Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: pul kolleksiyonculuguna geri donmek... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
zeppelin1907
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 97

Alıntı zeppelin1907 Cevaplabullet Konu: pul kolleksiyonculuguna geri donmek...
    Gönderim Zamanı: 20-Temmuz-2012 Saat 22:53

1986 senesinden bu yana ara verdigim hobime geri dondum kisa sure bir once... Gecen 26 yil zarfinda da hic takip etmedim gelismeleri. Simdi zaman tunelinden gecmis gibi hissediyorum kendimi internetten gelismelere baktikca...

Pulculuga kisa surede kar etme mantigiyla bakan veya hic ilgilenmeyen genc nesil,internetten muzayedeler , pullari sattiginin yari fiyatina bile almayan profesyoneller, yuksek komisyonlu muzayedeler, butun bunlarin yaninda dunyanin turk ve osmanli pullarina inanilmaz ilgisi, kolleksiyonerlerimizin uluslararasi basarilari....

Bundan 37 sene evvel babamin elinden tutup ilk defa bir pulcu amcaya gitmistim beyoglunda...babama merak etme pullara iyi baktiginiz surece her zamane sattigim fiyatin biraz altina alirim, pullar her zaman deger kazanir demisti ....sonra ptt ye abone olup harcligimla pul alacagim gunu heyecanla beklemeler, arkadalarimla kiran kirana pul degis tokuslari, eksik serileri tamamlamak icin icimdeki tutku...ve tum dunyayi pullarin penceresinden ogrenmek....

Artik iyice eskisimeye yuz tutmus pul defterlerimi cikarttim raflardan...hersey biraktigim gibi duruyor..

Merhabalar...

Ersan
Ersan
strPostAds
IP
saadettin_pul
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 924

Alıntı saadettin_pul Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Temmuz-2012 Saat 23:24
Dünyanın en güzel virüsüdür filateli. Bir gün hiç ummadık bir anda yeniden sizi kendisine çeker. Aramıza tekrar hoşgeldiniz.
Saadettin Kayserilioğlu
IP
erdalkara
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 732

Alıntı erdalkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Temmuz-2012 Saat 03:56
Böyle ara ara eskiye dönüşler de olmasa, gerçekten hayat çok sıkıcı olurdu diye düşünüyorum. İnsan olanın kaçınılmaz merakıdır kendisini geçmişle kıyaslamak. Artık daha iyi bir yerde olduğunu kanıtlamak ister kendisine. Özlem dolu meraktır aslında geçmişle yaptığımız muhasebe.

Yıllar sonra yeniden filateliye dönmeniz ne kadar güzel. Gercekten o ara verdiginiz yıllarda pekçok şey oldu. Umarım bu boşluğu sindire sindire doldurabilecek imkan ve zamaniniz vardır.

Takıldığınız konulara, merak ettiğiniz sorulara cevap verecek birilerini buralarda her zaman bulabilirsiniz.

Sizi daha iyi tanımak umuduyla,

Hayırlı ramazanlar...

Saygılarımla
Erdal Karakaşoğlu
IP
tafibe
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 100

Alıntı tafibe Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Temmuz-2012 Saat 10:36
Erdal Kardeşim,
Aramıza hoşgeldin,
Bende pul biriktirme işine 1980 yılında başladım ve 1986 yılında ara verdim.
2008 yılında tekrar başladım. İlk iş olarak hemen bir derneğe üye oldum.
Bu konuyu da sana tavsiye ediyorum.
Bu işin dogru ögrenilecek yerleri kesinlikle derneklerdir.
Kadıköy'de bir dernegimiz var. Altı yöl vişne sokakta.Pazar günleri açık
Diğer dernegimizde Nışantaşında.  Salı günleri açık.
Bu konularda sana istediğin bilgileri verebilirim.

Hayırlı ramazanlar
Tekrar aramıza hoşgeldin.
Tarık Bezer
IP
tafibe
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 100

Alıntı tafibe Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Temmuz-2012 Saat 10:43
Arkadaşlar pardon
Ersan yazacagıma Erdal yazmışım.
Benden önceki mesajı erdal kardeşim yazmış. bu yüzden yanlış yapmış olabilirim.
Selam ve sevgiler.
Tarık Bezer
IP
tamseri
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 201

Alıntı tamseri Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Temmuz-2012 Saat 02:32
Bir geri dönüşde sanırım benden olabilir. Yaş ilerleyince eski defterler karışmaya başlar malumunuz:))
Defterlerin sayısı 8-10 tane vardı. Yaklaşık 20 sene önce hepsini dağıttım diye biliyordum ama 1 tane defter kendini saklamış ve geçen hafta karşıma çıktı...
Kalan deftere göz gezdirdim. Koleksiyonluk bir değeri de olmayanların olduğu bir defterim var artık. Bakalım zamanla toparlanacak mı?

Yabancı pullardan genelde isveçler kalmış. Osmanlılardan tek kalmamış. Sanırım yabancıları takas yapıp Cumhuriyet damgasız serilere başlamak en mantıklısı olacak.
Bu arada PTT de durumlar nedir bilmiyorum. Filateli servisleri vardı. Devam ediyorsa onlara da bir uğramak kayıt olmak lazım sanırım.

Özet pulcu muabbeti dönen kahve varsa takılmaya hazırlanmalıyım. Sanırım iyi bir eğitime girmem lazım.
Saygılarımla
IP
simsan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 284

Alıntı simsan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Temmuz-2012 Saat 02:47
Ömer kardeşim sizide aramızda görmek hoş.Pul ve pulculuk konusunda bu sitede sorunuza muhakkak bir cavap veren olur.Tarık beyinde ediği gibi nisamtaşında istanbul filatetelistler ve kadıköyde Kadıköy filatelistler dernekleri var.Buralara üye olabilir gelebilirsiniz.PTT ye gelince sirkaci,Kadıköy ve beyoğlu postahanelerinde filateli servisleri var.Ayrıca Ptt'nin internet sitesi mevcut.Buda "ptt.gov.tr"burada sağ alt tarafta e-filateli linki var burayada girebilirsiniz.
Saygılarımla
Nihat ÇİMRİN
IP
tamseri
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 201

Alıntı tamseri Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Temmuz-2012 Saat 03:12
Teşekkür ederim. Kadıköy bana yakın sayılır. Eski pulları daha fazla bu işe sevdalanmışlara bırakarak doğumundan itibaren yani 1963 den itibaren pulları toplamak muhtemel hedefim. Yıllık PTT nin çıkardığı tutarlar bütçeyi zorlar mı henüz bilmiyorum. Zorlamayacak durumda ise İGZ ve blok olarak başlamak mantıklı gibi.
Pul işinden beni sanırım soğutan herkesin istediği gibi pul bastırması olmuştu. Bu nedenle bir standart da bulmam gerekecek vesselam.
Saygılarımla
IP
zeppelin1907
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 97

Alıntı zeppelin1907 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Temmuz-2012 Saat 14:51
doğru yere gelmişim..mutlu oldum sizler gibi değerli arkadaşların yazılarını okuyunca

selam ve saygılarımla

Ersan
Ersan
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma