Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İlginç Pullar
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | İlginç Pullar
Mesaj icon Konu: İlginç Zarflar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   28 Sonraki >>
Yazar Mesaj
toplayici
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 254

Alıntı toplayici Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Nisan-2007 Saat 11:57
İlginç Bir pul..Daha önceleri daire şeklinde bir pul görmediğim için bana oldukça ilginç geldi ve sizlerle paylaşmaya karar verdim.Bu pula birkaç gün önce adıma Yenizelanda'dan gelen bir zarfın üzerinde rastladım.merak ettiğim bu ve buna benzer (eğer varsa) dairesel pulların Dantel sayıları nasıl ölçülüyor.

IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Nisan-2007 Saat 09:51
İşin ilginç tarafı bunların tabakası nasıl? Fakat tahmin ettiğim şekil şu: bu pullarşu şekilde olsa gerek; yapıştırma etiketler vardır (stacker etiket) bu şekilde basılmıştır özel bir kalıplada dantel formu verilmiştir. Pulu alan kişi köçesinden hafifçe kaldırır pulu ve yalama yada süngerde ıslatma zahmetine uğramadan pulun arkasındaki yapışkanı kullanarak zarf üzerine yapıştırır. Amerika'da okuyan bir arkadaşımda ban böyle bir 4 lü blok pul vermişti bu şekilde olmasının bir güzel yanıda zamk üzerine parmak izi çıkması söz konusu değil neticede etiket pul.
selam ve saygılarımla
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 406

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Nisan-2007 Saat 22:39
özellikle son yıllarda birçok ülke zaman zaman yuvarlak pullar çıkartmaktadır.Dantel ölçüsü ise kataloglarda diğer pullardaki gibi gösterilmektedir.Sanıyorum çubuklu odontometrelerle ölçülüyor olmalı.çubuklu odontometrelerde danteller her ölçüde ayrı ayrı bulunan çubuklara girerek fiziksel olarak denk gelip gelmediğine bakılarak ölçülüyor.Bu arada maalesef izmirde bi tane odontometre bulamadım :)) yabancı pul defterlerinin katalogların arkasında vardı hep hediye dağıttığım için odontometresiz kalmışım :).katalogların arkasındada çıkmıyor artık.yurtdışından getirticem mecburen yvert sitesinde filan.
IP
toplayici
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 254

Alıntı toplayici Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Mayıs-2007 Saat 12:53
Mevlana ile ilgili ilginç bir zarf..

IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Mayıs-2007 Saat 14:26
Geçtiğimiz günlerde kullanılan ve genelde sadece damga vurulup alınan ilk uçuş zarflarım Alman Posta idaresinin titiz bir paketi içinde tarafıma bugün ulaştırıldı.Bu zarfların olması gereken şekli ilişikte görüldüğü gibi olması gerekirdi.
erdoğan şen
İLK UÇUŞ ZARFLARI

Düzenleyen esfila - 09-Mayıs-2007 Saat 14:31
IP
mgunsur
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 335

Alıntı mgunsur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Mayıs-2007 Saat 15:02
Gerçekten de tam ilk uçuş zarfına uygun olmuş. damga ve motifleri ile birlikte mükemmel bir zarf olmuş. Ben de böyle bir zarf amaçlamıştım. Zarfım Farnkfurt'a ulaşmasına rağmen 'yanlış adres' ibaresi ile geri döndü ve üzerinde (ve arkasında) maalesef Frankfurt damgası olmadığı gibi, hiç bir damga vurulmamıştı.

Alman PTT'sinin zarfın üzerine yapıştırdığı ibareyi okuyunca, bu zarfların doğru gönderimi hakkında mevcut olan tereddütlerim devam etti.

Bu zarfın üzerinde 'Adres yanlış, lütfen göndericiye yanlış olduğu bilgisini gönderin' mealinde bir yazı var. Ayrıca bir de şöyle demişler. ' Gönderilmesi gereken adres: 'Frankfurt Havaalanı, Frankfurt'

Varış damgasını düzgün ve doğru bir yere vurmuş olmalarını, zarfın üzerindeki uçak motiflerine, pullara ve özellikle 'First Flight' bilgisine dayanarak yaptılar gibi geldi bana.

Saygılar,
Murat Günsur

Düzenleyen mgunsur - 09-Mayıs-2007 Saat 15:05
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Mayıs-2007 Saat 15:48
Almanca ne yazdığın bilmediğim için çözemedim
tabik postrestant yapılmış eski zarflardan Frankfurt havaalanı adresine gönderdim önemli olan yukarıda var olan varış damgası,ayrıca tahhaütlü yaptığım zarflara bu damga vurulmamış yinede damga vurulmayanlarda en azından diğer zarfların da ilk gün uçakla gittiğini kanıtlıyor.Ebayda bu işin uzmanı aero adlı satıcı aynı şekilde yukarıdaki damgayı vurdurmuş.Tabiki bizim PTT
yanlışı bu uçuş adresini en azında organize eder zarflar toplu gidip gelirdi.Benim için yinede iyi oldu
saygılar
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Mayıs-2007 Saat 10:48
Erdoğan Bey'in İfade ettiği gibi ilk uçuşun yapıldığı yere bir adres bildirilir ordaki yerden karşı varış damgası yapılır ve geri gelir en güzeli ise ordanda ilk uçuş damgası ön yüze vurulur ve yine zarfın arkasına türkiyeye varış damgası uygulanır bunları düşünecek oprganize edecek kadroların bir an önce PTT içerisinde yetişmesi dileklerimle...
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Mayıs-2007 Saat 20:24
Ben de Frankfurt'a taahhütlü bir zarf yollamıştım Murat Günsur'la birlikte. Fakat benimkinin üzerinde de varış damgası yok. Fakat biz sahte bir adres yazmıştık. Belki sebep budur.

Düzenleyen ilkergel - 10-Mayıs-2007 Saat 20:26
www.ilkerhoca.com
IP
yellowaircraft
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 16

Alıntı yellowaircraft Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Mayıs-2007 Saat 01:22
Bu da Amerika' dan

IP
<< Önceki Sayfa   28 Sonraki >>