Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Koleksiyonculuk
 Tr Filateli Forumları | Sorular | Koleksiyonculuk
Mesaj icon Konu: Kartpostal koleksiyonu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
elesa3333
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 80

Alıntı elesa3333 Cevaplabullet Konu: Kartpostal koleksiyonu
    Gönderim Zamanı: 07-Mart-2013 Saat 09:23

Merhaba Arkadaşlar,
Kartpostal Koleksiyonu ile ilgili bir başlık bulamadığım için yeni bir başlık açtım.
Aslında orijinal Kartpostal toplamıyorum ama yaşamımın neredeyse yüzde sekseninin geçtiği Tarsus ve Mersin’in nerede eski,tarihi bir fotoğrafını görsem hemen kopyalayıp arşivliyorum.”Bir zamanlar Tarsus” ve “Bir zamanlar Mersin” adları altında iki dosyam var.Hatta bir nedenden dolayı da Trabzon için de böyle bir dosyam var."Nereden nereye" dediğinizi duyar gibiyim.-sizi merakta bırakmayayım 2. hanımın köyü olduğu için yani Hanımköylülükten Trabzon'du- Onda da epeyi fotoğraf var.Ama o şimdilik rötar yapıyor.Ayrıca 4. dosyamın adı da henüz belli değil:)Belli olunca yazarım:) Her birinde 250-300 adet kartpostal imajı birikti.Bunu altı yedi yıldır yapıyorum.
Kartpostalların aslını toplamak elbette en iyisi ama ben bu yolu seçtim.
Levantenleri bilirsiniz. Vikipedi’den alıntıladığım bölüm şöyle;

… “Osmanlı döneminde, özellikle Tanzimat sonrasında İstanbul’da ve büyük liman kentlerinde yoğunlaşan ve ticaretle uğraşan, Müslüman olmayan azınlıklar” diye tanımlamaktadır. Levantenler genellikle, deniz ticareti yapan Akdeniz ülkelerinden (Venedik, Genova, Ragusa), ticaret ile uğraşan diğer ülke ve şehirlerden(Amsterdam) ya da Haçlı Devletleri'nden gelip, çoğunlukla İzmir ve İstanbul'a yerleşmişlerdir.”…

İşte bu topluluğun “Levantenlerin Mirası” adı altında bir bağlantısını sizinle paylaşmak istedim.

İstanbul’dan İzmir’e,Mersin’e,İskenderun’a kadar birçok kentimizin ve semtimizin eski fotoğraflarını içeriyor.Hatta o yıllarda yaşayan ailelerin fotoğraf albümleri bile var.
Ben beğendim.Umarım siz de beğenirsiniz.

http://www.levantineheritage.com/images.htm

strPostAds
IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 382

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Mart-2013 Saat 20:24
Çok güzel

Teşekkürler
Ufuk TALAY
IP
MAHAL
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 245

Alıntı MAHAL Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Mart-2013 Saat 20:58
Gerçekten çok güzelde ; İngilizce öğrenemediğime o kadar pişmanım ki,yapmaya çalıştığım koleksiyonda da çok sıkıntı çekiyorum.
MAHMUT ALTIBAŞ
IP
pulkolik
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 30

Alıntı pulkolik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Mart-2013 Saat 00:26
bende beğendim saygılar
IP
brunomoraes
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 7

Alıntı brunomoraes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Aralık-2013 Saat 15:52
Kartpostal paylaşımı konusunda postcrossing adında bir site var. Site üyelerinden herhangibirinin adresi size veriliyor, gönderdiğiniz her kartpostal için, sizin adresiniz de bir kişiye veriliyor. Bu şekilde dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 25 kartpostal aldım, haliyle üzerlerinde çok güzel pullar ile beraber.
IP
erdalkara
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 732

Alıntı erdalkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Aralık-2013 Saat 16:25
Postcrossing sitesini ben de hararetle tavsiye ederim... 3 ayda geldiğim noktayı görmek için tıklayınız...

http://www.postcrossing.com/user/erdalkara

Bana gelen Postakartları / Gönderdiğim Postakartları

İlgilenen olursa büyük bir zevkle yardımcı olurum.

Saygılarımla

Düzenleyen erdalkara - 24-Aralık-2013 Saat 16:30
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma