Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: Pul Koruma Yolları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
MustafaUnlu001
Üye
Üye

Gönderilenler: 82

Alıntı MustafaUnlu001 Cevaplabullet Konu: Pul Koruma Yolları
    Gönderim Zamanı: 03-Şubat-2012 Saat 08:52
Merhaba,

Soğuk havalarda pulların daha az etkilenmesi için nasıl muhafaza edilmeliler.
Kalorifer az yanıyorsa, pul defterini mesela gazete kağıdı ile sarmak bir yontemidir.Yoksa bu neme mi sebep olur daha kotu bir neticeye sebep olur mu?

Pul arkasındaki zamkın zamanla bozulmaması için nelere dikkat etmem gerekir.

Kaliteli bir defterde saklasamda pulllar hava ile temas ediyor. SOnuçta ne kadar korunsada toz vs de etkiliyor olabilir.

Havid kesin çözümmüdür. Herşeyi havidde saklamak mümkün mü? çok maliyetli gibi ayrıca nasıl saklanacağınıda açıkçası bilmiyorum.

Bu durumda zamanla pulun arkasındaki zamklar ne kadar kaliteli defterde olursa olsun bozulur gibi geliyor.

Pulun omrunu uzatmak için neler yapılmalıdır?

Teşekkürler.

strPostAds
IP
MustafaUnlu001
Üye
Üye

Alıntı MustafaUnlu001 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Şubat-2012 Saat 11:57

Bu konuda yardımcı olabilecek  , fikir verebilecek olan varmı?

Saygılara , iyi hafta sonlari
IP
altinlar
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 428

Alıntı altinlar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Şubat-2012 Saat 12:19
Merhaba,

Kaliteli bir pul defteri içinde pullarınızı; nemli, çok sıcak, güneşli, bir ortamda bırakmadıktan sonra birşey olmaz. Ayda bir defteri sayfa sayfa açıp havalandırmakta fayda var. Değerli parçaları da havid içinde pul defterinde muhafaza ederseniz daha iyi olur. Defteri soğuktan korumak için gazete kağıdına sarmak çözüm gibi görünmüyor. Ama defterin tozdan etkilenmemesi için dolap içinde saklanması veya biraz pahalı olmasına rağmen Puldefteri klasöründe saklanması daha iyi olur.
Evin veya odanızın, arada sırada böceklere karşı ilaçlanması da gerekebilir. Bilhassa eski dönem pulların kağıdını bazı bit türü böcekler yiyebiliyor.
Mutlaka pullarınızı, en kaliteli defterde de saklasanız belirli sürelerde zamkını ve genel durumunu kontrol edip, havalandırın.

Sevgilerle,

Ceyhun ALTIN
IP
MustafaUnlu001
Üye
Üye

Alıntı MustafaUnlu001 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Şubat-2012 Saat 12:48
Çok Teşekkürler.

Pul defteri içine havidleme işlemi nasıl yapılıyor. her pula yapılır mı. Malzemesi nasıldır. Daha once hiç yapmadığımdan sorularıma kusura bakmayın.

Tşk.
IP
työndem
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 77

Alıntı työndem Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Şubat-2012 Saat 21:21
Merhaba,
Kendinden havitli resimli pul sayfaları var. Biraz pahalıdır fakat bence mükemmel. Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz. Benim koleksiyon bu şekilde.

Saygılarımla
Taner Yöndem
IP
huron
Üye
Üye

Gönderilenler: 49

Alıntı huron Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Mart-2012 Saat 10:47
benimde bir sorum olacaktı pul defterine arkasındaki zamklar yapışıyor bazen o zaman pulları nasıl çıkarabilirim bir yolu varmı acaba
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 406

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Nisan-2017 Saat 01:08
04.04.2017 tarihinde tedavüle çıkan Antalya konulu sürekli posta pullarında sahteciliği önlemek amacıyla oluşturu...n dantel izi ay yıldız olarak kullanılmış.Oldukça yaratıcı ve güzel bir fikir olarak gördüm ve görsel olarak beğendim.Ancak pulların dantellerinde dikkat edilmesi gereken hususlar oluşmuş..Pul resminde görüldüğü gibi pulun sağında bir girinti ve pulun solunda bir çıkıntı oluşmalı bunun yanında girinti dışındaki diğer üç kenarda bulunan ve çok ince şekilde pula bağlı bulunan parçalar iyi korunarak eksilmemelidir.Aksi takdirde kolaylıkla dantel kusuru oluşacağını düşünüyorum yani özellikle pulun deftere yerleştirilmesi esnasında hayli dikkat edilmeli dantel kusuru oluşmadan orjinalliği tamamen korunmalıdır..

Düzenleyen namtha - 12-Nisan-2017 Saat 01:10
IP
marda99
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 793

Alıntı marda99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Nisan-2017 Saat 10:36
Merhaba,

gerçekten de PTT A.Ş. dantel konusunda daha önce kullandığı yıldıza bir de ay eklemek suretiyle yaratıcılık katmak istemişse de bu durum hem PTT çalışanlarını hem de filatelistleri zora sokmuştur. Pulların dantellerinden ayrılması ve deftere dizilmesi sırasında zarar görmesi olasılığı oldukça yüksektir. İleri de bu pulların damgalı damgasız sağlam dantellisini bulmak zor olacaktır. O sebeple tabaka olarak bir kenara koymakta fayda var diyeceğim ama bu valörler ile de bunun mümkün olmadığı aşikardır.
saygılar
Muzaffer ARDA
IP
namtha
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 406

Alıntı namtha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Temmuz-2017 Saat 07:01

Ay yıldızlı dantel ile daha fazla karşılaşacağız gibi görünüyor.Pulların ayrılması işlemi nasıl yapılmış diye internet üzerinden örneklere bir bakayım dedim ve doğru ve yanlış olduğunu düşündüğüm ayırma örnekleri ile karşılaştım.
Yanlış ayırma örneği:

Üst kenarda belli belirsiz dantel parçası var gibi görünsede alt kenarda görünmüyor.Ayırma işlemi yapılırken dantel parçaları tamamen alınmış,kalan diğer pullar üzerinde yarım olması gereken dantel tam kalmış yada fazlalık gibi görülüp koparılarak temizleme düşüncesiyle ayıklanmış.
Doğru ayırma örnekleri:

Alt ve üst dantelleri mümkün olduğu ölçüde düzgün şekilde ortadan ikiye ayırmak ve bu haliyle iyi bir şekilde muhafaza edebilmek en doğrusu (yanlış ayırma sonucu bazı pullar dantel eksik bazı pullar dantel fazlalıklı olduğundan dantel fazlalıklı pullarda kolleksiyonlarda bulundurulabilir..) diye düşünüyorum.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

:: Tr Fila Forumlari ::
Her Hakki Saklidir