Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Cumhuriyet Dönemi Pulları
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Cumhuriyet Dönemi Pulları
Mesaj icon Konu: TÜRK PULCULUĞUNUN 150.YILI SERİS Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
tunc
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 816

Alıntı tunc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ocak-2013 Saat 03:05
Mahmut kardeşim, benden sana bi tavsiye sakın ola ki bu kadar büyük pullarla yaptığın bir materyale böyle büyük görsel koyma. Pullar zaten aşırı büyük nerdeyse 10x15 fotoğraf ebadında, bir de sen o zarfa görsel koydun mu hele ki burdaki gibi kolaj ve fotoshop uygulamaları... İşte o zaman iyice karışıyor. PTT bu hatayı bir seneden fazladır yapıyor ne yazık ki. Zarfların üstüne görseli öyle büyük koyuyor ki sanki pul değil fotoğraf satıyorlar. Pul ve damga boğulup gidiyor. Tabii bunlar benim daha önceki deneyimlerimden yola çıkarak size anlatmaya çalıştığım fikirlerim. Yoksa ben de yapmıyor değilim bir nebze olsun, çünkü ne de olsa meslek grafikerlik olunca illa ki görsel arıyor insan zarfta. Yine de işinize karışmak gibi bir küstahlık yapmak amacında değilim, bu nedenle şimdiden kusuruma bakmayın.

Selam ve saygılarımla...
Tunç Işın
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ocak-2013 Saat 04:22
Ne kadar anlatsak insanlar bildiğini okuyor varsın okusun bu zarfın hiçbir önemi yok resim olsun olmasın iki blok çıkmış bu blok tek bir zarfa kullanılır tahaütlü yapacaksan arkasına pul tamamlar gönderirsin
çarşaf gibi zarf kullanmanın bir alemi yok normal pula ptt nin yaptığı zarf gayet güzel ona bir posta damgası vur olsun bitsin yok ben kendi zarfımı kullanacam diyorsan 18x20 ebadında bir zarf kullananilirsin isimleri o kadar büyük yazmanında bir alemi yok.Yinede
kimsenin işine karışmak gibi olmasın
selamlar
IP
MustafaUnlu001
Üye
Üye

Gönderilenler: 83

Alıntı MustafaUnlu001 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ocak-2013 Saat 08:26
IsFila kataloguna gore Tugrali Pullar 1. Baskı tarih olarak 1862 gosterilmis.
Sanki 2. baskı pullar ilk Turk pulu olarak kabul ediliyor. Cunku onları çıkış tarihi 12 Ocak 1863 gozukuyor. Bunun sebebi nedir? 1 Baskı olanlar basılmıs ama tedavule cikmamis pullar mıdır?

diye sormuştum? bilgim olmadigindan soruyorum, bilgi verirseniz sevinirim.

tşkler.
Mustafa Ünlü
IP
Gebirgsjager
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 443

Alıntı Gebirgsjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ocak-2013 Saat 10:10

Mahmut kardeşimin zarfı tamamen filatelik amaçlı hazırlanmıştır. İki blok ilk gün damgası aynı olduğu için tek zarf üzerinde kullanılabilir kanaatimce. (Bkz. Almanlar'ın ilk dönem blokları (Amerikan - İngiliz işgal bölgesi blokları dantelli ve dantelsizler aynı zarf üzerinde sıkça kullanılmıştır.) Bu zarftaki problem bana göre Tunç Bey'in dediğin gibi görselin biraz fazla yer kaplaması. Onun dışında 10 Numara zarf :)

Mustafa Bey haklısınız. İlk Türk pulunun basılış tarihi 1862'dir. Ancak kesin tarih bilinmiyor. Kesin tarih bilinen 1863 yılı zannımca PTT tarafından referans alındı.

Düzenleyen Gebirgsjager - 16-Ocak-2013 Saat 10:10
Selam ve Saygılarımla,

Anıl Gürsoy
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ocak-2013 Saat 10:42
keyfiniz bilir kardeşim isterseniz 1963 yılındaki blokuda yapıştırın daha gösterişli olur
IP
sunset
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 11

Alıntı sunset Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ocak-2013 Saat 11:59
İsfila kataloğunda yer alan tarihler, emisyonların hazırlanma sırasına göredir. 1. emisyon olarak kabul edilen 2 ve 5 kuruş ince kağıt valörden oluşan pullarımız, kontrol bordürü tatbiki için mahzurlu daha doğrusu iki pul arasında kontrol bordürü tatbik edecek kadar yeterli mesafe olmadığından tedavül edilmemişlerdir. Kontrol bordürlerine ayrılan boşluk birkaç mm genişletilerek kataloğlarda 2. emisyon olarak geçen dört pulluk seri 12 ya da 13 Ocak 1863 yılında tedavül edilmiştir. Bu nedenle bu tarih dikkate alınmaktadır.
IP
sarsılmaz13
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 151

Alıntı sarsılmaz13 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ocak-2013 Saat 12:31

Herkese selamlar, saygılar

Affınıza sığınarak yapılan yorumlara bir kaç görüş belirtmek isterim.(Tunç ve Erdoğan Ağabeyim kesinlikle üzerlerine alınmasınlar. )Usta vardır, bir de çırak.Peki ama nedir bu iki sıfatla öne çıkan kişilikler?Ben onu bunu bilmem kardeşim; iki kişi aynı işi yapıyor, birisinin meşgulatlarıyla ilgili 20 tane bilgisi var, diğerinin ise 19.İşte usta diye tabir edilen şahsiyet, burada 20 tane bilendir.19 tane bilen, 20 tane bilene ( hele ki bir de adab ve üslup tarzını çok fazla olumsuzlaştırarak ) "ben daha iyi bilirim, sen işine bak" biçiminde konuşmak suretiyle üzerine üzerine gelirse, işte o zaman "trfila" gibi değerli bir sitenin üyeleri kırılır, üzülür, hatta 2009'dan 2013'e kadar ( yaklaşık 4 yıl ) siteyi sadece okumak suretiyle takip eder, hiç yorum yazmaz, üyeliği banlanmasın diye ara sıra üye girişi yapıp hemen geri çıkar.Bir de şu var, benim deyindiğim şu "20 tane bilen, 19 tane bilen" mevzusunda, "akıl yaşta değil baştadır, bin tane biliyorsan yine de bir bilene sor, çok bilen çok yanılır, ...vs." gibi geçmişte yaşanılan tecrübelerden yola çıkarak hayat bulmuş ata sözlerimize de muhalefet falan değilim.Elbette bizden daha az bilen birileri, bizim kaçırdığımız ufak detayları yakalamış olabilir.Bu detaylar ne kadar önemli ise, bunu uygun bir üslupla karşındaki kişiye iletmek de bir o kadar önemlidir.Maalesef site içinde bazen filatelik amaçlar dışında bir takım işler yapıldığı zamanlar oldu.Neyse, bırakalım bunları.
Tunç ve Erdoğan Ağabey'imin ( ustalarımızın ) değerli eleştirileri ve tavsiyelerini dikkate alacak, daha dikkatli olacağım.

Saygılar...

Mahmut KOÇ
Allah Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ocak-2013 Saat 13:46
Biz görüşümüzü yazdık zarfı öyle yapsan bana ne faydası veya zararı var kardeşim ama anıl bey on numara dediğine göre bu işte uzman o benim hiçte umurumda değil aslında
suç bizde bırak dileyen dilediğini yapsın doğru yanlış
ne diye karışıyorsun
IP
Gebirgsjager
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 443

Alıntı Gebirgsjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ocak-2013 Saat 13:59
Ben otoriteyim demiyorum Erdogan Agabey. :) Kanaatimce dedim. Yoksa dediginde haklisin. Fikrine saygim var. Amma ve lakin Numarali blokla taahhutlu miks olmayan zarf yapmanin tek yolu sadece numarali blogu kullanmaktir. O da en az 3 tane kullanma ile olur. Diger butun zarflar miks kategorisindedir. Pulu one veya arkaya yapistirmak filatelik tercihtir. Ikisi de dogru.

Düzenleyen Gebirgsjager - 16-Ocak-2013 Saat 14:02
Selam ve Saygılarımla,

Anıl Gürsoy
IP
leventbaldogan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 27

Alıntı leventbaldogan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ocak-2013 Saat 16:29
Sevgili Dostlar..

Hazır böyle bir konu açılmış ve ustadlar aralarında tatlı tatlı fikir alışverişi yapıyorken..
Böyle bir filatelik Zarf hazırlamanın yol,yöntem ve incelikleri konusunda fikirbirliğine varılmış veya genel geçer kuralları konsunda biz amatörlerde bilgi/çıkarım sahibi olmak isteriz.

Şöyleki
Şimdiye dek gördüğüm filatelik amaçlarla özel hazırlanan zarflarda genel olarak Boyutların standartlardan çok büyük olmamasına, Zarfların pul ve damganın net olarak seçilebilecek sadelikte olmasına, Kullanılacak serinin eksik olmaması veya mümkün ise farklı pul içermemesine ,
öncelikle dikkat ediliyor. filatelik olması içinde bunlar yeterli (mi? )
Yine Eger Posta ideresi ( PTT ) tarafından hazırlanmış bir zarf FDC vb. var ise özel bir zarf hazırlamakta gereklimi ? tamamen kişisel zevklere mi kalmış ..( eksiğim yanlışım varsa düzeltin lütfen )

Teknoloji hızla ilerliyor
görsel bulmak kolaylaşıyor. Gelişen yazıcılar sayesinde ise baskı kalitesinde zarf oluşturmakda o denli kolaylaşıyor.
Eğer oluşturuyorsak Galiba önemli olan konuyu veya hikayeyi en iyi anlatacak zarfı veya materyali oluşturabilmek.

Bu seri için bilmem zor ama .. Benim fikrim özel hazırlanmış değilde var olupta edinilmiş birtakım nesnelerin uyum içerisinde filatelik bir ürün oluşturması mı daha hoş.
Atıyorum : Beypazarı ( Bu pulu sadece örnek olsun diye verdim )pulu için Beypazarı belediyesi antettli zarfı üzerine ilk gün damgası ve beypazarı PTT posta damgası ile .....

Bu arada PTT 150.Yıl şubesi varmış istanbul'da
Bak Yaa bilmiyordum..

Sevgi ve saygılarımla
Levent
Levent Baldoğan
IP
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma