Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: Devlet Arşivleri ve Filateli-Posta,Telgra Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Konu: Devlet Arşivleri ve Filateli-Posta,Telgra
    Gönderim Zamanı: 07-Şubat-2009 Saat 20:02
         Filateli,posta,telgraf, tarihi bilgi derleme araştırmalarını ulaşabildiğim her kaynakta sürdürmekteyim.son olarak Devlet arşivleri  gov sitesinde incelemelerde bulundum.her nekadar olaşılan  bilgiler çok özet bilgilere dayansada filateli ,posta,telgraf tarihi açısından harika bir kaynak.bilmediğimim,yeni haberdar olduğum bilgilere bile ulaştım.
         Devlet arşivleri gov sitesine normal bir internet sitesinde olduğu gibi kısa özet kişisel bilgileri çeren bir forrm doldurularak üye olunuyor ardından  giriliyor.bilgi taraması osmanlı ve cumhuriyet olarak ikiye ayrılıyor.bunlardan birisine bağlanıldığında bir iki kelimelik bilgiyi arama motoruna yazdığınızda  size bir liste sunuyor bu listeden  bir veya tüm maddeleri şeçtiğinizde madde konularında özet bir bilgi çıkıyor.önceleri sorgulamadan bilgi alamadım,ardından sorgulamayı çaprazlama,farklılaştırarak bir çok konuda insanı hayrete düşürecek bilgicikler edindim.istediğiniz konuda istediğiniz konuyu sorgulatabilirsiniz,Eğer edindiğiniz özet bilgi çok önemli bir konuya ışık tutuyorsa  Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne müracat ederek izin verirlrse kaynağın genel içeriği incemenebilmektedir.Vakti olan arkadaşlarımıza tavsiye ederim.sevindirici bir haberde 2009 yılı içinde osmanlı dönemi PTT arşivlerinin incelenerek istifadeye sunulacak olması.Derlediğimiz bilgileri aydınhoca rumuzlu üye arkadaşımız gibi paylaşmak dileğiyle.Sizler için derlediğim bir miktar özet bilgiyi paylaşıyorum.
saygılarımla
 
muharrem semerci
 
internet linki:
 www.devletarsivleri.gov.tr/


Düzenleyen muharrem - 07-Şubat-2009 Saat 23:10
strPostAds
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Şubat-2009 Saat 23:02
Tarih: 06/R /1321 (Hicrî)

Dosya No:732

Gömlek No:19

Fon Kodu: DH.MKT.

Keban Madeni ile Arabgir arasında bacakları donan ve iki ay tedavi edilecek olan Bağdad Postası müstashibi Tatar Eğinli Osman Ağa ile vazifesi esnasında telgraf direğinden düşerek ayağı kırılan Zilhova telgraf Çavuşu Mustafa Ağa'nın iyileşinceye kadar maaşlarının tam olarak itası.

Tarih: 28/L /1323 (Hicrî)

Dosya No:1035

Gömlek No:71

Fon Kodu: DH.MKT.

Eşkiya tarafından taarruza uğrayan ve jandarmalarla birlikte eşkiyaya karşı mukavemette bulunarak postayı kurtaran ve eşkiyanın yakalanarak hükümete teslime muvaffak olan Bağdad postasının refakatçısı Asitaneli Tatar Hamdi Efendi'nin Mecidi Nişanı ile taltifi talebi

Tarih: 26/Za/1328 (Hicrî)

Dosya No:121

Gömlek No:4

Fon Kodu: DH.İD..

İstanbul-Bağdat Postası'nın köprülerin yıkılması ve yolların bozulmasıyla yirmi günde ulaşabildiği, bunun sekiz ila onbir güne indirilebilmesi için Halep-Adana arasında haftada iki defa gelip gitmek üzere bir sürücülük tesis edildiği, Urfa'nın Halep-Adana Tatar Postası'yla müraselatının daha muayyen ve muntazam hale geleceği.

Tarih: 24/Ş /1331 (Hicrî)

Dosya No:169

Gömlek No:2

Fon Kodu: DH.İD..

1- Haleb Bağdat Postaları'na saldıran aşiretlerden Hayton Aşireti'nin tamamen Kerek'e avdet ettiği, Haleb civarında bunlardan kimse kalmadığı mücaseret vakalarından dolayı haklarında tahkikat icra edildiği. 2- El kaim'de postaya yalnız bir neer tefriki meselesinin aslı olmadağı. 3- Bağdat, Haleb, Zor arasında posta arabalarının jandarmalarla muhafaza edilmesi.

Tarih: 18/S /1325 (Hicrî)

Dosya No:296

Gömlek No:139

Fon Kodu: Y..MTV.

Hamidiye Hicaz Demiryolu yararına ihsan olunan posta pullarının sayım ve tasnifinde emeği geçenlerin nişanla taltifleri.

Tarih: 14/Z /1326 (Hicrî)

Dosya No:2701

Gömlek No:30

Fon Kodu: DH.MKT.

Girid'e ait posta pulları üzerine Yunanistan kelimeli işaret konulması caiz olamayacağından işaretin kaldırılması gerektiği.

Tarih: 14/S /1331 (Hicrî)

Dosya No:145/-2

Gömlek No:23

Fon Kodu: DH.İD..

Londra'da Hugo Griebert Kumpanyası'nın hükümetin kullanımdan kaldırdığı eski posta pullarını orada kullanmamak şartıyla satın almak isteği.

Tarih: 27/Ş /1331 (Hicrî)

Dosya No:121

Gömlek No:20

Fon Kodu: DH.İD..

Ecnebi posta pullarının müsaadesi hakkında bir nizam ve karar olmadığı, Kudüs'te Avusturyalı Nesim Baum Garte'nin dükkanındaki pulların müsadere edilemeyeceği, müsadere edilen bu pulların sahibine iade edilmek üzere gönderildiği.

Tarih: 18/C /1332 (Hicrî)

Dosya No:21

Gömlek No:36

Fon Kodu: DH.KMS.

Mısır'da yapıldığı anlaşılan sahte posta pullarının araştırılması için Duyûn-ı Umûmiye İdaresince müfettiş gönderilmesi

Tarih: 04/Ra/1338 (Hicrî)

Dosya No:57/-1

Gömlek No:33

Fon Kodu: DH.KMS.

Posta pulu yokluğundan dolayı muhtemelen çıkabilecek buhranla ilgili tedbir alınması.

Tarih: 06/S /1319 (Hicrî)

Dosya No:44

Gömlek No:50

Fon Kodu: Y..PRK.TKM.

İtalya'da Birçi'nin taht-ı nezarette layıkıyle bulundurulmayarak intiharına sebebiyet verildiği. Avusturya Hariciye Nazırı Kont Golokofski'nin Balkanlar hakkındaki beyanatındaki beyanatının İtalyan gazetelerinde fazlasıyla yorumlandığı . İtalya'nın yarı resmi basınında Arnavutluk'ta Avusturya nüfuzunun genişlemesine muvafakat etmeyeceklerine dair mütalaalar yazıldığı. Rusya ve İtalya'nın da yardımlarıyla Karadağ Prensliği'nin Kraliyete dönüştürülebileceği. Dersaadet'teki Ecnebi Postaları meselesinin eski şeklini aldığı. İtalya Hükümetinin Pekuna'da bir eve yapılan taarruz ve Jön Türk fırkasıyla ilgili olduğu sanılan bir İtalya'nın hapishane'de öldürülmesi meselelerinin Babıaliyle görüşeceği. Padişah'ın Asakir-i Hassa'ya mensup bir zabıtı oğlunun adını Murad koymasından dolayı nefyettiği . Paris'teki Osmanlı sefaretinde çalışanların bir kısmının maaşları muntazam ödenmezse istifa edecekleri.Preveze memurin-i mahalliyenin bir İtalya'nın evine zorla girerek bazı evraklarını almalarından ötürü İtalya maslahatgüzarının Babıali'den terziye talep ettiği, aksi takdirde Preveze'ye İtalya harp gemisi gönderileceğini belirttiği. Balkan yarımadasının mevcut durumu. Osmanlı'nın Jön Türk fırkası tenkilatında uygulayacağı politikalarda pürüz çıkmaması için ecnebi postaları meselesini tesviye ettiği. Ecnebi postaları meselesinde Almanya'nın alacağı bazı imtiyazlar için Avrupa konserinden çekildiği. Haydarpaşa Limanı imtiyazının Anadolu Kumpanyasına verilmesi ve kumpanya arazisi dahilinde bir ziraat sandığı açılması hakkı gibi bazı müsaadelerin Almanya'ya verileceği. Süfera-yı erbaanın Ecnebi postaları konusunda sert bir nota verdikleri

Tarih: 15/S /1321 (Hicrî)

Dosya No:731

Gömlek No:18

Fon Kodu: A.}MKT.MHM.

Ecnebi postalarla Osmanlı Devleti sınırları içine sokulduğu tesbit edilen matbuat ve muzır evrakın ithaline karşı ilgili sefaretler nezdinde teşebbüsde bulunulması

Tarih: 29/Za/1332 (Hicrî)

Dosya No:2

Gömlek No:40

Fon Kodu: DH.EUM.5.Şb

Ecnebi postaları kapatılmasına rağmen Yafa Rusya Postahanesi'nin talimatnameye aykırı hareket ettiğinin Yafa Kaymakamlığı'ndan bildirilmesi üzerine gerekenin yapılması. (Belge tarihi: 30 Za

 

Tarih: 29/Ra/1272 (Hicrî)

Dosya No:217

Gömlek No:71

Fon Kodu: A.}MKT.UM..

 

Hüdavendigar eyaletindeki sancak ve kazalarda Posta Teşkilatının kurulmasına gerek olmadığı.

 

Tarih: 25/Ca/1273 (Hicrî)

Dosya No:268

Gömlek No:5

Fon Kodu: A.}MKT.UM..

 

Bursa'dan Balıkesri'ye giden postacının çantası sudan geçerken çok ıslandığından Maliye emrinin bir suretinin irsali.

 

 

 

Kaynak:Devlet arşivleri.gov.Düzenleyen muharrem - 08-Şubat-2009 Saat 13:19
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::
Her Hakki Saklidir
©2005-2007