Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Serbest Kürsü
 Tr Filateli Forumları | Pul - Filateli - Pulculuk - Filatelist | Serbest Kürsü
Mesaj icon Konu: M ve T ibareli pullar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
sansar
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2

Alıntı sansar Cevaplabullet Konu: M ve T ibareli pullar
    Gönderim Zamanı: 08-Kasım-2010 Saat 12:24
merhaba forum büyüklerim internette araştırma yaparken rast geldim sitenize belki takıldıgım bi konuda bana yardımcı olabileceginizi düşündüm sorum şu M ve T ibareli pullar var elimde üzerinde fiyat yok bu pullar postada kullanılabilirmi? kullanılırsa hangi gönderi türüne uygundur şimdiden teşekkürler saygılarımla
strPostAds
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Kasım-2010 Saat 12:39
Merhaba Ali Bey,

Size sitemize hoşgeldiniz diyorum.

Enflasyonun hızlı arttığı dönemlerde posta idaremiz alınan pulların bir süre sonra değerini kaybetmesi dolayısı ile pul alan vatandaşlarımızın zarar etmesi nedeni ile değerini koruyan pullar çıkartmayı denemişti. Kısaca pulu aldığınız zaman posta tarifeleri değisede alınan pulun değerini koruyan bu sistemde T Tebrik tarifesine M ise Mektup tarifesine karşı geliyordu, benzer şekilde kartlarda A yurtiçi kart, PC ise yurtdışı kart tarifesi karşılığı idi.

Söz konusu pullar hala postada kullanılabilir.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
sansar
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2

Alıntı sansar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Kasım-2010 Saat 12:51
hoşbulduk saolun Cüneyt bey yardımlarınız için teşekkürler bu kadar hızlı cevap beklemiyordum şaşırdım:)) saygılarımlar
IP
Gebirgsjager
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 443

Alıntı Gebirgsjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Kasım-2010 Saat 12:26
Merhaba Cüneyt Bey,
1992 ve 1993 Türk Meşhurları serisi bu ifadeleri taşıyor. Bu pullar halen kullanılması olası serilerden midir acaba? Yanlış anladıysam lütfen düzeltin.

Saygılar

Anıl Gürsoy
IP
Cüneyt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 800

Alıntı Cüneyt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Kasım-2010 Saat 14:02
Merhaba Anıl Bey,

Sitemize hoşgeldiniz. Doğrudur her iki serinin pulları bugünde T değer basılı olanlar 25 kuruş tebrik tarifesi, M değer basılılar 90 kuruş mektup tarifesi karşılığı olarak kullanabilirler.

Selamlar ve saygılar,
Cüneyt Gemicioğlu

IP
tunc
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 816

Alıntı tunc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Kasım-2010 Saat 20:10

Anıl Bey, hoşgeldiniz diyorum ben de. Şu an kullanılabilir mi sorusunun ötesinde şu an bazı postaneler de bile bu pulların satıldığını görebilirsiniz (örneğin 25 kr.luk seriden geçen gün Taksim postanesinden aldım).

Selam ve saygılarımla.

Düzenleyen tunc - 12-Kasım-2010 Saat 20:10
Tunç Işın
IP
Gebirgsjager
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 443

Alıntı Gebirgsjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Kasım-2010 Saat 01:02
Gerçekten çok ilginç Tunç Bey. Bu serilerin halen tedavülde olması bana çok nadir bir olay olarak geldi. Cumhuriyet posta tarihimizde bu durum sık rastlanan bir durum mudur?
IP
filatelist
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 600

Alıntı filatelist Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Kasım-2010 Saat 13:07

Cüneyt bey bildiğim kadarıyla (B) bayram ibareli zarflarda var. (elimde var)

selamlar,

Bilgi, paylaşıldıkça hem büyür hem de paylaşanları büyütür
----------------------------------------------------------------------
Olcay Arısoy
IP
tunc
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 816

Alıntı tunc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Kasım-2010 Saat 20:26

Bu konuda Cüneyt Bey'den önce yazdığım için kendisi kusura bakmasın, çünkü bu konudaki bilgisi yanındaki benim bilgim abece kalır... Anıl Bey, bildiğim kadarıyla enflasyon döneminden bu yana PTT, pullurı tedavülden kaldırmıyor. Sadece posta ücretlerini yeniden ayarlıyor, ama pullar tedavülde kullanılmaya devam ediyor. (Bu arada bahsettiğiniz Meşhurlar senisi 1998 yılına ait.) Tabi bu bazı garabetliği de beraberinde getiriyor. Örneğin elimde 19/03/2010 tarihli bir resmi evrak var, üstünde 500.000 ve 400.000 TL lik (resmi değil, posta pulu) iki pul yapışık. Yani şimdiki duruma göre bu sene başında gönderilen bir evrakta yaklaşık olarak orta halli 10 tane ev alacak pul kullanılmış demek oluyor. Bu ülkeye dışardan bakan bir göz geçen evreleri bilmiyorsa görüntü aynen bu. Ama ilginçtir ki bu pullar da tedavülde kullanılıyor. Yani bugün bir zarfın üzerine 2002 yılından 400.000 TL + 2005 yılından 60 Yeni Kuruş + 2006 yılından 60 Yeni Kuruş + ve 2009 yılından da 1 TL lik iki pul yapıştırarak taahhütlü bir posta yapabilirsiniz. Tabii o zaman postane görevlisi bunu hesaplayabilir mi ya da size nasıl bir tepki verir bilemem!...

Selam ve saygılar...

Düzenleyen tunc - 13-Kasım-2010 Saat 20:29
Tunç Işın
IP
dybnr
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 264

Alıntı dybnr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Kasım-2010 Saat 10:01

Merhaba, 

Evet, genel olarak söyleyecek olursak enflasyon dönemi karmaşasından sonra apılan düzenleme ile pullar tükeninceye kadar tedavülde geçerli hale gelmiş.

Ülkemizde de geçmişte yaşanılan yüksek enflasyon dönemlerinin etkisi, halen geçerlilikte olan pulların zarflarda kullanılması düşüncesiyle birleşince ortaya eğlenceli bir karışım çıkıyor.

İşin en eğlenceli yanı (her zaman olduğu gibi) postane görevlisini bu durumun yasal ve mevzuata uygun bir uygulama olduğuna ikna etmek. Sonra da bir hesap makinası alıp kaç pul yapıştırılacağını hesaplamak. Eğer hala fiziken uygulanabilirlik ve akla mantığa uygunluk varsa tedavülde sürekliliği bulunan pullar elbette kullanılabilir, bir yasal engel yok.

Yer darlığı sebebiyle ve daha fazla akıl karıştırmamak için 60'lı yılları pas geçip 70'lerden hesaplamaya başlayalım:

O günler için yüksek sayılabilecek bir valörlü pulu esas alalım: 5 TL değerli olsun.

5 TL=500 kuruş

2005 yılında yeni kuruş uygulamasına geçilmesiyle değerlerimizden 6 adet sıfır silindiğini biliyorsunuz. Bu durumda 500 kuruş değerli pulumuz, 2005 yılından bu yana postada uygulanabilirliği açsından 0,000500 kuruş olmuştur. Bu şu anlama gelir, bu puldan 10.000 adet yapıştırırsanız nominal geçerlilik olarak 5 kuruşunuz olur; 80 kuruşluk gönderi için 16.000 adet yapıştırmanız gerekecektir. Bu kadar yüksek sayıda pulun yapıştırılamayacağı da malum ama ayrı bir konu olmak üzere koleksiyon değeri elbette daha yüksektir. Özeti:70'li yıllarıa ait pulların yapıştırılmasını önermem, fiziki koşulların yanısıra akla mantığa uygunluğu da yoktur.  

80'lere geldiğimizde gene yüksek bir valör bulalım. Mesela 200 TL'lik pul.

200 TL = 20.000 kuruş

6 sıfır atılırsa, 20.000 kuruş=0.02 yeni kuruş

Bu puldan 100 tane bulup yapıştırdığımızda 2 kuruşluk değere ulaşacağımıza göre 80 kuruşluk gönderi için 4.000 adet yapıştırmamız gerekir.

Özeti: Akla mantığa aykırı ve  fiziken uygulanamaz.

90'lara geldiğimizde gene yüksek sayılabilecek bir valör alalım: 40.000 TL

40.000 TL= 4.000.000 Kuruş=4 yeni kuruş 

Bu puldan 20 tane yapıştırabilirsek 80 kuruşluk bir gönderi yapılabilir.

Özeti: Mantık dışı bir uygulama, fiziken uygulanılırlığı zor, filatelik anlamda zorlama ve değersiz bir ürün.

2005'e kadar olan pullar enflasyonunu acı yüzünü hatırlatıyor. Ortalam bir pulun valörünü 800.000 TL alalım.

Bu durum, malumunuz olduğu üzere, uygulanmakta olan durum:

800.000 TL=80.000.000 Kuruş=80 yeni kuruş=80 kuruş

Özeti: Uygulanmakta olan durum. Görüldüğünde şaşırtıcı olabilir ama yakın dönem pulları olduğu için zorlama sayılamayacak, akla mantığa uygun, yasal bir uygulama.

Tek zorluğu bazen postane görevlisine, bazen de köşe yazarlarına bile bu durumu açıklamak oluyor.

İşte yukarıdaki yazılara konu M ve T ibareli pullar bu kargaşayı ortadan kaldırıyor. Dün bazı arkadaşlarıma gönderdiğim kartlarda da bu pullar yer alıyor.

(Bu arada geçen bayram bir Anadolu kasabasından kartlardan, kendi adresime yolladıklarımın hiçbiri gelmedi. Ne oldular, neredeler bilmiyorum. Eline kart gelmeyen tüm arkadaşlardan özür diliyorum ama ben de aynı durumdayım. Geçen bayramdan beri nasıl gelmez, bilemedim.)   

Saygılarımla,

Deray Yabaneri

IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma