Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ziyaretçi Defterine Yazın
 Tr Filateli Forumları | Ziyaretçi Defteri | Ziyaretçi Defterine Yazın
Mesaj icon Konu: Yeni Üye'den Merhaba Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
motylku
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 5

Alıntı motylku Cevaplabullet Konu: Yeni Üye'den Merhaba
    Gönderim Zamanı: 11-Aralık-2015 Saat 15:23
Herkese merhaba, aranıza bugün katıldım. İnternette gezinirken keşfettim sitenizi. Çocukluk yıllarımda ve lise döneminde pul biriktirmiştim. Sonra çalışma hayatına atılınca çok uzun bir süre pul biriktirmeyi bıraktım. Şimdilerde tekrar biriktirmeye karar verdim. Nasıl pul koleksiyonu yapılır, elimdeki pullarla nasıl çalışabilirim yardımcı olursanız sevinirim. Çocukluğumda biriktirdiklerimin çoğunluğu damgalı. Bir-iki yıldır damgasız pullar toplamaya başladım. Bunun için yeni bir pul defteri, pul maşası ve büyüteç dahi aldım. Elimdeki pullarla kolleksiyonumu nasıl geliştirebilirim? bu konuda bilgilendirirseniz mutlu olurum. Saygılar, sevgiler.... İlker Erkan
strPostAds
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 793

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Aralık-2015 Saat 16:43
Merhaba İlker Bey,

Aramıza hoş geldiniz. Öncelikle ne tür bir koleksiyon yapacağınıza karar vermelisiniz. Genelde herkese tavsiyemiz kendi ülkesinin pullarını biriktirmesi yönündedir. Yıl serisi şeklinde. Yeni başlayanlara önerim ise doğum tarihinden başlayarak bu güne getirmesi ve daha sonra geriye doğru devam etmesidir. Yani özetle damgasız Cumhuriyet yapabilirsiniz. Damgalı Cumhuriyet dönemi biriktirmekte mümkün ama postada kullanım sınırlı olduğu için serileri tam olarak bulmak zor olabilir.

Diğer bir koleksiyon yöntemi ise tematiktir. Yani ilgi duyduğunuz bir konuyu seçip o konuya ilişkin pulları toplamaya çalışabilirsiniz. Bu tür koleksiyonda konu önemli olduğu için tüm dünya ülkelerine ait pulları biriktirebilirsiniz.

Pul koleksiyonu yapmaya başlıyorsanız mutlaka bir pul kataloğu edinmelisiniz.

saygılar

Muzaffer ARDA
IP
motylku
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı motylku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Aralık-2015 Saat 13:16
Merhaba Muzaffer Bey,

Teşekkür ederim. Peki damgasız Cumhuriyet'le başlamak istersem doğum yılımdan (1972) itibaren çıkan pulları nasıl temin edebilirim.

Tematik olarak da, bir kuş gözlemcisyim ve kuşlara ve onların doğasına ilgim çok. Çok geniş bir alan ancak biriktirmek istiyorum. Mesela Türkiye'nin kuşları sayısı kadar tür bazında biriktirmek istiyorum ve nasıl nereden temin edebilirim. Türkiye'de çıkan kuş temalı pul sayısı yeterli değil bu yüzden yabancı pullara ihtiyacım olacak. Bu konuda da bilgi verirseniz sevinirim. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Saygılar

İlker Erkan

IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Aralık-2015 Saat 21:33
Merhaba İlker Bey,

Damgasız Cumhuriyet ile başladığınız taktirde öncelikle PTT'ye abone olarak ya da sizin oradaki merkez PTT'den almak suretiyle yeni çıkacak pulları takip edip almalısınız. Sonraki süreçte www.gittigidiyor.com sitesinden ya da tanıdığınız pul tüccarlarından edinebilirsiniz. Sitemizdeki arkadaşlardan da elinde o yıllardan fazla bulunan olabilir.

Diğer taraftan Tematik yapmaya karar verirseniz kuşlar gerçekten güzel ama çok geniş bir tema. Kuş gözlemcisinin gözüyle tematik bir koleksiyon gerçekten çok farklı olur. Bu konuda size yardımcı olmaya çalışırım. Elbette tematik olunca tüm dünya pulları olur. Bir aksilik olmazsa 13 Şubatta İzmir'de tematik koleksiyon üzerine bir sunum yapacağım, müsaitseniz Konak Filatelistler Derneğindeki bu sunuma katılırsanız hem tanışırız hem de daha detaylı bilgi edinmiş olursunuz. Yoksa size özelden telefonumu gönderirim konuşarak daha detaylı bilgi aktarabilirim.

iyi akşamlar

Muzaffer ARDA
IP
motylku
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı motylku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Aralık-2015 Saat 14:18
Merhaba Muzaffer Bey,

Verdiğiniz değerli bilgi ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Kuşlar üzerine tematik olarak pul biriktirmek daha çok baskın geliyor. Tematik olarak nasıl çalışmam gerekir, bu konuda bilgi açısından destek verirseniz mutlu olurum. İsterseniz ben de özelden telefon numaramı verebilirim.

Elbette İzmir'deki sunumunuza katılmak ve sizinle tanışmak isterim. Müsait olursam kesinlikle gelirim.

Saygılar

İlker Erkan
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Aralık-2015 Saat 15:38
Merhaba,

dediğim gibi kuşlar teması geniş bir tema, bunu öncelikle daha kısıtlamakta fayda var. "Gözlemlediğim kuşlar" gibi bir başlık ve bu başlığa uygun bir plan ile işe başlamanızı öneririm. Gözlemlemeye değer gördüğünüz kuş türlerini ve bunların tanıtılmasını, davranışlarını, beslenmelerini türlerinin gelişi, insanlarla ve doğal çevreyle ilişkilerini araştırabilir ve bunu bir tematik hikaye zemine oturtabilirsiniz. Sonrasında hikayenizi anlatmanıza destek olacak filatelik materyalleri bulmanızı öneririm.

Bu materyaller neler olabilir ?

1) Anma pulu ve bloğu
2) FDC
3) Özel tarih damgası
4) maksimum kart
5) Flam
6) Deneme baskıları, erörler
7) postadan geçmiş posta kartkarı
8) Antiyeler

vb...

Bunları bu plana uygun yerlerde kullanmak üzere temin edip sergilenebilir koleksiyonunuzu oluşturabilirsiniz.

Bu materyaller standad ölçülerdeki föylere havit ve köşebent dediğimiz araçlarla monte edilerek sergilenebilir hale gelir.

yine takıldığınız bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım

İyi günler

Muzaffer ARDA

IP
motylku
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı motylku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Aralık-2015 Saat 17:15
İyi Akşamlar Muzaffer Bey,

'Gözlemlediğim Kuşlar' başlığı kulağa hoş geliyor, beğendim. Ancak yine geniş bir alan olacak. Tür bazında başlasam daha iyi olabilir. Örneğin baykuşlar ve diğer yırtıcı kuşlarla başlayabilirim. Diğer kuşlar bu yırtıcı kuşların besin zincirinde yer alıyor. Tabi ki böcekler, kemirgenler, sürüngenler gibi diğer canlılar da girecek bu besin zincirine. Böylelikle önce baykuşlarla başlamayı düşünüyorum. Sonra kartal, doğan, şahin vb kuşlar. Sizce böyle başlasam nasıl olur?

Ayrıca pul kataloğu olarak en son çıkan Türk Pulları ve Antiyeleri Kataloğu'nu mu almalıyım?

Tematik çalışmada vermiş olduğunuz tüm matertallerden olması gerekiyor mu? Sadece pul, anma pulu ve bloğu, FDC olsa yeterli mi?

Saygılar

İlker Erkan
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Aralık-2015 Saat 11:03
Merhaba İlker Bey,

Baykuşlar güzel bir konu. Planınızı hazırlayıp gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Yarışmalı sergilere katılacak bir tematik koleksiyon için materyal çeşidi önemli. Ancak siz yeni başlayan bir koleksiyoner olduğunuz için mümkün olan maksimum çeşitliliği sağlyarak başlayın. Zaten her yıl sergilere koleksiyonunuzu yenileyerek katılacaksınız. Hem yeni şeyler öğreneceksiniz hem de yeni materyaller bulacaksınız. "En uzun yol bile ilk adımla başlar" siz ilk adımı atın gerisi gelir.

kolay gelsin

Muzaffer ARDA
IP
motylku
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı motylku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Aralık-2015 Saat 17:53
İyi akşamlar Muzaffer Bey,

Planı hazırlayıp göndericem. Fikirleriniz çok önemli. Desteğiniz için teşekkür ederim.

Saygılar

İlker Erkan
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma