Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tematik Pul Koleksiyonculuğu
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Tematik Pul Koleksiyonculuğu
Mesaj icon Konu: Kolleksiyon Planı Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
kandisky65
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 24

Alıntı kandisky65 Cevaplabullet Konu: Kolleksiyon Planı
    Gönderim Zamanı: 13-Aralık-2008 Saat 14:14
İyi günler. Çok uzun süredir wempresyonist sanat akımı ile ilgili falatelik materyallerle uğraşmaktayım. Alanımla da ilgili olduğu için bu yönde bir kolleksiyon yapmak istiyorum. ancak; uzun süredir uğraşmama rağmen halen bir plan yapabilmiş değilim. Elimdeki materyalleri bir plan ışığında ya da bir plana bağlı kalarak düzenlemek istiyorum ama plan konusunda neredeyse dört beş aydır bir şekil veya taslak oluşturmuş değilim. Acaba bu konuda ya da nasıl bir plan yapmam hususunda bilgisi olan küçüklerim, büyüklerim ver mı? Varsa beni bu dertten kurtarırsanız minnettar olurum. Sabırlıksızla fikirlerinizi bekliyorum. Herkese saygılar.
Harun Yücebaş
Y.Y.Ü. Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Güzel Sanatlar Anabilim Dalı, Resim İş Eğitimi bilim Dalı
Van/Merkez
strPostAds
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Aralık-2008 Saat 22:35
Merhaba Harun Bey,
öncelikle www.freestampcatalogue.com adresini baş ucu kaynağı olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Burada '' Available stamps by topic '' kısmına tıklarsanız tematik konular büyük ölçüde belirlenmiş olduğunu görürsünüz. Sizin yapmanız gereken ise daha özel ve detaylı bir listeleme çalışması yapmaktır.
Herşeyden önce bahsetmiş olduğunuz ''wempresyonist sanat akımı '' konusunu slaytlar eşliğinde beyaz perdeden anlattığınızı düşünün. bu konudaki sanatçıları ve eserlerini belirleyin. Sonrada her bir slayt karesine uyan pulları seçin. Bir başka ifade ile: konu ile alakalı pulları slayt karesi olarak düşünün. Bunu yapabilmek içinse verdiğim site adresi en büyük yardımcınız olucaktır. Bu şekilde kolleksiyon hazırlamak bana göre en sağlıklı yöntemdir. Fakat konunuzla alakalı fazla materyal bulamama durumunda araştırmalarınız ve planlarınız askıda kalabilir.
Bir diğer yöntem ise konunuzla direkt alakalı ve en direkt bağlantılı malzemeleri tespit etmektir. Sonra elinizdeki malzemeye göre Kolleksiyonunuzu şekillendirirsiniz. Bir başka anlatımla elinizdeki slayt filimlerine bakarak sunumunuzu oluşturursunuz. İkinci bahsettiğim yöntem ise sebep sonuç ilişkilerini vermede,giriş gelişme ve sonuç tarzı sunumlu çalışmalarda daha kestirtme bir çalışma yöntemidir.
Umarım çalışmanıza yardımım dokunmuştur.
Selam ve saygılarımla

Düzenleyen saadettin_pul - 13-Aralık-2008 Saat 22:40
Saadettin Kayserilioğlu
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 409

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Aralık-2008 Saat 23:23
İlave olarak makaleler bölümünde olan
Tematik Kolleksiyonların Değerlendirmesi
isimli makale çerçevesinde de hareket etmek sağlıklı bir bakış açısı ve yöntem olacaktır.
Ancak madalya alan tecrübeli filatelist arkadaşlar tarafından her maddenin tek tek ele alarak işlenmesi (anlatılması,açıklanması) tematik kolleksiyon yapacak olan filatelistlere çok faydalı olacağı düşüncesindeyim.
Yanlış hatırlamıyorsam forumun bir yerinde kolleksiyonların puanlaması/değerlendirilmesi ile ilgili bir kaç liste daha olduğunu hatırlıyordum ancak hem içeriğin hayli geliştiğinden hemde bazen istenmeden de olsa zaman zaman başlıkla birebir uyuşmayan yazıların tek başlık altında toplanıyor olmasından kaynaklanıyor olsa gerek tematik kolleksiyonların değerlendirilmesi yazısını dahi bulmak hayli zor oldu.Benzer şekilde bu listelerdeki maddelerde tek tek açıklanarak yol gösterilmelidir.Yani demek istediğim bir sergiye yada yarışmaya katılmak üzere çalışmalar yapıldığında her ne yapılıyor ve her nelere dikkat ediliyorsa bir başlık altında hatta mümkün ise resimlerle anlatılması pek çok kişiyi kolleksiyon yapma,yarışmalara ve sergilere katılma noktasında cesaretlendirecektir.Saygılarımla.

(şemayı incelerken 3-filatelik bilgiler bölümündeki
-Kullanılan materyallerin Filatelik
     kurallara uygun olması....................3
maddesinin neden bu şekilde olduğu sorusu aklıma takıldı.Filatelik kurallara uygun olmayan materyaller zaten föylere girememesi gerekli değil mi? yada bir başka deyişle filatelik kurallara uygun olmayan materyallerden 3 puan mı kırılacak? ilginç )

Düzenleyen namtha - 13-Aralık-2008 Saat 23:45
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Aralık-2008 Saat 00:00
Herkese Merhaba,

Ben "Türk Dünyası Edebiyatı" başlıklı bir tema hazırlıyorum. Şu sıralar pek ilgilenemiyorum, fakat ümit ediyorum ki tamamlayacağım. Dediğiniz gibi tematik koleksiyonda "plan" en önemli unsurdur. Sergilerde koleksiyonların nedretine yani nadirlik durumuna 20 puan verilirken, plan ve işlenişe 30 puan verilir. Yani siz dünyanın en nadir pulunu ya da zarfını da sergileseniz alacağınız puan en fazla 20'dir. Ama konunun uygun bir planla uygun bir biçimde işlenişine 30 puan verilir.

Evvela, "Empresyonist sanat akımı" ifadenizden "Empresyonist resmi" kastettiğinizi var sayıyorum.

Öncelikle unutulmaması gereken husus şu: Tematik koleksiyon, belli bir konudaki pul, damga vb. posta malzemelerinin bir araya getirilmesi demek değildir. Eğer malzemelerinizi basit bir tasnif mantığıyla ele alarak sergilerseniz puan alamazsınız. Tematik koleksiyonda sizden beklenen, ele aldığınız konuyu (Empresyonizm) izleyiciye öğretmek, anlatmak, izleyicinin o konu hakkında bir kitap okumuşçasına bilgi sahibi olmasıdır. Empresyonist resim hakkında hiç bilgi sahibi olmayan bir kimse sizin koleksiyonunuzu inceleyince bu akım hakkında bilgi sahibi olacak; Empresyonizmin kuruluşu, öncüleri, mensupları, sanat anlayışı, kolları vb. konuları idrak edecek. Yoksa sadece Empresyonist resimleri konu edinen pulları ülkelerine ya da ressamlarına göre sınıflandırırsanız bu sağlıklı bir tematik koleksiyon olmaz.

Konuyu şöyle de ifade edebiliriz: Söz gelimi ben Empresyonizmi merak eden bir okuyucuyum. Öğrenmek maksadıyla gidip bu konuyla ilgili bir kitap aldım. Kitapta genel başlıklarla neler anlatılır sizce? Evvela Empresyonizmin nasıl ortaya çıktığı anlatılır ve kurucu ya da kurucuları tanıtılır. Sonra bu akımın sanat görüşü üzerinde durulur. Önemli temsilcileri ve onların en önemli tabloları hakkında bilgi verilir. En nihayetinde de bu akımın çeşitli kolları tanıtılır. İşte sizin yapmanız gereken de aynen bu. Yalnız siz bunları anlatırken her başlık için bir pul ya da bir damga (veya antiye, maksimum kart, flam, fragman vb.) ile konuyu destekleyeceksiniz. Bunu yaparken yazılarınızı uzun tutmayacaksınız, olabildiğinde çeşitli malzemeye yer vereceksiniz. Yani sadece pul ve zarfla olmaz.

Yeni başlayan birçok filatelist(ben de başlarken böyle düşünüyordum), konuya ait pul ve zarfları basit bir sınıflandırmayla ele alabileceğini düşünür. Oysaki bu tematik koleksiyon olmaz. Mesela ben başlarken Türk şairler, romancılar, öykü yazarları, Orta Asyalı şairler, romancılar vb. şeklinde bir plan düşünmüştüm. Sonra sergileri gezdikçe ve usta filatelistlerle konuştukça bunun yanlış olduğunu anlayarak planımı değiştirdim. Eğer siz de "Fransız Empresyonistleri, Alman Empresyonistleri, İngiliz Empresyonistleri..." yahut "Pisarro, Manet, Monet, Degas..." gibi bir sınıflandırma düşünüyorsanız biraz daha düşünmenizi tavsiye ederim.

Tüm bunların ötesinde size önerebileceğim en önemli şey bir sergiyi gezip tematik koleksiyonları incelemeniz olacaktır.

Son olarak, 2007 yılında düzenlenen Balkanfila sergisinde gördüğüm, resim sanatıyla ilgili birkaç tematik koleksiyondan söz etmek isterim. Söz gelimi Slovenyalı bir filatelist "Albrecht Dürer'in Sanat Dünyası" başlıklı bir tema hazırlamıştı. Bulgar filatelistlerden biri de "Rönesans: Raphael" "Rönesans: Michelangelo" başlıklarını taşıyan iki koleksiyonla katılmıştı sergiye. Takdir edersiniz ki konu çok geniş, başlı başına bir sanat akımını konu edinen tematik bir koleksiyon çok zahmetli olabilir. Dolayısıyla dünya filatelisinde yukarıda örneklerini verdiğim türde tematik çalışmalar daha çok  yer tutuyor. Bir sanat akımını ele almaktansa o sanat akımına mensup tek bir sanatçıyı ele alarak onu işlemek daha akılcı olabilir.

Eğer elinizdeki yahut edineceğiniz malzemeyle Empresyonizmi anlatabileceğinize inanıyorsanız(dünyada bu konuyla ilgili pul, damga vs. malzemeleri araştırdıysanız) bu temayı hazırlamanızda bir sakınca olmaz, çok da güzel olur. Fakat dediğim gibi planı iyi düşünmelisiniz. Eğer, "Ben sadece kendi zevkim için koleksiyon hazırlayacağım, sergilere katılmak gibi bir amacım yok." diyorsanız o zaman zaten plana çok fazla gerek kalmaz, keyfinizce toplayabilirsiniz. Fakat filatelinin kurallarını önemsiyorsanız o takdirde basit bir tasniften çok daha fazlası gerekiyor.

Selamlar,
İlker Şahin

Düzenleyen ilkergel - 14-Aralık-2008 Saat 00:01
www.ilkerhoca.com
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Aralık-2008 Saat 00:06
Örnek olması bakımından kendi koleksiyonum için düşündüğüm planı sunuyorum. Mutlak doğru olduğu iddiasında değilim, bu bakımdan daha bilgili ve tecrübeli arkadaşlarımızın görüş ve önerilerine açığım.

Tematik koleksiyonun başlığı "Başlangıcından Günümüze Türk Dünyası Edebiyatı". Uzmanlık alanım olduğu için böyle bir tematik koleksiyon hazırlamaya karar vermiş idim(umarım yaşlanmadan tamamlayabilirim).

Edebiyat Tarihi derslerinde Türk Edebiyatı üç ana başlık halinde işlenir:

1. İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı
2. İslamiyet’in Kabulüyle Gelişen Türk Edebiyatı
3. Modern Türk Edebiyatı

Ben de koleksiyonumu bu üç ana başlık üzerine kurdum. Tabii bu başlıklar da kendi aralarında alt başlıklara ayrılıyor.

1. İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı
1a. Destanlar Devri(Manas vs.)
1b. Kitabeler Devri(Orhun Anıtları)

2. İslamiyet’in Kabulüyle Gelişen Türk Edebiyatı
2a. İlk Yazılı Eserler
  2aa. Divanı Lügat-it-Türk
  2ab. Kutadgu Bilig
  2ac.  Ahmet Yesevi
2b. Destandan Halk Hikâyelerine Geçiş
  2ba. Dede Korkut Hikâyeleri
  2bb. Battal Gazi Hikâyeleri
2c. Masallar ve Fıkralar
  2ca. Keloğlan
  2cb. Nasreddin Hoca
2d. Halk Edebiyatı
  2da. Karacaoğlan
  2db. Âşık Veysel
2e. Tasavvuf Edebiyatı
  2ea. Yunus Emre
  2eb. Mevlana
  2ec. Hacı Bektaş Veli
2f. Divan Edebiyatı
  2fa. Ali Şir Nevai
  2fb. Fuzuli
  2fc. Nedim
2g. Geleneksel Tiyatro
  2ga. Karagöz Oyunları

3. Modern Türk Edebiyatı
3a. Tanzimat Dönemi
...
3b. Servet-i Fünun Dönemi
...
3c. Fecr-i Âti Dönemi
...
3d. Meşrutiyet Dönemi
...
3e. Cumhuriyet Dönemi

(3 numaralı başlığın alt başlıkları çok ayrıntılı olduğu için yazmıyorum.)

Planım genel hatlarıyla bu şeklide. Fakat tam olarak olgunlaşmadı. Bir de bu plana Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin edebiyat örnekleri de dâhil olacak. Onlar da plandaki mevcut başlıklardan ait oldukları alt başlıklara girecekler. Fakat genel olarak bu şekilde bir plan düşündüm.

Selamlar,
İlker Şahin

Düzenleyen ilkergel - 14-Aralık-2008 Saat 00:31
www.ilkerhoca.com
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Aralık-2008 Saat 00:17
Tematik Koleksiyonda Değerlendirme(100 puan üzerinden):

Ele Alış Tarzı(35)
- Konu ve plan: 15
- Konunun işlenmesi: 15
- Yenilik: 5

Bilgi, Kişisel Çalışma ve Araştırma(30)
- Tematik: 15
- Filatelik: 15

Kondisyon ve Nedret(30)
- Konisyon: 10
- Nedret: 20

Takdim Tarzı(5)

Toplam puan: 100

İlker Şahin

Düzenleyen ilkergel - 14-Aralık-2008 Saat 00:24
www.ilkerhoca.com
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Aralık-2008 Saat 10:59
Merhaba Harun Bey,

İlker Bey kendi planını örnek vererek gerekli açıklamları yapmış, sanırım sizin planınızı hazırlamak için yeterli bir başlangıç noktası sağlamış.

Planı yapmak için konu hakkında bilgi sahibi olmak gerektiğini anlamışsınızdır, yani sizin için planı başka birisinin hazırlaması pekde mümkün değil. Çünkü Empresyonist sanat akımı temasında bir plan hazırlayacak kişinin en az sizin kadar bilgi sahibi olması gerekir.

Konu hakkında derin bilgi sahibi olmasam da plan için bazı önerilerde bulunmak istiyorum. Bu sanat akımının ortaya çıkış nedenleri veya varsa ona öncülük eden akımlar planda yer bulabilir. Sanıyorum sanat akımının ortaya çıktığı dönem boya tekniklerinin gelişerek boyaların tüplere girdiği dönemler bunun bu sanat akımının natürmorttan manzara resimlerine geçilmesine kesin bir katkısı olmuş olmalı diye düşünüyorum. Belki fotoğraf tekniklerinin gelişmesi bile akım üzerinde etkili olmuştur, nede olsa fotoğraf gibi resim yapmanın bir anlamı kalmamış oluyor. Belki fırça, tuval ve benzeri yardımcı malzemeler üzerinde teknik gelişmeler bile bu akımın resim yapma teknikleri üzerinde etkili olmuştur, bunlar hakkında bilgisi olan sizsiniz.

Akım resim dışı dallarda ne etkiler yaratmış, doğuşu yayılması planda yer alabilir.

Bir diğer noktada empresyonizm kendisinden sonra gelen akımları kesin olarak etkilemiştir, başka akımlar üzerine olan etkileri de planınız içinde değerlendirebilirsiniz.

Kolay gelsin,
Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Aralık-2008 Saat 11:29
İnternette dolaşırken tablo pulları ağırlıklı ilginizi çekebileceğini sandığım bir site buldum, akımlar ve ressamlar ile ilgili sayfalar var, malesef ingilizce.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
kandisky65
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 24

Alıntı kandisky65 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Aralık-2008 Saat 12:10
Öncelikler tüm değerli büyüklerime teşekkürlerimi sunarım. Çünkü kafamdaki bir çok soru işaretine yanıt bulmuş gibiyim şu an.  Verilen bilgiler ve yardımcı olabilecek siteler ışığında şöyle kaba taslak bir plan karalayacak olsam, acaba yapacağım plan bunun gibi bir taslak içinde mi olmalı? İşte akımın ortaya çıkışı, etkilendiği kişiler, önemli temsilcileri ve zaman içinde ayrılma noktalarını şu şekilde mi belirteyim?

Örneğin;

EMPRESYNİST RESİM AKIMI
BÖLÜM 1
1.1. Empresyonizm'in Ortaya Çıkış Süreci
1.2. Empresyonist Akıma Öncülük Etmiş Kişiler

BÖLÜM 2
2.1. Empresyonizm'in Gelişimi
2.2. Akımın Önemli Temsilcileri

BÖLÜM 3
3.1. Post Empresyonizm
3.2. Ortaya Çıkışı ve Önemli Temsilcilri

BÖLÜM 4
4.1. Neo-Empresyonizm
4.2. Ortaya Çıkışı ve Önemli Temsilcileri

gibi... Böyle bir hazırlarsam doğru bir yolda ilerliyor olabilir miyim.
Harun Yücebaş
Y.Y.Ü. Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Güzel Sanatlar Anabilim Dalı, Resim İş Eğitimi bilim Dalı
Van/Merkez
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Aralık-2008 Saat 17:14
Harun Bey,

Doğru yolda ilerlediğinizi düşünüyorum.
Selamlar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP