Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: Bu pul ilginizi çeker mi? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
filatelist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 600

Alıntı filatelist Cevaplabullet Konu: Bu pul ilginizi çeker mi?
    Gönderim Zamanı: 21-Temmuz-2009 Saat 23:12
( Kulaklarınızdan alev çıktı değil mi?
özür dilerim.)

Merhaba,
Bu pul ebay sitesinde satılıyor. Paylaşayım istedim. (tarihe bakın)

hehehe kulaklarınızdan alev çıktı değil mi?
özür dilerim.

Düzenleyen filatelist - 22-Temmuz-2009 Saat 19:22
Bilgi, paylaşıldıkça hem büyür hem de paylaşanları büyütür
----------------------------------------------------------------------
Olcay Arısoy
strPostAds
IP
atakancemsoydan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 312

Alıntı atakancemsoydan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Temmuz-2009 Saat 01:36
Ben bu pulu çıkaranı diyeceğim ama neyse ahlakımızı bozmamak en iyisi herhalde,sonuçta bir pul,her ne kadar bize hitap etmesede muhakkak hitap ettiği hayalperest bir kesim vardır,neyse filateliye duyduğum saygıdan ötürü yapabileceğim tek yorum gereksiz bir çalışma olmuş

saygılar
Filateli,hobilerin kralı,kralların hobisidir.
IP
mgunsur
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 335

Alıntı mgunsur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Temmuz-2009 Saat 09:03
Değerli dostlar,

Bu örnek bize pulun beynelmilel düzeyde propaganda ve reklam aracı olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Bizim bu pulu ve dolayısıyla işlevi, pula burun kıvıran ve 'kişisel pul' gibi seçeneklerle geleneksel pulu kulak arkası yapmaya çalışan anlayışa bir ders niteliğindedir.

Pul her zaman politik bir obje olmuştur. Ben çocukluğumda Marks (Marx) motifli bir DDR pulu yapışmış mektup aldığımda bunu çok net algıladığımı hatırlıyorum.

Arkadaşımızın bu bilgi paylaşımı normal şartlarda çok ses getirmesi gerekir. Pul üzerindeki yıllar ile resim arasındaki ilişki nedir ? Bir şeyin 50. yılı münasebeyi ile yapılmış ise, bunun pulu çıkaran ülke ile ilgisi nedir ) Bu harita neyin nesidir ? Hangi amaç güdülmüştür vb. ? Bu gazetelerde yer bulması gereken ve toplumla paylaşılması gereken bir meseledir bence.

Pulun üzerindeki yazıya bakarak, pulu sahibi ülkenin Tayland olduğunu tahmin ediyorum, ancak aynı yazıyı kullanan başka ülkeler de var. Pulun hangi ülkeye ait olduğunu biliyor musunuz ?

Saygılar,
Murat Günsur

Düzenleyen mgunsur - 23-Temmuz-2009 Saat 09:07
IP
sinan solaklar
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 32

Alıntı sinan solaklar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Temmuz-2009 Saat 09:48
Iyi Gunler,
Uzerinde fiati goremedim,buyuk ihtimalle etiket(Cindrella) olsa gerek.
Selamlar
sinan
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Temmuz-2009 Saat 10:51
Murat Bey'in yazmış oldukları çerçeve içine alınıp dikkatle incelenmesi gereken tespitlele dopdolu. Herşeyden önce bu pul hangi ülkeye ait. Yine çok ilginçtir ki latin harfleri ile komşu ülke adları yazılmışken; arap harfleri ile Anadolu'da ki noktalar belirtilmiş. Bu ülke hangi ülkeyse birileri ısmarlamış alın şu haritayı basın diye onla rda basmışlar. Benim asıl Merak ettiğim 1965 yılında bu puldan posta idaremizin haberi olmuşmu? böyle bir ülke yoksa bile UPU nezdinde kaçak pul ihbarı yapılmışmı? Yok bu pul bir ülke ye aitse Dışişleri Bakanlığına Bilgi verilmişmi? Dış işleri bakanlığı nasıl girişimde bulunmuş? O ülkenin büyük elçisi Çankya ya da başbakanlığa çağrılıp protesto notası eline verilmişmi vs vs. Bence asıl üzerinde durulması gerek husu bu olsa gerek. Bir dönem de Komşumuz Suriye okul ders kitaplarında Hatay'ı kendi sınırları içinde gösteren kitaplar basmakta idi. Kara Kuvvetleri Komutanı Atilla Ateş Paşa Hatay da tarihi beyanatı verdiğin de Suriye edep çizgisi içindeki yerini aldı.Sonradan gelen diplomasi trafiği ile de bu taz ders kitap baskıları da kalkmış oldu. Birileri İzmir'i de kendi sınırları içinde gösterebilir. Hatta içimizdeki hainler kişisel pul lakayıtlığından istifade ile sahte kişisel pullar basıp Dünya ya bizi rezil etme uğraşı içinde de olabilirler. Bunların hiç bir ehemmiyeti yoktur. Mühim olan bu tarz serkeşliklerie ferden ve devlet olarak tavrımızdır. SnçAtom Damalı'nın Sultan'ın Kermesi adlı eserinde verilen bilgiye göre bağımsızlık iddiası içinde olan GİRİT pul bastırır ve bu pulların olduğu mektupları Osmanlı sınırları içine gönderirler. O dönemdeki postaidaresinde çalışan fedakar görevliler bu mektupların hi,ç birini atlamayıp sözkonusu pul ve damgalar üzerine takse pulunu yapıştırıp takse damgası ile de damgalarlar. İnşallah 1965 yılın da ki PTT çalışanları ve devlet yetkilileri de aynı duyarluılığı göstermişlerdir. Ama Günümüz PTT yetkililerinin Kişisel pul saçmalığına devam ettiklerinde işin ne boyutlara gelebileceğinin bir ihtarıdır bu pul.
Saygılarımla
Saadettin Kayserilioğlu
IP
rama
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 9

Alıntı rama Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Temmuz-2009 Saat 14:32
Kişisel pulun doğuracağı neticeleri göstermek açısından, bu pulun resmini de eklemek suretiyle, PTT yetkililerine forum olarak bir mesaj yollasak nasıl olur?

Düzenleyen rama - 23-Temmuz-2009 Saat 14:39
Ömer Alp
IP
dybnr
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 264

Alıntı dybnr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Temmuz-2009 Saat 15:29

Merhaba,

Üzerinde valör yok ve basan ülkenin adını da göremiyorum ya da okuyamıyorum. Zarf üzerinde örneğini görseydik daha kesin konuşabilirdim ama bir veri daha var: Adıgeçen internet sitesinde Fransızca, İngilizce ve Arapça açıklamalı basılmış diğer örnekleri de örnekleri duruyor. Bu verilerle bir vinyet / etiket olabileceğini düşünüyorum.

Üzerindeki konu iftira kampanyasına hizmet ettiği için bizim açımızdan üzücü ama bir o kadar da düşündürücü. Birileri 1965'ten beri dünyanın her yanına bu progandayı İngilizce Arapça ve Fransızca olarak yollamışlar. Bugün gelinen noktada ise vinyete gerek yok, çeşitli ülkelerin pulları, ilk gün zarfları var bu konu ile ilgili.

Ömer Bey, kişisel pulun mevcut haliyle uygulanmasına ben de karşıyım ancak bildiğim kadarı ile kişisel pula basılacak resim için savcılık onayı da isteniyor. Böyle bir kişisel pulun ülkemizde basılmasına hiç bir Türk makamının onay vereceğini zannetmiyorum.

Saygılarımla,

Deray Yabaneri        

IP
rama
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 9

Alıntı rama Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Temmuz-2009 Saat 16:16
Deray Bey, Türk Makamlarının böyle bir basıma izin vermeyecekleri konusunda haklısınız. Bu konuda kimsenin şüphesi olamaz. Fakat, kişisel pulun tarafgirliğini yapmak, bu tip pulların meşruiyetini de kabul etmek anlamına gelecektir.

Kötü örnek vermek istemem ama bir gün şöyle bir durum karşımıza çıksa ne olur: Örneğin Fransa'da veya bir başka ülkedeki lobilerden birinin missileme amacıyla bu tip pullardan bastırdığını ve Türkiye'ye üzerinde bu pulların bulunduğu mektup ve benzerilerinden on binlercesinin olur olmaz adreslere postalandığını bir düşünelim. Şahsen düşünmek bile istemiyorum.

Bizim Posta İdaremiz inanıyorum ki başka memleketlerin hassasiyetine dokunacak pulların basımına izin vermeyecektir, lâkin her posta idaresinin bu ölçüde hassas davranacağının bir garantisi yok. Örneği yukarıda gördüğümüz pul - her ne kadar kişisel pul olup olmadığını tam olarak belirleyemesek de maksatın hâsıl olabileceğine dair yeterli bir delil gibi duruyor.

Elbette bu tip durumlara karşı uygulanabilecek bir uluslararası yaptırım yok, -varsa da ben bilmiyorum- fakat Posta İdaremizin kişisel pul uygulamasının doğuracağı saçmalık ölçüsündeki neticelerin farkında olması gerekir.  Meşruiyet kazandırıp hatta ötesinde izin verdiğiniz bir şeye itirazınız anlamlı olmayacaktır.

Konuyu aslında bu puldan kurtarıp doğrudan kişisel pul meselesine odaklandırabiliriz. Posta İdaresi muhakkak ki pulculuğa bir renk getirmek ve tabiî gelir elde etmek için bu uygulamayı başlattı. Pek bir alâkasız gibi görünüyor ama umarım seneler sonra tekrar bir levant pulları benzeri durum karşımıza çıkmaz. Yarın, posta idareleri birliği ülke içinde yabancı posta idarelerinin pul basımına izin/ destek verirse biz de mi vereceğiz?

Neyse konuyu fazla dağıtmak istemiyorum.

Selam ve Saygılarımla.

Düzenleyen rama - 23-Temmuz-2009 Saat 16:19
Ömer Alp
IP
sinan solaklar
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 32

Alıntı sinan solaklar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Temmuz-2009 Saat 17:30
Iyi Gunler,
Kisisel pulu tartisalim ama bu vinyeti bu kadar tartisip onem vermek adamin bir anlamda maksadina hizmet etmektir.
Biz kendimizi daha iyi anlatmanin yollarini arastirsak daha yararli olur diye dusunuyorum.
Selamlar
Sinan
IP
blackdragon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 22

Alıntı blackdragon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Temmuz-2009 Saat 10:43
aslında uzun zamandır olmakta olan planların ufak ama bizler içinde tehlikeli bir mesele sırada negibi pullar olabilecegini bilemesekte acaba haritanın altından kesip zapt olunmuş ..... kardeşlerimizin ...istanı derlerse ya
ama biryandanda komik hadi zapt ettik ma her iki istek sahibi aynı yerleri istemiyormu tesadüfün böylesi

osman levend bey

osmanlı zaten dediğiniz yerlerden çokfazla yer aldı :D
ekstra pul yapmaya ne gerek var ismi yetiyor :D
ayrıca bizim haritamız bir yada iki kıtayı kapsamıyor dünya haritasına türkiye damgasımı vurdursak :D

EY TÜRK TİTRE VE KENDİNE DÖN!!!
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma