Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ziyaretçi Defterine Yazın
 Tr Filateli Forumları | Ziyaretçi Defteri | Ziyaretçi Defterine Yazın
Mesaj icon Konu: CCCP (yani SSSR) veya Türkçesi ile SSCB Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
blackdragon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 22

Alıntı blackdragon Cevaplabullet Konu: CCCP (yani SSSR) veya Türkçesi ile SSCB
    Gönderim Zamanı: 03-Haziran-2009 Saat 22:07
herkese selam ben uzun zamandır bıraktığım yerden yakın dönemde sovyet rusya blok pullarına merak sararak başladım
bilgi alabilecegim bir kaynak önerirmisiniz şimdiden teşekkür.
strPostAds
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2009 Saat 00:01
http://www.postbeeld.com/app

Sayfada önce Search by country bağlantısına tıklayın. Açılan sayfada Europe bağlantısına tıklayın, daha sonra  sağ tarafta RUSSIA, SOVIET UNION(1992'ye kadar) ya da RUSSIA(1992'den günümüze) bağlantılarına tıklayın.

Selamlar,
İlker ŞAHİN

Düzenleyen ilkergel - 04-Haziran-2009 Saat 00:06
www.ilkerhoca.com
IP
blackdragon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı blackdragon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2009 Saat 00:38
çok teşşekkür ederim ilkerbey fiyatlar benim aldıklarıma yakın sayılacak düzeyde buna çok daha mutlu oldum gg den almaktayım pullarımı :D

bu ara adımıda yazayım dedim emir polat
artık koleksiyon hayatına girmiş bulunmaktayım bir ateş gibi çevrelemekte beni :D
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2009 Saat 16:19
Merhaba,

Emir Bey, umarım iyi bir filatelist olursunuz. Bu arada ne tür bir koleksiyon yapmaktasınız? Yakın dönem Sovyet Rusya blok pullarına merakınız olduğunu söylemişsiniz. Sadece yakın dönem mi ve sadece blok pulları mı topluyorsunuz?

İlker Şahin
www.ilkerhoca.com
IP
blackdragon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı blackdragon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2009 Saat 18:34
aslında tam olarak öyle söylemek istemesemde iki anlamı olan bir cümle olmuş
sovyet pullarına yakın dönemde başladım
ayrıyetten bütçeme uygun olması nedeniyle 1960-1991 dönemindeki blok pullarına yöneldim(bütçede artırım yapmayı başarır sam tamına ve genede blok olmak kaydıyla yönelebilirim)
cccp dahil lenin karışık
ve
olimpiyat pullarını gayet severek alıyorum :D
bire göz zevkime ve kültürel açıdan hoşuma giden pullarla ilgilenmekteyim

inşallah birde türkiye pullarından 86 senesinde itabaren günümüze olarak düşünmekteyim ama işte orada bütçe devreye girip blok yapıyor o pullara :D

şimdi koleksiyon içinde pul defteri almak lazım lectrumlara baktım biraz pahalıma geldi acaba marka olarak ne önerirsiniz ?
diğer yazılanlara baktım doğrusu olan kaliteli demektesiniz.
istanbul anadolu yakasında alabilcegim bir mağaza yada dükkan varmıdır?
IP
mgunsur
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 335

Alıntı mgunsur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2009 Saat 08:54
Emir Bey merhaba,

Filateli her tür zevk ve dünya görüşüne göre şekillenmesi nedeniyle de hobilerin önde gidenidir. Bu açıdan bakıldığında sınır ve tek doğru yoktur, aynı anda geçerli bir çok doğru vardır; ancak filateli bunun yanında 160 yıllık derin bir kültür sahibidir. Bu kültürü meydana getiren kural ve gelenekler vardır. Bunlardan birincisi, filateli yeni başlayanların kendi ülkelerinin pullarını kullanarak koleksiyon oluşturmalarıdır, çünkü değiş tokuş olanağı, eksikleri giderme ve erör, varyete vb. gibi olanaklara kolay ulaşma imkanı vardır.

Filatelinin içinde yer alan diğer bir konu, koleksiyon sınıflarıdır. Bunlar ülke koleksiyonculuğu, bir konuya ağırlık veren tematik koleksiyon veya pul etüdleri yapan geleneksel adını verdiğimz koleksiyon türleri gibidir. Sadece özel blokların toplandığı bir koleksiyon türü, ileride milli veya beynelmilel düzeyde değerlendirme olanağı kolay olmayacağından, yapılması bir kez daha düşünülmesi gereken bir durumdur, çünkü çok yüksek olmasa da, konu dönüp dolaşıp bir maliyet hesabına gelecektir. Filateli, aynı zamanda değiştirmek istendiğinde veya vazgeçildiğinde harcadığınız parayı (her zaman tam olmasa da)tekrar geri alan bir hobi niteliğindedir veya böyle yapılmalıdır. Resmi pul almayarak veya koleksiyonumuzu sadece anı pullarından ibaret oluşturarak, bu hataları geçmişte hepimiz bir boyutuyla yaptık. Benim nacizane önerim, koleksiyonun ağırlığını Türkiye ülke koleksiyonu ve bir tematik konuya kaydırmaktır. Bu koleksiyon İGZ, özel damga, posta geçmiş zarf vb. ile zenginleştirilmelidir.

Saygılarımla,
Murat Günsur

Düzenleyen mgunsur - 05-Haziran-2009 Saat 09:00
IP
blackdragon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı blackdragon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2009 Saat 14:31
bu önerileriniz için çok teşekkür ederim şimdilik sovyet blok pullarına devam edip yanında iki konu olarak türk pulları ve dünyadaki olimpiat pulları olarak devam etmeyi düşünüyorum sizce türk pullarına nasıl başlamalıyım yani ptt sistemine üye olup başlamak daha mantıklı görünüyor nezaman yolluyorlar nasıl bir yöntem izlediklerini pek bilmiyorum ama galiba öss den sonra üyelik alıp oradan geriye gidbilirim ama benim düşünceme göre aşırıda geriye girmek istemiyorum mesela 86 yılı yeterli olup oradan geriye önemli olan pullarla geriye gidebilirim
birazda şöyle söyliyeyi pulculuk dibi görünmeyen bir kuyu oldugu için yavaş yavaş inmek lazım diye düşünüp 2010 u türkiye pulları için kendime başlangıç kabul etmek istiyorum yani 24 yıllık bir periyotta cumhuriyetimizin nadide pullarına inmeyi planlıyorum.
IP
mgunsur
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 335

Alıntı mgunsur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2009 Saat 17:22
Merhaba,

Size aktarmak istediğimiz genel eğilimler ve koleksiyon üretmeye yönelik olan filatelik yaklaşımlardı. Tüm bunları bilerek, yolunuzda devam kararı aldıysanız, bence mutlaka en doğru şeyi yapmış olduğunuzu söylemeliyiz, çünkü bu hobidir ve keyf ile yapılmalıdır. Siz de kendi zevk aldığınız yönde karar vermiş bulunuyorsunuz.

Filatelinin çok çeşitli katmanlara yaılması nedeniyle dipsiz bir kuyu olduğu gerçektir, hatta kuyudlar biribiri ile kesişir ve hangi kuyuda olduğunuz dahi farketmeyebilirsiniz. Temkinli olmak ve fazla dağılmamak, altın kurallardandır. Zaten anlatımınızdan, kendinizi tanıdığınızı ve kurallarınızı oluşturduğunuzu anlıyorum. 1986'dan başlayarak günümüze gelmek ve sonra yavaş yavaş daha aşağıki yıllara kaymak, hem fikren, hem öğrenci olarak zaten sınırlı olan zamanınızı verimli, hem de maddi kaynağı doğru kullanmak olacaktır.

Kolay gelsin,
Murat Günsur

Düzenleyen mgunsur - 05-Haziran-2009 Saat 17:23
IP
blackdragon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı blackdragon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2009 Saat 19:48
mesela ben para koleksiyonuda yapıyorum sadece türkiye olarak fazla açılmadan oradada farklı şeylere yönelmiyorum katalog dan takip ederek devam ediyordum artık tamamen pullara geçmeye karar verdim arada nadir ve elime geçtikçe para koleksiyonuma devam ederim. pul koleksiyonu için defter ve kataloglar biraz acil oldugundan birazda saklama koşullarını nasıl iyileştirebilirim diye ugraşıcam zaten anladığım kadarıyla pullar şarap gibi herşey kontrol altında olması gereken bir koleksiyon :D
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2009 Saat 23:21
Emir Bey,

Rus pulları biriktirdiğinize göre onların kullandığı kiril alfabesini biliyorsunuzdur veya öğrenmeye başlamışsınızdır sanırım. Onların C sinin bizim S harfimiz P nin ise Respublik yani Cumhuriyet kelimesinin ilk harfi olan R harfi olduğunu siz bilyorsunuzdur ama forumlardaki diğer arkadaşlarımız için başlığı değiştirdim umarım sakıncası yoktur.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma