Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Pul & Posta Tarihi
 Tr Filateli Forumları | Takas Listesi | Takas Yapmak İstediğiniz Ürünü Aşağıdan Seçiniz. | Pul & Posta Tarihi
Mesaj icon Konu: AKOBA FDC Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 382

Alıntı utalay Cevaplabullet Konu: AKOBA FDC
    Gönderim Zamanı: 21-Ocak-2008 Saat 11:39

Arkadaşlar merhaba,

AKOBA FDC koleksiyonu yapıyorum.Elinde Akoba zaflı FDC bulunan ve benimle değişmeyi düşünen arkadaşlara aynı FDC nin diğer versiyonlarını veya kendilerinin bu konuda değiştirmeyi ve almayı istedikleri diğer konularda imkanlarım ölçüsünde yardımcı olmak isterim.
Şimdiden bütün arkadaşlara teşekkürler
Ufuk TALAY
strPostAds
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Ocak-2008 Saat 12:03
Değerl dostum
bu istek elbette sana ait ama Akoba FDC koleksiyonu diye bir koleksiyon olmaz.FDC,FDC dir akobada yapmış,kamerde,pulhanda,filateli pul galeriside sonra PTT yardımlaşma derneği yapmış şimdide PTT yapıyor yapmadığına koleksiyoncular veya tüccarlar yapıyor.Benim düşünce var olanlarında akobayı tercih etmen kendi açından doğru olabilir olmayanlar.Zira akoba
kamer gibide çok uzun süre zarf yapmamıştır
saygılarımla
IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Ocak-2008 Saat 12:31
Erdoğan bey,

Aslında açıklamalarım sınıflama yapabilmek açısından gerekliydi ve aynen sizinde söylediğiniz gibi ben AKOBA nın dar bir zamanı kapsadığını biliyorum 1965 ve 1973 arası ama bu konuda önemli bir seviyeye geldim ve hepsini tamamlamak arzusundayım daha sonra sergilerede onun hikayesi ile birlikte katılmak istiyorum.
Cumhuriyet diğer dönem FDC leri ise sizin söylediğiniz gibi diğer zaflarla tamamlıyorum ve 1921 ile 1980 arası topluyorum.
Saygılarımla
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Ocak-2008 Saat 21:38
Ufuk Bey Merhaba,

Öncelikle aramıza hoş geldiniz. Umarım sitemize ve filateliye olan ilginiz hiç eksilmez!

Erdoğan Beyin de söylediği gibi, bir FDC'nin "Akoba" olup olmaması filatelide hiçbir anlam ifade etmez. Önemli olan zarfın üzerindeki pul ve damgadır. Bunu şunun için söylüyorum: Şayet siz kişisel bir tercih olarak Akoba zarfları toplamak niyetindeyseniz elbette toplayabilirsiniz. Fakat bunlarla bir sergiye katılmak düşüncesindeyseniz, böyle bir koleksiyon konusu olmaz. Zira FDC'ler sergileneceği zaman zarfın sol tarafı kapatılarak föye takılır. Yani sol taraftaki yazı, resim, figür vb. basılı kısımlar kapatılır. Sadece sağ taraftaki pul ve damga açıkta kalır. Dolayısıyla sizin zarflarınızın Akoba mı yoksa Kamer mi olduğunun bir önemi kalmaz.

Tekrar hoş geldiniz der, esenlikler dilerim.

Saygılar,
İlker ŞAHİN

Düzenleyen ilkergel - 21-Ocak-2008 Saat 21:42
www.ilkerhoca.com
IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Ocak-2008 Saat 22:58
İlker bey merhaba,
Kıymetli yorumlarınız için çok teşekkürler ederim.
Sergide zarfların sol taraflarının kapatıldığı ve önemli olanın pul ve damga olduğunu tabiki anlıyorum ve doğrusuda budur fakat benim söylemek istediğim farklı bir şey şöyleki nasıl tematik koleksiyonlar yapılıyor ve olimpiyatlar, kelebekler vs konulu veya belli şehirler vs spesifik olabiliyorsa bende bir dönem için değerli çalışmalar yapmış,kitap yazmış vede kendi zafları olan Avukat Mehmet Mufahham Akoba konulu onun hikayesinide içeren sergi katılımları düşünüyorum.
Bence böyle yaparak filateliye hizmet vermiş bir avuç değerli kişileride onore etmiş,hatırlamış vede gelecek kuşaklara aktarabiliriz diye düşünüyorum. 
Bu satırları yazdıktan sonra Mehmet Akan beyin mükemmel bir şekilde açıkladığı Open class collection sanki benim anlatmak istediğim yukarıdaki satırlara uygun gibi geldi bilmiyorum yanılıyormuyum.
Bu düşüncemde bu sene Istanbulda gezdiğim Balkanfila sergisindeki bir çok çalışmanın Open class olamsından dolayı gelişmiş olabilir diye düşünüyorum.
Saygılarımla

Düzenleyen utalay - 21-Ocak-2008 Saat 23:14
Ufuk TALAY
IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2008 Saat 12:26
Merhabalar,

Arkadaşlar,bu satırları yazdığımda bu bölüm 58 kere okunmuştu okunuyor ama hareket yok.
Sizlere tekrar rica ediyorum elinde AKOBA FDC olan ve benimle değişmeyi veya bana satmayı düşünenler yokmu.
Bir diğer konu 1965 öncesinde hiç Akoba fdc gören varmı yada sahip olan varmı acaba
Saygılarımla
Ufuk TALAY
IP
Fatihd
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 229

Alıntı Fatihd Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2008 Saat 14:35
Ben Kamer'den başka FDC görmedim. Yazdığınıza göre birde Akoba varmış. Bu şahıslar PTT FDC yapmaya başlamadan önce kendileri FDC yapan meraklı ve filateliye gönül vermiş pulcular anlaşılan. Bu durumu bir az açabilirmisiniz?
Selamlar Fatih.
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2008 Saat 14:39
Var var Kame dışında Akoba dışında var Berc Arsen'invar,Bahadır pul evinin var,Filateli Pul galerisinin var pulhanın var dahada var ne varki en ağırlıklı ciddi bu işi kamer yürütmüş son PTT yardımlaşma derneği uzun yıllar yapmış şimdilerde PTT kendi yapıyor
IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2008 Saat 17:20
Fatih bey arkadaşımızı cevaplandırmak  için biraz yazmaya çalışacağım.
Erdoğan beyin de söylediği üzere PTT nin kendisinin bizzat FDC zafları yapmadığı yıllarda yine Erdoğan beyin yukarıda saydığı bir avuç filatelist kendi adlarına zaflar yaptırıp FDC ler hazırlamışlar ve bugün bizler o yıllar ait FDC leri bulabiliyoruz.Zannediyorum bu kişisel zarflardan önce FDC ler kağıda veya düz zaflara yapılıyordu.
Bende bu dönemde yapılan bu kişisel zaflardan AKOBA olanları toplama kararı aldım.
AKOBA zarflar Avukat Mehmet Mufahham Akoba diye bir beyefendi tarafından sadece 1965 ile 1973 yılları içeririsinde çıkarılmış ve kendiside zaten 23 Eylül 1973 de vefat etmiş.
Benim niyetim bu dönemde bu özveriyi göstermiş bir avuç filatelisti anmak ve onların emeklerini toplayarak onları yaşatmak ve onore etmek
1965 öncesi FDC leride topluyorum 1973 1980 arasınıda fakat diğer değerli filatelistlerin zaflarıyla
Saygılarımla

Düzenleyen utalay - 25-Ocak-2008 Saat 17:21
Ufuk TALAY
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2008 Saat 17:36
Buda çok güzel bir düşünce Akoba filateli ile ilgili bir kitapda yayımladı ve filateliye hizmetleri çok oldu.
Fakat FDC konusunda sanırım en büyük katkıyı Kamer Arıkan verdi.
saygılar
IP
Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma