Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Cumhuriyet Dönemi Pulları
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Cumhuriyet Dönemi Pulları
Mesaj icon Konu: 2013.09.14 - 13.İstanbul Bienali Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
erdalkara
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 732

Alıntı erdalkara Cevaplabullet Konu: 2013.09.14 - 13.İstanbul Bienali
    Gönderim Zamanı: 23-Ağustos-2013 Saat 01:37
13. İstanbul Bienali konulu pul 14 Eylül 2013 tarihinde çıkacaktır.

strPostAds
IP
erdalkara
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 732

Alıntı erdalkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Eylül-2013 Saat 14:23
Söylüyoruz söylüyoruz ama sakalımız yok diye mi bilemiyorum bir türlü anlatamıyoruz. Özel damga nedir? İlk gün damgası nedir? Hangi damga nasıl kullanılır? PTT bunu bir türlü öğrenemedi gitti. Kardeşim damgayla ilgili kanunu ben mi yaptım? Hayır. O zaman bir zahmet okuyun öğrenin şu damga kanununu...

Dilerseniz hep beraber bir hatırlayalım...
5584 sayılı Posta Kanununun 7 ve 21.maddelerine ve Posta Tüzüğünün 5. ve 6. maddeleriyle 14. bölüm hükümlerine göre çıkarılmış bulunan Filateli Servisleri Yönetmeliği'nin ilgili hükmü aynen şöyledir:
  • 3.4.2.1 İlkgün damgaları, anma pullarının bloklarının ve sürekli pulların tedavüle çıkarıldıkları gün üzerlerinde yalnız ilgili oldukları pul bulunan gönderilerin, filatelik zarf, kart ve kağıtların damgalanmasında kullanılır. Bu maddelerin üzerlerindeki ilkgün damgasıyla ilgili olmayan pullar normal tarih damgası ile iptal edilir.
Yani ilkgün zarfı üzerinde yer alan ve ilkgün ile ilgili olmayan fazladan pullar normal tarih damgasıyla iptal edilir. Durum böyleyken PTT'nin abonelerine gönderdiği örneğe bakalım.

Ankara dışında gerçekleşen damgalarda bu olay hep yaşanıyor. Geçen sefer mazeret şöyleydi. Efendim Ankaradan giden görevli personel tam sırada bir yere gitmişmiş de yerine bakan yerel personel tam bilemeiş falan.. Bu sefer mazeret nedir bilmiyorum. Önemsemiyorum da.. Ama PTT'den rica ediyorum. Lütfen bu konuda bir önlem alın artık. Abonelere basılan pul ile tamamlayın taahhüt bedelini. Bienal ile ilgili zarfın ürtünde Rasat uydusunun pulunun ne işi var allahaşkına? Hatalı zarf üretilmiş burada ve paramız da boşa gitmiş oluyor. Telafi etmeyi düşünen olacak mı? Hayır... İşte her zaman ki gibi burada söylendiğimizle kalacağız...

NOT: Unutmadan bir ricam daha olacak. Gelen zarflar postada yıpranarak geliyor. Belki biraz yıpranması racona uygun olabilir ama taşıma sırasında zarfları deste yapıp iple bağlama işinden dağıtım memurları vazgeçilmeli. Zarfın içine konan karton fazla kalın ve zarfı bollaştırıyor. Ya zarfları kalın zarf içinde ya da poşet içinde gönderin ki, azıcık da olsa abone olmanın ayrıcalığını hissedelim.

Kimse kusura bakmasın bir kısmı öylesine ortaya söylenmiş şeyler. Ama filateli servisine de aynı şikayetleri gönderiyorum.

Saygılarımla...

Düzenleyen erdalkara - 24-Eylül-2013 Saat 06:52
IP
Gebirgsjager
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 443

Alıntı Gebirgsjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Eylül-2013 Saat 22:35
Bu kaçıncı artık !!!
Selam ve Saygılarımla,

Anıl Gürsoy