Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya Filatelisinden
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Dünya Filatelisinden
Mesaj icon Konu: ATATÜRK Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 409

Alıntı namtha Cevaplabullet Konu: ATATÜRK
    Gönderim Zamanı: 19-Şubat-2007 Saat 23:52
Ulu önderimiz Atatürk’ün mektuplarda kullandığı logo’yu ilginç bulduğum için göstermek istedim.Atatürk’ün 1933-1945 yılları arasında 32. Amerikan başkanlığını yapmış demokrat Franklin Delano Roosevelt’e yazdığı mektupta bu logo görülmektedir.Aşağıda adresini vereceğim link üzerinde de (adres linki çalıştığı sürece) belge İngilizce olarak ayrıntılı yer almaktadır.
Atatürk mektup

Ayrıca sitede makaleler bölümünde yada ayrı bir bölümde atatürk köşesi hazırlayarak pullarda atatürk yada yabancı pullarda atatürk sayfaları hazırlarsak çok güzel olacaktır.

Düzenleyen namtha - 20-Şubat-2007 Saat 00:06
strPostAds
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Şubat-2007 Saat 10:07
Murat Bey'in güzel önerisine bende yürekten katılıyorum. Hem böylece Atatürk tematiği yapanlara bir fikir vermiş oluruz, hemde kendi adımıza vefa borcumuzu ödemede ufakta olsa bir katkı yapılmış olur.
selam ve saygılarımla

Düzenleyen saadettin_pul - 20-Şubat-2007 Saat 10:12
IP
ckorkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 27

Alıntı ckorkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Kasım-2007 Saat 15:51
Merhabalar Sayın TrFila üyeleri,
Atatürk konulu çalışmalarınızın hangi aşamada olduğu konusunda bilgi rica
edeceğim.
Bu bahsettiğiniz konuda herhangi bir çalışma yapıldı mı, yoksa konu başka
bir başlık altında mı ilerledi. Bilgilendirirseniz sevinirim.
Saygılar
Cemalettin Korkut
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Kasım-2007 Saat 17:33
Değerli Filatelist arkadaşımıza hoş geldin.
Atatürk koleksiyonu bir nevi Cumhuriyet Demektir.Buna mukabil Atatürk Koleksiyonunu şu şekilde sıralıyabiliriz.
1.Atatürk Posta Pulları
2.Atatürk eserleri ve devrimleri
3.Atatürk Posta tarihi
4.Atatürk resimli ve konulu posta kartları
5.Atatürk konulu damgalar kaşeler flamlar
6.Yabancı ülkelerin çıkardığı Atatürk Pulları
Burada dikkat edilmesi gereken Atatürk’ün yaşamı ve çalışmalarımı anlatılacak,Atatürk Posta tarihimi
Yada Atatürk Pullarımı
Atatürk Posta Tarihi en zor olanı bu konuyu başarmış tek bir Koleksiyon var Erol Akkaya’nın Atatürk koleksiyonu.1881 selanik damgalı zarflarla başlayıp 1938 yılında bitiyor.Normal bir Tematik koleksiyon
Atatürk’ün yaşamını eserlerini ifade ediyor.Atatürk Posta Pulları Atatürk resimli bütün pulları içine alıyor.
Yolunuz İstanbul’a düşerse Yüksek kaldırımda Erol Akkaya’ya uğrayın size yardımı dokunur.
Saygılar sunarım
Erdogan sen-adapazarı
IP
ckorkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ckorkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Kasım-2007 Saat 13:02
Erdoğan Bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.
Tam benim düşündüğüm konulara açıklık getirmişsiniz.
Erol Bey in kolleksiyonunu da mutlaka görmeyi isterim.
Ben yurtdşında yaşıyorum ama sitenin şehir seçenekleri
içerisinde olmadığı için Ankara yazdım. Ama yolumu mutlaka
İstanbul'a uğratacağım. Hem sizlerle tanışmaktan hem de Erol
Bey ile tanışmaktan büyük mutluluk duyarım.
Saygılar

Cemalettin Korkut

IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Kasım-2007 Saat 13:48
Cemalettin Korkut beye teşekkürlerimi sunarken bazı açıklamalarda bulunmanın faydalı olacağı kanısındayım.
Gençlik yıllarımızda en çok olan koleksiyonlar Atatürk koleksiyonları idi bunu için Türk Tarih Kurumu ve bazı kamu kurumları ayrıca pul sergilerinde özellikle En iyi Atatürk koleksiyonu ödülü vererek bunu teşvik de ediyordu.Filateli de ve bilhassa tematik koleksiyonlar önemli bir konu koleksiyoncunun koleksiyon üzerinde ki yaratıcılık,üretkenlik vasfı.Bu çok önemli.Küçük bir örnekleme ile Atatürk’ü ziyaret eden Devlet Başkanları Atatürk’ün ölümü için ülke liderlerinin söyledikleri gibi ,bu kişilerin kendi ülkelerine ait varsa o döneme ait yoksa daha sonra çıkmış
Pulları tematik koleksiyonlarda önem arz eder.Ülkemizde henüz tam kavranamamış olan flam dediğimiz otomatik makinelerde kullanılan sözler özdeyişler,farklı içerikli konular aslında çok
Önemli olmasına rağmen hep maddi değeri yüksek materyaller tercih ettirilir.Aslında nedret içeren konu buluna birlik zorluğunu ifade eder.Bugün Cumhuriyet döneminde parayı verdikten sonra bulunamayan hiçbir pul yoktur.Düzensizliği ve ne zaman nerede kullanıldığı belli olmayan
Bu tür damga flam gibi materyaller aşırıya kaçmadan ve yerinde kullanıldığında çok önemlidir.
Yabancı ülkelerin çıkardıkları Atatürk pulları ayrı bir konu olup koleksiyonda yine yerini almalıdır.Aslında Atatürk yaşamının bir kronolojisi ne yapılması konusunda tam bir rehber niteliği taşır.Posta pulları konusu ise son derece zor materyaller içerir bunun derinlemesine inilmesi de çok güzel ama zaman alıcı materyaller içerir.Erol Beyin koleksiyonunda gördüğüm 1981 Atatürk Sürekli serisinin köprülü postadan geçmiş zarfları son derece önemli ver zor bulunur.Birbirine karışmamış 1.ve 2.Atatürk serilerinin zarfları bile önem arz eder.Şüphesiz
Koleksiyonları geliştirip zenginleştirecek önemli bir konuda erörlerdir.Basit ve çok bulunur pulların erörleri 4 blok güzel damgalıları veya fragmanları koleksiyona ren katar.Çanakkale savaşları Atatürk koleksiyonu içinde önemli bir yere sahiptir,bu konuda Avusturalya,yeni zellanda
bizden daha çok materyal çıkarmıştır,yenildikleri bir savaş anısına.Bu konuda mutlaka ebay com adlı sitede çok ilgin ve pahalı olmayan 5-15 Us arasında değişen fiatlara güzel zarflar bulabilirsin.
Yine yabancı ülkelerin çıkardıkları pulları bu sitede bulma imkanı vardır.
Erol Akkaya İstanbul yüksek kaldırımda dükkanı var.Ben Adapazarı’ında yaşıyorum.Sitemize sizin gibi ciddi koleksiyoncuların katılması memnuniyet veriyor.Filatelide,koleksiyonculuk da
Aslında her şeyde en önemlisi sürekliliktir.Sabırla elde edilen bir koleksiyon mutlaka hedefine ulaşır.
Saygılarımızla
Erdogan sen-adapazarı
IP
ckorkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ckorkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Kasım-2007 Saat 21:34

Erdoğan Bey,

Kapsamlı açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum. Verdiğiniz
bilgiler hem bana çok yararlı oldu, hem de benim gibi yeni üyeler içinde
yararlı olmuştur.

Açıklamalarınızdan anladığım; konu gerçekten çok kapsamlı ve
uzun süreli bir çalışma gerektiriyor. Üstelik filateli bilgisinin de ileri
safhalarında olmak şart gözüküyor
Ben bu zamana kadar hiç yabancı ülke pulları toplamamıştım. Bu
bir eksiğimmiş demekki
Koleksiyon oluşturma yöntemi için çok güzel bir yol haritası
tarif etmişsiniz. Bunları okuyunca, bu zamana kadar Atatürk koleksiyonunu
sadece Sayın Erol Akaya Bey’in hakkını verdiğini düşünmekte hakkınız var.
Herkesin bu konunun hakkını verebilmesi mümkün gözükmüyor.

Bu kadar kapsamlı bir çalışma oluşturmak sanırım benim için,
en azından şu an için altından kalkılması zor bir iş. Bu nedenle konuyu biraz sınırlandırmam gerektiğini anladım.

Belki Kurtuluş savaşı’ndan, belki Meclis’in açılmasından,
belki Cumhuriyet’in ilanından başlamak daha doğru gibi geliyor. Ya da tüm
süreci en azından bu üç ana sürece bölüp, her birini teker teker tamamlamak
sanırım daha doğru bir yol olacak.

Sizin son cümlenizin önemi burada ortaya ortaya çıkıyor. Böyle
bir koleksiyon, ancak sürekli ve sabırlı bir çalışmayla oluşur.

Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için çok
teşekkür ediyorum.

Saygılarımla…

Cemalettin Korkut

Düzenleyen marda99 - 14-Kasım-2007 Saat 10:43
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Kasım-2007 Saat 05:45
Değerli Kardeşim
Konu hakkında genel değerlendirmeler yaptık,örnekler sunduk.Koleksiyonculuk da bir önemli nokta daha
Var.Karar verip başlamak,asla koleksiyonculuğun ve bir koleksiyonun tamamlanma sınırı yoktur.Hangi konuda olursa olsun insanın kendi yapabildiği önemlidir.Bizlerde yıllardır çeşitli koleksiyonla uğraşıyoruz,
Ve her bir koleksiyonumuzun inanılmaz eksikleri var,bunlar bazen imkan meselesi,bazen ihmal gibi
Gerekçelerle tamaml**mayabilir.Bunun için koleksiyonda hakkını vermek kuralı yoktur.Her şey koleksiyoncunun bilgisi ve imkanı dahilindedir.İmkan ölçülerinde koleksiyonlara başlanır önemli olan
Başlamaktır.Zaman la elde edilen bilgiler ve materyallerle koleksiyon gelişir.Önemli olan sınırlı imkanlarımızı fazla dağıtmadan yönlendiğimiz koleksiyon üzerine çalışmaktır.Bunun için tek pul ve zarf
Yöntemi çok önemlidir.Ucuz diye 10 seri 100 seri pul almak yanlış bir yoldur.Koleksiyonun bir başka
Manası da tamamlamak tamamlanan nesnelerdir.Bu son kısım çok dikkat edilmesi gereken konudur.Bizler
Başlangıç yıllarımızda bu yanlışlık içinde hareket ettik.Üretilen ve tamamlanan koleksiyonların maddi ve manevi değeri vardır.Aynı puldan on seri 20 seri hiçbir anlam ifade etme bunun için kendinizi disiplin altına alarak bir çizgi belirlemenizde yarar var.Çok ileri pahalı koleksiyonlara bakıp yılgınlık filatelide
Asla yoktur.Asıl önemli olan imkan ölçüsünde tasarruflarla ede edilen ve bilgi içeren koleksiyonlardır.

Düzenleyen marda99 - 14-Kasım-2007 Saat 10:40
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Kasım-2007 Saat 09:28
Erdoğan Bey ile Cemalettin Bey'in güzel yazışmalarına adeta sohbetlerine biraz müdahale etmiş olacağım ama ifade etmeden de geçemeyeceğim. Erol Bey'in dükkanında bir sohbet esnasında kendileri anlatmıştı. bir 10 kasım münasebetiyle ATV de Ali Kırca'nın hazırlamış olduğu Programda Savorona Yatı tanıtılıyormuş. ''Programı ilgiyle izledim sonra birden hatırladım ben bu konuda bir materyal koymadım kolleksiyona dedim ve üstelik bu konuda çıkmış türk puluda var deyip'' kataloğu açtı yalnış hatırlamıyorsam 1965 lerin bir serisini gösterdi pul gözümün önünde ama yanımda şu an katalog olmadığından sene ve katalog numarasını veremeyeceğim.
Sonra da şunu ifade etti ''Hiç bir kolleksiyon mükemmel değildir. kolleksiyoncu işte kolleksiyonumdaki son nokta budur dediğinde onun enerjisi ve merakı bitmiş demektir''
Düşününüz Erol Akkaya gibi bir duayen söylüyor bunu önemli olan sevmek ve başlamaktır. saygılarımla
IP
ckorkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ckorkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Kasım-2007 Saat 00:37

Saadettin Bey, araya girmek olur mu hiç. Zaten forum’un anlamı ve amacı da bu değil mi? İnanın, burada yazdıklarınızın, neredeyse her kelimesinden yararlanıyorum. Eminim sadece ben değil, forumları takip eden birçok arkadaşımız da kıymetli bilgiler ediniyor .Yapmayı arzu ettiğim bu tema çalışması için, TrFila’dan çok yararlı bilgiler edindim ve daha da edineceğime eminim. Zaman zaman yine sizlerin değerli bilgilerinizden, yol göstermelerinizden yararlanarak, giriştiğim bu çalışmayı iyi bir seviyeye getireceğime inanıyorum.

Saygılarımla

Cemalettin Korkut

IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma