Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Pul & Posta Tarihi
 Tr Filateli Forumları | Takas Listesi | Takas Yapmak İstediğiniz Ürünü Aşağıdan Seçiniz. | Pul & Posta Tarihi
Mesaj icon Konu: Yurtdışından takas yapmak Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
tamseri
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 201

Alıntı tamseri Cevaplabullet Konu: Yurtdışından takas yapmak
    Gönderim Zamanı: 22-Temmuz-2012 Saat 19:29
Başlığı yurtdışından takas yapmak olarak tekrar düzenledim.

Bu arada ingiliz machin pullarından ve fazla olan isveç pullarımdan isteyen olursa lütfen bana yazsınlar.

Geçtiğimiz günlerde üye olduğumuz bir siteyi anlatmak isteyorum. Benzerlerini de eklemekde fayda var.

Takas sitesinin adı
http://colnect.com
Sitede enteresan . Üye oluyorsunuz. size 15 gün premium üyelik veriyorlar. Ama daha sonra dleyen ayda 4-5 euroya premium üye olarak devam edebiliyor ya da katkı sağlıyorsa ücretsiz premium üyelikleri var. Bunlar bizi aştığı için premium üye olmadık.

Güzel olan tüm pulların olmasa da epey pulun reimleri ve michel katalog numaraları var.

Önce sizde fazla olan pulları işaretliyorsunuz yani bunlar takasa sunduğunuz pullar olarak işaretliyorsunuz. Ben ayrıca damgalıysa "used" damgasız zaten yok ama eklesem "MHN" diye eklerim.

Daha sonra ise eksik pulların listesini girmeye başlıyorsunuz. Bu işlemlerde hediye verilen 14 günlük premium zamanı yapmak iyi olur. Bu bilgileri ilk hafta girseniz ikinci haftada karşılaştırmaları otomatik yapan bir link var. Ordan da karşılaştırmaları yapıyorsunuz.
Biz yeni üye olduğumuz için de takas yapmak istediğimiz kişileri seçerken daha önce olumlu puan almış olanları seçmek daha mantıklı. kişiye yazıyorsunuz tamam derse adresi istiyorsunuz . pullar önce karşıdaki kişiye gidiyor. Bu da 5.75 lira civarı kayıtlı posta ile gönderiliyor. Karşı tarafa PTT yurtdışı kayıtlı gönderi linki ile PTT nin verdiği izleme numarasını (RR ile başlar track numarası) yolluyorsunuz. Artık gerisi karşı tarafa kalmış.
Site benimde hoşuma gitti. Kurulurken herkes katkı sağlamış. İş büyüyünce de premium üyelik dedikleri oldukça avantaj sağlayan bölüm paralı yapılıvermiş.
Şu an premium üyeliğim bitti ve siteden yararlanma durumum oldukça kısıtlanmış oldu.
Benzer bir siteyi ülkemizde mutlaka gerçekleştirmek lazım. Bu sitede dikkatimi çeken üyelerin premium varken oldukça aktif olması ve bitince de çok üyenin kısıtlamalar nedeniyle uzaklaşmaları. İşe para girince site müşteri kaybetmeye başlamış diyebiliriz.
Bu işin maliyeti nedir bilmiyorum ama madem çok sayıda pul sevdalımız var neden çok daha güzelini bizler yapamayız diye de soru sormadan edemiyorum.
Site her tür koleksiyon envanterine girmeye devam ediyor. Bizde bu işi pul ile başlayabiliriz. Sadece farkımız sitenin ücretsiz olması koşulu benim için esas olandır. Site reklam alarak masrafları kapatabilir mi? Sanmıyorum. Velhasıl vakti olan ve internet site işlerinden anlayarak programını yapacak gönüllüler gerekebilir. İşin başı zaten programda bitiyor.

Bu başarılsa ülkemizde inanın pul sevdası günümüzdekini oldukça katlar. Diğer sitede eksik olan otomatik pul fiyatlarını (takasda eşit değerini elde etmek amacıyla) güncel olarak eklemek çok daha güzel olur.
Ülkemizde oldukça filateli derneği var. Belki yapılacak bir ülke kongresinde bu tür bir site karara bağlanabilir.
Maddi eksiklik ise yapulan müzayedelerde % 5 siteye dense bence işin de altından kalkılmış olunur. Sadece gerekli olan kuvvetli bir filateli dernek yönetimimiz ve gönülden çaba sarfetmek. Bunun dışında zaten pul resimlerini bizim gibi gönüllüler de eklemeye hızla başlar. Diğer sitede eksik bir çok pul resmi var ama bizde eksikler çok daha iyi tamamlanır.
Teklif tartışmaya açıktır.

Önemli not; Sitede premium olmadıkça yani para ödenmedikçe pul arayanlarla eşleştirme yapılamıyor. Yani tam bir fiyasko halini alıyor.

Ben sitede premium üyelik zamanında toplam 3 ülkeye pul gönderdim. Henüz daha ulaşmadılar.

Bu sitede yurtdışına pul yollarken kayıtlı posta sistemi tercih ediliyor. Ülkemizde kayıtlı posta servisi 100-200 gr a kadar 6 Liraya yakın bir fiyat tutuyor. Örneğin 85 gr. 5.75 Lira. (Mektup olarak yolluyoruz, kargo hafif ağırlıkda daha pahalı olacaktır)
Kayıtlı posta demek PTT dolduracağınız alıcı ve göndericinin adresleri olan bir standart form dolduruluyor. PTT de bu formu bilgisayara işleyip size RR ile başlayıp TR ile biten bir takip numarası veriyor . (registered post, tracking number)
Bize postanın karşı tarafa gidip gitmediğini aşağıdaki linkden takip edebiliyoruz. Aynı numarayı ve linki de mektup yolladığımız kişiye yolluyoruz.
http://www1.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta-yd_yeniweb.php

Bilgilerinize sunarım

Saygılarımla

Düzenleyen tamseri - 12-Ekim-2012 Saat 15:45
Cumhuriyet-Osmanlı ve İsveç pulları.
strPostAds
IP
huron
Üye
Üye

Gönderilenler: 49

Alıntı huron Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Ekim-2012 Saat 22:29
Orjinalini yazan: tamseri

isveç harici tüm yabancı pulları bulduğum bir takas sitesi kanalıyla yolladım. Bakalım geri neler gelecek. hayırlısı. Sonuçta bu başlık silinebilir. teşekkürler
takas sitesinin adını banada verirmisiniz bende bundespost pullarını damgalı takas etmek istiyorum
IP
MAHAL
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 245

Alıntı MAHAL Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ekim-2012 Saat 10:43
Sayın dostlar,
O sitenin adı gizli değil ise neden hepimiz öğrenemiyoruz?
Saygılar.....
MAHMUT ALTIBAŞ
IP
huron
Üye
Üye

Alıntı huron Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ekim-2012 Saat 23:27
belki ömer bey daha sitemize girip mesajımızı almamıştır
IP
MAHAL
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı MAHAL Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Ekim-2012 Saat 20:31
Açıklamalar için çok teşekkür ediyorum.
MAHMUT ALTIBAŞ
IP
huron
Üye
Üye

Alıntı huron Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ekim-2012 Saat 10:44
çok teşekkür ederim açıklayıcı ve heyecan verici birşey oldu benim için keşke daha önceden bulabilseydim böyle bir siteyi çünkü sitemize ilk girdiğim günden bu güne çok masraf yaptım ebay dan bundespostlarımın hemen hemen %75 ini tamamladım
IP
tamseri
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı tamseri Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Kasım-2012 Saat 09:46
colnect sitesi ile ilgili gözlemlere devam.
sitede premium üye olmadığım için premium üyelere nazaran daha çok çaba sarfetmek gerekiyor zira takas listelerinde premium olmayan üyeleri sanki aktif üye değilmiş gibi alt tarafta ekliyorlar. Bu nedenle de size direk şu pullarınızla takas yapalım diyen pek olmuyor. Bu nedenle araştırmayı genelde ben yapıyorum ve 100 civarı takas yapabileceğim bir üye yakaladığım zaman hemen kısa mesajımı yolluyorum.

profilinizde hangi pulları biriktirdiğinizi detay olarak yazarsanız iyi olur. Damgasızlar için MNH, damgalılar için USED tabirlerini kullanıyorum.
Bu işi colnect oldukça iyi yapan yabancılar da gördüm. Onlar daha çok pulları michel veya scott katalog değerleri üzerinden değişim yapıyorlar. Geçen Portekiz e epey pul yolladım, vatandaş üşenmemiş tek tek pulların hesabını yapmış, kağıda dökmüş ve bana yolladığı pullarında değerini çıkarmış ve kağıdı pullarla beraber bana yollamış. Velhasıl öğreneceğimiz çok şey var.
Daha önce de belirttim. Burada önemli olan pulların sitede işaretlenmesi için zaman harcamak. Koleksiyonları girmek yerine sadece takas ve istek listelerini girmek yeterli olacaktır. İlk sefer üyelere hediye edilen 14 günlük premium hediye süreyi kayıtlarınızın girişi bitmeden kullanmamaya çalışın. Ama ben 1-2 günümü ayırır hızlıca girerim derseniz kullanın zira özellikle hızlı işaretleme oldukça faydalı. takasda 3000-5000 pulunuz olsa epey işe yarar. Bazı koleksiyonerlerin takasda 20-30 bin pulu var.
IP
tamseri
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı tamseri Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Kasım-2012 Saat 09:56
Bir üstteki mesajda belirttiğim ve profesyonel takasçı diyebileceğim, michel kat. fiyatarı ile takas yapan üyenin profil sayfası. Oldukça fazla pulu da var, Osmanlı dönemi de dahil.
http://colnect.com/tr/collectors/collector/Alt03
IP
tamseri
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı tamseri Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Kasım-2012 Saat 10:02
Takas süresi genelde kayıtlı postada 15 gün civarı sürmekte. 15 günde karşıdan gelecek pulların süresi toplamda 1 ay düşünmek gerek. kayıtlı posta ücreti yurtdışında genelde 5-6 Lira arasında tutuyor. pulları gönderirken öyle büyük zarflara koymaya gerek yok. Ben küçük zarflarla yolluyorum, damgalıları poşete alt üzt taraflarında ince birer kartonla koruyorum. Damgasızları ise kullanılmış hafif kartelaya diziyorum ve gene pul yüzü tarafına ince bir karton ve üzerine poşet geçiriyorum, seralansa da olur. (mutfaktaki hava almasın diye gıda korumada kullanılan)
IP
MAHAL
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı MAHAL Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Kasım-2012 Saat 10:54
Sayın Tamseri,
Gerçekten faydalı bilgiler paylaşıyorsun, ben de hemen deneyeceğim.
Teşekkürler ediyorum.
MAHMUT ALTIBAŞ
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma