Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Temel Filateli Bilgileri
 Tr Filateli Forumları | Ana Başlıklar | Temel Filateli Bilgileri
Mesaj icon Konu: Temel Filateli Bilgileri 2 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 07-Aralık-2006
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 797

Alıntı marda99 Cevaplabullet Konu: Temel Filateli Bilgileri 2
    Gönderim Zamanı: 19-Şubat-2007 Saat 11:47
Yeni Başlayanlar İçin Pulculuk Bilgileri

Pul biriktirme bir merak, heves ve irade ile girişilebilecek bir zevktir. Dolayısıyla, zorlama, rica ve özenti ile pul koleksiyonu yapmaya başlanması, kısa sürede bu uğraştan sıkılarak vazgeçme sonucunu doğurabilecektir. Büyük bir hevesle başlanılan bu uğraştan kısa sürede vazgeçilmesi daha sonra gelecek olan yeni filatelistlere de iyi bir örnek teşkil etmeyecektir.

İyi düşünülerek pul biriktirmeye amatörce başlayan arkadaşlarımız öncelikle koleksiyonlarını ne şekilde yapacaklarına karar vermelidirler.

1.     Hangi ülke ya da ülkelerin pulları toplanacaktır ?
2.     Hangi yıldan başlanacak?
3.     Kaç seri toplanacak?
4.     Damgalı mı yoksa damgasız pul mu toplanacak?
5.     Sadece pul mu yoksa ilk gün, özel gün zarfı,    antiye koleksiyonu da yapılacak mı ?
6.     Belli bir tema ile ilgili pul toplanacak mı? (Çiçek, kuş, gemi, spor …vs)

Pul biriktirmeye başlayan kişinin öncelikle kendi ülkesinin pullarına vermesi doğaldır. Ülkemizin pulculuk tarihini ve dönemlerine bu konudaki yazımızda yer vermiştik.

Koleksiyon normal olarak PTT’nin çıkardığı her puldan (pul, anma bloğu, sürekli seri, isteğe göre resmi seri) en azından birer seri alınarak başlar. Bu konuda Ankara Merkez Postanesinde Filateli Şubesi bulunmaktadır. Buraya üye olarak, tüm pulların adresinize gönderilmesini temin edebilirsiniz. Yine buradan her türlü filatelik malzeme uygun fiyatla alınabilir.

Ayrıca sitemizde Linkler bölümünden ulaşabileceğiniz www.ptt.gov.tr adresinde de yeni çıkacak pul, FDC ve özel damgalar hakkında çeşitli duyurulara ulaşabilirsiniz.

Pul alımında serilerin tam olmasına, alınan pulların dantellerinin düzenli ve zamk kısmının lekesiz ve hasarsız olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yıl serisi yapmaya karar vermişsek, yeni çıkacak pulları PTT’den almaya devam ederken daha önceki dönemlere a.t pulları bütçemiz ölçüsünde periyodik olarak almaya ve aldığımız her serinin üzerinde çalışarak o dönemin pullarını tanımaya çalışmalıyız. Toplu olarak alınıp bir taraf konulan ve incelenmeyen pullar koleksiyonere bir şey katmaz. Oysa koleksiyoner parça parça edindiği pulları inceler, bunların hangi döneme ait olduklarının, üzerindeki resimlerin ve kişilerin ne ve kim olduğunun araştırmasını yaparsa, ciddi bir genel kültür sahibi olur. Bir yazımda pul koleksiyonculuğunun bir derinliği vardır dememin sebebi de budur. İnsan pul biriktirirken her çıkan pul serisinde yeni bir şey öğrenir.

Pul biriktirmeye yeni başlayan arkadaşlarım için kaleme aldığım bu yazımı bir başlangıç olarak kabul edelim. Bundan sonra da bu konuda bilgim ölçüsünde bir şeyler yazmaya gayret edeceğim. Benden daha tecrübeli filatelist dostlarım olduğunu biliyorum, hatalı yada eksik yazdığım bir yer varsa lütfen düzeltsinler.

Saygılar
Muzaffer ARDADüzenleyen admin - 19-Şubat-2007 Saat 16:07
strPostAds
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::
Her Hakki Saklidir
©2005-2007