Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ziyaretçi Defterine Yazın
 Tr Filateli Forumları | Ziyaretçi Defteri | Ziyaretçi Defterine Yazın
Mesaj icon Konu: PTT den filatelislere için teşfik verilmesi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
UFAZ9
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 53

Alıntı UFAZ9 Cevaplabullet Konu: PTT den filatelislere için teşfik verilmesi
    Gönderim Zamanı: 04-Ekim-2009 Saat 23:00

Sayın, Ptt yetkilileri bizler maddi manevi tüm desteğimizi, filateli için ,ülkenin tanıtımında,Ptt ye destekte elimizden geldikçe sonuna kadar veriyoruz.Bu hareketin  devlet olarak tüm ülkelerde olduğu gibi desteklenmesi gerekirki bu kişiler bu maddi manevi desteklerini motivasyonla sürdürebilsinler.Bir örnekle yazımın içeriğini anlatmak isterim.Bizler Antalya İli Filateli Derneği üyeleri olarak dünya eskirim şampiyonası organizasyonunda  Ptt ile birlikte tanıtım amaçlı pul sergisi düzenledik.çokta olumlu tepkiler aldık.Ankara dahil çeşitli Ptt yöneticilerine maddi manevi destek veren üyelerimize bir teşekkür yazısı verilmesini talep ettik.Neticesini bekliyoruz sitede sizlerde düşüncelerinizi bu bağlamda  bizimle paylaşırmısınız? Ve böyle bir teşekkür  yazısının  teşfik anlamında sizin içinde olumlu olumsuz değerlendirmelerinizi görmek isterim.Saygılar.  Ufuk SARIŞEN

strPostAds
IP
mgunsur
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 335

Alıntı mgunsur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Ekim-2009 Saat 11:52
Ufuk Bey,

Motivasyonun her işe katkı yaptığı tarşılmaz bir gerçektir. Sizin de filateliye gönül verenler ve gelişmesine katkı yapanlar için böyle bir yazının düzenlenmesi büyük bir iyi niyetle önerdiğinize hiç şüphem yok.

Görüşümüzü almak istediğiniz için aktarıyorum, gönüllü esasına bağlı olarak yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etmek ve bunu yetkili imzalarla yazılı olarak iletmek hoş bir şeydir, hatta geleneğin gereğidir. Ancak düşününüz, okullarda pul etkinliğini hiç bir bütçe ile desteklemeyen, hiç bir eğitim çalışması yapmayan, filatelist sayısının ve filatelinin gelişmesi yönünde bir politikası olmayan ve olması yönünde fikir geliştirmeyen vb. tarzda çalışan (veya doğru değişle çalışmayan) bir resmi kurumun vereceği yazılı teşvik yazısı bizleri (sizleri) ne kadar tevik edecektir ?

'Ayinesi iştir kişinin, lafa (burada yazıya) bakılmaz' diye noktalıyorum.

Saygılar,
Murat Günsur

Düzenleyen mgunsur - 05-Ekim-2009 Saat 11:58
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Ekim-2009 Saat 17:32
Sevgili Dostlar
Hepimizin ortak tutkusu olan filatelinin üç önemli kurumu mevcut,PTT-Filateli Dernekleri Federasyonu-Pul Tüccarları Cemiyeti,
Koleksiyonculuğun pek çok dalı var,kartpostaldan kibrit kutusuna,telefon kartından,rozete,Otobüs biletinden,Milli piyango biletine,paradan,kol düğmelerine aklınıza ne geliyorsa.
Gerek dünyada gerek ülkemizde Posta idareleri Filateliye
katkı sağlıyorlar birim oluşturuyorlar.Filatelik pul sergileri PTT-Federasyon ikilisi arasında yapılıyor.Şüphesiz PTT idaresi tek başına da sergi yapma hakkına sahip.Biz koleksiyonerler de genelde, halkımızın çoğu da her şeyi devletten bekleriz.
İlk sergim 1976 Samsun 76 Milli Gençlik pul sergisi ile başladı yıl 2009 tam 33 yıl olmuş.
Filatelide şunu gördüğümü açıkça ifade edebilirim,Filatelistler PTT kadar filateliye katkı sağlamıyor.Bakın filateli dernek sitelerine sürekli yenilenen haberlerle bezenen filatelinin gelişmesini teşvik edip mevcut sayılarını arttıran kaç dernek var.Ülkemizde filateli derneklerinin pek çoğu haftalık müzayedeler yapmasınlar bakalım kaç kişi gidecek derneklere.Bu derneklere gidip pul alan ve satanların filatelik ömürlerine bakın ürettikleri koleksiyonlara bakın veya kaç tane sergi yapmışlardır ve bu yaptıkları sergilere ne kadar harcama yapmışlardır.
Pul sergileri önemlidir,önemini artırıcı unsurları ortaya koyacak olanda filatelistlerdir.Şurda çok değil 8-10 sene öncesine kadar PTT’den pano almak senede 8-10 pul sergisi yapmak ve bu sergilerde damga kullanmak öyle kolay işler değildi.Sergilere biz koleksiyonerler,Pul tüccarları,Federasyon maddi ve manevi destek vermek zorundadır, filatelinin gelişmesini istiyorsak.Tek taraflı olarak bu işte PTT imzalı bir teşekkür yazısı yerine Antalya Filateli Derneği katılımcılara ve Hatta PTT idaresine birer diplomayı rahatlıkla yapabilirdi.Biz Sakarya’da iki sergi yaptık Sakarya Güzel Sanatlar Derneği olarak hiç filateli ile bağı olmayan bu dernek davetiyelerinden açılışta sunulan ikramlara kadar pek çok masrafı karşıladı.Hiç bir menfaatleri olmadan.Filateli bir sevgidir seviyorsak eğer bizde elimizi taşın altına koymak zorundayız.
   Son olarak şunu söyleyebilirimki PTT idaremizin son beş yıldır filateliye ve filatelistlere
Karşı gösterdiği dayanışma,yardım ve filatelideki çalışmalar,pul emisyonları,damgalar,Türk Filatelisinin en başarılı çalışmaları olmuştur.Buna mukabil sadece PTT’den isteklerde bulunanların katkısını ne olmuştur ben gerçekten merak ediyorum.
Büyük bir üzüntü ile öğrendiğim, PTT Genel Müdürlüğü Posta Dairesi Tanıtım ve Pazarlama Daire Başkanı Sayın Mehmet Rüzgar ve Filateli ve Müze Şube Müdürü Sayın Ayşe Güven Gerez ,başka birimlerde görevlendirilmişlerdir.Görev yaptıkları süre içinde filatelinin gelişmesine yaptıkları katkılardan dolayı kendilerine ve çalışma arkadaşlarına teşekkürlerimi sunarım.
Erdoğan Şen-Adapazarı
IP
altinlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 428

Alıntı altinlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Ekim-2009 Saat 18:35
Merhabalar,
Erdoğan Bey'in, Antalya İli Filateli Derneği katılımcılara bir diploma vermeliydi sözünden yola çıkarak, Derneğin Gn. Sekreteri olarak bir teşekkür belgesi hazırladığımızı ve sergi bitişinde katılımcılara vereceğimizi bildirmek istiyorum.
Burada benim de söyleyeceğim iki lafım olacak.
Biz Antalya Filateli Derneği olarak, bu yıl sadece kendi gücümüzü birleştirerek 3 Sergi hazırladık. Kütüphane Haftası nedeniyle Manavgat'ta ,
23 Nisan nedeniyle Antalya B.Ş. Tiyatrosunda ve son olarak ta Expo Center'de Eskrim Şampiyonası nedeniyle. Bu üç sergiye de kendi gücümüzle (madden ve manen) katıldık. Ne PTT'den (Panolar ve 23 Nisan nedeniyle dağıtılan top, kalem vs dışında), ne Pul Tüccarlarından ne de Federasyondan bir destek bekledik.  Bu işe gönül vermiş ve kesinlikle maddi menfaat sağlamayı düşünmeyen 3-5 kişi toplanıp, Antalya'da filateliyi nasıl sevdiririz ve geliştiririz düşüncesinden yola çıkarak kendi çapımızda birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Burada Trfila sitemizin de bize kesinlikle çok büyük katkıları oldu. Bizde elimizden geldiğince siteye Antalyalı Filatelistlerin üye olmalarını sağlayarak, paylaşımda bulunmalarını istedik. (Herhalde İstanbul'dan sonra siteye en çok Antalyalı Filatelistler üyedir).
Dernek çalışmalarımızda sadece müzayede yapmıyoruz. Bilakis, filateliye yeni başlayan arkadaşları yönlendirip, bizlerin gençliğimizde yaptığımız hataları yapmamaları konusunda uyarıp, koleksiyon üretmeye teşvik ediyoruz. Bu konuda da bir yıl içersinde oldukça başarılı olduk inancındayım. Üstelik sadece filatelistleri değil, Antalya PTT'sindeki görevliden, Müdürüne; Öğretmeninden öğrencisine kadar bildiklerimizi öğretmeye çalıştık.     
Bu kadar çabamıza karşılık, dernek olarak bu yıl içinde üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz sergi için Ankara PTT den katılımcılara bir Teşekkür Belgesi isteğimiz çok görüldü. Belge dediğim A4 kağıdına yazılacak ve bir imza atılacak üstünde de "Diploma" veya "Teşekkür" yazacak bir kağıt parçası. Beklediğimiz ne bir madalya, ne bir plaketti, sadece bize güvenilerek gönderilen koleksiyon sahiplerine birer A4 kağıdı.
Ne yapalım, demek ki çok şey istemişiz.

Sayın Mehmet Rüzgar konu ile ilgili beni arayacaktı, ama birim değişikliği nedeni ile herhalde olmadı.
Ben başta Sayın Ayşe Güven Gerez Hanım olmak üzere, Sayın Mehmet Rüzgar'a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Umarım Daire'ye atanacak yeni arkadaşların da Filateliye katkısı olur.

Herkese iyi akşamlar diliyorum.
Ceyhun ALTIN      
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Ekim-2009 Saat 20:06
Sevgili Ceyhun Bey
Belki yazı Antalya sergisi akabinde olduğu için yanlış anlaşılmaması için şunu belirteyim bu yazı genel olarak yazılmıştır.Sizlerin Antalya'da yapmış olduğunuz çalışmaları büyük bir takdirle izliyorum.
Teşekkür belgesi hususu geleneksel olarak dernekler tarafından verilir bunuda bunun için yazdım PTT maliyetine bakmaz böyle bir uygulama bir gelenek olmamış
ve bunada kanımca gerek yoktur.Zira sergilerde Jürilerde
bildiğiniz gibi hep filateli kanadından olmuştur.
Nazik zarfınıza teşekkür ederim.Küçük bir düşüncemde
mümkünse diplomat zarf kullanmayın.Föyede albümede koyması zor.Teşekkür eder başarılı çalışmalarınızın devamını diler saygılar sunarım
Erdogan Şen-Adapazarı
IP
altinlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 428

Alıntı altinlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Ekim-2009 Saat 13:31
Sevgili Erdoğan Beyciğim,
Sizin yazınızı genel anlamda yazdığınızı ben gayet iyi biliyorum. Zaten bunu daha önce sizinle de mesajlaşarak görüşmüştük. Ben de şimdi önce sizin yazıyı arkasından benim yazıyı okuyunca, sanki size cevap veriyormuşum gibi olmuş. Diğer üyelerin yanlış anlamalarını önlemek açısından , fikirlerimizde çok büyük farklılıklar yok.
PTT'nin böyle bir uygulama bugüne kadar yapmadığını ben de Sayın Mehmet Rüzgar Bey ile yaptığım görüşmeden biliyorum. Fakat 12 sene önce Filatelinin merkezlerinden sayılan İsviçre PTT sinin açmış olduğu küçük boyutlu bir sergiye benden istedikleri üç panoluk Osmanlı - TC pullarını içeren o zamanın bilgi birikimi ile hazırlamış olduğum çok amatörce bir koleksiyonu göndermiştim. Tüm gönderi masraflarını kendileri karşıladıkları gibi, bana bir diploma ve teşekkür olarak ta  1996'nın yıllık albümünü göndermişlerdi. O günden bu yana da her noel-yılbaşı döneminde noel pulları ile hazırlanmış güzel bir tebrik kartı göndermeye devam etmektedirler. Bende, bana gösterdikleri değer nedeni ile, bütçemi çok zorlamasına rağmen iki takım pul ve bir takım FDC aboneliğimi devam ettirmekteyim.
İsviçre gibi Filatelide çok abonesi olan ve reklam yapmaya ihtiyacı olmayan başka PTT kuruluşları da (Lichtenstein , Avusturya aklıma gelenler) buna benzer uygulamalar yapmaktadır.

Bizim kuruluşumuz bunu yapamazmı? Yıllardır çalışanlarına birer seri pul hediye eden PTT'miz (ki son yıllarda bu uygulama da durdurulmuştur), bir A4 kağıdına yazılan teşekkürün veya diplomanın çok daha fazlasını yapmalıdır. 

Benim burada gündeme getirmek istediğim, bizler bu kadar özverili şekilde çalışırken, PTT'nin de bu işe destek olması gerekir. Belki bugüne kadar gelenek haline gelmemiş olabilir, ama her geçen gün kan kaybeden ve yeni nesillere tanıtımda güçlük çektiğimiz filateliyi bu sayede bir nebze olsun sevdirebiliriz. PTT'nin Öğrencilere top, kitap ayracı, ders programı dağıtacağına (ki bunlar da dağıtılabilir) genç nesillere pulculuğu sevdirmek için pul, ince pul albümleri, pul maşası vs dağıtabilir. Arkasından okullarda öğrencilerin hazırlayacağı 3-5 panoluk sergilere destek olabilir. Bu örnekleri uzatabiliriz. Sonunda bu işten en karlı yine  PTT çıkacaktır.

Umarım yeni atanacak Daire Başkanımız ve Filateli - Müze Müdürümüz konu üzerinde bir çalışma yapabilir. Tabii bu arada Federasyonumuzun da katkılarını bekliyoruz.
Bizler ise elimizden geldiğince hem şahsi, hem de dernek olarak destek olmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla,
Ceyhun ALTIN
IP
UFAZ9
Üye
Üye
Simge

Alıntı UFAZ9 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Ekim-2009 Saat 16:48
Merhaba,
PTT kaynaklarından edindiğim intiba yeni yöneticilerin filateliyi maddi açıdan değerlendirdikleri ve bu görüşler doğrultusunda kararlar aldıkları,milli bir kültür olarak bakılmadığı doğrultusundadır.Bu durumda özelleştirmenin getirdiği bir süreç olabilir,bilemiyorum
IP
UFAZ9
Üye
Üye
Simge

Alıntı UFAZ9 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Ekim-2009 Saat 23:45

Merhaba ,

Arkadaşlar Antalya da yapılan dünya eskirim şampiyonasında Ptt ile ortak Antalya ili filateli derneği üyelerimizle gerçekleştirmiş olduğumuz pul sergisi için eskirim federasyonundan  ve derneğimizden teşekkür yazısı geldi. Katılan arkadaşlar için bir manevi destek,arkadaşlarımızın  yaptığı  uğraşların ağırlığını alan hoş bir jest oldu bizlerde teşekkür ederiz.

Ufuk SARIŞEN
Antalya 
IP
UFAZ9
Üye
Üye
Simge

Alıntı UFAZ9 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Aralık-2009 Saat 10:35

Merhaba kısa bir aradan sonra yine aranıza katılmak güzel ,bu kısa zaman içinde Antalya Tenis İhtisas Kulübünün kuruluşunun 25 nci yılında sosyal komitede çalışmalarımız esnasında neler yapabilirize bir öneride ben sundum.Kişisel pul 25 nci yıla özel komite ve yönetim kurulu fikrimi çok heyecan verici ve güzel buldu pul pastırdık ve bir karne içerisinde baloda her üyeye bir anı olarak verdik baloda da çok olumlu tepkiler aldık bir çok eski dönemlerde pul biriktirenlerin ilgisini çektik bu konuda anılarını tazelemelerini sağladık. herşeye rağmen kişisel pul bu durumlarda hoş olsada biz filatelisler olarak bazı haksızlıklar içerdiğini düşünüyorum çünkü ileride bazı kurumların ve kişilerin pulları filatelik değer kazanabilir ve ne yazık ki her birimiz bunları elde edemiyoruz. Yanlışmı düşünüyorum?

Ufuk SARIŞEN 
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Aralık-2009 Saat 13:26
Merhabalar Ufuk Bey,

Geçmişte kişisel pul konusunda forumlarımızda uzun tartışmalar yapıldı, sanıyorum söylenebilecek her şey söylendi. Kişisel pulların hatıra olmak dışında bir özelliği olabileceğini düşünmüyorum, tirajları bile hiçbir zaman belli olamayacağı için posta pulları gibi düzenli bir koleksiyon konusu olabilmeleri hiç bir zaman söz konusu olamaz. Doğal olarak isteyen istediğini toplar, nitekim topluyorda. Telefon kartı toplayanda var, su şirketlerince verilen buzdolabı mıknatıslarınıda toplayan var.

Kişisel pulların filatelik değeri olabilmesi de bence söz konusu değil, bu pullar ancak filatelik bilgisi eksik koleksiyoncuları aldatarak kısa yoldan para kazanmayı isteyebilecek tüccarların elinde tehlikeli boyutlara ulaşabilir. İnternet sayesinde bilgiye kolay ulaşımın sağlanabildiği günümüzde böyle bir tehlikeninde çok uzak bir olasılık olduğunu düşünüyorum.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma