığımız rakam üzere serileri toplayıp imha edelim hepimizin gözü önünde demiş ve kimse yanaşmamış şimdi bunu yapmaya kalksak mümkün değil demişti. Düşünüyorumda tartışmaya gayet açık bir öneri ama bir o kadarda dikkate alınması gereken bir öneriydi. Günümüzde önerilenleri ve önerenleri dikkate almazsak ve bir filatelik yalnışı israrla filateli elden gidiyor sesleri ile savunursak filatelin temeline dinamitler yerleştirmiş oluruz.

Düzenleyen saadettin_pul - 12-Nisan-2007 Saat 09:37
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Nisan-2007 Saat 10:10

Saadettin Kardeşime doğru ve yerinde tesbitleri için teşekkür ediyorum.
Anfilanın resmi pullar FDC leri hususunda ki düşünceleri farklılık arzettiğinden,kişisel görüşüm noktasında şunu ifade edeyim.2006 yılı resmi pulları çıkmadan internette yayınlandı,işin doğrusu beni çok mutlu kılmıştı Erol Akaya ya telefonla bu konuda görüş alışverişinde bulundum PTT ilk gün damgası yaparsa olur dedi zira önceki yıllarda yapılmıştı.
Filateli Şubesi Müdürünü arayıp hem ilk kez Resmi Pullarda Atatürk resmi oluşu hem pulların güzelliği hem Atatürk yılı münasebetiyle damga kullanılmasının çok iyi olacağını belirttim önce karasız davransada daha sonra uygun olduğu düşüncesi ile yapma yönünde teşebbüste bulunacağını bildirdi.1 gün öncede sanıyorum Karaoğlan pulları çıktı her ikisi için ki asıl Atatürk pulları için Ankaraya gittim Filateli şubesinde memur Atatürk Pulları için damga olduğunu belirtti o gün Filateli Şubesi Müdürü ile görüşemedim,Resmi pulların çıktığı gün
Yanına çıktım hem bir ziyaret hemde Bazı Resmi pulların parça alınması için rica ettim ama
Bana damgayı tasarlayıp sonradan iptal ettiklerini söyleyince zaten şok oldum.Bu olumsuzluk içinde aşağı filateli servisine indim.Ankaralı pek çok kişinin bu zarflardan Postadan Ulus Merkez şubesinden kendi adlarına gönderdiklerini gördüm hazırladığım zarfları kartlardan
1 er tane maki kart ve tek pullu ve sanırın 4 tanede komple zarf 1 tanesini Erol Beye verdim.
Burada kullanılan yapılan zarfların önemli olup olmayışı önemli değil Filateliyi ve Posta Kurallarını en iyi bilenlerin olduğu bir yerde kimse Resmi pulun kullanılması kurallara aykırıdır söyleminde bulunmadı.Durum böyle olunca Atatürk yılı münasebetiyle Kullanılan
Atatürk sergi damgalarında da bu pullar kullanıldı.Daha sonra Collection dergisindeki yazı
Üzerine konunun üzerine giden PTT bir genelge ile bunun yapılmaması gerektiğini bildirdi.
İşte önemli konu bu genelgenin içinde Posta kartu yazısı ve PTT pul motiflerininde kullanımına yasak koyması işi biraz karıştırdı sanırım.Aslında uygun olanı hem gecen yıl hem bu yıl çıkan Atatürk Resmi Pullarına Posta idaremizin ilk gün damgası yapması idi o zaman zaten kullanım yasağı olan konu gündeme bile gelmiyecekti.Zira 2000 yılından beri resmi pullara FDC adı altında ilk gün posta damgası uygulayanların bu zarfları ilgi görmüyordu.2006 Yılı Atatürk Pullarının görselliği ve bu konuda koleksiyoncu oluşu münasebetiylede bu zarflar yüksek fiatlara satıldı.Bu konuyu hala ortaya koymanın bir manasıda kalmamıştır.Kural varsa herkesin bu konuda duyarlı hareket etmesi gerekmektedir.
Bizim amacımız gelecek kuşaklara filatelik materyaller konusunda doğru unsurlar içeren dökümanlar bırakmaktır.
Fenerbahcenin 100.Yılı için…
Filatelik materyaller de şüphesiz asıl olan damgadır,ne var ki bilmeliyiz ki örneğin KKTC ilk seri 50 yıl serisi iki tip FDC vardır küçük amblemli büyük amblemli birde hiç amblemsiz olanları vardır.Bunlardan en düşük değerlisi amblemsiz olanı en kıymetlisi büyük amblemli olanı,aralarında bayağı fiat farkları vardır.Şüphesiz herkes ilgi alanına göre özel zarflar föyler
Hazırlayabilir,görsellik günümüzde önem arz ediyor.Neler kullanılması gerektiği konusunda
Herkes aynı benzer şeyler yapmaması açısından sadece bazı örneklemeler vereceğim.Bilhassa dantelsiz blok mutlaka PTT zarf yapmaz ise buna FDC arkadaşlarımız yapsın.Karne pul
Çıkacaksa bununda FDC si yapılması uygundur düşüncesindeyim.Ayrıca normal seri pullar
Tek tip değerlerle R/T yapılabilir.4 Blok olarak yapılabilir.Özel serg föyleri hazırlanıp
Bunlara pullar yapıştırılıp damgalanabilir.Pullar posta kartı çıkacaksa beraber düşünülebilir.
Hazırlanacak zarflara 100.yıl ve Fenerbahce amblemi düşünülmelidir.Zarfları son güne kadar
Hazırlamayın PTT nin bu konuda duyurularını takip edip neler çıkacağı ve ne ebatlarda
Olacağı düşünülerek zarflar ona göre hazırlanmalıdır.Kartmarks için en uygun olan PTT
Poster tanıtıcılarıdır.Bunun için bunlardan yeterli miktarda oraya gönderilmesi sağlanmalıdır.
Bunun dışında da çeşitli Kartpostallar elde bulundurulup uygun olanlar kullanılabilir.Maalesef
PTT sitesinde 2007 pulları gecen yıl ki gibi konmamaktadır.En azında pulların üzerinde ki
Komposizyonlar görülüp daha farklı şeyler hazırlanabilir.PTT FDC leride tahhaütlü yapılmalıdır.
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Nisan-2007 Saat 12:28
Merhaba Arkadaşlar,

Fenerbahçenin 100. yılı ile ilgili çıkacağı kesinleşen materyalleri biraz önce öğrendim. Siz<lerle paylaşmak isterim.

1) 15.000 adet portföy basılacak. Portföyle özel olarak dantelsiz 8'li blok pul olacak.

2) Dörtlü blok pul basılacak

3) Dörtlü blok pul ile aynı pullardan oluşan karne basılacak

4) Dörtlü blok için FDC yapılacak, karne ile aynı olacağı için karnenin FDC'si çıkarılmayaca

5) 3 çeşit antiye basılacak

6) Fenerium ve Kadılöy PTT'de aynı anda ilk gün damgası yapılacak. Her iki tarafta da aynı damga uygulanacağı için 2 tarafa da ayrı ayrı gitmeye gerek kalmayacak. Yoğunluk istisna tabiki

3 Mayısı filateli şölenine çevirmek için ben sabahtan Kadıköyde olmayı planlıyorum. Tecrübeli arkadaşların da damga uygularken oraya gelen tecrübesiz arkadaşlara yardımcı olmalarını tavsiye ediyorum.

Saygılar

Muzaffer ARDA
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Nisan-2007 Saat 14:02
Muzaffer Arda Dostumuza verdiği bilgiler için teşekkür ederiz.Yanlız Ankara Anıtkabir için posta kartı ve damga varmı?
Diğer Bir Konu
Emisyonda
60 Y.Kuruş
70 Y.Kuruş 2 pul
8X60 Y.Kuruş port föy için sekiz pul
60 Y.Kuruş
70 Y.Kuruş
80 Y.Kuruş
90 Y.Kuruş dör pul blok belirtiliyor
bir sorumda üzerlerinde ne tür resimler var
selam
IP