Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Para
 Tr Filateli Forumları | Takas Listesi | Takas Yapmak İstediğiniz Ürünü Aşağıdan Seçiniz. | Para
Mesaj icon Konu: Hem Filatelist Hem Numismat olmak Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ocak-2008 Saat 21:21
Öncelikle sitemize getirdiği hareketlilik için Ufuk Beye teşekkür ederim. Koleksiyonculuk öyle zannediyorum ki bir ruh durumu. İnsan bir şeyin koleksiyonunu yapıyorsa, kuvvetle muhtemeldir ki başka bir şeyin koleksiyonunu da yapıyordur. Büyük ihtimalle pulla başlar, parayla devam eder, çeşitli objeler gelir ardından.

Kendi adıma, çocukluğumdan beri tedavülden kalkmak üzere olan kağıt ve madeni paralardan temiz bulduğum birkaç adedini bir kenara koymak dışında para koleksiyonu yaptığımı söyleyemem. Söz gelimi bir internet sitesinden ya da müzayedelerden para almışlığım yok. Fakat şunu büyük bir samimiyetle söylemeliyim ki pulun ve damganın verdiği keyfi hiçbir koleksiyon türü vermiyor.

Sitenin kurucusu Muzaffer Arda arkadaşımız, forum başlıklarını oluştururken bir başlığı da "para" ya ayırmış. Ufuk Bey de bu başlık altına yaptığı para koleksiyonunu yazmış. Bence herhangi bir sakıncası yok. Adından da anlaşılacağı gibi sitemiz "filateli sitesi". Siteyi takip edip de aynı zamanda para da biriktiren filatelist arkadaşlarımız bu başlık altında para konusunda paylaşımda bulunabilirler.

Herkese saygılar,
İlker ŞAHİN
www.ilkerhoca.com
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 790

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ocak-2008 Saat 09:38
Merhaba Arkadaşlar,

Bundan 3,5 yıl önceydi sanıyrum. Parapazarı isimli bir site vardı, o sitede ben yazı yazarken örnekleri hep pul ve pulculuk üzerine veriyordum. Bir gün sitenin kurucusu olan arkadaştan bir mail aldım. O mailde filateli odaklı bir site kuralım diyordu. Hemen kabul ettim ve kısa sürede pulpazarı sitesini açtık. O günlerden bu günlere çeşitli ad değişiklikleriyle geldik.

Bu başlık altında yazılanlara baktığımda, aynı tarz tartışmaların parapazar sitesinde de yaşandığını hatırlıyorum. Hatta bir yazıda pul kolleksiyonuna ilişkin yapılan haksız bir eleştiriye erdoğan Bey cevap vermek durumunda kalmış ve gereksiz polemik çıkmıştı.

Öncelikle bu siteyi kuruş amacımızın Türk Filatelisine katkı sağlamak olduğunu ve bu ana yol çerçevesinde hareket etmeyi amaç edindiğimizi söylemek isterim. Diğer yollar filatelistlerin yan kolleksiyonları olarak küçük çaplı bilgilendirme için olabilir, ancak ana başlıklar açarak forumların dallanmasını kişisel görüş olarak tercih etmem.

Bu gün para kolleksiyonu, yarın telefon kartı, daha sonra piyangoo bu böyle gider ve neticede çorba sitesi halini alırız.

Benim herzaman uygulamaya çalıştığım temel yaşam felsefem "En iyi bildiğin şeyi yapmak, ya da yaptığın şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışmak" tır. O nedenle biz bu sitede filateliye katkı sağlama odaklı yazılar ve araştırmaları paylaşalım. Gelecekte neden Çankaya Filatelik Araştırmalar Derneği gibi üretken bir dernek konumunu almayalım?
herkese iyi bir hafta diliyorum
Saygılar
Muzaffer ARDA
IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 382

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ocak-2008 Saat 10:15
Merhabalar,

Evet arkadaşlar İlker beyinde yazdığı ve benimde cevaben Muharrem beye yazdğım üzere site yöneticimiz Muzaffer bey takas listesi adlı bölümde Para alt başlığı açılmış olduğu için bu bölümü kullandım ve Para koleksiyonumun detaylarını koydum.
Muharrem beyin özür dilemesini gerektirecek hiç bir konu olmamıştır hepimiz bu güzel sitenin biraraya getirdiği filateli dostlarıyız.
Muzaffer beyin açıklama yapmasını beklediğim için cevabımı geciktirmiştim
Fakat kendisinden beklediğim yazıyı site yöneticisi olarak ne yazıkki alamadım ama sorun yok darılmacada yok.
Çünkü ben açılmış olan bir başlık altında sadece her iki daldada koleksiyonum olduğunu belirtip bu durumda olan başka filatelist arkadaşlar varmı diye merak etmiştim hepsi bu.
Sitenin Para,Telefon kartı,Piyango diye yönlere gitmesi cümlesi ve ÇORBA diye nitelenmesi oldukça ağır olmuş.
Bu sitenin başlangıç temellerinin bir para sitesi altında atılması ile başlayan yazının bu şekilde bitmesi biraz manidar olmuş.
Dediğim gibi bu site güzide filatelistlerin birarada olduğu bir filateli sitesi ve inşallah öylede gidecek.
Bütün arkadaşlarımıza en derin saygılarımı sunuyorum

Düzenleyen utalay - 28-Ocak-2008 Saat 10:16
Ufuk TALAY
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 790

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ocak-2008 Saat 16:07
Ufuk Bey merhaba,

öncelikle benden cevap beklediğinizi düşünmediğim için hemen cevap yazmadım. Ben bu siteyi kullanıma açtığımda belirlediğim temel felsefe "benim değil bizim sitemiz" olması yönündeydi. Ben çok acil cevap gerektirmiyorsa hemen hemen hiç bir yazıya cevap yazmam. Bundaki amacım da diğer üyelerin "site yöneticisi böyle düşündükten sonra biz ne yazsak fayda etmez" düşüncesine kapılmamalarıdır.

Önceki mesajımdaki yazdıklarım tamamen kişisel düşüncelerimdir. Siz alınsanızda, şimdiye kadar yaşadığım tecrübeler herşeyi bir yere topladığımızda asıl amaçtan uzaklaşılarak işin çorbaya döndüğünü gösterdiğinden bu konuda ısrarlyım. Kaldıki bu sözcüğü ne sizi ne de başka bir kimseyi kırmayı amaçlayarak söylemedim.

Dediğim gibi site hepimizin şayet para kolleksiyonu ile ilgili siteye dahil edilmesi istenen şeyler varsa ve bu da üyelerimizin çoğu tarafından istenirse ben muhalif olsamda sizlerin talebini yerine getiririm.

Bu arada ben de cumhuriyet dönemi kağıt para kolleksiyonu ve Darphanenin bastığı hatıra para kolleksiyonu yapmaktayım.

Saygılar
Muzaffer ARDA

Düzenleyen marda99 - 28-Ocak-2008 Saat 16:08
IP
Fatihd
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 229

Alıntı Fatihd Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ocak-2008 Saat 16:22
Belki bu konu çok uzadı. Ama bence madem ki forumun yöneticisi para diye bir başlık atmış, bu başlık altında ama sadece bu başlık altında forumun üyeleri bazı paylaşımlarda bulunabilirler diye düşünüyorum. Böylelikle farklı bir konudaki yorumlar tek bir başlık altında toplanırsa forumumuz çorbaya dönmez. Bu bir ihtimal.
Başka bir ihtimal de yöneticimiz bu başlığı siler. Para koleksiyonu konusunda yazmak, sormak  veya paylaşmak isteyenler internette başka forumlar ararlar.
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 405

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ocak-2008 Saat 20:32
Tüm arkadaşların yaklaşımlarının hepsi doğru.Benim de düşüncem takas listesi başlığı altındaki para isimli bölümde mademki bu konu açıldı sadece burada isteyen yaptığı kolleksiyonları buraya yazarak kolleksiyonlarını geliştirme yönünde paylaşımların yaşanması açısından kullanılması yönünde.Bu sayede özel mesajlar yoluyla iletişimler kurularak takaslar gerçekleşebilir.Para konusunun bu şekilde çok derinlemesine girilmeden bu kapsamda değinmiş oluruz.
Herkese sevgiler saygılar.
IP
kumsal07
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 14

Alıntı kumsal07 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Mayıs-2009 Saat 03:17
merhaba bende t.c kagıt metal yabancı kagıt ve metal milli piyango telefon kartı pul fdc akınıza negelirse onların koleksiyonu mevcut ilgilendginze sevindim.Clap
IP
kumsal07
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 14

Alıntı kumsal07 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Mayıs-2009 Saat 03:19
şu bir gerçekki pul hersene % 10 fiyatı zor alırken bu oran kagıt parada %30 dur yatırımcılar için bir küçük dip not.Cry
IP
blackdragon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 22

Alıntı blackdragon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Haziran-2009 Saat 20:28
bende aynı dertten muzdaribim dayımdan kalan belli sayıda para koleksiyonum varki birazını ben tamamlamakla uğraşmaktayım bunun yanında inşallah dahada severek yapmaya çalışacağım pul koleksiyonum var.

türkiye cumhuriyeti kağıt ve madeni para koleksiyonu (aslında daha çok başlanıç sayılabilir düzeyde)
ayrıca
sovyet rusya blok pul koleksiyonuna tam olarak yöneldim
olimpiyat pulları var olması için uğraş veriyorum
birde inşallah türk pullarınada geçiş yapacağım onuda 1986 doğum taihime endeksli götürmek istiyorum

not : sayın selami bey(kumsal07) gg de sizden aldığım paralar hala gözüm gibi bakıyorum :D  oradaki ismim kitapejderiydi belki anımsarsınız :D)

EY TÜRK TİTRE VE KENDİNE DÖN!!!
IP
tamseri
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 201

Alıntı tamseri Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ağustos-2012 Saat 15:52
Şu elimdeki madeni paralardan işinize yarayacak varsa vereyim. 1000 e yakınlar . Bana sadece lazım olan Cumhuriyet dönemi tekli damgasız, osmanlı damgalı damgasız ve isveç damgalı serilerden eksiklerim.
saygılarımla

Düzenleyen tamseri - 10-Ekim-2012 Saat 23:10
Cumhuriyet-Osmanlı ve İsveç pulları.
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme