Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: Hatay - Sancak D'Alexandrette Antiyeleri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   9 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Konu: Hatay - Sancak D'Alexandrette Antiyeleri
    Gönderim Zamanı: 25-Aralık-2008 Saat 10:20
Değerli Trfila Üyeleri,

Birinci Dünya Savaşı sonrasında İmparatorluğumuzun güneydoğusunu ve Suriye bölgesini işgal eden Fransa 1930 ekonomik bunalımı ile gücünü kaybedince Suriye bölgesini Alexandretta, Latakia, Lübnan adları ile dini ve etnik yapılarına uygun gördüğü şekilde idari bölgelere ayırdı. Olcay Bey Alexandretta bölgesine ait pullar konusunda bize bilgi vermiş. Ancak Alexandretta için üstbaskı (sürşarj) yapılan antiyelerde var, bunlarla ilgili şimdiye kadar bir kaynak görmedim.

Benim şimdiye kadar görebildiğim antiyeleri sizlere sunuyorum, bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarımızı katkı yapmaya davet ediyorum.

Antiye kart 3p

Antiye Kart-mektup 4p

Antiye Zarf 4p

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Düzenleyen Cüneyt - 28-Aralık-2008 Saat 13:04
strPostAds
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Aralık-2008 Saat 12:59
Değerli Trfila Üyeleri,

Değerli üyemiz Muharrem Bey bana gazeteler ile ilgili yeni bir kaynak hakkında bilgi verdi, sizlerle bu kaynaktan alınmış bir gazete sayfasını paylaşmak istedim.

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nin savunulabilir sınırlara sahip olması açısından Hatay'ın Türk kalmasına son derece önem vermiş ve bu amaçla çalışmalarına ilerleyen hastalığına rağmen devam etmiş. Bağımsız Hatay Cumhuriyetinin bayrağını bile kendisi tasarlamış, Anıtkabiri ziyaret eden arkadaşlarımız sanırım bayrağı görmüş ve hikayesini dinlemişlerdir. Atamız hakkında yapılan Mustafa adlı güzel belgesel filmi görenler ise Hatayın bağımsızlığı için bir milis gibi gidip savaşmayı bile arzu ettiğini öğrenmişlerdir.

Onun tarafından başlatılan çalışmalar sonraki Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü tarafından devam ettirilerek 23 Haziran 1939 tarihinde, Suriye ve Ermeni lobilerinin güçlü karşı çıkışlarına rağmen, Fransız işgal kuvvetlerinin Hatay topraklarından çıkması için Fransa ile anlaşmaya varılmıştır.

Ekli gazete ertesi gün 24 Haziran 1939 günü Türkiye kamuoyunun duygu ve düşüncelerini yansıtıyor.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Ocak-2009 Saat 17:03
Değerli Trfila Üyeleri,

Sanıyorum arkadaşlarımızın çoğu Filateli Pul Galerisi ve sahibi değerli filatelist Erol Akkaya Beyi biliyorlardır. Erol Beyin Collection adlı dergide yazdığı filateli konusundaki yazılara www.filateli.com.tr adresinden ulaşarak okumanız veya indirmeniz mümkün. Kendisi İskenderun sancağı ve Hatay Devleti pulları konusunda da bir yazı yazmıştı, sizlerle paylaşmak istedim.

Bu yazının tamamını şu adresten okuyabilirsiniz.  

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ocak-2009 Saat 12:16
Değerli Trfila Üyeleri,

Olcay Bey tarafından bizlere sunulan Hatay Devleti pulları arasında görüleceği gibi pekçok üstbaskılı (sürşarjlı) pul bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin üstbaskılı serilerinde olduğu gibi Hatay Devleti'nin üstbaskılı serilerinde de hatalı (erör) pullar sıkça görülmektedir.

Sizlerle Pulhan kataloğundan bir alıntıyı ve hatalı pullardan bir kaç örnek paylaşmak istedim.

Sant-Sent hatalı üstbaskı

Üstbaskıda eksik olan 0 el ile üstbaskı yapılmış

Üstbaskıda eksik olan 10 el ile üstbaskı yapılmış

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
filatelist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 600

Alıntı filatelist Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ocak-2009 Saat 16:55
Merhaba Cüneyt bey,
Hatay pullarındaki,  10 sentim - santim ve sıfır erörlerini bilmiyordum. Sayenizde çok güzel bir konuyu öğrenmiş oldum.

Saygılar,
Olcay Arısoy
Bilgi, paylaşıldıkça hem büyür hem de paylaşanları büyütür
----------------------------------------------------------------------
Olcay Arısoy
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ocak-2009 Saat 23:31

Merhaba Olcay Bey,

Her zaman rahmetle andığımız üstat Ali Nusret Pulhan, neredeyse tek başına maddi ve manevi pek çok fedakarlık yaparak kataloglarını hazırlamış, bugün bile bizim yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor.

Ancak filatelik konulardaki pek çok bilgi, o bilgilerin paylaşılmaması nedeni ile ve bilgi sahiplerinin aramızdan ayrılması sonucunda çok yazık ki artık bizler için ulaşabilir değil.

Hatay'ın Türkiye Cumhuriyeti'ne katılmasının 70. yılında Hatay Devleti ile ilgili filatelik bilgilerin daha çok kişi tarafından paylaşılması amacı ile bu konuda sahip olduğum bilgileri sunmaya devam edeceğim, umarım başka arkadaşlarda katkıda bulunur.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
chalgeritis
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 327

Alıntı chalgeritis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Ocak-2009 Saat 08:17
Cüneyt Bey ,

Paylaştığınız bilgiler bizim için çok değerli.Bizleri bilgilendirmek için ayırmış olduğunuz zamana ve emeğinize sağlık.Hatay Davleti pulları ile ilgili olarak eröre daha önce hiç rastlamamıştım.Bu örnekler benim için ilk oldu.Teşekkürler.

Barış YAKAR
Bursa
IP
filatelist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 600

Alıntı filatelist Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Ocak-2009 Saat 14:18
Merhaba,
Cüneyt beyin son mesajında değindiği "Filatelik konulardaki pek çok bilgi, o bilgilerin paylaşılmaması nedeni ile ve bilgi sahiplerinin aramızdan ayrılması sonucunda çok yazık ki artık bizler için ulaşabilir değil." Konusuunu ben de sıklıkla hatırlıyor ve hayıflanıyorum.

Her konuda olduğu gibi, pul konusu ile ilgilenen bizlere çok iş düşüyor. ( laf aramızda herkes ilgili olduğu konuyu layıkıyla işleyip yüceltse Atatürk'e layık torunlar olup Avrupayı sollamıştık).
Biliyorsunuz ben İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'ndan emekliyim.. İlk Genel Sekreter Yardımcımız ben işe girmeden seneler evvel emekli oldu. Ama ben neredeyse tüm bilgilerini derleyebildim.
Konunun önemi şuradan geliyor, Vasfi bey İskenderun Sancağı, İlhak gibi olayları yaşamış bir insan. İlk pulları pasaportla Payas postahanesinden alan kişi. Ama bir konuşmamızda "pasaportumu aldım. Payastaki Fransız (Meydan-ı Akbez sınırı) gümrüğünden Türkiye'ye çıkış yaptım. bana bir zarf verdiler aldım geldim. Ben pulla mulla ilgilenmedim ki hiç oğlum" dedi.

Keşke antiye, zarf, pullu kartpostal saklasaydı da resimlerini sizinle paylaşabilseydim. Ama merak etmeyin henüz pes etmedim.

Saygılarımla,
Olcay Arısoy

Düzenleyen filatelist - 12-Ocak-2009 Saat 23:32
Bilgi, paylaşıldıkça hem büyür hem de paylaşanları büyütür
----------------------------------------------------------------------
Olcay Arısoy
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Ocak-2009 Saat 00:00
Değerli Trfila Üyeleri,

2 Eylül 1938 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Hatay Devleti'nin bayrağını Mustafa Kemal Atatürk tasarlamıştır. Kısa bir süre içinde olsa bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdürmüş ve 29 Haziran 1939 tarihinde Hatay Devleti meclisi Türkiye Cumhuriyeti'ne ilhak etme kararı almıştır.

3 Eylül 1938 tarihli gazete kapağında Hatay Devleti meclisinin bağımsızlık kararı ve Tayfur Sökmen'in cumhurbaşkanı seçilmesi dışında İmralı adası ile ilgili ve Polonya ile Romanya arasında bir özerk Yahudi yerleşimi kurulması gibi ilgi çekici haberler de var.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Düzenleyen Cüneyt - 13-Ocak-2009 Saat 00:06
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Ocak-2009 Saat 11:41
Değerli Trfila Üyeleri,

Hatay Devleti için bastırılan pullar ancak kısa bir dönem için kullanılmışlar. Fransız işgal kuvvetleri Hatay'dan çıkma kararı aldıktan sonra bağımsız Hatay Devleti Meclisi Türkiye Cumhuriyeti'ne katılma kararı almış. Hatay Devleti'nin ilhak kararı nedeni ile Hatay Devleti pulları (takseler dahil) üzerine "T.C. İlhak tarihi 30-6-1939" üstbaskısı uygulanarak bir anma serisi çıkarılmış.

Bu üst baskıda da birkaç hatalı baskı görülmüştür. Bunlardan bir tanesi serinin tamamında görülen T kırık hatası olarakta bilinen T.C. yazısının T harfinin tırnaklı değil düz olması ile oluşan hatalı pullar. Serinin tamamında görülen bir başka hata tabakanın baskıya ters girmesi sonucu puldaki üstbaskının ters (ranverse) olması. Ayrıca serinin bazı tabakaları yanlışlıkla iki defa baskıya girdiği için oluşan çift üstbaskı hatası görülmüştür.

Hatay Devleti serisi üstbaskıda T düz/T kırık hatalı pullar

Hatay Devleti takse serisi üstbaskıda T düz/T kırık hatalı pullar

Hatay Devleti takse serisi ters üstbaskı hatalı pullar

Hatay Devleti serisi çift üstbaskı hatalı pullar

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Sayfa   9 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme