Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Pul Sergileri
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Pul Sergileri
Mesaj icon Konu: İzmir 2016 Sergisi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Konu: İzmir 2016 Sergisi
    Gönderim Zamanı: 07-Kasım-2016 Saat 10:21
4 Kasım -12 Kasım tarihleri arasında düzenlenen İzmir 2016 Milli Pul Sergisine "İzmir Enternasyonal Fuarı" başlıklı 3 pano açık sınıf bir koleksiyon ile katılarak, Türkiye Cumhuriyetimizin ilk günlerinden başlayarak fuarın gelişmesini göstermeye çalıştım.

Sergiye katılamayanları da düşünerek koleksiyonumu internet ortamında paylaşmak istedim, arzu edenler
http://sarikonaklar.net/fuar
adresini ziyaret edebilirler.

Fuarın başlangıcı olarak 1923 İzmir İktisat Kongresi'ni kabul ettiğim için Atatürk'ün bu kongrede yaptığı açılış konuşmasını da bu fırsat ile okumuş oldum. Her zaman olduğu gibi Atatürk dikkatli ve detaylı uslubu ile uzunca bir konuşma yapmış. Daha çok ekonomi ile ilgili konuları öne çıkaran bu konuşmada, Osmanlı sultanları ile ilgili düşünceleri özellikle dikkatimi çekti.

Sadeleştirilmiş ve kısaltılmış olarak aşağıda bulacağınız bu bölümü umut ederim sabır ve dikkat ile okursunuz.

Cüneyt Gemicioğlu


Osmanlı tarihinde bütün gayretler, bütün çalışmalar, milletin istekleri, amaçları ve gerçek ihtiyaçları açısından değil, şunun bunun özel amaçlarını, tutkularını karşılamak açısından gerçekleşmiştir.
Örneğin Fatih İstanbul'u aldıktan sonra, yani Selçuklu saltanatı ile Doğu Roma İmparatorluğu'nun mirasına konduktan sonra, Batı Roma İmparatorluğu'na da konmak istedi. Bunu için de bütün milleti bu hedefe doğru yönlendirdi.
Örneğin Yavuz Sultan Selim, Fatih'in açtığı batı cephesini sağlamlaştırmakla beraber; bütün Asya'yı birleştirerek büyük bir İslâm birliği meydana getirmek istedi.
Kanuni Süleyman her iki cepheyi en üst derecede genişletmek, bütün Akdeniz'i bir Osmanlı havuzu haline getirmek, Hindistan üzerinde güç kurmak gibi şahane bir siyaset izlemek istedi ve doğal olarak bunun için de ana unsuru, milleti kullandı.
Arkadaşlar,
Bütün bu işler ve hareketler, araştırılırsa, görülür ki bu büyük, güçlü padişahlar takip ettikleri dış siyasetlerini kendi emelleri, hırsları ve arzularına dayandırmışlar, iç örgütlenmelerini, iç siyasetlerini bu tutkularından doğmuş olan dış siyasetlerine göre düzenlemek zorunda kalmışlardır.
Halbuki iç örgütlenmenin, iç siyasetin genişliğine ve dayanıklılığına uygun bir dış siyaset izlenmesi zorunluluğu vardır. Aksi takdirde felaket ve hüsran kesindir.
....
Millet eviyle ve hayati gereksinimleri ile uğraşmasına izin verilmeden diyar diyar dolaştırılıyorken bu yeni diyarlar halkı, birçok ayrıcalıklara sahip olarak çalışıyor, yani fatihler, ana unsuru peşine takarak kılıçla fetihler yaparken, zaptolunan memleket halkları kazandıkları ayrıcalıklarla, özerkliklerle sabana yapışıyorlar ve toprak üzerinde çalışıyorlardı.
Fakat efendiler, kılıç ile alelacele fetih yapanlar, sabanla fetih yapanlara en sonunda yerlerini bırakmaya mecburdurlar. Bu bir gerçektir ve tarihin her devrinde aynen olmuştur. Örneğin Fransızlar Kanada'da kılıç sallarken oraya İngiliz çiftçisi girmiştir. Bir süre kılıçla saban birbirleriyle çatıştı. Ve sonunda saban öne çıkarak İngilizler Kanada'ya sahip oldu.
Efendiler; kılıç kullanan kol yorulur, fakat saban kullanan kol her gün daha çok kuvvetlenir ve her gün toprağa daha çok sahip olur.
...
Kişisel saltanatta her konuda yalnız taç sahiplerinin arzu, amaç ve istekleri hakimdir.
Milletin arzu, amaç, istek ve gereksinimleri söz konusu olmaktan uzaktır. Millet, amaçlarından ve isteklerinden yoksun kalmıştır. Taç sahipleri kendilerini Allah tarafından gönderilmiş bir tanrısal kişi varsayarlar. Çevrelerini alan çıkarcılar, padişahın düşünce ve isteklerini tanrısal bir gereklilik, Kuran'dan gelen bir gereklilik gibi herkese telkin ederler. Bu telkinler sonucunda birgün bütün halk hiç düşünmeden bu arzu ve isteklerin tanrısal istekler olduğuna inanır. Bundan yoksun kalmaya razı olan bir ulusun sonu felaket ve sıkıntılardır.
...
Efendiler,
Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Hükümetinin amacı miletten aldığı şekilde tam bağımsızlık, ulusal egemenlik ilkelerine dayanarak milleti zengin, memleketi bayındır yapmaktır.
Efendiler,
Bu ilke gereğince bütün dünya bilmelidir ki, artık Türkiye halkı; egemenliğini hiçbir kişi ve mevkiye veremez. Egemenlik demek şeref demek, namus demek, onur demektir. Bir milletten bu uygarlık ve insanlık özelliklerini terk etmesini istemek, onu insanlıktan çıkarmak demektir.

Mustafa Kemal Atatürk , 17 Şubat 1923 , İzmir
KAYNAK : "İzmir İktisad Kongresi", Hazırlayan: Prof.Dr.Afet İnan

https://goo.gl/photos/tH6Ckyj8wHLoEuQa6
strPostAds
IP
Aydemir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 23-Ekim-2012
Konum: İzmir
Gönderilenler: 9

Alıntı Aydemir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Kasım-2016 Saat 20:03
Tebrikler,çok güzel bir Fuar koleksiyonu hazırlamışsınız
Elinize,gözünüze sağlık.Nail
IP
elesa3333
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 17-Aralık-2008
Konum: Mersin
Gönderilenler: 80

Alıntı elesa3333 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Kasım-2016 Saat 21:30
Koleksiyonunuz için çok güzel sözcüğü yetersiz kalır Cüneyt bey,tebrikler...Ayrıca Atatürk'ün İzmir İktisat Kongresini Açış Konuşması da muhteşem,sayenizde okumuş oldum.Çok teşekkürler.
E.Levent Şanlı
IP
drbasaran
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 08-Aralık-2006
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 21

Alıntı drbasaran Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Kasım-2016 Saat 11:35
Sevgili Cüneyt Gemicioğlu,
Bu çalışmanızın, filateliyi çok seven bendenizde, nacizane büyük bir hayranlık uyandırdığını söylemek boynuma borçtur. Yürekten kutluyorum.
Verilen madalyaların önemi yoktur. Bu çalışma benim gönlümde "en büyük altı madalya" yı almıştır.Keşke şu memlekette hiç değilse 3-5 tane daha Cüneyt Gemicioğlu olsa...Bütün filateli dostlarıma verdiğiniz linke uğramalarını, bir koleksiyonun nasıl hazırlanması gerektiğini okumaları,öğrenmeleri dahası yutmaları gerektiğini hatırlatacağım.
Sizin bu çalışmanız her türlü övgüyü hak ediyor.
İyi ki derneğimizin aktif bir üyesisini; iyi ki arkadaşım,dostumsunuz;iyi ki varsınız...
Sağolun, varolun.
Dr.İhsan Başaran

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Kasım-2016 Saat 14:19
Bildiğiniz gibi kültür şu anda ülkemizin öncelikleri arasında değil, bir de tanıtımlar yetersiz olunca pul sergilerine gösterilen ilgi gün geçtikçe azalıyor. Bu nedenle İzmir 2016 sergisi için koleksiyonlarımdan seçtiğim bazı malzemeler ile hazırladığım İzmir Enternasyonal Fuarı seçkisini fazladan birkaç kişi daha görür, filateli nasıl zevkli bir uğraş, tarihe tanık olmuş malzemeler ile birlikte tarih nasıl insana zevk veren bir hale geliyor anlar da, filateliye daha fazla ilgi duyar ümidi ile bu çalışmamı sanal ortama taşıdım.

Her ne kadar herkes kendi zevki için koleksiyon yapsa da, yapılanın beğenilmesi de ayrı bir zevk tabi...

Sergilediklerimi beğenenlere ve zaman ayırıp geri dönüş yapan İhsan, Levent ve Nail beylere teşekkür ediyorum.
IP
Aydemir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 23-Ekim-2012
Konum: İzmir
Gönderilenler: 9

Alıntı Aydemir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Kasım-2016 Saat 22:00
Ne yazık ki bu sergi Izmir'in uzak bir köşesinde
düzenlendiğinden izleyici sayısı oldukça az idi.
Daha önce ilan edildiği gibi Konak'ta Atatürk Kültür
Merkezinde yapılsaydı,şehrin merkezi olduğundan,gelip
geçenler en azından merak edip ziyaret ederdi.
Izmir için bir fırsat kaçırıldı.O günlerde hava
durumu da uygun değildi.Ulaşımı zor bir yer seçilmiş.
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 10-Şubat-2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Kasım-2016 Saat 09:28
İzmir pul sergisinden İstanbul pul pazarına bir mektup...


IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 07-Aralık-2006
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 797

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Kasım-2016 Saat 14:43
İlginç, Trfila sitesi ilk önce www.pulpazari.com olarak başlamıştı. Sonra, ticari bir isim olarak algılandığı için değiştirmiştik.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::
Her Hakki Saklidir
©2005-2007