Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Filateli ile ilgili kurumlar
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Filateli ile ilgili kurumlar
Mesaj icon Konu: 2013 Emisyon Programı Hakkında... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
elesa3333
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 80

Alıntı elesa3333 Cevaplabullet Konu: 2013 Emisyon Programı Hakkında...
    Gönderim Zamanı: 24-Haziran-2012 Saat 15:45
Merhaba Arkadaşlar,
Filateli ve Müze Müdürlüğü'ne yazdığım bir yazıyı sizinle de paylaşmak istiyorum.Eleştiri ve katkılarınızı yazarsanız sevinirim.

2013 yılı Emisyon Programına katkı…

Sayın Filateli ve Müze Müdürlüğü Yetkilileri,

Her yılın sonundan birkaç ay önce önümüzdeki yılın Emisyon Programını biz filatelistlere ve kamuoyuna açıklamaktasınız. O yılın Programı açıklandıktan sonra gördüğüm kadarıyla olumlu  olduğu kadar doğal olarak olumsuz eleştiriler de almaktasınız. Pullar tedavüle çıktıkça olumlu ve olumsuz  eleştirilerin sayısı da artıyor tabii ki.Öncelikle olumlu eleştirilerin azamiye çıkmasını,olumsuz olanların en aza inmesini sizden daha fazla istediğimi belirtmek istiyorum.Çünkü kazanacak olan en başta Türk Filatelisi olacaktır.

Emisyon Programı yayınlandıktan sonra yapılan değerlendirmelerin hiç etkisi olmuyor gibi. Bazı naçizane  öneri ve düşüncelerimi,2013 Emisyon Programını yayınlamanıza hiç olmazsa üç beş ay kala size iletmek istedim.Bir etkisi,bir katkısı olursa çok mutlu olacağımı bilmenizi isterim.Yalnız “Debbağ sevdiği deriyi yerden yere çalarmış” şeklinde çok sevdiğim bir atasözümüz var.Daha iyiye ve daha güzele ulaşmak adına biraz yüklenirsem lütfen affola.Niyetim asla kişileri rencide etmek değil.Hiç kimse ile kişisel sürtüşmem olamaz.Ancak ortaya konulan eseri de eleştirme hakkımı sonuna kadar kullanmak isterim. Sizleri de seviyorum Türk Filatelisini de.

Sadece 2012 yılı pulları ve zarflarını baz alarak Filatelimizi değerlendirmek istiyorum.

a) Sadece özel damga ile anılacak etkinliklere pul çıkarılmamalıydı,

b) Kadın erkek eşitliği ve Türkçe Olimpiyatları pullarında bir sanat ve estetik derinliği olmadığını belirtmek durumundayım.Türkiye’yi ziyaret ve İstanbul Alışveriş Festivali pulları ve de zarfları çok güzeldi.Ama aynı duyguları Turizm konulu sürekli pullar için söyleyemeyeceğim. Eller ve parmaklarla eciş bücüş birer kalp yapmak ve içerisine de kent isimlerini yazmak hiç de etkileyici bir buluş değildi bence.Onun yerine sade bir şekilde İstanbul yazısını Kızkulesi’nin hemen üzerine ya da Antalya Yat Limanı gibi  yazmak bile daha güzel olurdu diye düşünüyorum.

Geçen yıl Amerika B.D. Emisyon Programı pulları tanıtımında bir şey çok dikkatimi çekmişti. 2012 Emisyonu’nun hemen tamamı 2011’in Kasım ya da Aralık ayında tanımlanmış ve konusunda uzman bir Sanat direktörü grafikçi tarafından tasarlanmıştı. Örneğin önümüzdeki yılın ekim ayında çıkacak pulun bile nasıl olacağını, tüm tasarımını renklerine , büyüklüğüne ve fiyatına varıncaya kadar bire bir görebiliyordunuz. Ben de çıkacak olan pullarımızı bir hafta ya da bir ay kala değil-hatta bazen ancak çıktıktan sonra görebiliyoruz- aylar öncesinden görmek isterdim.

Aşağıda bağlantısını verdiğim sayfada ABD 2012 emisyon pullarının 2011 deki tanıtımının  tamamını görebilirsiniz.

http://beyondtheperf.com/stamp-releases/2012

Bizde de çok değerli sanatçı grafikçiler var ve çok güzel çok mükemmel tasarımlar ve pullar üretiyorlar. Ama  basit ve çocukça desenler de pullarımıza yakışmıyor.Sanki bazıları kayırılıyor gibi geliyor bana.İnanın Türk Filatelisi kaybediyor. Bazen başka ülkelerin pullarına imrenerek bakmak ağrıma gidiyor doğrusu,

c) FDC için hep büyük zarflar kullanılmasına karşın bazen çok büyük bloklar yapılıyor.Zarf ile blok arasında bir oran bir uyum olmalı.Bazen adres yazacak ya da taahhütlü barkod dahi yapıştıracak yer ve en önemlisi öne vurulması gereken çıkış damgasına yer kalmıyor,

d) FDC. Zarflarında taahhütlü bedele tamamlamak için yapıştırılan pulların mevcut tema ile hiç ilgisi olmuyor.Acaba biraz da olsa uyumlu olmasına  dikkat edilemez mi?

e) FDC zarflarına çıkış damgası bir ya da iki kez arkaya vurulmuştu.Bir kez uyarımdan sonra sağolsunlar hep öne vurulmasını sağladılar.İlgili arkadaşlara özellikle teşekkür ediyorum,

f) FDC üzerine vurulan anma damgaları bazen hiç okunmuyor.Bunun nedeni de tabii ki çok koyu renk kullanılması.Mümkün olduğunca biraz daha açık renkler kullanılamaz mı?Özellikle siyah,lacivert ve koyu kahve renkli fonlarda sorun oluyor.Örneğin Salon Atletizm Şampiyonası.Renk biraz daha açık olsa hiç sorun olmayacaktı.

g) Son zamanlarda uygulanan  dantel uygulamasının değişmesini istiyorum. Hadi bir dönem uygulandı diyelim ama yetmez mi? Standart tip danteller daha güzel  duruyorlar gibi.

Ben  yeni uygulanan dantellerdeki girintileri ay ve yıldız motiflerine benzettim ama tam da yansıtmıyorlar-özellikle iki pulun birleştiği yerde bir yıldız görülebiliyor ama  pul tek başına ise bir şey ifade etmiyor.Ayrıca ay motifi Ay’a hiç benzemiyor-eğer ay motifi ise-.Yatay bir zincir baklası gibi bir şey görünüyor.Bu durum Kardeşlik Hukuku bloğunda net olarak görülebilir.Kısacası anlamsız bir uygulama diye düşünüyorum.

h) Bazen kare biçimli, çerçevesiz, dantelin de pulun resmine dahil olduğu-Zambaklar gibi ya da Karun Hazineleri gibi- gene çerçevesiz pul tasarımları çok hoşuma gidiyor.Acaba daha çok uygulanamaz mı?

i) Saadettin Kayserilioğlu kardeşimizin Trfila sitesinde her zaman önerdiği bir konu var. Filateli eğer ülke tanıtımında bir araç ise ki öyle,Topkapı Sarayı gibi belli başlı turistik yerlerde birer filateli noktası açılmasını ben de destekliyorum.

Ayrıca ,katkım olması dileğiyle 2013 te uygulanabileceğini düşündüğüm temaları tarihleriyle ve bazılarını bilgi edindiğim bağlantıları ile  aşağıya yazdım.

01.01               Ülkemizde Sultan Abdülaziz’in desteğiyle

İstanbul Atmeydanı’nda açılan  ilk resim sergisinin 150.yılı                                            

01.01.              Türk(Osmanlı)Pullarının gönderilerde kullanılmasının  150.yılı

?  ?               1913 Türk(Osmanlı) Pullarında ilk kez Resim basılmasının 100.yılı

http://gizlenentarihimiz.blogspot.com/2010/07/1913-ylna-ait-40-paralk-bir-osmanl.html

Hem Selimiye Camii hem de Yeni Postane resimli pullar 1913 te basılmışlar.Ama İsfila Katalogunda yukarıdaki bağlantının aksine  Yeni Postane resimli pullar daha önce çıkmış görünüyor.

21.03              Dünya Ormancılık Günü

28.05             Ülkemizde ilk kadın haklarını savunan örgütün-Teali-i Nisvan’ın-

kurulmasının 100.yılı

http://gizlenentarihimiz.blogspot.com/2009/05/teali-i-nisvan-cemiyeti.html

03.06             Şair Nazım Hikmet Ran’ın ölümünün 50.yılı

05.06             Dünya Çevre Günü

13.06.            Mersin 2013 - 17.Akdeniz Oyunları

28.06             Türk Kara Ordusunun 650.yılı ?

600.yıl için 1963 te iki pulluk bir seri çıkarılmış. Ancak kuruluşunun    

1363 yılında kurulan Yeniçeri Ocağının kuruluş yılı kabul             

edilmesi üzerine çok tartışılmış.

Kara Kuvvetleri tarafından Facebook sayfasına eklenen yazı;

http://tr-tr.facebook.com/notes/kara-kuvvetleri- komutanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1/t%C3%BCrk-kara-kuvvetleri/105924926132004?ref=nf

“… N.Atsız'ın görüşlerini benimseyen Yılmaz Öztuna   da 1968'de

dönemin

Genelkurmay Başkanı Cemal Tural'a Türk Kara Kuvvetleri'nin

kuruluş tarihinin M.Ö. 209 olması teklifini yaptı.[3] Sonraları, K.K.K          

kuruluş tarihi M.Ö. 209 olarak değiştirdi…”

Bu durumda 650.yıl çıkmayacak.Ama 2009 yılında 1800.yılı için pul

çıkarılabilirdi.

03.07             F.Sultan Mehmet Köprüsünün açılışının 25.yılı

24.07            Tübitak’ın kuruluşunun 50.yılı

24.07             Lozan Barış Antlaşmasının 90.yılı

01.08             Kızılhaç’ın 150. yılı

Türk Kızılay’ının da bağlı olduğu Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi; görevi dini inanç, dil, ırk, toplumsal sınıf veya politik görüş farkı gözetmeksizin insan hayatı ve sağlığını korumak, insan varoluşunun saygı görmesini sağlamak, insanların acı çekmesini önlemek ve acılarını dindirmek olan uluslararası bir insani harekettir. 1917 yılında Nobel Barış Ödülü aldı.Yazının tamamı için bağlantı;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Uluslararas%C4%B1_K%C4%B1z%C4%B1lha%C37_ve_K%C4%B1z%C4%B1lay_Hareketi

29.10             Cumhuriyetin 90.yıldönümü

30.10            Boğaziçi Köprüsünün açılışının 40.yılı

10.11             Ata’nın ölümünün 75.yılı

20.11             Ziraat Bankasının 150.yılı

http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye_Cumhuriyeti_Ziraat_Bankas%C4%B1

-Halılarımız,

-Yöresel Yemeklerimiz,

-Anadolu Uygarlıkları,

-Türk Resim Sanatı-Tablolar,

-Köprülerimiz,

-Mozaiklerimiz vb.gibi.

Not: Bu yazımı Trfila sitemizdeki arkadaşlarımla da paylaşacağım.

Başarı dileklerim ve Saygılarımla,

Emin Levent Şanlı. Mersin

24.06.2012

strPostAds
IP
pulkolik
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 30

Alıntı pulkolik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Haziran-2012 Saat 00:29
Umarım bu yazdıklarınızı dikkate alırlar..Filateli sevginiz hiç bitmesin ..SAYGILAR CENGİZ
IP
erdalkara
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 732

Alıntı erdalkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Haziran-2012 Saat 20:47
Levent abi, başından sonuna dek özenle hazırlanmış bir yazı ortaya koymussunuz. Her ne kadar danteller beni fazla rahatsız etmiyor olsa da, yazdıklarınızın tamamına katılıyorum. Umarım dikkate alırlar diye temenni edeceğim ama, gönlüm bu yazınızın ayrıca bir cevap da hakettiğini söylüyor. Keske Yazınıza güzel bir cevap yazsalarda biz de okuduklarından emin olsak...

Saygilarimla
Erdal Karakaşoğlu
IP
utalay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 382

Alıntı utalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Haziran-2012 Saat 18:37
Mükemmel bir yazı hazırlamışsınız sizi tebrik ederim bende bu yazınızı TFDF yönetim kurulu toplantısında resmi yazı haline gelmesini teklif edeceğim

Saygılarımla
Ufuk TALAY
IP
elesa3333
Üye
Üye
Simge

Alıntı elesa3333 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Haziran-2012 Saat 22:09
Merhabalar,
Cengiz ve Erdal arkadaşlarımın beğeni dolu yazılarına cevap yazamadan Ufuk Bey'in de beğeni dolu ve destekleyici  yazısını okuyunca çok mutlu olduğumu  belirtmek isterim.Hepinize çok teşekkür ederim.
Ufuk Bey, yazımı TFDF yönetim Kuruluna sunmayı düşünmeniz benim için bir onurdur.Ancak ben yazımı Trfila sitemize yollarken tüm arkadaşlarımdan eleştiri ve katkılar beklemiştim.Hala da beklemekteyim.Çünkü yazımı her ne kadar mükemmel bulsanız da bence birçok yönden eksikleri olabilir.Ben sadece kendi bakış açımdan gördüklerimi içimden nasıl geçiyorsa öyle yazdım.Düşüncelerine saygı duyduğum birçok deneyimli arkadaşlarımızın da katkısıyla yazı daha da olgunlaştırılırsa daha iyi olur düşüncesindeyim.
Saygılarımla,
Emin Levent Şanlı

IP
opalankok
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 71

Alıntı opalankok Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Haziran-2012 Saat 23:00
Yazını çok güzel, yaklaşımlar ve eleştiriler yerinde. Ancak 2013 yılı için de cumhuriyetle yönetilen ilk Türk Devletinin kuruluşunun 100. yılı içinde bir hatıra seri bekliyoruz. 31.08.1913  Batı Trakya Türk Devletinin kuruluş tarihidir.
opalankok (ADANAFİLA)
IP
Ozan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 307

Alıntı Ozan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Kasım-2012 Saat 12:41
Elinize fikrinize sağlık. Eleştrileri az bile yazmışsınız. Dikkate alınması söz konusu olsa dahi yararlı olacaktır eminim. Bu tasarımların yapıldığı ajans derhal değiştirilmeli ve bu işin ehli tasarımcılarımıza bırakılmalı. 3. dünya ülkesi imajımız pullardan kazınmalı.
Emisyona eklenecek konular tematık açıdanda çok iyi düşünülmüş gibi görünüyor ellerinize sağilık.
S.Ozan SARI - İzmir - 23 \ 04 \ 1977
Filatelik Blog - Çocuk Kitabı Çizeri
IP
Gebirgsjager
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 443

Alıntı Gebirgsjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Kasım-2012 Saat 20:38
Levent Bey çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Elinize sağlık.
Nacizane bazı yorumlarım olacak;

Damga renginin siyah olması taraftarıyım. Koyu renk zeminli pullar için belki yaldızlı ya da daha farklı renk damgalar kullanılabilir.

İlk resim sergisi 150. Yıl tek pulla anılabilir.
Türk Pulu'nun 150. Yılı (12 veya 13 Ocak'tır) Cumhuriyet'in 90 ve Ata'nın vefatının 75. Yılı ile birlikte en önemli etkinliktir. Bu 3 tarih de blok, seri ve antiyelerle anılmalıdır.

Kara Ordusu için Yılmaz Öztuna'nın görüşünü benimsiyorum bendeniz.

Ayrıca bu yazıya sürekli pullarda Atatürk konusunun atlanmamasını eklemek lazım. Zira emisyon programında her yılki süreklilerin içinde bir Ata serisi olmalıdır.

Nazım Hikmet ile ilgili bir şey yapılması beni şaşırtır. Pek ihtimal vermemekle beraber belli de olmaz  :)
Selam ve Saygılarımla,

Anıl Gürsoy
IP
tamseri
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 201

Alıntı tamseri Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Kasım-2012 Saat 23:38
Levent Bey,
güzel duygularla yaptığınız teklifler oldukça etkileyici. En azından yazmaya devam etmek lazım. Fakat sorun aslında yazmakta değil, sorun karar vericilerin olması gerektiği gibi değil olması istenildiği gibi hareket edecekleri gerçeğidir.

Gerçekten emisyon programlarının hazırlanmasında ciddi bir çalışma yapılsa filateliye gönül vermişler mutlaka komisyonda olmalıdır. Ama bu nasılsa olmayacak.

Sağlıkla kalın.

Cumhuriyet-Osmanlı ve İsveç pulları.
IP
elesa3333
Üye
Üye
Simge

Alıntı elesa3333 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Kasım-2012 Saat 22:13

Ömer bey,katkılarınız için teşekkürler.Umutsuz olmamak gerekir diyorum.
Evet,bence de yazmaya devam etmek gerekir.En son çıkan Kick Boks bloğunun boyutlarının küçük ve kibar olmasının eleştiriler sayesinde olduğuna inanıyorum.
Anıl Bey sizin de katkılarınız için çok teşekkür ederim.Atatürk konusuna geçen yıl yazdığım 2012 Emisyon Programı ile ilgili yazımda değinmiştim.Tamamen katılıyorum.
Saygılarımla,
E.Levent Şanlı
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma