Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ziyaretçi Defterine Yazın
 Tr Filateli Forumları | Ziyaretçi Defteri | Ziyaretçi Defterine Yazın
Mesaj icon Konu: PTT den filatelislere için teşfik verilmesi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Aralık-2009 Saat 18:44
Cüneyt Bey'in ifade ettiği gibi kişisel pul konusunda söylenecek herşey söylendi. Ama yapılması gereken şeylerden hiç bir tanesi en ufak olanı bile yapılmadı.
Bu bağlamda gerek pul sergileri için gerekse çeşitli amaçlar doğrultusunda kişisel pul basımını doğru bulmuyorum. Kişisel pul bastıracağımıza herhangi bir matbaada vinyet pul bastırsak filatelistler olarak çok daha olumlu ve geleceği yapılandırmada adım atılmış olunur.
Kişisel pula her zaman olduğu gibi bugün de karşıyım. Tüm gerekçelerimizi düşüncelerimizi zamanında bol bol anlattık.
selam ve Saygılarımla
Saadettin Kayserilioğlu
IP
dybnr
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 264

Alıntı dybnr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Aralık-2009 Saat 00:23
Merhaba,

Özellikle pul sergileri için kişisel pul basımını ilginç bir paradoks olarak yorumluyorum. Filateliyi ayakta tutma amacıyla sergi açılıyor ama sergi açılımı için kişisel pul bastırılıyor, ben bunu yorumlayamıyorum. Kişisel pul, kişisel hobiden öteye geçemez; koleksiyonculuğu ise olsa olsa yaprak koleksiyonu gibi, kibrit kutusu koleksiyonu gibi düşünülebilir, filatelik değeri yoktur. Cüneyt Bey'in yorumuna aynen katılıyorum.

Sergilerin kişisel pula itibar etmesi kâr amaçlı olabilir oysa Saadettin Bey önerisini de yapmış: Vinyet bastıralım diyor, aynı fiyata gene tasarımını bizim yapacağımız vinyet de satılabilir üstelik filatelimize de zarar vermemiş oluruz.   

Saygılarımla

Deray Yabaneri
IP
altinlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 428

Alıntı altinlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Aralık-2009 Saat 11:35

Merhabalar,

Hemen hemen hepimizin karşı olduğu kişisel pul basımının, yine bizler tarafından hazırlanarak pul sergilerinde karşımıza çıkması, Deray Beyin de dediği gibi paradoks oluşturuyor. Ama diğer taraftan organizasyonlara ufak ta olsa maddi katkı sağlıyor. Bilhassa derneklerimiz, üyelik aidatlarıyla ayakta kalmakta zorluk çekiyor. Müzayede, bağış gibi ek gelirler de masrafları karşılamıyor. Benim önerim, hem derneklerimize , hem organizasyonlara maddi katkı sağlayacak kişisel pul basımı yerine belirli miktarlarda Maxi Kart ve yine belirli miktarda özel tasarlanmış zarf hazırlayıp (yine numaralı) özel gün damgası tatbik edilip satışa sunulması.
(Buna şimdi PTT'cilerimiz, mevzuata aykırı diye karşı çıkacaktır. Ama şunu da unutmasınlar, ülkemizde filateli derneklerinin toplamı daha hala tek sayılı rakamla ifade edilmektedir ve bu gidişle çift sayılara ulaşmamızda zor görünmektedir).

Sevgilerle,
Ceyhun ALTIN     
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Aralık-2009 Saat 12:41
Merhaba Ceyhun Bey,

Eskiler teşbihte hata olmaz demişler, bende kişisel pula filatelist arkadaşlarımızın ilgisine bir benzetme yapayım. Ülkemizde büyük bir çoğunluk televizyonlardaki magazin programlarından şikayet eder, ancak hepimiz biliyoruz ki bazı kişiler her zaman, bazı kişiler zaman zaman magazin programlarını seyreder. Hiç magazin programı seyretmedim diyenlerin de çok büyük kısmı yalan söylemektedir!

Kişisel pul  meselesinde durumun farklı olmadığını düşünüyorum. Yani bazı arkadaşlarımız bu "farklı" pulların ulaşabildikleri her çeşidini almaya çalışmakta, bazı arkadaşlarımız ara sıra destek olmak için alıyorum falan gibi mazeretler ile almakta.  Hiç almayan ilkeli arkadaşlarımız ise çok küçük bir azınlıktır sanıyorum. Herkes ilkeli davransa idi zaten derneklerde bu pulları bastırmazlardı, arkadaşlarımızın kendilerini tutup bu pullardan almamaları halinde derneklerimizde bu uygulamaya son vereceklerdir diye düşünüyorum.

Bu hatanın PTT eli ile yapılıyor olması hakikaten son derece üzücü.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Aralık-2009 Saat 13:38
Ceyhun Bey'in önerisi olan maxicard üzerinde durmamız gerektiğine inanıyorum. Bu yöndeki uygulamalar filatelimiz içinde pek bilinmiyen ve diğer ülkelerin filatelistleri ve filateli servislerince özel bir öneme sahip olan kolleksiyon türünü canlandıracaktır. PTT de zaman zaman Türk kadın başlıkları deniz kablumbağaları gibi serilerle katkıda bulundu ama sayısal anlamda yetersiz kaldığınü düşünüyorum.
Saygılarımla
Saadettin Kayserilioğlu
IP
ihakkisen
Yönetici
Yönetici

Gönderilenler: 7

Alıntı ihakkisen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2010 Saat 12:08
test
IP
opalankok
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 71

Alıntı opalankok Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Temmuz-2011 Saat 20:15
Yıllardır PTT camisaı içinde görev yaptım. Türk Telekomun özeleşmesi sonucu son görevim itibari ile telekomda kaldım ve 26 yıllık emeğimin karşılında emekli oldum. PTT bünyesinde çalışırken filateliyi ve filatelisti savunarak görev yaptım. Bu süre içinde olumlu ve olmsuz eleştiriler aldım. Ancak bu süre içinde Adana Filateli servisine düzeni uyrayan birçok filatelist kazandırdık. Şimdi ise Adana Fila olarak ayakta kalma cabası içerisinde bu filateli gönüllülerini aramızda görmek isterdik. Ancak uzun yıllar çabalamam rağmen bazı kişiler bu oluşumun dışında kalmayı yeğlediler.
opalankok (ADANAFİLA)
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma