Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Haberler
 Tr Filateli Forumları | Ana Başlıklar | Haberler
Mesaj icon Konu: Milliyet Gazetesi Arşivleri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Konu: Milliyet Gazetesi Arşivleri
    Gönderim Zamanı: 28-Eylül-2009 Saat 10:23
Değerli Trfila Üyeleri,

Milliyet gazetesi ilk çıktığı günden itibaren bütün sayılarını tarayarak internette paylaşıma açtı, bu hizmeti sağlayan gazeteyi kutluyorum. Gazete sayfaları sadece taranarak resim halinde kalmamış ayrıca karakter tanımlama yazılımları kullanarak metin haline getirilmiş, bu sayede kelime vererek arama yapabiliyorsunuz. Ben Pulhan sözcüğü ile arama yaptım ilanlar dahil birkaç yazı buldu, ne kadar başarılı henüz bilmiyorum.

Sizlerle gazetenin 3 Mayıs 1950 tarihinde çıkan ilk sayısının manşetlerini paylaşıyorum.

İlgilenen arkadaşlar şu bağlantıdan arşivlere erişebilirler.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

strPostAds
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Eylül-2009 Saat 13:19
Sn Erol Akkaya'nın her hafta sonu filateli köşesinde pazar ekinde yazıları olurdu. Bir dönem onları kesip saklıyordum. Ama maaalesef bir ev temizliği esnasında benim sakladıklarımda nasibini almış çok üzülmüştüm. İnşallah bu vesile ile o yazılanlara yeniden göz atabiliriz. Bilgiyi bizlerle paylaşan Cüneyt Bey'e ayrıca teşekkür ederim.
                                    Saygılarımla
                                Saadettin Kayserilioğlu
Saadettin Kayserilioğlu
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Eylül-2009 Saat 13:45
Merhabalar Saadettin Bey,

Bilemiyorum daha sonra yazıların günü pazar olarak değiştirildi mi, yoksa siz mi yanlış hatırlıyorsunuz. Ben bir arama yaptım Erol Bey'in ilk yazısı ilginç bir tesadüf ile 28 Eylül 1968 günü yayınlanmış görünüyor, yani tam kırk bir yıl önce bugün!

O dönemde Milliyet gazetesi Cumartesi günleri Müzik ve Gençlik eki veriyormuş, Erol Bey'de o ekte 'Pul Topluyoruz' diye bir köşe yazıyormuş.

28 Eylül 1968 tarihli yazıyı paylaşıyorum.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 409

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Eylül-2009 Saat 22:03
Bu çok özel hizmeti sağlayan milliyet gazetesinide çok takdir ettim.Çok önemli bir hizmet olduğunu düşünüyorum.Paylaşım için teşekkürler.
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Eylül-2009 Saat 12:03

Daha önce gazeteleri tarayatrak son derece zor bir şekilde yaptığım çalışmalar Milliyet gazetesinin bu son derece faydalı çalışması ile kolay bir şekilde yapılabiliyor. Ümit ederim günün birinde benzeri çalışmalar çok önemli kaynaklar olan artık çıkmayan Ulus gazetesi ve şimdilik çıkmaya devam eden Cumhuriyet  içinde yapılabilir.

Milliyet gazetesi internet arşivlerinde yaptığım taramada Pulhan ve büyük ölçüde onu kaynak alan İsfila kataloglarından farklı bir tedavül tarihi ile karşılaştım. Tedavüle çıkma tarihi katalogda 9 Ekim 1950 olarak görünen 1950 nüfus sayımı serisi ile ilgili haberi sizlerle paylaşıyorum, eğer bu gazete haberi doğru ise pulun gerçek tedavüle çıkış tarihi 10 Ekim 1950 olmalı.

Kamer Arıkan tarafından yayınlanan İlk gün zarfları kataloğuna baktığımda ise zarfın daha da farklı bir tarihte hazırlanmış olduğunu gördüm.

IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 409

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Eylül-2009 Saat 22:25
Cüneyt Bey;
Oldukça ilginç ve güzel bir tesbitte bulunmuşsunuz.Ayrıca o zamanlarda sokağa çıkma yasağı uygulaması varmıydı bilemiyorum ancak zarfın nüfus sayımının yapıldığı gün damgalanmış olmasınıda ilginç buldum
IP
türkoglu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 27

Alıntı türkoglu Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Eylül-2009 Saat 22:44
Cok degerli Cüneyt Bey;
O degerli bilgileri bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkür ederim.
Yazilarinizi herzaman büyük ilgiyle izlemekteyim.
Tekrar cok tesekkür ederim.
Saygilaimla
M.Türkoglu
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Ekim-2009 Saat 08:02

Merhabalar Murat Hikmet Bey,

O zamanlarda sokağa çıkma yasağı varmıydı diye merak edince artık iki tıkta yanıtı öğrenmek mümkün Wink.

Sorunuzun yanıtı evet, o zamanda sokağa çıkma yasağı uygulanıyormuş hemde sabah altı buçuktan sayım resmi olarak sona erip top patlatılana kadar. Ayrıca sayımın Pazar günü yapıldığını da hatırlatayım. Yani toprağı bol olsun Kamer Bey bütün gün şu top patlasa da postahaneye gidip zarflarımı pulların ilk tedavüle çıktığı gerçek ilk gün olmasa bile anlamlı bir günde damgalatsam diye heyecanla beklemiş ve top patlayınca bir koşu Şişli postahanesine gidip önceden matbaada bastırıp pullarını yapıştırıp hazırladığı zarflarını damgalatmış olmalı.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Ekim-2009 Saat 08:07
Merhabalar Mehmet Bey,

Gerçekten teşekkür edilecek birşey değil. Ben böyle şeylerii öğrenmekten zevk alıyorum bütün ümidim öğrendiklerimi paylaşıp sizin gibi çok değerli arkadaşlarımızında aynı zevki alabilmesine yardımcı olabilmek.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 382

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Ekim-2009 Saat 13:02
Merhabalar,

Bugün Habertürk internette çıkan bir haberi szilerle paylaşmak istedim

Selamlar

,

Göstermelik değil yatırımlık pullar
10 bin koleksiyonerin bulunduğu Türkiye'de 50 bin TL'den satılan nadir pullar dünyada 2 milyon dolara kadar alıcı bulabiliyor
01 Ekim 2009 Perşembe, 11:47

Pul koleksiyonları artık koleksiyonerleri için ‘göstermelik’ olmaktan çıkıp iyi bir
gelir kaynağına dönüşmeye başladı. Dünyada el değiştirirken 2 milyon dolara kadar alıcı bulabilen bu pulların yarattığı değer, Türkiye’de 50 bin TL’yi bulabiliyor. 10 bine yakın koleksiyonerin bulunduğu Türkiye’de her yıl
neredeyse 10 kez sadece puküstüne kurulu müzayedeler gerçekleştiriliyor.

10 BİN KOLEKSİYONER

Türkiye’de PTT’ye kayıtlı koleksiyonerlerin sayısı 10 bin olsa da bu işe gerçekten gönül veren koleksiyonerlerin sayısı bini geçmiyor. Onlar
pulu yatırım aracı olarak görmek istemiyor ama satmaları durumunda en fazla
kazanan da yine bu işi bilen bu gerçek koleksiyonerler oluyor. Türkiye’den Bülent Eczacıbaşı, Tayyip Erdoğan, Hasan Güleşçi, Mehmet Günyeli gibi isimlerin de gönül verdiği pul koleksiyonculuğu John Lennon, Freddie
Mercury gibi ünlülerin de en büyük hobileri arasında yer alıyordu. Türkiye’de basılan hatıra pullarının adedi ortalama 250-300 bin oluyor.
 Bu pulların 50-100 bin adedi de PTT’de kayıtlı bu 10 bin koleksiyonere
gidiyor. Geri kalan ise satışa sunuluyor.
Türkiye’de basılan pul adedinin düşük olması yabancı koleksiyonerlerin
de bu pullara olan ilgisini artırıyor. Çünkü 10 milyona yakın koleksiyonerin bulunduğu Almanya’da çıkartılan her puldan ortalama 20 milyon adet
basılmasından kaynaklanıyor. Türkiye’de ise sayı 500 bini aşmıyor.

GAZETE HABERTÜRK AYŞEGÜL AKARYALI GÜVEN

Düzenleyen utalay - 01-Ekim-2009 Saat 13:08
Ufuk TALAY
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme