Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İlginç Pullar
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | İlginç Pullar
Mesaj icon Konu: İlginç Zarflar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   28 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mayıs-2009 Saat 21:55
Değerli Trfila Üyeleri,

Önceki yazımda Sivas kongresi sırasında Mustafa Kemal Paşa ile görüşen Amerikalı generalden bahsettikten sonra düşünmeye başladım nereden aklımda böyle birşey kaldı diye.

Nutuk'ta olabilir mi acaba diye bakıp Atatürk'ün bu konuda yazdıklarını okuyunca paylaşmadan edemedim.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Düzenleyen Cüneyt - 18-Mayıs-2009 Saat 21:59
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Mayıs-2009 Saat 12:08
Değerli Trfila Üyeleri,

Araştırmalarıma göre Sivas kongremiz sırasında Mustafa Kemal Paşa ile görüşen Amerika Birleşik Devletleri generalinin yanında birde Associate Press muhabiri gazeteci varmış! Bu muhabirin yaptığı ropörtaj o günlerde New York Times gazetesinde yayınlanmış sizlerle bu ropörtajıda paylaşıyorum.

O günün şartlarında bile General Haribord'a bir milletin bağımsızlığını kurtarmak için her türlü teşebbüs ve fedakarlık yapıldıktan sonra mutlaka başarılı olunacağını kendisine ve halkına güvenerek söyleyen Mustafa Kemal Paşa; gazeteciyede hiç kimseden destek almadığını ve hedeflerinin silahların bırakıldığı günkü sınırlarda (yani Misak-ı Milli sınırları) bağımsız ve güçlü bir devlet olduğunu açıklamış.

Aynı gazeteci anlaşılan o dönemde ABD konsolosluğu, kolejleri, hastahaneleri bulunan Harput şehrindeki kolejin yöneticisi papaz Mr.Long ile de konuşmuş ve söylediklerine yorumda bulunmadan dikkat çekerim. "Altı ay önceye kadar bağımsız bir Ermenistan'a inanıyordum ama şu anda kesinlikle inanmıyorum. Bütün Osmanlı devleti için tek bir manda en iyisi olur, zaten böyle bir devlette Ermeniler doğal zekaları ile öne çıkacaklardır."

Aynı günlerde ABD savaş gemilerinin İzmir ve İstanbul'da olduğunu da ekleyeyim.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Fatihd
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 229

Alıntı Fatihd Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Mayıs-2009 Saat 12:13
Cüneyt Bey
Öncelikle şunu söyleyeyim. Tarih konusunda eğitim almış halende doktora çalışmalarına devam eden birisi olarak 2. Abdülhamit hakkında yazdıklarınızın büyük çoğunluğuna katılmıyorum.  Ama sonunda forum yöneticisini kızdırmamak, filateli forumunda konuyu çok dağıttınız, hemde sizin gibi çok beğendiğim bir filatelisti üzmemek için fazla detaya girmeyeceğim.
Ülkesinin her yerine okular açmıştır. Bu gün kökenimiz yüzyıl öncesine dayanıyor diyen bir çok okulun kuruluşu 2. Abdülhamit devrinde olmuştur. Ayrıca yerel bir kaç kişinin çıkarları bozulacak diye yaptırmış olduğu Hicaz demiryolunu, ki bu demiryolu Anadolu'nun içinde de önemli bir mesafe katediyor, küçümseyip kötülemek hiçte doğru değil diye düşünüyorum. Son olarak o isyan eden Arap beylerinin nasıl ve ne şartlarda isyan ettikleriyle alakalı filmler bile çekilmiştir.
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Mayıs-2009 Saat 13:11
Fatih Bey,

Yazdıklarımı tekrar okudum, aslında bütün söylemek istediğim

Orjinalini yazan: Cüneyt

Tarihte olabilecekleri tahmin etmek ne yazık ki pek kolay değil, Osmanlı İmparatorluğunu zayıflatan süreçler çok daha önce önceleri başlamış ve devam ediyordu. O dönem Turancılık/Pan-Türkizm peşinde maceraya koşan İtihatçılar değil sultanımız 2. Abdülhamid yönetimde olsaydı fazla birşey değişeceğini hiç ama hiç sanmıyorum.

Ancak bunu güçlendirmek için yazmaya başlayınca sanıyorum kantarın topuzu kaçmış.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicoğlu

IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Mayıs-2009 Saat 22:46
Herkese Merhaba,

Forumlarda çok saygıdeğer arkdaşlarımızın, gayet nazik bir üslup ile yaptıkları tartışmalar (fikir teatisi diyelim) beni çok memnun ediyor. Kendi adıma azami derecede istifade ettiğimi söylemeliyim. Netice itibariyle, her ne kadar filateliyi doğrudan ilgilendirmese de filatelinin bu kabîl akademik mevzulara da değinen(yol veren) bir alan olduğunu görmekteyiz.

Saygılar,
İlker Şahin
www.ilkerhoca.com
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Mayıs-2009 Saat 11:26
Değerli Trfila Üyeleri,

Şu sıralarda ebayde açıkarttırmada olan güzel bir ilk gün damgalı filatelik örnek var, bence şimdiden verilen fiyat çok yükseldi onuda belirteyim (acaba filateliye merak artmaya mı başladı?Thumbs%20Up).

13 Şubat 1923 tarihinde gerçekleştirilen İzmir İktisat Kongresi için eldeki, başta Cenova serisi olmak üzere, pullara bir anma üstbaskısı yapılmış, bununla kalınmamış yukardaki örnekte gördüğünüz 5 para değerindeki özel kağıt hazırlanmış, ayrıca birde özel resimli antiye zarf hazırlanmış. Kongre süresince örnekte görülen özel damganın kullanıldığı geçici posta merkezinin görev yaptığı söyleniyor. O günün şartlarında posta idaresi azmedince neler gerçekleştirmiş değil mi?

İzninizle kongrenin yapıldığı şartları bir daha gözden geçirelim.

Sadece beş ay önce ordularımız imkansız olduğu düşünüleni başarmış Yunan ordularını önüne katarak 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir'e girmiş. Ancak körfez Yunan, İngiliz, Amerikan hatta Fransız gemileri ile dolu.

Lozan'da Ekim'de masaya oturulmuş, saltanat yöbetimi de masada yer isteyince 1 Kasım 1922 de TBMM saltanatı kaldırmış. 4 Şubat 1923 te İsmet Paşa Lozan'da masadan kalkmış.

Hükümet ve TBMM dünyaya bir mesaj vermeye karar veriyor ve İzmir İktisat Kongresinin toplanacağı duyuruluyor. 12 Şubat 1923 te TBMM İzmir körfezindeki yabancı gemilerin boşaltılmasını emrediyor ve İzmir'de kongre başlıyor. Dünyaya verilen mesaj çok güzel TBMM güçlüdür Türkiye'ye hakimdir bizim için savaş bitmiştir biz yarına bakıyoruz ve planlıyacağız.

İktisat kongresi Kurtuluş savaşımızı başlatan kongreler kadar önemli diye düşünüyorum, ancak ne üzücü ki kongrenin yapıldığı binayı korumayı başaramamışız. Filatelistler olarak kongreden bizlere kalan pul ve diğer malzemeleri koruyarak bizden sonraki nesillere aktarmak görevimiz.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Düzenleyen Cüneyt - 20-Mayıs-2009 Saat 11:28
IP
K.F.A.
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 25

Alıntı K.F.A. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Mayıs-2009 Saat 23:12
Cüneyt bey,
Bu damga daha çok kırmızı olarak, az olarak da siyah renkte oluyor. Yalnız dikkatimi çeken yukardaki logo gibi duran baskı. Üzerinde 5 kuruş ibaresi var. Yalnız üstteki ayın içindeki yazıyı seçemedim. Galiba bu seriyi kağıtta hazırlayan kim se,  5 kuruş kar etmek istemiş olsa gerek. Çok güzel bir Anadolu dönemi posta tarihi koleksiyonu parçasıymış. Selamlar, Fatih
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Mayıs-2009 Saat 09:55
Fatih Bey,

Yazımda belirttiğim gibi benim bildiğim kadarı ile bu kağıt posta idaresi tarafından hazırlanmış, bu kağıdın boşunu da gördüm. Kağıdın kendisi beş kuruş değerde olamayacağına göre belki katlanıp pul kullanmadan mektup olacak şekilde, yani antiye olarak hazırlanmıştır diye aklıma gelmiyor da değil. Yazımda birde zarftan bahsettim sanırım daha önce görmüşsünüzdür, Vikipedi için yazdığım İGZ maddesinde o zarfı kullanmıştım.

Siyah damga olayı ilginç, çünkü ben siyah damgayı hiç zarfta görmedim sadece kağıtta siyah damga çıkıyor, acaba açıklaması nedir?

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
IP
Ozan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 307

Alıntı Ozan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Mayıs-2009 Saat 18:09
Ebay linkini verebilirmisiniz acaba. :)
teşekkürler.
S.Ozan SARI - İzmir - 23 \ 04 \ 1977
Filatelik Blog - Çocuk Kitabı Çizeri
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Mayıs-2009 Saat 10:08

Merhaba Ozan Bey,

Mesajınız gözümden kaçmış linki veriyorum, şu bağlantıdan ebayde görebilirsiniz.  Ne yazık ki bu arada açık arttırma bitti, İsfila 2009 kataloğunda Antetli kağıt üzerinde özel ilk gün damgalı İzmir iktisat kongresi serisi için 950 lira fiyat verilmiş, göreceğiniz gibi açıkarttırma 450 dolar yani yaklaşık 700 liraya bitti, katalog fiyatının yüzde yetmiş beşi civarında satılmış oldu ki bence çok ucuza gitti denemez.

Bir şey kaçırmış sayılmazsınız çok sık olmasa da ara sıra çıkan bir filatelik malzemedir, bir daha görürsem artık hemen size iletirim bu sefer kaçırmazsınız. Wink

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
<< Önceki Sayfa   28 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma