Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ziyaretçi Defterine Yazın
 Tr Filateli Forumları | Ziyaretçi Defteri | Ziyaretçi Defterine Yazın
Mesaj icon Konu: Soru Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
burakkin
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 4

Alıntı burakkin Cevaplabullet Konu: Soru
    Gönderim Zamanı: 15-Kasım-2008 Saat 13:57
MERHABA;

Ben şunu sormak isterdim tercübeli filatelistlere; damgalı ve damgasız pul koleksiyonu yapılması arasında ne gibi teknik farklılıklar vardır.Özellıkle tematik koleksıyonlarda (tren uçak vs..) damgalı-damgasız ayırımı yapılırmı ayırımın önemi önemi nedir saygılarımla

strPostAds
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Kasım-2008 Saat 16:23
Merhaba Burak Bey,
Gerek tematik gerekse klasik Kolleksiyonlarda damgalı ve damgasız ayırımına gidilir. İlk başta belirlediğiniz konunun damgalımı damgasız pullardanmı olacağına karar vermenizdir. Kesinlikle damgalı yada damgasızlar karışık olmamalıdır.
Damgalı pullaradan oluşan Kolleksiyonda damgaların pulun 1/4 nü geçmeyenelerin arasından seçilmeli. Tıpkı damgasız pullarda olduğu gibi pullarda yıpranma ve dantel eksikliği bulunmamalı. Genel anlamda damgalı pullar daha hesaplı olduğu için damgalı pul kolleksiyonu tercih edilebilir. Ama unutulmamalıdır ki damgalı pullardan oluşan seriyi oluşturmak çok daha zordur. Damgalı pulların muhafazası daha az bir özen gereketirebilir.( Parmak izi çıkması ve albüme yapışma rsikleri yok)
Selam ve saygılarımla
Saadettin Kayserilioğlu
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma