Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tematik Pul Koleksiyonculuğu
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Tematik Pul Koleksiyonculuğu
Mesaj icon Konu: Elimdeki en eski pullar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
rasim78
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 3

Alıntı rasim78 Cevaplabullet Konu: Elimdeki en eski pullar
    Gönderim Zamanı: 17-Ekim-2008 Saat 20:20
Selamlar arkadaşlar,
Bu foruma yeni üye oldum.
Koleksiyonumdaki en eski pulların resmini çektim.
Acaba bunlar içerisinde değerli sayılabilecek pul var mı?
Elimden çıkarmak istiyorum..

Bu dedemin ölmeden önce  tapu kağıdından söküp verdiği 2 pul , osmanlı dönemine ait sanırım..

strPostAds
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Ekim-2008 Saat 21:20
Merhaba,

Aramıza hoş geldiniz Rasim Bey. En üstteki iki pulla ilgili bilgiyi, Osmanlı Pulları üzerine uzman olan arkadaşlar vereceklerdir. Ben onların altındaki pullarla ilgili birkaç şey söylemek isterim. Pulların çoğu yıpranmış. Birçoğunda yırtık, kırışıklık, dantel kopukluğu vb. hasarlar var. Bu nedenle herhangi bir maddi değer taşıdıklarını düşünmüyorum. Fakat bunları, çevrenizdeki bir çocuğa, onu pulculuğa alıştırmak amacıyla hediye ederek değerlendirebilirsiniz.

Saygılar,
İlker Şahin

Düzenleyen ilkergel - 17-Ekim-2008 Saat 21:22
www.ilkerhoca.com
IP
rasim78
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 3

Alıntı rasim78 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Ekim-2008 Saat 21:31
Çok Teşekkür ederim İlker Bey,
Umarım üstteki 2 pul hakkında görüşü olan arakadaşlar vardır.

Selam ve sevgilerimle
Rasim
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Ekim-2008 Saat 05:30
Üst kısımda olan osmanlı dönemi fiskal pullarıdır.Değerleri ise 1 YTL civarında çok bulunan
pullardır.
saygılar
IP
DARLINGTON
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 123

Alıntı DARLINGTON Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Ekim-2008 Saat 12:02
Pul kolleksiyonuna başlayan birisine yapılabilecek en büyük kötülüğün, elindeki pullara rakkamsal değer vermek olduğunu düşünüyorum.
Bir kolleksiyonerin ve yeni başlayan birinin ilk amacının değerden önce, düşün dünyasında bir anlatım, tarihsel bilinci yakalama ve tamamlama olduğu düşüncesindeyim. Değer peşinde koşacaksak, hiç değeri olmayan, ama bunun yanında görsel olarak, anlatım olarak toparladığımız yanyana koyduğumuz filatelik ürünleri kaldırıp çöpe atmamız gerek.
Büyüklerim beni mazur görsünler yaklaşık 1 aydır bu formda bir takım rakkamsal değerlerden bahsediliyor. Önemli olan elde ettiğimiz materyallerin (pul, İGZ, Özel Gün damgası, Maksimum Kart ve efemera vs..) normlara uyup uymadığı. Doğru filatelik bir kolleksiyonun nasıl olması gerektiği, pulun rakkamsal değerinden daha çok önemli diye düşünüyorum. Yukardaki pullar ne kadar yıpranmış gibi gözüksede, defterimde başkaları yoksa kolleksiyonumda kalmalı, zaman içinde daha düzgünü geldiğinde ancak değiştirmeliyim. Diye düşünüyorum.
Saygılarımla

Düzenleyen DARLINGTON - 18-Ekim-2008 Saat 12:09
Necdet Ogün ABACI
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Ekim-2008 Saat 12:45
Necdet Bey çok önemli bir kaç konuya parmak basmış.
Katıldığım görüşleri olmakla birlikte katılmadıklarımda var.
Öncelikle filateliyi anlatırken tanımlarken tarih bilimi içindeki ve tarihsel süreçlerdeki yerini ortaya koyarken çokmu azmı değerli ne kadar eder gibi yaklaşımları en son sıraya bırakmakta fayda vardır. Bunun aksi yapıldığında ise, 1955 li yıllardan kalma bir gelenek olsa gerek; Pul dan filateliden elde edilecek bilgi ve görgü kazanımları geride kalmakta maddi beklenti öne çıkınca yeterli bilgi olmadığı içinde kazanç beklentisi hüsranla sonlanmaktadır. Bunun neticesindde puldan ve filateliden çok büyük kopmalar olmuştur.
Herşeyden önce Filateli, Posta Tarihine ışık tutan materyallerdendir. Posta Tarihi ise adı üzerinde tarihin biliminin bi kesitidir. Bir puldan yola çıkılarak dönemin pek çok sosyo ekonomik olaylarına ışık tutulabilmekte dönem hakkında bütünleyici bilgiler ortaya konulabilmektedir.
Her zaman için verdiğim örneği yinelemek istiyorum. Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı içindeki, pek çok objeyi satarak ülkemize gelir temin edebiliriz hatta iç dış borçları bile kapatabiliriz( Dolmabahçe Sarayı'nın o dönemdeki maliyeti 1milyon lira=40 ton altın. Bir başka değişle 1 milyon lirayı verdiğinizde 40 ton altın satın alabiliyordunuz) peki buraları satsanız yada içindekileri... sizi siz yapan, hangi değeriniz kalacaktır geride? Kim olduğunuzu, ne olduğunuzu nasıl ispat edeceksiniz gelecek kuşaklara? Bu gün British Museum'a g**ürülen Artemis Tapınağına ait kalıntılar ve yerinde kalan sütuna bu gözla bakılmalıdır
Gelelim Yıpranmış materyallerin albümlerde durması konusuna: Açıkcası bu konuda biraz katı düşünüyorum zira zaman içinde insan deforme olmuş bu materyalleri kontrol edipte ayıklamadığı takdirde unutuyor bir sergiye katılacağınızda yada başka bir durumda aslında o malzemenin istenilen nitelikte olmadığı için elinizde olmadığını fark ediyorsunuz. Ben de ilk başlarda kıyamazdım aman daha iyisini bulunca yerine koyarım derdim ama inanın yerine konulmuyor. ama danteli kopmuş deforme olmuş pulu yırtıp attığınızda ( çok nadir, çok eski, bulunması çok zor materyaller bunun dışındadır) albümdeki eksiklik sizi rahat ettirtmiyor ve ne yapıp edip onu yerine koyuyorsunuz. Tüm bu anlattıklarımız kişiden kişiye değişebilen tercilerin etkisi altındadır.
Selam ve saygılarımla

Düzenleyen saadettin_pul - 18-Ekim-2008 Saat 13:14
Saadettin Kayserilioğlu
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Ekim-2008 Saat 13:17
Necdet Bey,

Sadettin Beyinde dediği gibi önemli konulara parmak basmışsınız. Vikipedi için yazdığım pul koleksiyonculuğu maddesinde şunları yazmışım:

Pul koleksiyonculuğu kültürel bir uğraşı olarak görülmeli ve yapılan koleksiyondan parasal kazançlar elde etmek amaç olmamalıdır; esas amaç zamanın hoşa giden bir uğraşı ile değerlendirilmesidir ve koleksiyon yapmanın kişinin bilgisine ve kültürüne yapacağı katkıların göz önüne alınması gerekir.

Sizinde belirttiğiniz gibi forumlarımızda asıl amaç doğru bir koleksiyon yapabilmek için birbirimize yardımcı olmamız ve yön vermemiz olmalı ve benim düşünceme göre bu amaç doğrultusunda yol alıyoruz.

Ancak doğal olarak pek çok arkadaşımızda daha iyi koleksiyonlar üretmek için bir istek oluyor. (Hırs sözcüğünü kullanacaktım ama biraz fazla geldiği için istek sözcüğünü kullandımWink)

Daha iyi koleksiyon yapabilmek için ise doğal olarak hangi materyel daha değerli şeklinde sınıflandırma yapmak gerekli oluyor. Değerli sözcüğünü kullandığımızda ise doğal olarak alacak arkadaşlarımızın ödeyeceği para gündeme geliyor, o zamanda rakkamsal değerlerden bahsetmek gerekli oluyor. Aksi takdirde arkadaşlarımızın madem bu daha değerli imiş, bende ona sahip olmak istiyorum, benden kaç para isterlerse vereyim şeklinde son derece yanlış düşünceler içine girmeleri söz konusu olabilir.

Sonunda herkezin belirli bir bütçesi, bir sınırı var ancak filatelinin sınırı, dibi, sonu yok. Bu nedenler ile koleksiyon yaparken büyük rakkamlar ödenmesinin çok doğru olmadığını her zaman vurgulamaya çalışıyorum.

Koleksiyon yapan kişiyi mutlu etmeli ve insan koleksiyonuna göz atarken huzur bulmalı diye düşünüyorum. Büyük paralar harcandığı zaman ise insanın doğal olarak daha az mutlu ve daha az huzurlu olacağından endişe ediyorum.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Ekim-2008 Saat 13:19
Saygıdeğer arkadaşlarım, inşallah Necdet Bey, beni yanlış anlamamıştır. Ben yukarıdaki mesajımda "Hasarlı pulların herhangi bir değerinin olmadığını düşünüyorum." derken, o pulları küçümsemek amacı taşımıyordum, sadece maddi değerini kastediyordum. Rasim Bey arkadaşımız pulların değerini sorduğunda ben de söz konusu pulların "maddi" değerine yönelik olarak birkaç açıklama yaptım. (Sanırım burada en güzel açıklama Cüneyt Bey'in sık sık dile getirdiği değer-fiyat ayrımında yatıyor.) Yoksa isteyen istediği pulu albümüne koyar, saklar. Buna bir itirazımız olamaz. Ne var ki birçok kişi sadece üzerindeki tarihine bakarak babadan, dededen kalma yırtık, kırışmış pulların çok değerli olduğunu zannediyor. Hatta eline geçen ve üzerinde Osmanlı tuğrası bulunan birkaç pulu çok kıymetli zannedip satmak ve o parayla sıfır araba almak isteyen bile olabiliyor.

Evet, pulculuk gönül işidir, maddi değer son planda olmalıdır, pula ticari meta gözüyle bakılmamalıdır, fakat birilerinin de bu tür sorular karşısında "maddi" değere yönelik gerekli açıklamayı yapması gerekir.

Bence yırtık pullar albümümde duracağına komşunun çocuğuna veririm, en azında iyi bir iş yapmış olmanın saadetini yaşarım, bu durumda o pullar gerçekten işe yaramış olur. Bu yararlık da maddi değerle ölçülemeyecek kadar çoktur.

En derin saygılarımla,
İlker Şahin

UYARI: Ben bu yazıyı yazdığımda Cüneyt Bey'in üstteki yazsını okuMamıştım.

Düzenleyen ilkergel - 18-Ekim-2008 Saat 13:27
www.ilkerhoca.com
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 409

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Ekim-2008 Saat 22:41
Bu konuda bende düşüncelerimi yazmak isterim.
Pullar sorulduğunda içlerinde değerli pul varmıdır sorusu ile sorulmuştur.Dolayısıyla bu soruya yanıt parasal değeri olması çok normaldir.
Gerçektende bahsedildiği üzere kim eline hangi pul geçse dünyada eşi benzeri olmayan çok değerli pul olduğu düşüncesine kapılmaktadır.Pek çok arkadaşımızda ortam burası olduğu için buraya getirmektedir getirmeyede devam edecektir.Bizlerde bunların değerleride kilosu 1 ytl etmez diye yazmaya devam edeceğiz.Bu gerçekleri söylemek,göstermekten başka birşey değildir.Burada ne amaç filatelik değerin arka plana atılması,ne hayal kırıklığı yaratılması ne filateliden soğutulması vb. amaçlar olmadığı kesindir.Buradaki pek çok arkadaşın bulunma nedeni filateli hakkında bilgiler edinmesi,öğrenmesi,bilinçli ve doğru düzgün (dünyaca kabul ve saygı gören değerler çerçevesinde) kolleksiyonlar oluşturabilmesidir.Dolayısıyla tecrübesi ne seviyede olursa olsun birçok değerli arkadaşımız bildiklerini,birikimlerini burada imkanlar ölçüsünde aktarmak suretiyle güzel bir ortam mevcuttur.
Bu bağlamda burada fiyatta söylemek yerindedir hiç bir işe yaramayan kağıt parçalarınıda yırtıp atın demek yerindedir.Ben açık söyliyeyim elime böyle pul geçer geçmez değerine bakmadan yırtıp çöpe atıyorum (saadettin Bey'in belirtiği özellikteki pullar tabiki hariç).Bazı pullar öyle hastalıklı oluyor ki bunları deftere koyarsanız diğer pullarıda bozarlar.Kolleksiyona girebilecek pulların haiz olması gereken özellikler bellidir.Bu özelliklerin dışında kalanlar ise tahammüller çerçevesinde idare edilebilecek pullardır (bir dantelin yarısı kopmuş,arka kağıdı hafif incelmiş,kat izi vb.) bu kusurlu pullar belirttiğim üzere tahammüller çerçevesinde kendi kolleksiyonunuzda bir süreliğine durabilecek pullardır.Ancak bu çerçevenin dahi dışındaki pullar kesinlikle yırtılıp atılmadılır.Hatta bana kalırsa küçüklere bile vermemek gerekir.Çünkü çok ucuz o kadar çok pul vardır ki onlardan çok sayıda alıp temiz kondisyonlu bu pullardan pek çok çocuğa vermek çok daha iyidir.Yanındada cımbızda verilerek bu pullara dokunulmaması sadece cımbızla tutulması gerektiğide söylenirse çocuk hemen bunu öğrenecek ve titizlik gösterecektir.Yırtık pırtık pullarda bu hassasiyeti göstermeye gerek duymayacaktır.Amaç gerçek bir kolleksiyon oluşturmak ise bu konudaki disiplin temelde öğrenilerek bu şekilde hareket etmek en doğrusudur.Ayrıca forumda fiyatlardan bahsediliyor olması yeni başlayanlar için zarar edilmemesi argo tabiriyle kazık yenmemesi açısından çok yararlı olduğunu düşünüyorum.Filatelik değeri ne olursa olsun kimse 10 liralık bir materyale 50 yada 100 lira vermemelidir.Herşeyin bir değeri vardır ve ancak her açıdan değerli bir kolleksiyon insanı gerçekten mutlu eder.Aksi takdirde milyarlarda vermiş olsanız çok değerli olduğunu sandığınız aslında değersiz bir kolleksiyon sahibi olursunuz ve bunu ancak eşinize dostunuza sergileyebilirsiniz.Dünyaca kabul görmüş standartlarda yapılan iyi bir kolleksiyonu ise pul sergilerinde de sergilersiniz ve karşılığı madalya olur.Dünyada türk filatelisi olarak biryerlere gelecek isek disiplini ortaya iyi koymak,kuralları çerçeveleri iyi belirlemek ve hedefleri yüksek tutmak gerekir.Bilinçli bir toplumun bireylerinin oluşturacağı kolleksiyonlar bu tür kolleksiyonlardır.Bu açıdan değerli arkadaşlarımızın okullarda yaptığı çalışmaları çok önemsiyorum.Geleceğin filatelistleri temelden doğru bir disiplinle bu işe eğilecekler ve gerçekten olağan üstü kolleksiyonlar oluşturacaklar.gerek ulasal gerekse uluslararası sergilerde pekçok madalyalar alacaklar.Buna inancım tamdır.
Genelde pek mümkün olmasada yeni arkadaşlara bir katalog edinmesi tavsiyesinde bulunmak gerekir.Çünkü kataloglar karıştırıldıkça pek çok şey yerli yerine oturacaktır.O zaman sadece bir osmanlı pulu olduğu için milyarlar edeceği düşüncesi ortadan kalkar.

Düzenleyen namtha - 18-Ekim-2008 Saat 22:49
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Ekim-2008 Saat 23:26
Yok

Düzenleyen Osman Levent Se - 28-Şubat-2011 Saat 22:50
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır