Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ziyaretçi Defterine Yazın
 Tr Filateli Forumları | Ziyaretçi Defteri | Ziyaretçi Defterine Yazın
Mesaj icon Konu: güzel bir uğraşı(Pul defterim) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
blackrosee
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 6

Alıntı blackrosee Cevaplabullet Konu: güzel bir uğraşı(Pul defterim)
    Gönderim Zamanı: 18-Mart-2009 Saat 00:10

/7026/klksyn1c.th.jpg[/IMG][/URL]Bu güzel site sayesinde pullar hayat kazandı,kapalı kutulardan çıktı teşekkürler, kurucusuna, iyiki varsınız..

Düzenleyen blackrosee - 18-Mart-2009 Saat 00:19
strPostAds
IP
mgunsur
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 335

Alıntı mgunsur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mart-2009 Saat 09:32
Merhaba Elif Hanım,

Bir itirafta bulunayım, ilk bilgilenmelerden sonra sizden bu şekilde bir geri dönüş olacağını hiç beklemiyordum. Bize genellikle 'ailemden kalan pullar' şeklinde bilgilenme arayışlarından sonraki yazışmaların arkası gelmez. Kendilerin bir daha haber alamamamak olağan bir durum gibidir. Önyargımı kırdınız.

Siteye koyduğunuz pullar başlangıç için benim çok beğendiğim pullardan bazıları. Atatürk ve kabartma baskılı İstiklal Madalyası bulunuyor pullar içinde. Pullar biraz tasnife ihtiyaç duyuyor. bazı seriler , dörtlü blok, bazıları per (yani bitişik şekilde çift)veya tek seri halinde bulunuyor. Bazılarında da biraz katlanmalar gördüm. Eğer varsa, diğer bozuk, zamkı yapışmış veya sarı leke gibi sorunları olanlara bakıp,onları diğerlerinden ayırarak temiz bir grup yapmak gerekir.

Pullar bize sadece renkli bir mikrofilm gibi tarihin akışını önümüze seren bir şey değildir, aynı zamanda ülkedeki politik bakışı, dünya konjonktörünü sergiler, hatta güncel baskı tekniklerini pullara bakarak görebiliriz. Yabancı bir ülkeye (örneğin İsviçre Matbaaları, Viyana Devlet Matbaası) bastırdığımız pullarla, yakın dönemde kendi bastığımız pullar arasındaki renk ve baskı teknilerini karşılaştırabiliriz vb. Yabancı bir ülkenin matbaasına pul bastırmak, ülkenin o gün sahip olduğu teknolojinin de seviyesi için ayrı bir göstergedir tabii.

Pulda bir dünya vardır, anlat anlat bitmez.

Pullarınızı geliştirmek istediğinizde lütfen bizi haberdar edin ve sitemize görüşlerimizle katkı yapın. Her görüşüe ihtiyacımız var.

Saygılar,
Murat Günsur

Düzenleyen mgunsur - 18-Mart-2009 Saat 09:37
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mart-2009 Saat 10:58
Merhaba Elif Hanım,

Açıkmamdan sonra  fiatelide karar kılmanız,peyderpey elinizde bulunan pullarınızı forum ortamına taşımanız beni olduğu kadar üye arkadaşlarımızı çok memnun etmiştir.Murat beyde güzel bir açıklamada bulundu.

eğer baba yadigarı pullarınızı  gerçekten bir kolleksiyona  dönüştürmek istiyrsanız görüşünüzü açıklamanızı bekliyoruz.
muharrem semerci

Düzenleyen muharrem - 18-Mart-2009 Saat 10:58
IP
blackrosee
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı blackrosee Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mart-2009 Saat 11:00
Merhaba,Murat bey.                                                                                   Ön yargılı olmakta haklısnız. Ama demekki ben ayrıcalıklıyım bu konuda,tüm araştırmalarım ciddiyet dahilindedir.Bu pullar,takii bu siteyi görünceye kadar, zarfların içinde idi,sizlerle yazıştıktan sonra hemen gittim pul defteri aldım,yalnız zor buldum birtane artık yok dediler nerden çıktı şimdi bu? eskiden damga pulları vardı onun için bulunuyordu şimdi damga pulu kullanılmıyor dendi..Şarırmadım desem yalan olur.                                   Ben şimdi bu işi çok ciddiye aldım,bana yine pul defteri lazım nasıl temin edebilirim?                                                                                                    Ayrıca neye göre tanzim edeceğim,neye dikkat edeceğim, adım,adım bende bunu öğrenip ciddi anlamda bu kolleksiyonu devam ettirmek istiyorum..Pullar bu kadar değil 1986 yılına kadar biraz daha var..Yardımlarınızı bekliyorum ..                                                             saygılar Elif Başar                                                           
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 794

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mart-2009 Saat 16:43
Elif Hn,

Pul defterini sirkeci postahanesinin veznesinden temin edebilirsiniz. 2 gün önce sorduğumda var demişlerdi.

saygılar

Muzaffer ARDA
IP
Ozan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 307

Alıntı Ozan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mart-2009 Saat 17:16
 Ptt'nin pul defterleri benzerlerine gore baya ekonomik geldi bana. Tavsiye ederim.

Aramıza hoş geldiniz.
S.Ozan SARI - İzmir - 23 \ 04 \ 1977
Filatelik Blog - Çocuk Kitabı Çizeri
IP
mgunsur
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 335

Alıntı mgunsur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mart-2009 Saat 17:32
Elif Hanım,

Bu sitenin önceki yazışmalarına bir göz atmaya vaktiniz olur ise, ailesinden kalan pulları elden çıkararak 'değerlendirmek' isteyenlere, elde tutarak değerlendirilmesi hususunda öğütlerimizin ne kadar yoğun şekilde yer tuttuğunu görürsünüz. Ama galiba 'göl maya tuttu'. Sanırım yazışmalardan sonra, gidip bir pul defteri aldığınızı okuyan bu sitenin diğer üyesi olan arkaadaşlarımın içinden aynı duygular geçmiştir.

Burada yazılacak çok şey var. Sizi filateliye daha fazla ısındırmak ve daha sonra da belki sizin sayenizde yeni filatelistler kazanarak Türk filatelistlerin sayısını geometrik artırmak, bu sitenin temel hedefini oluşturmaktır.

İlk söylenmesi gereken şeylerden biri, pul toplamak ile filateli arasındaki farkı bilmek olmalıdır. Pul toplamak, kibrit kutusu ve posta kartı toplamaktan çok farklı değildir. Biz ise, pulun tarihsel boyutunu kullanarak sosyal, ekonomik ve politik yorumlar yapıyoruz kendimizce. Bunları pul bize ya doğrudan, ya da araştırmaya bağlı olarak söylüyor. Buna filateli diyoruz. Yani pullar bizim inceleme alanımızdır.

Onlarla önce bir konuşma dilini yakaladınız mı, karşılıklı anlaşmanız artarak devam eder. Bütün büyü buradadır.

Biz filatelistlerin ve bu sitenin üyelerin henüz yazıya geçmemiş bazı kuralları vardır. Bunların başında pul bize göre, para ve bayrak ile birlikte, egemen bir devlete sahip olduğumuzun ispatıdır ve çok önemli bir ögedir. Bu nedenle kaldırılamaz, yerine başka şey konamaz. Bu nedenle bir 'kişisel pul' tartışmamız var, bunu sitedeki eski yazışmalardan takip edebilirsiniz. Yani özgür/egemen bir devlet pul basıyor ve bireyi bunu tüm dünyaya gönderdiği gönderilerde kullanıyor, ülkesini tanıtıyor vb.

Filateli postada kullanılan pulları kapsar. Genelde damga pulları veya geçmiş dönemlerin fiskalleri bunun dışında kalsa da, yeni yeni damga pullarının da filatelinin içinde bir sınıf olarak değerlendirildiğini görüyoruz, ancak bu konu marjinal bir konu olarak şimdilik tartışma alanımızın dışında kalıyor.

Yardım pulları 1959 yılının başına kadar postada kullanıldığından, bu pululları filateli kapsamında sayarız. Bu pullar da ayrı bir konudur.

Diğer açtığınız konu başlığı altında Saadettin Bey de yanıtlamış:
1. Koleksiyonu tek seri (sizdeki bazı pullar gibi çift veya dörtlü blok şeklinde değil !) olarak yapmak gerekir.

2. Simgesel olarak ('hayat boyu filateli !') doğum yılımızdan itibaren ileriye doğru tüm Cumhuriyet pullarını toplarız.

3. Genellikle çoğumuz yeptığımız ülke koleksiyonu dışında (çıkan her seriyi ptt'den alarak koleksiyon oluşturmak) bir sevdiğimiz bir konuda 'tematik koleksiyon' üretiriz. Bunun da kendi içinde kuralları vardır. Örneğin bir kuş, türü, bir çiçek cinsi, bir hayvan, bir spor dalı vb. Atatürk de çok değer verdiğimiz konulardan biridir.

4. Pullarla birlikte ilk gün zarfı, özel gün damgası veya zarfı, postadan geçmiş normal zarflar, antiyeler (pul baskılı posta kartı) vb. bir çok materyel ilgi alanımza girer.

Eğer İstanbul'da iseniz, Tünel - Yüksekkaldırım tarafından Karaköy'e doğru inerken, yokuşun başındaki Mevlevihane'den 50 metre aşağıda, aynı tarafta 'Filateli Pul Evi' vardır. Buradaki filateli büyüğümüz Erol Akkaya'dan her türlü pul defteri ve bilgiyi edinebilirsiniz.

Filateli dolu günler diliyorum.

Murat Günsur

Düzenleyen mgunsur - 18-Mart-2009 Saat 17:42
IP
blackrosee
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı blackrosee Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mart-2009 Saat 18:18

Cevap veren tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum,yazılan her şeyi dikkatle izliyorum ve bu konuda araştırmalarımı yoğunlaştırdım.Murat bey, verdiğiniz adrese en kısa zamanda gideceğim,hedefim Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren bütün Atatük pullarına ulaşmak..fazlamı hayalperestim yoksa??Smile                                                        Saygılar..Sevgiler..

IP
Fatihd
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 229

Alıntı Fatihd Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mart-2009 Saat 19:23
Bence hayal değil. Lozan için çıkartılan Sulh Hatırası ve Kadınlar Kongresi serisinin en büyük kıymetteki 100 kuruşluk Ata pulu hariç, diğer Ata pulları erişilmez değil. Bu belirttiğim iki seri biraz tuzludur da.
 Fatih Damlıbağ
IP
cemdemirbilek
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 15

Alıntı cemdemirbilek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Mart-2009 Saat 22:47
Merhaba,

Sirkeci Postahanesi pul satışı yapıyor mu?

İyi akşamlar,
Cem
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma