Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: ERDOĞAN ŞEN BEYE BİR SORU Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Konu: ERDOĞAN ŞEN BEYE BİR SORU
    Gönderim Zamanı: 29-Kasım-2007 Saat 12:20

Sayın Erdoğan ŞEN

tanışma ve bir soru başlığı altında değindiğim ve gelecek kuşaklara posta ve ücret alma makine posta damgaları kolleksiyonları için  katalog,başvuru kaynağı olabilecek TÜRKİYE GENELİ POSTA MERKEZLERİ,POSTA ŞUBELERİ VE ACENTELERİ POSTA VE ÜCRETALMA MAKİNE DAMGALARINİN ORİJİNAL  TATBİK ÖRNEKLER -1995-1997 İsimli derleme çalışmamı sizlerin görüşüne açmıştım.

Başta siz olmak üzere,çeşitli üye arkadaşlarımızın gayet olumlu ve samimi görüşleri,beni çok memnun etmiştir.Bazı arkadaşlarımızın keşke bir arkadaşımızda tüm türkiye geneli posta damgalarını mektup,antiye benzerlerine üzerine basılmış olarak bir araya getirse fikri  gönlümde varolan bu tür düşünceye manevi destek etkisi yapmış,cesaret vermiştir.

demek istediğim, mademki çok büyük zorluklara  göğüs gererek Türkiyenin  tüm posta merkez şube ve acente posta damgaları,ücret alma makine damgalarını bir araya getirebildim. Aynı damgaları mektup zarfları,antiyeler üzerine başılmış olarak  bir araya getireceğim.
Bu çalışma için tanif görmemiş1980-2000 yılları arası elimde oldukça önemli miktarda  geneli anadolu il ve ilçelerini kapsayan PTT servis postası ile tarafıma gönderilmiş pulsuz ancak posta damgalı taahütlü işlem görmüş zarflar, mektup zarfı , posta kartı ,kartpostal, fragmanlar olarak .mevcuttur.

MEKTUP ZARFLARI,KARTPOSTALLAR,POSTA KARTLARI ÜZERİNDE TÜRKİYE GENELİ POSTA DAMGALARIMIZ isimli yeni çalışmam için  söyle bir yol izlerseniz gayet güzel olur türden bana yol gösterir,yardımcı olurmusunuz.
saygılarımla,
Aynı zamanda forumdaki tüm arkadaşlarımızın görüşlerine açığım.

Düzenleyen muharrem - 29-Kasım-2007 Saat 12:24
strPostAds
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Kasım-2007 Saat 13:12
Çok değerli Kardeşim Muharrem Bey
Şüphesiz filatelinin en güzel taraflarından birisi sona ulaşma noktasının olmayışıdır.Yıllar öncesinden tanıştığım pek çok koleksiyoner çeşitli sebeplerden dolayı bu uğraşlarından vazgeçtiler.Eğer pul ve filateli sizi heyecanlandırıyorsa,yeni çıkan bir pulu bekliyorsanız,gerçek bir koleksiyonersiniz.
Şüphesiz filatelinin çok çeşitliliği var bu insanda adeta sınır tanımaz,ne var ki baş etme kapasiteniz zaman,imkan ve bilgi gibi kavramlarla sınırlı kalabiliyor.
Sizin süphesiz filateli içindeki ilgi alanlarınız,imkanlarınız ve zaman gibi durumları bilemiyorum.Ne var ki
Şahsen kendim hep filatelide,tek konudan uzak pek çok konu ile ilgilendim.Halanda sınırlıda olsa devam ediyorum.
Türkiye genelinde mevcut acente sayısının 10.000 üzerinde olduğunu tahmin ediyorum.PTT internet sitesinde
Henüz yeni yayınlanmış bir format var,400 yeni acente için ihale.Yani zaman zaman kapanan acenteliklerin
Yerine bir başka yerde acentelikler acılıyor.10.000 merkez bu bunu bazı şubelerde kullanılan 10-15 farklı damga ilave edildiğinde rakam herhalde 15.000 rahatlıkla bulur.Her gün 3 yere gönderi yapsanız,yılda ançak
1000 merkez biter yani 15.000 merkez 15 yıl eder öyle kolay bir iş değil.Sizin önceki yaptığınız dosta siztemi
Filateli dışı bir literatür çalışması.Bugün kü tarife ile sadece bu gönderiler için 10000 merkez düşünülse sadece
Gönderi meblağı bile inanılmaz bir rakam 1-2 zarfla bu 2-3 katına çıkıyor.Herşeye rağmen değer diyorsanız.
Kısaca 10.000 posta damgası böyle bir çalışma uzun yıllara yayılmalı,iller ilceler ve PTT merkezleri zaten sizde var.Otomatik makine damgaları ayrı bir konu.Çok iyi düşünülmeli.Çok iyi organize olunmalı zamanlama iyi tespit edilmeli,tarihler çok iyi seçilmeli.Zarflara yapıştırılan pullar iyi düşünülmeli..
Ben olsan düşüncesi ile düşüncelerimi sıralıyorum bu tamamen benim düşüncem doğruluk noktası tartışılabilir.
Örneğin çıkmış memleket serisi pullarından yüklü miktar alacaksın,(Bu büyük bir imkan meselesi zira bazı pullar 4 YTL gibi Sakarya) imkan kısıtlı ise böyle normal mektup tarifeleri dışına taşanlar için Atatürk resimli
Pullar veya mevcut tedavülde olan pullar,örneğin 2008 yılında çıkacak Gar binaları hangi ilde ise o gar merkezlerinde,Anadolu uygarlıkları hangi illerde ise,Cumhuriyetin 85 yılı gibi pullar kullanılabilir.Zarflar
Çok iyi seçilip aynı ebat zarflar kullanılacak.Önemli günler tespit edilip o gün ki tarihler de damgalanmasına dikkat edilecek.Damgaların hem pula hem zarfın boş bir yerine vurması istenecek.Otomatik damgalar için üzerinde flam resim slogan olanların bulunduğu zaman kullanılması istenecek bu konuda Posta Müdürlüklerine
Ricada bulunacaksın.İllerin ilçelerin kurtuluş günleri tercih edilebilir.Yanlız dediğim gibi bu iş çok geniş çok kapsamlı,ayrıca maddi bir getirisi olmayabilir.Örneğin il ve ilçeleri kartpostalları üzerinde il pulları yapılabilir.
Bu konu çok geniş,çok farklı şeyler yapılabilir.Memleket pulları düşünülmüyorsa mutlaka hatıra pulları kullan
En azından yeni çıkan pulları kullanırsan ayrıca normal bir koleksiyon belgesi oluşturur.Şüphesiz böyle bir çalışma pek çok ileri filatelist tarafından hiç umursanmıyabilir.Zamanında Kamer Arıkan Posta pullarına PTT zarf yapmayınca o yaptı bazıları hiç önemsemedi şimdi o posta damgalı ilk gün zarfları en çok aranan zarflar.
Bu vesile ile en derin saygı ve hürmetlerimi sunuyorum ama çok güç bir iş bilesin.
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Kasım-2007 Saat 15:33
sayın erdoğan bey
 görüşleriniz için teşekkür ederim, gençliğin kavak yellerine bile aldırmadan, filatelide kopmadan,dolu dolu, 25-30 yıl,araştırdım,hele posta ctarihi ,tırnaklarımla kazdım,çok şeyler öğrendim, FİLATELİDE  FİLATELİSTİ FİLATELİST YAPAN BİLGİDİR, ÇARŞIDA PAZARDA SATILMAZ,YILLAR YILLAR İSTER,yazacağım bir gün,

İşitme engelim sebebi ile bugüne kadar,sesiz ve suskun kaldım,konuşan,dernek,sergi ortamlarında bulunan bir filatelist olabilirdim,forumda bir yıldızımı görünce tebessümle gülüyorum.
istabulun işgali ve gizli tel hadisesi başlığımı okudunuzmu, türkiye posta,telgraf,telefon tarihi ve teşkilatı isimli eserde bu konuda çok güzel  ve bilinmeyen,bilgilere ulaştım.mamtha çok özet bilgiledi.

damga kolleksiyonu düşünceleriniz gayet güzel uzun yıllara yaymadan
bir kaç yılda bu işi bitirebilirim.önce bir plan,proje, olması gerekiyor,
posta damgalarını toplarken bir planım vardı,naksana izin vermedim,aynı zamanda acente damgalarını çalışmamdan çıkarmak amacındayım,çünkü bunların çoğu işlevsiz, çalışmam posta merkezleri ve şubeleri şeklinde daha uygulanabilir. saygılarımla

Düzenleyen muharrem - 29-Kasım-2007 Saat 15:50
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Kasım-2007 Saat 16:33
Muharrem bey
hayat böyle bunun için asla kendini üzme,seni filateliye
1969 yılında daha cocukken başlayan biri olarak hak veriyorum maalesef Anadoluda İstanbul-Ankara-İzmir dışında filateli derneklerinin olmadığı pul ticaretinin olmadığı yol gösterenin olmadığı yerlerde sizin gibi bu işe gönülden bağlanmış filatelistlerin değeri helede bizim gib anadoluda yaşıyanlar için çok iyi bilinmektedir.Yıldıza bakmayın o sitenin yeni üyelerine veriliyor.Zamanla yükselir bizim yıldızımız ilk üyelerden oluşumuzdan bilgimizden değil.Düşündüğün merkez şubeler daha yerinde aslında benim bir zamanlar yaptığım şu şekilde idi gerçi ben posta kartları üzerinde yapmıştım yani zarf ve pul yoktu ,posta kartı dadeğer taşıyordu ve ilgi alanımdı.10 posta kartını örneğin Trabzon şubesine gönderim orda kullanılan bütün değişik numaralı damgaları her karta ayrı ayrı vurduruyordum yani tek seferde 10 damga geliyordu.Tabi birde ilce bazında bir miktar yaptırmıştım içinden bir kısmını koleksiyonumda bulunuyor.Eğer sizin için bizim yapmamız bir şey varsa lütfen bildirin imkanlar el verirse.Filatelide o kadar çok konu varki inan zaman meselesi gerci şu an benimde zamanım var ama koleksiyonları dizayn etmek hazırlamak 1 föy için saatlerce çalışmak gerekiyor.İnşanlah bir gün yollarımız kesişir görşürüz.
En derin saygılarımı sunarım
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 796

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Kasım-2007 Saat 17:48
Muharrem Bey Merhaba,

sitemize yeni katılan bir üye olarak getirdiğiniz hareketlilik ve katkılarınız için teşekkür ederim. Erdoğan Ağabeyin dediği gibi, yıldız adetine takılmayın lutfen, bu siteyi kurarken yazılan mesajların sayısına göre kıdemlendirme sisteminden kaynaklanmaktadır. Sitemize katkılarınızın devamını diliyorum.

Saygılar

Muzaffer ARDA
IP
ilkergel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 344

Alıntı ilkergel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Kasım-2007 Saat 18:03
Bir de şöyle bir durum var: Damganın muteber olması için üzerindeki yazı ve tarihin okunaklı olması gerekiyor. Posta memurlarının çoğu damgayı öyle bir vuruyor ki çoğu zaman ya tarih ya da posta şubesinin adı okunmuyor. Ben de İstanbul manzaralı kartpostalları İstanbul'un değişik ilçelerindeki posta şubelerinde postadan geçirmeye başlamıştım, fakat memurlara özellikle rica ettiğim halde birçok karttaki damga yarım yamalak çıktı. Ben de vazgeçtim bu işten.

Muhabbetle,
İlker ŞAHİN
www.ilkerhoca.com
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Kasım-2007 Saat 19:39
muzaafer ARDA arkadaşıma çok teşekkür ediyorum,
yıldız konusunun sistem işi olduğunu düşünmüştüm. forumda hareketlilik için ben  sitemize TRFİLA AÇIKÖĞRETİM FİLATELİ  OKULU  demiştim, bu bir latife değildir,ulaşacağız,sitemizi bu seviyeye yükselmesi dileğiyle,

yazı ve makalelerimde istemeden oluşan yanlışlıklar için tüm okur ve üyelerimizden özür dilerim.

Düzenleyen muharrem - 29-Kasım-2007 Saat 20:08
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Kasım-2007 Saat 19:43
ilker ŞAHİN arkadaşım,
PTT görevlilerince posta damgalarının okunaksız basılması benimde sorunum,Bölge Müdürllerinden,Genel Müdüre kadar yakındım.
Posta damga örneklerini toplarken damgaların okunaksız basılmış oluşundan neler çektim neler.Artık her başvurumda okunaklı ve temiz damga basın derim veya not düşerim,
selamlar

Düzenleyen muharrem - 29-Kasım-2007 Saat 19:58
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Kasım-2007 Saat 19:51
sağ olun erdoğan bey,Teşekkür ederim,güzel ifadelerinizden dolayı,gönüllendim,sevindim,

posta damga kolleksiyonu için izahatlarınıza teşekkür ederim.Bilmem size soru yöneltmekle bıktıryormuyum.
Yolunuz balıkesire düşerse kapım ardına kadar açıktır,adres ve telefonumu size verebilirim,sitemizde üyelerimize yol göstermekte gayretiniz çok taktire değer,nerede diğer kalbur üstü filatelistler,sitemize giripte soru cevaplamak,bir makale bağışlama bu kadar zormu, eski bir filatelist derin filatelik bilgileri için ne diyordu; bunları kimselere öğretmek istemezdim.
ve sonunda hepimiz kara toprak olacağız,bildiklerimizi yeni nesillere aktarırsak her fırsatta hayır ve rahmetle anılacağız.
saygılarımla

IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Kasım-2007 Saat 09:01
Muharrem Bey
Öncelikle farklı ve yeni konulara eğilimleriniz ve bunu açıklıkla forumlara taşımanız için bizler teşekkür ederiz.
Şüphesiz zaman çok önemli günümüz koşullarında iş güç sahibi pek çok değerli filatelist bilgi sahibi arkadaşlar
Fırsat bulamayabilirler.Aslında 75 milyonluk ülkemizde ekonomik sosyal ve kültürel konuların dengesizliği
Nedeniyle pek çok meraklı insanımız ilgi duydukları halde başlama cesaretini dahi gösteremiyor.Buna mukabil
Pek çok büyük koleksiyoner de kendi dünyası içinde kapanık yaşıyor.Bunun için pul ticareti müsseselerinin
Yaygın olması çok önemli ama maalesef son 20 yıl içinde pek çok filateli müessesesi kapandı.Bütün dileğimiz
Filatelinin daha geniş bir şekilde tabana yayılmamsı,pul derneklerinin çoğalması.
Çalışmalarınız yaptıklarınız bizlere daha büyük ümitler taşımaktadır.Muzaffer Arda dostumuzun trfila sitesi
Sayesinde inşanlah ileride çok güzel bir ekip oluşturup bunu geliştireceğiz.
Tekrar saygı ve sevgiler sunarım.Yolumuz düşerse inşanlah görüşürüz.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::
Her Hakki Saklidir