Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: portföy Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
emiroz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 26

Alıntı emiroz Cevaplabullet Konu: portföy
    Gönderim Zamanı: 07-Mart-2011 Saat 19:34
portföyün ne oldugunu ve fiyatının yuksek olma sebebini açıklayabilir misiniz?
strPostAds
IP
filatelist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 600

Alıntı filatelist Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Mart-2011 Saat 20:05

.merhaba,

Portföy konusunu kısaca izah edeyim.

Portföy, bir sergide, o sergi için çıkartılmış pul, blok, zarf, maximum kart gibi özellikleri damgasız olarak içerir. PTT tarafından numaralı olarak az sayıda çıkartılan blokları içeren portföyler de vardır. Nominal değer olarak: kabaca pul+zarf+kart (bazan günün anısına çıkartılan para) gibi materyallerin ücreti + portföyün basım ücretlerini içerir.

Eğer PTT'nin çıkardığı özel veya anı puluyla ilgili bir portföyse: o pulu ve o pul ile ilgili blok, zarf, kart vs içerir.

Bu arada geçen 23 Nisan için çıkarılan 23 adet portföy gibi bittikten sonra haberimiz olan portföyleri hatırladım birden.LOL

saygılar,

Düzenleyen filatelist - 07-Mart-2011 Saat 20:37
Bilgi, paylaşıldıkça hem büyür hem de paylaşanları büyütür
----------------------------------------------------------------------
Olcay Arısoy
IP
tete
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 76

Alıntı tete Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Mart-2011 Saat 22:57
merhaba,
bende internette satışta olan bir portföy gördüm. 2010 uçak pulları için yapılmış. sadece pullar vardı içerisinde. bende onun hiç satıldıgını görmedim ptt sitesinde. nekadar çıkarıldıgı ve şuanki durumu ile ilgili bilgimiz var mı?
Tahsin,
İstanbul
IP
emiroz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 26

Alıntı emiroz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Mart-2011 Saat 00:49
  Yardımın için teşekkürler Olcay Bey...
IP
esfila
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 1329

Alıntı esfila Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Mart-2011 Saat 02:36
Portföylerin içinde bulunan pullar içinde özel bir ürün yoksa pörtföy önemli değildir bahsi geçen uçak pörtföyü gibi ama Fenerbahce,Balkanfila,Galatasaray ve son Çıkan Erzurum Kış oyunlarının içinde tirajı düşük ve PTT tarafından ayrıca satılmayan ve yanlız belli tirajda
basılan numaralı dantelsiz bloklar vardır pahalı olmasının nedeni bir kap içinde oluşu ve bu dantelsiz bloktur.
saygılar
IP
tete
Üye
Üye
Simge

Alıntı tete Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Mart-2011 Saat 21:53
teşekkür ederim.
bilmediğimiz okadar çok şey varki. aklımdaki 1-2 soruyuda sormak istiyorum.
haziran ayında hava kuvvetleri anısına bir portföy çıkacakmış. bu portföyü ilk gün dalgalatmak istersem sadece ankaradan mı yapabiliyoruz? ben istanbuldayım kadıköy veya sirkecide ilk gün damgası veya hazır damgalanmış zarflar oluyor mu?
ilk gün damgası yanında posta damgasının olması daha geçerli oldugu için sonradan almak istemiyorum mecbur kalmadıkça.
saygılarımla,
Tahsin,
Tahsin,
İstanbul
IP
filatelist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 600

Alıntı filatelist Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Mart-2011 Saat 23:21

Merhaba,

Portföyler sadece Uls PTT'den temin edilebiliyor(ticari olarak satılan ebay,delcampe,gg. hariç). Tavsiyem postadan geçmiş Zarf ve portföy abonesi olun.

saygılar,

Düzenleyen filatelist - 08-Mart-2011 Saat 23:22
Bilgi, paylaşıldıkça hem büyür hem de paylaşanları büyütür
----------------------------------------------------------------------
Olcay Arısoy
IP
tunc
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 816

Alıntı tunc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Mart-2011 Saat 01:51
Yalnız Tahsin Bey, unutmayın ki haziran ayında çıkacak olan portföyün içinde yine numaralı ve sınırlı sayıda basılan bir blok olacak. Normal blokların FDC'si PTT tarafından hazırlanıp illere gönderilmesine rağmen, bu numaralı ve dantelsiz blokların fdc'si PTT tarafından yapılmaz. Dolayısıyla da föyü İstanbuldan da alıp içindekileri postadan geçirebilirsiniz, fakat numaralı blok için ancak yerine (haziran ayı için Ankara) gidip orda kendiniz zarf hazırlamanız gerekecektir. Dandelsiz blokların ne yazık ki böyle bir olayı var. Aynı şey Ocak ayında Erzurum'daki föyde de oldu. Dantelsiz numaralı blokları damgalamak isteyenler mecburen Erzurum'da yapmak zorunda kaldılar. Yapamayanlar ise ne yazık ki bu ürünün ilkgün damgalısından mahrum oldular. Aslında bizim de dileğimiz ve temennimiz PTT'nin bu dantelsiz blokların da ilkgün damgalı FDC'sini üretmesi, imkanı olmayanları bu koşuşturmadan ve üzüntüden kurtarması. Belki ilerde böyle bir uygulama da olur, kimbilir?

Selam ve saygılarımla

Düzenleyen tunc - 09-Mart-2011 Saat 01:55
Tunç Işın
IP
tete
Üye
Üye
Simge

Alıntı tete Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Mart-2011 Saat 20:41
açıklamalarınız için teşekkür ederim.  
eğer başka bir yol bulamazsam ilk gün istanbuldan normal damga ile bir zarf hazırlamayı düşünüyorum.
saygılarımla,
Tahsin,
İstanbul
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma