Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: M ve T ibareli pullar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Kasım-2010 Saat 15:02
Olcay Bey doğrusu orkide resimli ve B tarifeli zarflardan hiç söz etmememin nedeni ne tarifesi olduğunu bilmediğim içindi, sayenizde öğrenmiş oldum.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Kasım-2010 Saat 09:53
Değerli Türkfila üyeleri,

Sitemizin aktif üyelerinden Deray Bey tarafından değişik zamanlarda bana gönderilen tebrik kartlarından 1993 ve 1998 ülkemiz meşhurları serisinden pullu iki örneği sizlere sunuyorum.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Ocak-2011 Saat 09:39
Değerli Türkfila Üyeleri,

Daha önce yazılarımda belirttiğim gibi rahmetli kayınpederim pul koleksiyoncusu idi ve koleksiyonlarını devam ettirip torunlarına aktarmamı istemişti, kendisine gelen zarf ve kartlarıda biriktirdiği için zaman zaman onlarıda gözden geçirip dikkatimi çekenleri tasnif ediyorum.

Hafta sonu bakarken aralarında Olcay Bey'in sözünü ettiği B (bayram) değerli zarflardan bir tane olduğunu gördüm. Gerçekten içinde hala bayram kutlaması amacı ile yazılmış bir mektup olduğunu gördüm. Enflasyonun dörtnala koştuğu yıllardan 1991 yılında basılan zarf 1997 yılında kullanılmış.

Ayrıca daha önce dikkatimi çekmeyen bir şey fark ettim, zarf bayram tebriği tarifesi ile gönderileceği için kontrol edilebilmesi için zamklanmamış olarak satışa çıkarılmış.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
tunc
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 816

Alıntı tunc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Ocak-2011 Saat 15:37
Emeğinize ve ilginize teşekkürler Cüneyt Bey, bizi bilgilendirmeye devam ediyorsunuz. Bu arada bize kazandırdığınız bu bilgilere emek verip size ulaştırdığı için rahmetli kayınpederinizden de Cenab-ı Allah rehmetini esirgemesin...

Selam ve saygılarımla...
Tunç Işın
IP
dybnr
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 264

Alıntı dybnr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ocak-2011 Saat 06:03
 Değerli Üyeler,

Konuyla ilgili bir güncel örneği paylaşmak istiyorum.

Dün adresime gelen poşetlenmiş gönderi üzerindeki pulları fark etmemek mümkün değildi:

Gönderide, 1993 yılı M değerli Türk Meşhurları serisinden bir pul ve gene 1993 yılında M üstbaskısı yapılmış sürekli posta pulları serisinden bir pul kullanılmış. Her ne kadar karışık seri (miks) olmuşsa da 1993 tedavül tarihli M değerli pulların halen postada kullanılabilirliğine güncel bir örnek sağlanmış.  

Gönderen kuruluşa teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Deray Yabaneri

IP
tunc
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 816

Alıntı tunc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ocak-2011 Saat 17:54
Cüneyt Bey, 23-Kasım-2010 Saat 09:53 tarihli yazınızdaki Deray bey'in gönderdiği kartlardan ikincisi (Lions olan)... Bildiğim kadarıyle özel damgalar en az mektup ücretli pullar üzerine vurulabiliyor. Yani tebrik ibareli ya da 25 krş.luk pullar üzerine gün damgası haricinde özel damga vurulmaması PTT tarafından özellikle bildiriliyor. Fakat buna rağmen benzer gönderiler uygulaması yapıldığı gibi birçok özelgün damga uygulamasında PTT tarafından bastırılan 25 krş.luk kişisel pullar kullanılıyor. Bir gariplik de burda karşımıza çıkıyor; PTT hem posta ücreti aşağısında pul değerini özel damgayla damgalatmazken, böyle bir damga uygulamasına 25 krş.luk kişisel pul izni verebiliyor.Çünkü bu durumla çok defa karşılaştığım için sizin de bu konudaki yaklaşımınızı merak ediyorum!.. Tabii diğer arkadaşlarımın da...

Selam ve saygılarımla...

Düzenleyen tunc - 20-Ocak-2011 Saat 17:57
Tunç Işın
IP
dybnr
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 264

Alıntı dybnr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ocak-2011 Saat 23:42
Merhaba Tunç Bey,

Tebrik kartını gönderen ben olduğuma göre öncelikli söz hakkım olduğunu düşünerek araya girmek istiyorum.

Açıkçası tebrik kartını gönderirken özel damgaların en az mektup ücretli pullar üzerine vrulabildiği gibi bir hüküm bilmiyordum. Belgesiz fikir olmayacağı bilinciyle, yorumunuzdan sonra mevzuatı inceledim. Öyle bir hükme gene rastlayamadım.

Ama hem Mektup Postası Gönderileri Yönetmeliğinde hem de Filateli Servisi Yönetmeliğinde özel damga tanımı şu şekilde yapılmış:

"ÖZEL DAMGA: Anma pulu çıkarılmamış bazı önemli olaylar için belirli günlerde ve olaylarla ilgili yerlerdeki PTT işyerlerinde, geçerlikte bulunan herhangi bir posta pulunu ve anma blokunu iptal etmek üzere yaptırılan ve üzerlerinde ilgili olduğu olaya ait yazılar ve motifler bulunan tarih damga­lar"(dır)

Demek ki (geniş tanımıyla) geçerlilikte bulunan herhangi bir posta pulu olması yeterlidir. Geçerliliğin ana kuralı, posta tarifesine uygunluk olduğuna göre, posta tarifesine uygun gönderilere özel damga uygulaması yapılabileceği, dolayısıyla tebrik kartına da, tarifeye uygun pul yapıştırılmış ise özel damga uygulanabileceği sonucu ortaya çıkıyor.

Özel damganın en az mektup ücretli gönderilere uygulanacağını yazan bir madde varsa öğrenmeye ve bundan sonra uygulamaya hazırım elbette ve
"Bildiğim kadarıyla"  dediğinize göre bir yerlerde böyle bir madde olmalı, yardımcı olabilir misiniz, nerede okudunuz böyle bir maddeyi? 25 krş.luk pullar üzerine gün damgası haricinde özel damga vurulmaması PTT tarafından özellikle bildiriliyor demişsiniz, bu bildiri örneğini paylaşır mısınız, nerededir, kim imzalamış mevzuatıyla çelişen bildiriyi?

Doğru olanı bizler de, yeni nesil de bilmeli ama bizler aynı zamanda yeni nesile karşı da sorumluyuz. Bu yüzden yükümüz ağır. Bir de mevzuata uygun gönderileri, aksine hüküm yokken "bunlar mevzuata uygun değil" diyerek yetişmekte olanların kafasını karıştırırsak yükümüz daha da ağırlaşacak.  

Öte yandan bu sitede yazılanları okuyarak filateli konusunda bilgisini geliştirmek isteyen PTT çalışanları da bu tarz yorumları okuyup, yarın öbür gün mevzuata uygun gönderileri reddetmeyecek mi?

O yüzden cidden merak ediyorum bu belgeleri. Hatalı bir gönderi olmuşsa veya yorumda hata varsa özür dileyip bundan sonra tekrarlamamış oluruz. Ama daha önemlisi PTT mevzuatlarında çelişki varsa o ortaya çıkar veya mevzuatı okumadan yorum yapan PTT çalışanları varsa fikir sahibi olurlar, uygulamada yeknesaklık sağlanır.

Saygılarımla,

Deray Yabaneri
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Ocak-2011 Saat 09:04
Tunç Bey,

Deray Beyin yanıtına katılıyorum, asıl olanın her zaman damganın tarifeye uygun malzeme üzerine uygulanması olduğu düşüncesindeyim. Bu nedenle bugünkü basılı kağıt tarifesi 25 kuruş olduğuna göre boş zarfın üzerine matbuu/basılmış kağıt yazıp içine postahanede bulunacağınız herhangi bir dökümanı koyup 25 kuruşluk pulun üzerine bile damga uygulanabileceğini düşünüyorum, konunun netleştirilmesi doğru olacak.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu.
IP
simsan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 284

Alıntı simsan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Ocak-2011 Saat 12:12
Arkadaşlar selam
bende bu konu ile ilgili araştırdım.İlkgün ve özel damgalarla ilgili bakın şu sonuçları elde ettim sizlerlede paylaşmak istedim.

3.4 Filatelik zarflar, ilkgün damgaları ve özel damgalar:

Bu konuda Postada Kullanılan Değerli Kağıtlar Yönetmeliğinin aşağıdaki hükümleri aynen uygulanır.

3.4.1 Filatelik zarflar prensip olarak PTT'ce hazırlatılıp damga ile ilgili PTT işyerlerinde ve uygun görülecek diğer PTT işyerlerinde damga tari­hinde satışa çıkarılır. Bu zarfların satış bedeli Genel Müdürlükçe saptanır.

3.4.1.1 Filatelik zarflar prensip olarak PTT'ce çıkarılmakla beraber, kişiler özel zarf, kart veya kağıt hazırlayıp bunlara PTT tarafından ilkgün damgası veya özel damga basılmasını isteyebilirler, bu istekler en geç damganın yapıldığı tarihte damga işini yapan PTT işyerine ulaştığı takdirde yerine geti­rilir.

3.4.2 İlkgün ve özel damga işleri

İlkgün ve özel damgalar hakkındaki işler Postada Kullanılan Değerli Ka­ğıtlar Yönetmeliğine uygun olarak aşağıda belirtildiği gibi yapılır.

3.4.2.1 İlkgün damgaları, anma pullarının bloklarının ve sürekli pulla­rın tedavüle çıkarıldıkları gün üzerlerinde yalnız ilgili oldukları pul bulunan gönderilerin, filatelik zarf, kart ve kağıtların damgalanmasında kullanılır. Bu maddelerin üzerlerindeki ilkgün damgasıyla ilgili olmayan pullar normal tarih damgası ile iptal edilir.

3.4.2.2 Özel damgalar belirli bir olayı anmak ve belirli bir veya bir­kaç gün kullanılmak üzere yaptırılır ve geçerlikte bulunan herhangi bir sürekli veya anma pul veya anma bloklarına basılabilir.

3.4.2.3 İlkgün damgaları ile özel damgaların kullanıldığı PTT işyerine veya Filateli Servisine getirilen veya posta ile yollanan pulsuz filatelik zarf, kart veya kağıtların pullanması ve damgalanması talepleri, zamanında ulaşmış olması halinde PTT Yönetim Kurulunca belirlenen ücret mukabilinde karşılanır.

3.4.2.4 İlkgün zarfları ile özel zarflar, damgaların kullanıldığı PTT işyerlerinde ve PTT'ce uygun görülecek öteki işyerlerinde başvuranlara ücreti karşılığında hazır (pullu ve damgalı) veya pulsuz olarak satılacağı gibi, bun­lar posta ile de sipariş edilebilir.

3.4.2.5 Kullanıldıkları yerler dışında yapılacak özel damga isteklerin­de pullarını özel damga ile damgalatmak isteyen kimse, pullu zarf, kart veya kağıtlarını damganın yapılacağı merkeze, taahhütlü mektup, değer konulmuş mek­tup, değer konulmuş veya değer konulmamış koli içinde damga işi için istekleri­ni açıklayan bir notla beraber gönderir.

İstek sahibi bu notunda, gönderdiği zarf, kart veya kağıtların damga­landıktan sonra kendisine veya adresi yazılı 3.kişilere,

- Açıktan adi veya taahhütlü mektup,

- Bir ambalaj içinde adi veya taahhütlü mektup,

- Değer konulmuş mektup,

- Değer konulmuş veya konulmamış koli,

olarak gönderilmesini isteyebilir.

IP
maral26
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 92

Alıntı maral26 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Ocak-2011 Saat 12:28
Nihat Bey yeterince açıklayıcı bir mesaj olmuş.Bilmediğim bazı konulara da açıklık getirmişsiniz .Teşekkür ederim
Mustafa Aral
IP
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma