Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İlginç Pullar
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | İlginç Pullar
Mesaj icon Konu: İlginç Zarflar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   28 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Mayıs-2009 Saat 09:55
Değerli Trfila Üyeleri,

Sizlerle koleksiyonumdan filatelimizin esrarengiz pullarından biri olan 1937 üstbaskılı uçak pulları ile hazırlanmış bir zarf paylaşmak istiyorum. Esrarengiz dememin nedeni üzerine 1937 diye üstbaskı yapılmış olmasına karşın pulların satışa çıkış tarihinin tartışma konusu olması. Uzunca bir dönem bu pulların 1937 yılı sonlarında satışa çıktığı iddiası vardı. Ancak yeni kataloglarda 1938 yılı başında satışa çıktığı yazılı.

Görüleceği gibi zarf Almanya'da büyük olasılıkla pul tüccarı olan bir kişiye gönderilmiş. Pul tüccarı olduğunu tahmin etmemin nedeni ise, o dönemde Türkiye'de filateli bilgisinin oldukça düşük olması buna karşılık yurtdışından böyle malzemelere talep olduğu için tüccarların devreye girerek bunların üretilmesini sağladıklarını biliyoruz. 

Zarfı hazırlayan kişi o dönem usule uygun olarak zarfın havayolu ile taşınırken hangi yol/güzergah üzerinden taşınmasını istediğini de belirtmiş, ve Belgrad üzerinden (Via Beograd) diye zarfa yazmış. Bunun nedeni belki de zarfın arka yüzünde uygulandığını gördüğümüz Zemun-Belgrad havalanına ait uçak resmide içeren son derece güzel transit geçiş damgasının vurulmasını istemesi olabilir. Son olarak zarfın arkasında varış yeri olan Hamburg'da gönderi taahütlü olduğu için zarfa uygulanan Hamburg varış (arrive) damgası da zarfı tamamlıyor.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 382

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Mayıs-2009 Saat 13:54
Merhabalar,

Bu hafta başında e-bay de satışa sunulan ve benimde 232 $ teklif vermeme rağmen alamadığım ve yine bir klasik olarak neo2005 isimli ABD de yaşayan bir Türk arkadaşımızın aldığı zarfda Cüneyt beyin yazdıklarını doğrular nitelikte ve sergilenen zarftan 9 gün önce yani 7 Nisan 1938 tarihli
Saygılarımla

Ufuk TALAY
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Mayıs-2009 Saat 14:49
Merhaba Ufuk Bey,

Vallahi neo2005b kodlu kullanıcı olduğu sürece ebayden ilk gün zarfı veya bu zarf gibi tüm seri pullar kullanarak hazırlanan zarfları almaya sanırım imkan yok Cry, parayı bastırıp hepsini alıyorClap. Nasıl bir bütçesi var şaşırıyorumShocked. Neyse en azından onun alış maliyetini yükseltmişsinizBig%20smile.

Son zamanlarda aldığınız Hisar resimli per pullu Rober Kolej antetli hem güzel hem uygun fiyatlı zarf ile biraz teselli olursunuz umarımTongue, ama yırtık, delik ve katlı zarfları çok büyük bir özelliği yoksa almak bence doğru değil.

Bu arada 232 dolara alamadığınız zarfta bir pul tüccarına ait ama onunda ilk gün olduğunu sanmam daha erken tarihler gördüm. Ben paylaştığım zarfı ebayde fırsatların bol olduğu dönemde altı sene önce yanlış hatırlamıyorsam on dolar civarında bir paraya satın almıştım Thumbs%20Up.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 382

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Mayıs-2009 Saat 15:09
Merhaba Cüneyt bey,

Evet maalesef dediğiniz gibi neo2005 olduğu sürece bizim değerli İGZ ler ve değerli zarfları almamız mümkün değil ben kendisiyle iki kere mail yoluyla görüştüm ve çok yüksek maliyetlere gereksiz yükselttiğini söyledim ve bana cevabı 1923-1960 arası bende olmayan bir şey çıkarsa o benimdir dedi.Hayırlısı olsun ne yapalım.
Evet bazen damga koleksiyonum için muhtelif zarfları alıyorum orada iki tane Robert college vardı ve dediğiniz gibi birisi antetliydi bugünde elime ulaştılar ve hepside gayet diri ve güzeller.
Bu arada delcampede son anda ben alırken 1960 Euporpa Cept i siz almışsınız hayırlısı olsun o zarf güzeldi.
E-Bay eskiden çok cazipti şimdi takip eden çok bu yüzden cazibesini kaybediyor ama yinede zaman zaman hesaplı şyler denk gelebiliyor
Selamlar

Düzenleyen utalay - 15-Mayıs-2009 Saat 15:10
Ufuk TALAY
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Mayıs-2009 Saat 18:26
Merhaba,

Allah muhabbetinizi arttırsın. Sitemizdeki filatelist dostlarımızın yabancı müzayede sitelerinde rakip olduklarını görmek hoş. En azından ürünlerin bir kısmı yabancıya gitmiyor. Fakat Ufuk Bey'in 232$'lık teklifini duyunca aklıma geldi, zamanında almayı çok istediğim bir zarfı, fiyatı 50 TL civarında olduğu için alaMAmıştım. Smile

"En çok isteyen kim ise o alsın!" der, müsabık arkadaşlara başarılar dilerim.

Selamlar,
İlker Şahin
www.ilkerhoca.com
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Mayıs-2009 Saat 19:56
Merhaba İlker Bey,

Vallahi yanlış anlama var. Ufuk Bey'in 232 doları başka olay o zarfa ben teklif bile vermemiştim. Bende zaten iki tane daha önceden aldığım zarf var.

Ben zaten ebayde olsun delcampede olsun gaza gelip fiyat yükseltmeyim diye hiç teklif vermiyorum. Beğendiğim birşey olunca tetikçi siteme fiyat belirliyorum ve "çok isteyen alsın" diye bırakıyorum. Fiyat benim tetikçiye verdiğim fiyatın üstüne çıktığı için çoğunlukla benim adım teklif verenler arasında bile olmuyor. Söz konusu 1960 CEPT İGZ için ben tetikçiye 5.11 avro fiyat vermişim. Ufuk Bey 3 avro teklif verince 3.05 avroya ben almışım, hepsi bu.Embarrassed

Ama bazen elli lirayıda göze almak lazım yani onuda söyleyeyim.Confused

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Düzenleyen Cüneyt - 15-Mayıs-2009 Saat 19:57
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Mayıs-2009 Saat 01:09
Merhaba Cüneyt Bey,

Yanlış anlama yok, 232$'lık zarf için söylediklerimi sizin rekabetinizden bağımsız olarak dile getirim. Sizin aldığınız zarfın başka bir zarf olduğunun farkındayım. Bir de sadece latife yaptım, umarım Ufuk Bey beni mâzur görür.

50 TL'lik zarfa gelince, şimdiki aklım olsa on defa almıştım. O zaman bana çok görünmüştü ama işin aslının öyle olmadığını geç anladım.

Muhabbetle,
İlker Şahin
www.ilkerhoca.com
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Mayıs-2009 Saat 09:55
İlker Bey almadığınız o zarf için çok ta üzülmeyin öenmli olan filşateli sevgimizin ve ilgimizin azalmaması. Zarfı bu gün kaçırırsınız yarın alırsınız. Unutmıyalım ki Trfila sayesinde birbirmizi pişiriyor yetiştiriyoruz. Öğreneceğimiz mesafe kat edeceğimiz o kadar çok şey var ki gün gelir nice zarflar alınır, satılır takas edilir. Filateliye olan sevgimiz ve ilgimizin nesiller boyu devam etmesi dileklerimle...
Saadettin Kayserilioğlu
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Mayıs-2009 Saat 00:15
Teşekkür ederm Saadettin Bey, sizin gibi düşünmekteyim. Öğrenmek, tüm doğal süreçlerde olduğu gibi zaman alıyor. Tecrübe denen şey, biraz da bu olsa gerek.

Selamlar,
İlker Şahin
www.ilkerhoca.com
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Mayıs-2009 Saat 15:53
Fatih Bey dostumuz;

Orjinalini yazan: Fatihd

Nisan 1909'da 2. Abdülhamit devrildiğinde Osmanlı'nın sınırları Avrupa'da Arnavutluk, Makedonya, Kuzey Yunanistan, Güney Bulgaristan, Bütün Trakya ve bütün Ege adaları; Asya'da Anadolu, Suriye, Irak, Ürdün, Filistin, İsrail, Kuveyt ve bütün Arab yarımadası ve ayrıca Afrika'da Libya'dan oluşuyordu. Darbe yapıp bu padişahı deviren İttihat ve Terakki cemiyeti ise on yıldan az bir sürede koca devleti batırıp kaçmıştır. (30 Ekim 1918 Mondros) 

diye yazmış.

Tarihte olabilecekleri tahmin etmek ne yazık ki pek kolay değil, Osmanlı İmparatorluğunu zayıflatan süreçler çok daha önce önceleri başlamış ve devam ediyordu. O dönem Turancılık/Pan-Türkizm peşinde maceraya koşan İtihatçılar değil sultanımız 2. Abdülhamid yönetimde olsaydı fazla birşey değişeceğini hiç ama hiç sanmıyorum.

Ortaçağ'da yaşadığı karanlık dönemlerde bizim için kolay yutulur lokma olan Avrupa devletleri, aydınlanma çağı sonunda düşünsel alanda hızla gelişmeye başlamışlardı. Bilime verilen önem dolayısı ile pek çok teknolojik atılım yapmışlardı. Buhar makinası sayesinde ise endüstrileşme süreçleri başlamıştı. İngiltere'de kurulan dokuma endüstrisine rakip olamamaları için el tezgahlarında çalışan dokuma ustalarının işaret parmaklarını dahi kesecek kadar zalim olan Avrupa medeniyetlerinin koskoca bir pazar olan Osmanlı Devletinde yaşayan toplulukları kendi başlarına bırakacaklarını düşünmek son derece zor.

Sultan 2. Abdülhamid iyi bir devlet adamı olmasa bile iyi bir siyaset adamı idi bunu kabul etmek lazım. Meşrutiyet vaadi ile tahta geçmeyi başarmasından kısa bir süre sonra Rusya, Kırım Savaşının intikamını almak için Pan-Slavizm ve Pan-Ortodoksluk diyebileceğimiz politikaları ile yanına aldığı güçler ile bize 93 harbinde büyük bir yenilgi yaşattı, sonuç Ayestafanos! Bu yenilgiden sonra sultan kendi yeteneklerinin çok üstünde olan Pan-İslamizm'e sarıldı, eğer İttihatçılar tarafından devrilmese idi bu politikada imparatorluğumuzun sonunu getirmeye yeterli olurdu diye düşünüyorum.

Hükümdarlığı döneminde Ruslara karşı koyabilmek için önce Alman sonra Fransız-İngiliz sonra tekrar Alman güçleri ile anlaşmaya çalışarak bütün Avrupa devletlerinin nefretini kazanmayı başarmıştır. Hicaz demiryolunu inşa ederek haç ticareti ile yolcu ve yük taşıyarak ekonomik ve siyasi güç kazanmış olan Arap Beylerinin ekmeklerine engel olmuş ve onların nefretlerini kazanmış, böylece İngilizlerin eline önemli bir koz vermiş.

Mustafa Kemal Paşa gibi bir dahi ise sadece kendi halkına güvenerek hem Amerikalıları hem Rusları yanına çekmeyi başarmış ve Avrupa devletlerinin ve onların maşası Yunanlıların karşısında başarılar kazanabilmiş, bunu da unutmamak lazım.

Orjinalini yazan: Fatihd

Amerikalılar için önemi ise, bu paylaşılan toprakların çoğunluğunu kendi soydaşları olan İngilizler kapmıştır.
sözü ise vahim bir tarihi yanılgı.

Ekonomik menfaatler bilirsiniz kardeşleri bile birbirine düşürmeye yeter, pek çok ailede mirasın paylaşılması aile bireylerinin bir daha birbirlerinin yüzüne bakamayacak hale gelmelerinin nedeni olmuyor mu? Amerikan İç Savaşının köleleri özgür bırakmak için başlatıldığı sadece bir efsanedir. Kuzeyin gelişen endüstrisi için ucuz işçi gereksinimi duyması nedeni ile ekonomik menfaatler sonucunda siyahların bedavaya Güney çiftliklerinde köle olarak çalışmalarını istememişler ve kardeş kardeşle savaşmış. Amerikalılar bugün bile bütün Avrupa devletlerinden daha paragöz değl mi?

Amerika 1830 yılından başlayarak imparatorluğumuzda yaşayan Hıristiyanları protestanlaştırmak hedefi ile çok uzun yıllar sürecek bir çalışma süreci başlatmış; kiliseler, okullar, yetimhaneler açmış. İmparatorluğumuzun bölünmesi sırasında kendisininin en karlı çıkabilmesi hesapları yapıyor. Musulda, İranda, körfezde ve Arap yarımadasındaki petrol kaynakları için bugün bile gözünü kırpmadan önüne çıkanı ezmeye hazır olduğunu hepimiz biliyoruz. İngilizler onların o dönemde de bugünde doğal rakibi; bölgede yönetimi ele geçirmeleri, işgal etmeleri hatta etki sahalarını genişletmeyi başarmaları bile Amerika Birleşik Devletleri tarafından hoş karşılanmıyor. Ancak ABD her zaman son derece pragmatik ve her zaman bütün yarışlarda bütün atlara oynuyor. Mustafa Kemal Paşa'ya aracılar yolladıklarını, manda için propaganda yaptıklarını, Sivas kongresi sırasında General Hariboard'u yollayarak görüşmeler yaptıklarını biliyoruz.

Geçmişte olan herşey birbirini etkiliyor, bir olay bir başka olayı tetikliyor ve tarih oluşuyor; tarihte olanları ise herkes kendince yorumluyor zaten bence doğrusu da bu. Önemli olan tarihe başkalarının gözleri ile bakmak yerine kendi gözlerinizle bakabilmek sanırım. Benim gözlerimle bakınca olayların nasıl göründüğünü yazmak gereğini duydum. Tarih hiçbir zaman basite indirgenmemeli, benim yazdıklarımı lütfen bu anlayışla değerlendirin.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
<< Önceki Sayfa   28 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma