Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Cumhuriyet Dönemi Pulları
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Cumhuriyet Dönemi Pulları
Mesaj icon Konu: Bir zamanlar PTT Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Ekim-2008 Saat 18:03
Cüneyt Bey'in ortaya Koyduğu damga örneklerini görünce kafamda yeni bir fikir oluştu Ulus Postahanesi Filateli servisi FDC abonelerinin zarflarını Taahhütlü olarak postaya veriyor. eksik miktar zarfın arkasına ilave edilip Ulus Postahanesinin gişe damgaları ile iptal ediliyor . Oysa ki yukarıda örneklerini gördüğümüz damgalarla ilave pullar iptal edilse çok daha anlamlı ve şık bir uygulama olurdu. Bu damga şimdilerde neden kullanılmıyor anlamadım açıkcası.

Düzenleyen saadettin_pul - 14-Ekim-2008 Saat 18:04
Saadettin Kayserilioğlu
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Ekim-2008 Saat 11:33
Merhaba Değerli Trfila üyeleri,

Saadettin Bey ve Muharrem Bey tarafından dile getirilen Filateli şubesi damgasının özellikle ilk gün damgası yapılmayan seriler ve zarfın arkasında posta tarifesine uygunluğu sağlamak için eklenen pullar için kullanılması son derece yerinde olur. Eğer Filateli şubesine ait bir damga artık mevcut değil ise bile yeniden yapılması zor olmasa gerek diye düşünüyorum.

Nitekim önceki dönemlerde Filateli şubesinin yurt dışından böyle isteklerde bulunan abonelerine bile yardımcı olduğunu görüyoruz, işte sizlere bir örnek.

Daha önce sizlere sunduğum damgaları dikkatlice inceleyen arkadaşlar bu zarftaki damgadaki küçük değişiklikleri hemen görecekler sanırım. Damgada ayyıldız yok ve filateli şubesi yazısı Posta Dairesi Başkanlığı yazısının altında ikinci satır olarak yazılı.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

Düzenleyen Cüneyt - 19-Ekim-2008 Saat 11:34
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2008 Saat 07:26
Değerli Trfila Üyeleri,

Filate şubesi abonelerin talepleri ile geçmişte pek çok güzel uygulamalar yapmış. Bu sefer sizler ile paylaşmak istediğim materyel 1967 yılında çıkarılan karnelerden bir tanesi, büyük olasılık ile yabancı bir abonenin isteği üzerine filateli şubesi tarafından iptal edilmiş.

Damgaya dikkat edenler bir önceki damgadan farklı olarak bu damganın ortasında sola açık ayyıldız olduğunu görecekler.

Selamlar ve  saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ekim-2008 Saat 17:49
Merhaba Değerli Trfila Üyeleri,

Filateli şubesi, pul şubesi, filateli servisi vb. şekillerde yapılan damgaların birkaç örneğini daha sizlere sunuyorum. PTT tarafından İGZ hazırlanmaya başladığı ilk yıllarda çıkan pul serileri için özel bir damga yapılmadığı zaman kullanılan bu damgalar PTT Genel Müdürlüğü Posta Dairesi Başkanlığı içinde organize edilen Filateli Şubesinin nasıl kısa aralıklarla damga değiştirdiğini bizlere en açık şekilde gösteriyor düşüncesindeyim.

Filateli koleksiyoncularının 1940 yılarından başlayarak istediği ve uzun yıllar özlemle beklediği Filateli Şubesi günümüzde Muharrem Bey tarafından belirtildiği gibi yeni bir yapılanma içinde ve yeni isim ile çalışmakta.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Ekim-2008 Saat 19:18
Cüneyt Bey merhaba,

Yukarıdaki ilk zarfın damgasındaki tarih tam olarak nedir? 23 IX rakamlarının yanında yatay şekilde dizilmiş 10 rakamını görüyorum fakat yıl nedir tam anlayamadım.

Saygılar,
İlker ŞAHİN
www.ilkerhoca.com
IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 382

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ekim-2008 Saat 12:27
Merhabalar sanıyorum Cüneyt beyin sergilediği üç zaftan ilkinde gerçekten tarih erörü var ve 81 yazılması unutulmuş aşağıda sizlere aynı pulun Kamer tarafından hazırlanmış İGZ de tarihin normal şeklini görebilirsiniz.Benim örneklediğim zafta 81 yıl rakamının yanında yine Cüneyt beyin zarfındaki yatay 10 rakamı gibi benimkinde 16 yazıyor.

Ayrıca yine posta dairesi başkanlığı damgası kullanılmış bir diğer zarfıda sizlerin beğenisine sunuyorum

Saygılarımla

Düzenleyen utalay - 25-Ekim-2008 Saat 12:29
Ufuk TALAY
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Ekim-2008 Saat 00:07
Değerli Trfila Üyeleri,

Sizlere Ali Nusret Pulhan tarafından yayınlanan Filatelist dergisinden ilgi ile okuyacağınızı düşündüğüm bir makale sunuyorum.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Kasım-2008 Saat 13:39

Değerli Trfila Üyeleri,

İlk Posta Nazırı ile ilgili yazının dili ağır gelmiş olabileceği düşüncesi ile kendi yorumlarım ile yazının özetini paylaşmak istedim.

PTT web sitesinde yazılı olanlara göre;

İlk Posta Teşkilatı Tanzimat Fermanı ile yaşanan gelişmelerin sonucu olarak Osmanlı Devletinin tüm halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla Nezaret olarak 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur.

1331 yılında Posta mecmuasından alıntı olarak Filatelist mecmuasında yayınlanan yukarda sizlere sunduğum yazıdan öğrendiğimize göre ise Sultan Abdülmecit döneminde Posta idaresi ilk olarak Osmanlı Postaları Müdürlüğü olarak kurulmuş ve çok küçük bir kuruluş olduğu için Şam Valisi Necip Paşa'nın oğlu ve daha sonra sadrazam olacak olan Mahmut Nedim Paşa'nın ağabeyi olan Orman Müdürü Ahmet Şükrü Bey'e ek görev olarak verilmiş, yani ilk ve son Osmanlı Postaları Müdürü aynı zamanda Orman Müdürü imiş!

Kısa süre sonra yapılan düzenlemelerde posta idaresi Posta Nezareti olarak yeniden örgütlenmiş ve ilk Posta Nazırı daha önce ek görev olarak Posta Müdürlüğü yapan Ahmet Şükrü Bey olmuş. Yazıdan öğrendiğimize göre yeni örgütlenmede posta tatarlarının başı olan Tatarağası Abdurrahman Ağa'da Tataran Müdürü olarak görevlendirilmiş. (İşte modernleşme, işte organizasyon!)

Nazır olduktan sonra kendisine Kıtâ nişanı âliside verilen Ahmet Şükrü Paşa protokolde bile yeri belirlenmeyen bu görevde kısa bir süre kaldıktan sonra bu görevden ayrılmış.

Posta Nezareti ve Telgraf Müdürlüğü 1871 yılında Osmanlı Posta ve Telgraf nezareti olarak birleştirildiğinde görev artık sadrazam olan küçük kardeşi Mahmut Nedim Paşa tarafından ağabeyi Ahmet Şükrü Bey'e verilmiş. Böylece ilk Osmanlı Posta Nazırımız olan Ahmet Şükrü Bey bir ilki daha gerçekleştirip ilk Osmanlı Posta ve Telgraf Nazırımız olmuş.

Selamlar ve saygılar,

Cüneyt Gemicioğlu

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Kasım-2008 Saat 00:53
Değerli Trfila üyeleri,

Bu sefer sizlere ilk posta pullarımızın çıkarıldığı dönemin posta nazırı ile ilgili bir yazı sunuyorum. Atasözü haline gelen hangi taşı kaldırsan altından Çapanoğlu çıkıyor cümlesinde belirtildiği gibi Agah Efendi Yozgat'lı Çapanoğulları'ndan. Gerçek bir Osmanlı aydını olan Agah Efendi'nin ayrıca Şinasi ile birlikte ilk sürekli özel gazetemiz olan Tercüman-ı Ahval gazetesini çıkardığını, bu nedenle de olsa 21 Ekim 1960 tarihinde çıkan pullarımızda yer aldığını hatırlatmak isterim.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Kasım-2008 Saat 09:33
Değerli Trfila Üyeleri,

Yukarda Filatelist dergisinden aktardığım onların ise 1912 tarihli PTT dergisinden aldığı Agah Efendi hakkındaki yazının anlaşılabilmesi için özetlemek istiyorum.

Hem Tuğralı pullarımız hemde Duloz pullarımız Agah Efendi idaresindeki posta idaresi tarafından gerçekleştirilmişlerdir.

Pulların kullanıma başlaması ile daha önce kullanılan gönderinin gideceği mesafeye ve ağırlığına göre ücret hesaplanarak sadece posta hareket günleri posta alınmasına son verilmiştir. Yerine posta ücret tarifeleri belirlenmiş, pul satılan dört postahaneden alınan pullar kullanılarak mektupların çeşitli yerlere yerleştirilen posta kutularına atılarak postalanması gibi devrim niteliğinde uygulamalar başlamıştır.

Posta taşıma amacı ile "Fevaid-i Osmaniye" adlı deniz taşımacılığı şirketi kullanılmaya başlamış ve yabancı gemiler ile posta gönderilerinin taşınamayacağı posta tekelinin devlete ait olduğu duyurulmuştur.

Telgraf ile para gönderme uygulamaları başlatılmıştır.

Özel bir kuruluşca yapılan Mısır'daki posta taşımacılığı da devlet posta idaresince yapılmaya başlamıştır.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma