Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: Hatalı/Erörlü Pullar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   9 Sonraki >>
Yazar Mesaj
dybnr
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 264

Alıntı dybnr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Haziran-2010 Saat 08:59
Merhaba Tunç Bey,

Bendeki diğer pullar da sizin paylaştığınız gibi. Sadece bir tanesinde, yukarıdaki örnekte kabartmayı andıran renk kayması var. Paylaştığım pul bu haliyle bir erördür. Ancak kaymanın pulun genelinde değil, mavi desenin
üzerine denk gelen kısımlarda olması, bilinçli bir şekilde baskıya böyle mi verildi sorusunu aklıma getirdi. Ancak başka bir örneğe rastlamadığım için şu an erör olarak düşünüyorum. Diğer üyelerimizin de katkıları olursa sevinirim.    

Tam bu konu açılmışken varyete olarak kabul edilen bir örneği paylaşmak istiyorum tüm üyelerimizle:

1963 yılı sürekli posta pulları, kataloglanmaları itibarı ile yukarıdaki seriye benzer bir kaderi paylaşırlar. İsfila'da serinin tedavül tarihi, "1963 Şubattan Ekime" şeklinde yuvarlanırken, rahmetli Pulhan tüm valörlerin tarihini tek tek belirmiştir -ki bir katalogdan beklenen nitelik budur. İsfila katalogunda tedavül tarihlerin neden yuvarlandığı açıklanmadığına göre ise bizim baz alacağımız bilgi elbette Pulhan olacaktır.

22.2.1963 tedavül tarihli, 10 kuruş valörlü pulun iki örneği aşağıdadır:
( Anlatımda sağlayacağı kolaylık nedeniyle iki pulu yanyana koyarak tarayıcıdan geçirdim, bitişik değillerdir)

Eflatun rengin ton farkından turkuaz rengin fonda dağılımına, harflerin kalınlığından ağaçlara vuran ışığa kadar iki pul arasında belirgin farklar mevcuttur ama pullardan biri erör kabul edilmez veya sahte değildir, varyetelerdir.

Saygılarımla,

Deray Yabaneri
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ekim-2010 Saat 20:34
Değerli Türkfila Üyeleri,

Sultan Ahmet camisinin kaç minaresi var, bu pulda kaç minaresi var? Siyah baskıda kayma olunca epey karışık bir resim ortaya çıkmış.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 797

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ekim-2010 Saat 09:11
Ben Sultan Ahmet Camisinde 6 minare var biliyordum ama bu pulda minare enflasyonu olmuş.

saygılar

Muzaffer
IP
tunc
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 816

Alıntı tunc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Ekim-2010 Saat 02:19
İyi de zaten bu pul enflasyon dönemi pullardan değil mi? garip olan ne? Smile
Tunç Işın
IP
dybnr
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 264

Alıntı dybnr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Ekim-2010 Saat 08:24
Günaydın,

Demek ki rahmetli Sedefkar Mehmet Ağa camiyi biraz daha solda, bir kubbe boyu daha yüksek ve biraz daha genişçe yapıp, altı minare daha ekleseymiş caminin olduğu alanın görünümü böyle olacakmış... Smile

İhtişam ve ferahlığın bir arada olduğu bu güzel camimizin yapımından bina detaylarına, isminden şahit olduğu olaylara kadar çok ilginç özellikleri var. (Altı minare olması tepki çekmiş mi, Türkiye'de başka altı minareli cami var mı, şerefe sayısı neye denk düşüyor, avlusunda hangi olaylar yaşanmış... Ayrı bir makale konusu)  

Benim paylaşmak istediğim örnek de yaklaşık aynı yıllardan:

1967 uçak serimizin postadan geçmiş 130 kuruş valörlü pulunda, kırmızı baskı sağa kayması sonucunda uçağın dış yüzeyindeki yazıların artık hıza dayanamayarak uçaktan ayrılmaya başladığı an görüntülenmiş gibi:

Saygılarımla,

Deray Yabaneri

IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Ekim-2010 Saat 16:00
Sultan Ahmet Camisinde altı minare yapılması dönemi içinde pek çok dedikoduya neden olmuştur. Zira o dönemde Kabeyi çevreleyen Haremi Şerif'te altı adet minare bulunmaktaydı. ''Sultan Ahmet yaptırdıüı cami ile Kabe ile boy ölçüşüyor dedikoduları padişahı son derece üzmüştür'' bunun üzerine Sultan haremi şerif'e bir minare daha ilave ettirerek herkesin memnun kalacağı bir çözüm üretmiş.
Deray Bey'in sunduğu 130 krş luk uçak pulundaki erör güzel bir baskı erörü.
Saygılarımla
Saadettin Kayserilioğlu
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Aralık-2010 Saat 10:37

1938 Atatürk Matem serimizdeki bazı hatalı pulların resimlerini daha önce paylaşmıştım şu bağlantıda görebilirsiniz, bu sefer ters baskı hatalı pulu paylaşıyorum.

Rahmetli Ali Nusret Bey matem serisindeki hatalı pullara 1973 yılında yayınladığı katalogunda yer vermiş. Görüleceği gibi bu seride dört hatalı pul var ikisinde üstbaskı (sürşarj) sırasında kağıt makinaya ters verildiği için üstbaskı ters olmuş diğer ikisinde ise farklı serilerden tabakalar araya karışıp kullanıldığı için renk farkı söz konusu.

Zaman içinde önce açık mavi 8 kuruşa daha sonra mat 12 buçuk kuruşa kataloglarda sanki emisyon imiş gibi yer verilmiş. Katalogları hazırlayanların bu tercihleri sonucunda bu iki pula koleksiyonlarında yer vermek isteyen filatelistlerin sayısında artış olmuş, bu hatalı baskı pulların 8 kuruş olanı sanıyorum dört beş tabaka 12 buçuk kuruş olanı ise bir veya en fazla iki tabaka olduğu için talep karşısında fiyatları kataloglarımızda en hızlı artan pullar olmuşlar. Son iki İsfila kataloğunda diğer seriler yüzde beş on fiyat artışı göstermişken bu iki hatalı pulun fiyatları yüzde otuz kırk artış göstermiş.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Düzenleyen Cüneyt - 16-Şubat-2011 Saat 12:13
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Mart-2011 Saat 21:16

Her ne kadar konu başlığı hatalı pullarda olsa, sizlerle Uluslararası Kadın Hakları Cemiyeti Kongresi anma pulları serisi deneme baskılarından kadın pilot resimli olan pulun eselerinden bazılarının resmini paylaşıyorum.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
zeppelin1907
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 97

Alıntı zeppelin1907 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Kasım-2013 Saat 14:37
Bu başlık altında güzel paylaşımlar yapılmış...2.5 seneyi aşkın bir zamandır da yazan olmamış.Bir iki örnek de ben ekleyeyim dedim.
Erörün nadirliği kadar ait olduğu serinin önemi/talep gören bir seri olması da değerini artıran unsurlardır.

aşağıdaki ünlü topla oynayan kurt erörü, 1922 Cenova serisi 10kr pul üzerine pulun mürekkebinden bir leke damlamasıyla oluşmuş bir erördür. Lekenin kurtun üstünde olanı da vardır.Sanırım 7-8 tane civarıdır bu erör.

aşağıdaki gene aynı pula ait erörlü 3'lü düşey band. Pulun üzerinde 3 ayrı erör bulunuyor. dantelsiz, çift dantel ve 10kr yazısının yanına pulun kendi mürekkebinden oluşmuş lekeler...

aşağıdaki aynı serinin 50 kr'luk valörünün 8'li blok komple dantelsiz erörüdür. Bilinen en büyük erörlü parçasıdır bu pulun.

bu konuda yeni paylaşımlar olması ümidiyle...

Ersan
IP
zeppelin1907
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 97

Alıntı zeppelin1907 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Kasım-2013 Saat 14:39
resimlerden biri çımamış, aşağıdadır.

Ersan
IP
<< Önceki Sayfa   9 Sonraki >>