Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İstek ve Önerileriniz
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | İstek ve Önerileriniz
Mesaj icon Konu: Ptt Emisyon Programları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Ozan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 307

Alıntı Ozan Cevaplabullet Konu: Ptt Emisyon Programları
    Gönderim Zamanı: 13-Nisan-2008 Saat 13:46
23 Nisan 19 Mayıs gibi özel günlerin programda yer almaması normal bir durum mu?
Bu günler icin tek pulluk blok yapak en azından güzel olmazmıydı?
Bu tür milli bayramlarımız neden atlanıyor ptt tarafından?
S.Ozan SARI - İzmir - 23 \ 04 \ 1977
Filatelik Blog - Çocuk Kitabı Çizeri
strPostAds
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 797

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Nisan-2010 Saat 20:36
Merhaba Arkadaşlar,

SAGÜSAD Sergisine giderken yol arkadaşlığı yaptığım Tarık Bey'den PTT'nin 2011 emisyon programını oluşturmak için çeşitli kurumlardan öneri almak için yazı gönderdiğini öğrendim. Bizlerde bu konuda en etkin ve en ilgili sanal topluluk olarak fikirlerimizi toparlayıp yazılı olarak PTT'ye göndermenin uygun olacağını düşündüm. 25 Nisana kadar herkes aklına gelen öneriyi bu başlık altında bizlerle paylaşırsa sevinirim.

Benim önerilerim;

1. Türk Hava Kurumu'nun kuruluşunun 100. yılı
2. Rıfat Ilgaz'ın doğumunun 100. yılı
3. Montrö Boğazlar Antlaşmasının 75. yılı
4. Hulisi Kentmen'in doğumunun 100. yılı
5. Kandilli Rasathanesinin kuruluşunun 100. yılı
6. Dil Tarih Corafya Fakültesinin kuruluşunun 100. yılı
7. Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idamlarının 50. yılı
8. Trablusgarp savaşının 100. yılı
9. İnönü, Sakarya savşlarının 90. yılları

saygılar
Muzaffer ARDA
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Nisan-2010 Saat 22:19
Öneri de yer alan Menderes,Zorlu ve Polatkan'ın idamlarının 50. yılı 1960 Yassı ada mahkemeleri serisini anımsatmakta. Söz konusu seri filateli üzerinden çok çeşitli siyasi görüş ve tartışmalara neden olabilir. Bu bakımdan pek uygun görmediğimi belirtmek isterim. Trablusgarp Savaşın'nın 100. yılı serisi ise Libya ve İtalya ile birlikte ortak pul olaak çıkartılabilir.
Sagüsad Sergisi vesilesi ile bire bir tanıma fırsatı bulduğum Tarık Bey'e bu çalışmasından dolayı teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim.
Saygılarımla
Saadettin Kayserilioğlu
IP
altinlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 428

Alıntı altinlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2010 Saat 12:34

Merhaba,

Öncelikle Tarık, Muzaffer ve Saadettin Beylere katkılarından dolayı teşekkür ederim.
Saadettin Beyin görüşüne ben de katılıyorum. Pullarımızda İdam edilen Siyasilerimizin yer alması, çok tartışmalara neden olur ve bazı kesimler de 1972 de idam edilen gençlerimizin 2012 de 40. Yıldönümünün emisyona alınmasını isteyebilir. Bu nedenle idam gibi son derece tartışmalı ve hassas konuların pullarımızda yer almamasını diliyorum (Kişisel pullarda dahil).

Benim Listeye ekleyebileceğim bir-iki konu var.
1. Marie Curie'nin Nobel Ödülünü alan ilk bayan olmasının 100. Yılı
2. Hasan Ali Yücel ve Peyami Safa'nın 50. ölüm Yıldönümü
3. Yaşar Doğu'nun 50. ölüm yılı
4. Uzaya ilk çıkışın 50. yılı Yuri Gagarin. (Uzay temalı ilk blok pulumuz olabilir)
5. ABD Başkanı Obama'nın 50. doğum günü. (ABD ile ilişkileri belki ısıtabilirWink)
6. Çernobil Kazasının 25. Yılı. (Doğa ve Çevre konulu Blokların devamı olabilir).
7. M. Akif Ersoy'un ölümünün 75. yılı  

Sevgilerle,
Ceyhun ALTIN

IP
tafibe
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 100

Alıntı tafibe Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2010 Saat 16:13
Sevgili arkadaşlar,

Konuya başka bir açıdan da bakılması gerekiyor.
1. Senede 20 seri pul basılması konusuna bakışınız
2. Basılan pulların tirajları sizce uygunmu
3. Dönem Dönem uygulanan Portföy uygulamasını nasıl buluyorsunuz
    (En son İstanbul 2010 Kültür başkenti Portföyü)
4. Çok sıklıkla uygulanan damga günleri olayına bakışınız
5. Basılan pullardaki baskı kalitesi tatminkarmı
6. Seçilen konular sizce uygunmu

Bu konuları arttırmak mümkün....

Selam ve Sevgiler
Tarık Bezer

Düzenleyen tafibe - 23-Nisan-2010 Saat 16:23
IP
umranpolat
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 126

Alıntı umranpolat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2010 Saat 21:18

Hepinize Merhaba,

2011 yılı Ata'mızın doğumunun 130. yılı anısına kesinlikle bir pul çıkarılmalı ve 19 Mayıs ta da ilk gün damgası olmalı diye düşünüyorum.
Engelliler içinde bir pul basılabilir.
Saygılarımla,
Ümran Polat
Ümran Polat
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2010 Saat 21:59
PTT nin yapmış olduğu en büyük atılım öyle sanıyorum ki PTT bank çalışmasıdır. Konuyla alakalı yasal engeller ve hukuki düzenlemeler hızlı bir biçimde yapıldı ve PTT pul ve posta hizmetlerinin dışında pek çok konuyu mükemmel biçimde yapıyor.
Peki ne oldu da posta hizmeti özellikle pul işine gelince kurumsal bir burun kıvırma ile karşıkarşıyayız burasını anlamak çok zor. Eminim bu yazıyı okuyan pek çok yetkili ''hadi ordan sende pula önem vermesek kişisel pula önem verirmiyiz'' diyebilirler. Zaten en büyük sorunlardan birisi de bu değilmi?
Hani Roma Döneminde yemek lekelerini çıkartmak için çamaşırları büyükçe havuzlara doldurup bolca Katır sidiği ile yıkarlarmış en narin kumaşlardaki yemek ve yağ lekelerinden eser kalmazmış. İşte bu kişisel pul olayıda bana Roma döneminde ki sulu temizleme yöntemini çağrıştırıyor. Hijyen konusunu gel de anlat Romalıya....
Pullarımızın baskı kalitesi ve seçilen konular noktasında kimi zaman bizleri üzen ve eleştiri oklarımızı atmamıza neden olan uygulamalar yaşanmakta. bunun yanısıra hepimizi heyecanlandıran sevindiren güzel uygulamalarda gördük. Bunlar karşısındaki Memnuniyetlerimizide ifade ettik.( FB'nin 100. yılı damga uygulaması ve pulları, resmi pullarda uygulanan çiçekler ve canlı tasarımlar, Atatürk Temalı Resmi ve Sürekli Posta Pulları)
Dönem dönem aksaklıkların yaşanması ve dönem dönem güzelliklerin yaşanmasının en önemli nedeni: bilgi, ve tecrübe aktarımının en önemlisi amatör sevinç ile profosyonel görgünün bir sonraki meslek kuşağına aktarılamayışıdır. Oysaki Pul Şubesinde görevli insanların Grafik bilgisi olan güzel sanatlara aşina kişilerden seçilmesi gerekir.Herşeyden önemlisi PTT nin bir pul politikası olmalı bu politikada ise Pul Kullanımını artırıcı tedbirlere başvurmalı. Bunların neler olduğunu defalarca yazdık söyledik. Çok zor olmasa gerek her pul tanıtım broşürüne o seri ile alakalı bir anket kısmı ekleyip sonradan değerlemeye almak.
Her sene farklı konularda tekrarlıyan mutad hataları gözlemlediğimde bende oluşan kanaat şudur. Sınava anlıyarak çalışan değil ezbercilik yaparak giren öğrencinin durumudur. Soruda soru üslubunu ya da değerleri değiştirdiğinizde öğrenci yine aynı hatayı başka zeminde tekrarlar.
Sayın yetkililer lütfen önerilerimizin mantığını kavramaya çalışın ve madde madde sıralanan sorunları ve yine madde madde verilen çözüm önerilerine cevap verirken genel üstü kapalı ve zaten malumun ilanı olan üsluplardan uzak kalalım.
saygılarımla
Saadettin Kayserilioğlu
IP
filatelist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 600

Alıntı filatelist Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2010 Saat 23:35
- Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluşunun 100. yılı
- Kanuni Hacı Arif Beyîn ölümünün 100.yıldönümü
- Dünya Kadınlar Günü'nün 100. yıldönümü.

- Aslında bu listeyi 50 - 60'a çıkartabiliriz. Ama madem pul kültürdür sloganı  PTT ile can buldu. PTT, en az 10-15 kişiden oluşan Türk Edebiyatçıları, Türk Müzisyenleri serileri çıkarsa nasıl olur. Yani senede 20 seriden hiç olmazsa bir tanesi kültüre (edebiyat, müzik) ayrılamaz mı?

- Tiraj konusuna kültürel pulların tiraj fazlalığı haricinde birşey diyemeyeceğim. Çünkü ne de olsa kurum politikasına karışmamak lâzım.

- Portföy uygulaması çok güzel tabi içinde para olmamak kaydıyla Wink)

- Filatelinin bir adım bile atmasına faydası olan her faaliyet güzel bence. Özel gün damgası hiç olmazsa o sergi duyurusuna katkı sağlıyor.

- Son iki soru için malesef diyeceğim. desinatörleriniz kendilerini baya bir yetiştirmeli.
Pul dizayn etmiş, basmış olmak için (maaşını haketmiş olmak için)  olmamalı bence.

Düzenleyen filatelist - 23-Nisan-2010 Saat 23:35
Bilgi, paylaşıldıkça hem büyür hem de paylaşanları büyütür
----------------------------------------------------------------------
Olcay Arısoy
IP
DARLINGTON
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 123

Alıntı DARLINGTON Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Mayıs-2010 Saat 17:41

Geç cevap veriyorum bunun için özür dilerim.

1. Senede 20 veya 30 fark etmez, önemli olan planlamanın iyi yapılması
2. Basılan pulların trajları aslında yeterli. Ama kullanım yeterli mi önemli olan bu.
3. Portföy iyi bir hava, bence her sene 1 veya 2 portföyün çıkmasında sakınca yok.
4. Özel Gün Damga uygulaması şöyle yapılabilir. Örneğin 1-9 eylül tarihleri arasında bir etkinlik var. Bu tarihler arasında o etkinliğe ait damga bütün büyük postanelerde uygulanabilir. Tek güne denk gelen uygulamalar için yapılacak bir şey yok
5. hayır değil
6. Seçilen konuların nitelikleri çok daha öğretici olmalı.
IP
dybnr
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 264

Alıntı dybnr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Mayıs-2010 Saat 23:31
Değerli Üyeler,

Esasen seri adedi (abartılı rakamlara ulaşmadığı sürece) ana kriter olmamakla beraber, gene de bir ölçüttür.   

Bir yıl içerisinde basılan seri adedinin kısıtlanamayacağını, makul seviyede kalmak kaydıyla seri adedinin değişebileceğini düşünüyorum. Nedir makul seviye? Mantığın ve vicdanın doğal sınırlarını çizdiği seviyedir. Örneğin, bir ay içinde her hafta bir seri pul çıkarmak (ki demek ki yaklaşık yılda 50 seri eder) mantığa da sığmaz, vicdana da.

Her ay 2 seri pul çıksa (iki haftada bir desek) yaklaşık 25 seri eder. Bence bu da fazla bir sayıdır. Benim için makul sayı 15 ila 20 arasında seri olabileceğidir. Şu halde 20 seri bence mantık ölçülerinde bir sayıdır, daha fazlası giderek sınırları zorlar.

Ancaaak...

Baz alınacak kriter, yıllık seri adedine indirgemek (kelimenin gerçek anlamıyla) "sığ" bir yaklaşım olur. Esas kriter daha derinlerde gizli. Önemli olan, basılan pulların kalitesidir, baştan belirlenen programa bağlılıktır, filateli bilgisine uygun sunumlar yapabilmektir. Bunları yapıyorsan bir yıl 18 seri basabilirsin, takip eden yıl 22 seri basmışsındır, çok önemli değil.

Bilgi, önemlidir. PTT'yi para makinası, pulu külfet olarak düşünürseniz filateliyi öldürürsünüz. Ama tekrar ediyorum: Bilgi önemlidir. Niyetiniz PTT'yi para makinası olarak kullanmak olsa bile filateli size mucizeler yaşatır -bilginiz varsa-. Bilginiz yoksa, filateliyi öldürürsünüz, para da kazanamazsınız.

Kurallara uygun filatelik ürün çıkartmazsanız para kazanamazsınız, bu kadar basit. Ama kurallara uygun ürün için temel şart kuralları bilmektir. Saadetin Bey'in mesajlarına bakın, hangi ürünlerde ne hataların yapıldığını çok güzel açıklamış. Kuralları bilmezseniz bu hataları yaparsınız, yapmanız gerekenleri ise yapmazsınız = Puldan para kazanamazsınız. Yani, bilgi önemlidir.

Buna organizasyon bilgisi de dahildir. Haftasonuna denk gelen tedavül tarihlerindeki organizasyonu ayarlayaBİLMEK gerekir. O organizasyonda görev alacak personeli seçeBİLMEK gerekir. O personelin konusunu bilmesi gerekir. (Hatırlıyorum da, bir pul sergisinin damga standında görevlendirilmiş bayan memur, tabakadan yarım yamalak bir pul koparıp uluslararası ödülü de bulunan arkadaşa uzatmıştı. Arkadaş pulu değiştirmesini isteyince, kadıncağız "Ama lütfen yaaaa" sözleriyle tepki göstermişti ! Bilmiyordu ki pulda aranan temel özellikleri ve pul sergisine PTT görevlisi olarak geliyordu.)

Portöyler de benzer şekilde, içine paraydı, mendildi, oyuncaktı bir şeyler ekleyip de inanılmaz yüksek fiyatlarla satmaya kalkarsanız elinizde patlar hepsi. İşte, reklamla, ilanla satmaya çalışırsınız. Kaliteli ve amaca uygun portföyler ise koleksiyonerlere ayrı bir tat yaşatırken Kuruma da para kazandırır. Demek ki aynı noktaya geliyoruz: Bilgi önemlidir. 

Özel damga konusuna geldiğimiz de bakış açısı değişmiyor, elde kalan pulları tüketmek ve üyelerden para kazanmak için güzel bir yol ama sayıları o kadar çoğaldı ki artık özel damgalar anlamını yitirmeye ve maliyetli olmaya başladı. Bir ara bazı illerin etkinlikleri için damga yapılmaya başlanınca eyvah dedim, 81 il için 81 özel damga eder. Sonra gelsin ilçelerdeki etkinlikler... Smile Ben ciddi bir şekilde özel damga koleksiyonuma devam edip etmemeyi düşünüyorum. Kaç filatelist daha devam eder bu furyaya, bilmiyorum. Demek ki gene bilgi önemli. Altın yumurtlayan tavuğu kesmemeyi bilmek lazım.

(Bu arada ısrarla bilgi deyip duruyorum ya, bana hala PTT'den turistik posta damgalarının geçmişte nerelerde uygulandığı, halen uygulanıp uygulanmadığı, uygulanıyor ise nerelerde uygulanmakta olduğu bilgisi gelecek, daha gelmedi... Bir ay önce konu üzerinde çalıştıklarını söylüyorlardı. Dedim ya, bilgi önemli, hemen ulaşılmaz öyle...)  

Pulların tasarım kalitesi son zamanlarda bozuldu, hiç tatmin edici değil. Enflasyon dönemi pulların kalitesine benzer bir süreç yaşanıyor. Oysa yakın zaman önce tasarımıyla son derece beğeni kazanan pullar basılmıştı.

Tirajlarda ve konu seçimlerinde ciddi bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Konu seçiminde eksikler olabilir ama diğer hataların yanında daha "az sorunlu" alan gibi gözüküyor. Hazır konusu gelmişken Hatay'ın anavatana ilhakı için özel pul basılmamasını büyük bir eksiklik olarak düşünüyorum, Olcay Bey çok haklı. Benzer şekilde Ankaragücü takımının tarihi de pul basımını hak ediyor. Bunlar önemli eksiklikler ama gene de diğer konuların yanında "daha az sorunlu alan" sanırım bu konu. Tirajların ise aslında uygun olduğunu düşünüyorum, sorun PTT merkezlerinde pul satışının yapılmamasından, zarfların makinadan geçirilmesinden kaynaklanıyor. Sayımla, tabaka bölmekle falan uğraşmak yerine geçirirsin makinadan, pullar kasada dursun...

Zaten tüm bu detaylarla uğraşmanın bir alternatifi de şu: Kaldırırsın ortadan filateliyi, emekli maaşı falan ödersin, havale yaparsın, kargo taşımacılığı yaparsın. Bir de elektrik, su,doğalgaz faturaları ödenebilse... (Ama belki de ödeniyordur, onu da ben bilmiyorum!) PTT'nin "p"sine uygun olarak da işte tebligatları, icra bilgilerini falan makinadan çekersin artık, o kadar olacak...   

Neyse, biraz gecikmiş olmakla beraber uzun bir yorum oldu ama Tarık Bey'in işaret ettiği konular çok önemli konulardı. Bir toplantı olursa daha uzun konuşabiliriz.

Saygılarımla,

Deray Yabaneri
IP
Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma