Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: Bir öneri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
filatelist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 600

Alıntı filatelist Cevaplabullet Konu: Bir öneri
    Gönderim Zamanı: 18-Kasım-2008 Saat 20:39
Merhabalar,

Aklıma bir fikir geldi ve sizinle paylaşmadan edemedim.

Dostlar biz burada bir avuç filatelistiz. Filatelinin ayakta kalabilmesi için taze kanlara ihtiyaç var. Eminim gençler filateliyi bizden daha iyi becerecekler. PTT broşür, dergi vs. bastırıp seminerler vererek yeni filatelistler arıyor. Ama bence bu çalışmalar çok yüzeysel.

Şimdi ben diyorum ki;

Önce trfila olarak miktarı küçük bir aidat belirlesek. Sonra ister Erdoğan bey, ister muharrem, ister saadettin bey, ister Cüneyt bey, kimler isterse herhangi iki arkadaşı kasa olarak belirlesek. 

Yeni  müfredata göre okullarda pulculuk kulüpleri var.
Bu kulüplerin %70'i de aktif. İster Güney Doğu Bölgemizden, ister Karadeniz Bölgemizden belirli zaman aralıklarıyla bu kulüplerle iletişime geçsek. Mesela şu an aklıma gelen Trabzon Başkale veya mesela Kırklareli'nin bir ilçesindeki Milli Eğitim Müdürlüğü'nden o ilçedeki ortaokulların adını alıp Pulculuk Kulüplerine birer yazı yazsak ve eğer ilgilenen olursa bilgi bakımından yanlarında olduğumuzu bildirsek.

Diyorum.

Şimdi muhasebe yapıyoruz:

Giderlerimiz:
- Zarf parası,
- tek tip olarak belirlenecxek ve matbaada ucuza bastırılacak bir mektup,
- İlgili olduğuna kanaat getirdiğimiz gençlere gönderilecek üç-beş pul ve rehber broşür,
- Normal posta ile gönderim yaparsak 40-50 lira pul parası,

Kazançlarımız:
- Adam yerine koyuldum duygulu gençler, ki bu duygu çok çok önemlidir.
- trfila'ya bir çok taze kan, yeni fikirlerle dolu gençler,
- O ilçelerden başlayarak, PTT ve diğer kurum çalışanlarının gençleri önce mecburen sonra isteyerek adam yerine koymaları, onlarla ilgilenmeye kendilerini mecbur hissetmeleri
-trfila'nın Türkiye'deki yerinin sağlamlaşması, 

Her ay sadece bir ilçeye ulaşsak, ayda 500 bilemediniz 700 lira masraf olur.
Kişi başı 5 lira aidat bu işe yeterli.

Eğer sadece fikir, materyal ve tecrübelerimizi 300-500 (tam rakamı bilmiyorum)kişi arasında bir ansiklopediden değerli bilgiler içeren bir fasit daire içinde çevireceksek o başka. Ama eğer cumhuriyet çocuklarına yeri belki ufak bir katkıda bulunacaksak o zaman yeni fikirler üretelim mi,?

saygılarımla,
Bilgi, paylaşıldıkça hem büyür hem de paylaşanları büyütür
----------------------------------------------------------------------
Olcay Arısoy
strPostAds
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 409

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Kasım-2008 Saat 21:57
Güzel bir öneri ancak metodu değiştirmek gerekir.Zira türkiyedeki ilçe sayısının 893 olduğunu gözönüne alırsak bu projenin tamamlanması 75 yıl sürer.Kaldı ki ilçeler irili ufaklı ve binlerce okul var.
Türkiye 893 ilçe,3200 belediye,35000 köy ile büyük bir ülke.Yaklaşık 60000 okul mevcut.Bu çapta bir organizasyon ancak devlet eliyle gerçekleşebilecek büyük bir organizasyondur.
Ancak tabiki birşeyler yapmak hiçbirşey yapmamaktan iyidir.Benim düşüncelerim bu yönde.Saygılarımla.
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Kasım-2008 Saat 07:57
Değerli arkadaşlar,
Bu işler o kadar kolay değil,önemli olan kalıcılık ve devamlılık sağlanmasıdır.Bunun için öyle çok kolay mücadele yok iş ağır ve zor,gençlerde bu duyguyu uyandırıp geliştirmek çok yönlü sistemli uzun vadeli
çalışmalara bağlı.Sanırım trfila olarak yapılması gerekenleri yapma gayretleri içindeyiz.Okullar için yapılması gerekeni her trfila üyesi bir okulda bu işi
üstlensin,İlker Bey kardeşimiz öğretmen ve filatelist
düşünün pula verilen parayı gereksiz anlamsız manasız bulanlara bunu izah etmek kafalarının içine yerleştirmek
öyle hiçde görüldüğü kadar kolay değil.Zira günümüzde pek çok insanın tek derdi var daha çok para kazanmak.Bu durumda kişiye sen para verip pul alacaksın dedinmi canını alıyorsun sanki.Bunun tarihi,kültürel yönü çok iyi
anlatılmalı.
saygılar
IP
DARLINGTON
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 123

Alıntı DARLINGTON Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Kasım-2008 Saat 09:03
Olcay Arısoy'un (filatelist) düşüncesine bir ekleme yapabiliriz. Örneğin, pul abiliği veya pul kardeşliği gibi bir yöntem ile okullardaki pul kulüplerine yardımda bulunulabiliriz.
-Seçeceğimiz seçtiğimiz veya bizi seçen genç filatelistlerle yazışarak pul gönderebilir,
-Filateli halkkında bilgi ve döküman gönderebiliriz.
-Eski kataloglardan gönderebilir vs.vs.
Bunun için öncelikle İlker Hoca'mızın okulundan pul arkadaşlığı veya abiliği bulabiliriz.
Saygılarımla
Necdet Ogün ABACI
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Kasım-2008 Saat 09:08
Adapazarında bir okulda kurduğumuz pul kulübünün adresini veriyorum.
Sn.Nazife Çakır Köse
Pulculuk Kulübü
Vali Mustafa Uygur İlkokulu
Maltepe Mahallesi Okul Sokak
Adapazarı/Sakarya
yazışmak,pul,pul broşurü vs.göndermek isteyenler
gönderebilirler.
saygılar
erdogan sen

Düzenleyen esfila - 19-Kasım-2008 Saat 09:08
IP
filatelist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 600

Alıntı filatelist Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Kasım-2008 Saat 11:03
İyi günler,
Sayın Erdoğan ve sayın Murat bey gibi iki önemli üstad'ımızdan cevap aldığıma göre doğru noktaya parmak basmışım. Bu cevaplara yüzeysel olarak bakıldığında uygulanabilirlik eleştirisi olsa da eminim ki tabanda yüzde yüz hemfikiriz.

İki görüşe de tek cevap vereyim. Önelikle Türkiye'de 893 ilçe ve 60 binin üzerinde okul olduğunu ben de biliyorum. Bizi zorlayan yok ki Senede 5-10 ilçe ortaokuluna kampanya düzenledik deyin. Hatta belki PTT bize broşürle, materyalle elini uzatır. Madem bir kampanyası var okullara ulaşmaya çalışıyor. İşte ona küçük de olsa bir yandaş.

Devletin yaptığı çok hayati olan bir kan bağışı, bir organ bağışı kampanyalarında bile televizyonlar o kadar reklam yapar sonuçta toplama rakamı on binlerde kalır. Ama devlet bir yere elemanlar göderir. Çaktırmadan onlara değer verdiğini, önemsediğini gösterir ve sonuçta rakam ikiye katlanır. Bu insan psikolojisidir (önemsenme, adam yerine koyulma, değer verilme).

Düşünün ki biz bir dönemde 100 tane okul kulübüne mektup attık. Mektupla birlikte okul gazetesine veya okul panosuna asılmak üzere birer afiş ve broşür yolladık. Mektubumuzda eğer filateli ile ilgilenenler olursa A'dan  Z'ye kadar yanlarında olduğumuzu belirttik. Türkiye'nin büyük kurumlarından biri ve en büyük bilgi forumu onları adam yerine koydu, dikkate aldı, önemsedi. Sonucu düşünün bir.

Biz bu gençlere pula bakmasını, ufak bir kâğıda bakarak fikir, görüş çıkarmayı öğreteceğiz. Her puldan 10 kelime öğrenebilse kültürü nasıl artıyor görün. 

Bu günlerde pulun maddi değerini biliyorsunuz.Nerede ise 50 adedi 5 lira. Hem bir filatelist %100 değeri olan bir pul buldu'mu %60 değerlisini atar. Ama atmayın kalsın (böylesi günler için). Yeni başlayana, pul almayı değil konu komşudan, zarf üstlerinden bulmayı salık verelim.

Gelelim bize, eğer uzun süre faaliyetsiz durursak forum olarak benliğimizi kaybederiz gibime geliyor. Daha sonra osmanlıcılar, klasikçiler, tematikçiler diye ayrılır, belki ayrı forumlara bile düşeriz.Yakın bir gelecekte filateli yok olma sürecine - lale devrine girer.

Son olarak kalıcılık, devamlılık görüşüne katılamayacağım. Bir çocuk okuma sevgisini aldıktan sonra onu kim tutabilir. Mesela İskenderun'da değil filatelist, PTT'de bu işle anlam olarak ilgilenen memur yok (laf aramızda zimmet düşünen bir veznedar). Benim kafam ise çeşitli yerlere başvurmaktan şiş dolu. LOL

Biraz düşünürsek trfila'nın o kadar küçük olmadığını düşünüyorum.

Tüm arkadaşlara sağlıklar ve sağlıklı koleksiyonlar dilerim.

saygılarımla,
Bilgi, paylaşıldıkça hem büyür hem de paylaşanları büyütür
----------------------------------------------------------------------
Olcay Arısoy
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Kasım-2008 Saat 12:51
Merhaba,

Erdoğan Bey büyüğümüz bu işe yıllarını vermiş bir filatelist olarak gerek sergi düzenleme, gerekse de okullarda filateli faaliyetleri konularında tecrübe sahibi. Söylediklerinde yerden göğe kadar haklı olduğunu düşünüyorum. Zira işin içinde olmayınca bilinmesi bir hayli zor.

Her şeyden evvel Anadolu'da hangi ilçedeki hangi okulda Pulculuk Kulübü kurulduğunu bilmeniz gerekecek. Zira Pulculuk Kulübü olmayan okula pul ya da para göndermenin mânâsı olmaz. Tek tek bu okullara telefon mu edilecek yoksa Milli Eğitim Bakanlığından mı sorulacak, bilemiyorum. Zaten eğitim camiasının Pulculuk Kulübünden haberi bile yok. Söylediğiniz zaman "Pul hâlâ kullanılıyor mu ki?" diye şaşkınlıklarını belirtiyorlar. Adam hayatında hiç mektup göndermemiş ki. Gönderdiyse bile belki 20 yıl evvel, o da askerdeyken göndermiştir(asker de mektuba pul yapıştırmaz).

Netice itibariyle esas olan, planlı programlı faaliyetlerdir. Filateliye ancak bu tür çalışmaların katkı sağlayabileceğini düşünüyorum.

Saygılar,
İlker ŞAHİN
www.ilkerhoca.com
IP
Fatihd
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 229

Alıntı Fatihd Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Kasım-2008 Saat 16:55
Çok iyimsersiniz ve İnşallah başarılı olursunuz. Ama bu gün bir arkadaşımla konuşuyoruz. Bana diyor ya sen hala koleksiyon mu yapıyorsun. Sat gitsin, paraya çevir. Zaten koleksiyonu köşe olmak için yapmıyor muydun? Genelleme yapmak çok doğru olmayabilir ama çok insan koleksiyon yapmaya böyle bakıyor. Filateliyle ilgilenmek isteyene sonuna kadar yardımcı olalım ama diğer türlüsü bana biraz boş geliyor? 
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Kasım-2008 Saat 13:30
Olcay Beyin görüşünü genel kabul görecek planlı hale getirilmiş olarak destekliyorum,ancak forumda genel kabul görmeli,destek verenler kendini belli etmeli,Verilecek destek bir kereye mahsus olmamalı devam ettirilmeli ,kontrolde tutulmalı.Erdoğan beyinde belirttiği gibi konu kolay birşey değil,günümüzde Evden okula,okuldan dershaneye,özel öğretmenlere bir koşu atı gibi koşturduğumuz çocuklarımızı filateliye yönlendirmek gün geçtikçe zorlaşıyor,hobilere yönlendirme velileri  öğrencininderslerinden uzaklaşacağı teleşı alıyor.Okullar bazında çok girşimim oldu,kabul görme eğiliminde olanlar olduğu gibi,büyük bölümü bu zamanda pul biriktirmekmi deyip burun kıvırıp geçiyorlar.
Forumda oldukça önemli sayıda üyemiz olmakla birlikte 10-15 kişi dışında kimsenin sesi çıkmıyor,öncelikle bu arkadaşlarımızın çekinmeden forumda aktif olmalarını istemeliyiz,konu hakkında görüşlerini almalıyız,düşünveyi hayata geçirmeliyiz.
saygılarımla
muharrem semerci
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Kasım-2008 Saat 16:37
Filatelinin okullarda yeşermesi en büyük dileğimizdir.Şüphesiz bunun için öncelikle pul kulübü kurulması gerekmektedir.Bunun için veli konumundaki filatelistlerin kendi çocuklarına bu konuyu öğretip okullarında pul kulübünün kurulmasına öncülük etmeler,Öğretmen arkadaşı olan filatelistlerinbu öğretmenlere konuyu iyice anlatıp pul kulübü kurulmasını sağlamaları veya zaman bulabilen arkadaşlarımızın bizzat
ilgilenerek pul kulübü kurulmasına öncülük etmeleri son derece yararlı olacaktır.Kulüpler oluşturulduğunda pul kulübü öğretmeni,okulu ve belli olan öğrenci sayısı ve adresi olan bu pul kulübü olan okullara bizler trfila olarak adresleri yazıldığında imkanlarımız doğrultusunda
yardımcı olacağımız.Bütün iş bizlere düşmektedir.
Saygılarımla
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma